|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ақпарат және оны өңдеу |
Мектеп: |
||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақпараттың өлшем бірліктері
|
||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
7.2.1.1. Әртүрлі ақпаратты атап шығу және көрсету
|
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
|
||||||||||||||
|
Жетістіктер критерийлері |
Барлық оқушылар біледі: Ақпараттың өлшем бірліктерімен, олардың көлемімен танысады. Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды. Оқушылардың көпшілігі біледі: Түсінеді, талдайды, білімін қолданады: ақпаратты сақтау құралдарының өлшемдерін анықтауды біледі. Ақпаратты жеткізу жылдамдығын түсінеді. Кейбір оқушылар біледі: Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: ақпараттың өлшем бірліктеріне берілген әр түрлі тапсырмаларды орындайды.
|
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады. Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз Ақпарат, бит, байт, ақпараттың өлшем бірліктері, килобайт, мегабайт, терабайт. Ақпарат – информация – information Дабыл – сигнал – signal Өлшем –измерение - measurement Өлшем бірлік – единицы измерение – unit measurement Құжат – документ- document Диск – диск – disk Flash жады - Flash карта – Flash drive Пәнге тән лексика мен терминология: Ақпарат, бит, байт, ақпараттың өлшем бірліктері, килобайт, мегабайт, терабайт. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Ақпарат көлемі… килобайт немесе…мегабайтқа тең …деген қорытынды шығарамыз |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпы әлемдік және аймақтақ мәселелерді шешудегі ұлттық қауіпсіздік пен біздің еліміздің жаһандық қатысуы Ынтымақтастық – тапсырмаларорындаубарысында. Сыйластық – жұптық, топтық жұмыстарда |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
ағылшын тілі, орыс тілі математика, физика |
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Біздің айналамыздағы ақпарат |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер
|
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал қалыптастыру, топтастыру. Ақылды алға сүйреген, Білімді ойға түйреген. Ашық сабағымызды бастайық, Көтеріңкі көңіл күйменен. «Көз мыңды көргенмен, көңіл бірді таңдайды»
Топқа бөлу, мұғалім өзі екі оқушы таңдайды, ол топ басшысы болады, әр топ басшылары өздерінің қалауымен тобына оқушы жинайды. Әр оқушыға қызыл гүлдер беріледі. Екі топқа бөлінеді. «Байт» тобы «Бит» тобы Үй тапсырмасын «Блум түймедағының алты күлшесі» әдісі арқылы сұрау. Біздің айналамыздағы ақпарат тақырыбы бойынша сұрақтарға жауап береді.
«Жақсы сөз» әдісімен қалыптастырушы бағалау |
Қағаздан жасалған қызыл гүлдер
Слайд Түймедақ гүлі
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Біліммен көпті ұғаласың, Биіктерге шыға аласың. Жаңашылдыққа апаратын, Ой көпірі құламасын. Көпір тапсырмасы. Оқушылармен талқыланатын сұрақтар:
" Болжау"
әдісін
ұсынамын:
Жаңа сабақ. Ақпараттың өлшем бірлігі Ақпарат – информация – information Дабыл – сигнал – signal Өлшем –измерение - measurement Өлшем бірлік – единицы измерение – unit measurement Құжат – документ- document Диск – диск – disk Flash жады - Flash карта – Flash drive
Bilimland.kz сайтынан бейнеролик көрсету
Ақпараттың өлшем бірліктері 1 байт = 8 бит 1 Килобайт (КБ) = 1 024 Б 1 Мегабайт (МБ) = 1 024 КБ 1 Гигабайт (ГБ) = 1 024 МБ 1 Терабайт (ТБ) = 1 024 ГБ
Мысал: Битті байтқа айналдырсақ 224 бит/8 = 28 байт, ал керісінше байтты битке айналдырсақ, байтты 8-ге көбейтеміз 368 байт *8 = 2944бит
Бармақ бөтен болғанмен білек бір, Тірлік бөтен болғанмен тілек бір. Топтық жұмыс «Коллаж әңгіме» әдісі Оқушыларға түрлі-түсті тақырып бойынша суреттер мен сөздер беріледі. Олар қағаздардан қиып алып, алған суреттерін А3 қағазға жабыстырып, әңгіме құрастырады. Оқулықпен жұмыс №1 топ. Ақпараттың өлшем бірліктері №2 топ. Ақпарат тасығыштардың өлшемдері «Семантикалық карта» әдісі Оқушылар сәйкестендіру жұмысын жүргізеді. 1 байт 1 024 КБ 1 Килобайт 1 024 МБ 1 Мегабайт 1 024 ГБ 1 Гигабайт 1 024 байт 1 Терабайт 8 бит Оқушылар жеке ақпараттың өлшем бірліктерін үлкеннен/кішіге қарай орналастырады. 1 ГБ 1 КБ 1025 байт 1 МБ Жауабы:
«Смайлик» әдісімен қалыптастырушы бағалау
Сергіту сәті. «Бүгін қандай күн?Биыл қандай жыл?» «Елу жылда ел жаңа» демекші қаламызда көптеген оң өзгерістер болып жатыр. Мұғалжардай аудан асыл, Қандыағаштай мекен жасыл. Туған өлкем асқақтасын, Дартарханда мол боп асың. Жерлестерім аман жүрсін, Домалатып өрге тасын. Құтты болсын қос қуаныш, Тойлататын халқың басым. Ауданымызға 20жыл, Қаламызға жарты ғасыр.
«Адамды сөзімен емес, ісімен бағала» Тәжірибелік жұмыс. «Ақпаратпен бөлісу» әдісі 50%+50% А деңгейі (Жұптық жұмыс) Есептеңіз:
Компьютермен жұмыс. В деңгейі (Жеке жұмыс) Компьютерде сақталған ақпараттың көлемін қарап шығыңдар.
С деңгейі (Жеке жұмыс) Ақпарат тасығыш құрылғылардың көлемін анықтаңыз: Қатқыл дискі, Flash-жады, Лазерлік дискі
«Бриллант» әдісімен қалыптастырушы бағалау
Сабаққа кірген мұғалімдерге «Әсем гүлдер» атты тренинг Ұстаздарға жігер мен күш, қарқын қонсын, Білім менен сусындалып шәкірт озсын. Алдарыңызға шашылсын әсем гүлдер, Өмірлеріңіз гүлдей жайнап жарқын болсын!
|
Слайд Көпір суреті Қызыл гүлдер
Bilimland.kz сайты
Оқушы дәптері
Bilimland.kz
Слайдтар
Оқушы дәптері
Оқулық Кеспе қағаздары Суретер, сөздер А3,А4 қағадар
Смайликтер
Бейнеролик
Калькулятор бағдарламасы
Оқушы дәптері
Компьютер
Блокнот бағдарламасы
флешкалар, дискілер
Түрлі түсті жылтыр моншақтар
Түрлі түсті гүлдер Конфеттер Бейнеролик |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы Үйге тапсырма:
Рефлексия |
«Гүлге қонған көбелек» әдісі Осы әдіс бойынша сабаққа кері байланыс жасату. Оқушыларға қиылған көбелектер таратылады. Көбелекке сабақтан алған әсерлерін, қандай көңіл-күйде болғандарын жазып гүлге қондырады.
Санаға білім жаратты, Сандарды да санатты. Компьютерді пайдаланып, Орындадық талапты. Қатысқандарға рахмет айтып, Аяқтайық сабақты! |
Кітап компьютер
Қағаздан жасалған көбелектер
Диалогты ұйымдастыру |
|||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||
|
Сыныптағысаралаужұмысынтапсырматәсілібойыншабілімдеңгейлеріәртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар беремін. Диалог және қолдау көрсету тәсілі бойынша оқушыларды ойландыру үшін және жауаптар алу үшін алдын-ала дайындалған сұрақтар қоямын |
Топтық бағалау Смайлик
|
Қауіпсіздік техникасы ережелері |
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ақпараттың өлшем бірліктері
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ақпарат және оны өңдеу |
Мектеп: |
||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақпараттың өлшем бірліктері
|
||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
7.2.1.1. Әртүрлі ақпаратты атап шығу және көрсету
|
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
|
||||||||||||||
|
Жетістіктер критерийлері |
Барлық оқушылар біледі: Ақпараттың өлшем бірліктерімен, олардың көлемімен танысады. Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды. Оқушылардың көпшілігі біледі: Түсінеді, талдайды, білімін қолданады: ақпаратты сақтау құралдарының өлшемдерін анықтауды біледі. Ақпаратты жеткізу жылдамдығын түсінеді. Кейбір оқушылар біледі: Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: ақпараттың өлшем бірліктеріне берілген әр түрлі тапсырмаларды орындайды.
|
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады. Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз Ақпарат, бит, байт, ақпараттың өлшем бірліктері, килобайт, мегабайт, терабайт. Ақпарат – информация – information Дабыл – сигнал – signal Өлшем –измерение - measurement Өлшем бірлік – единицы измерение – unit measurement Құжат – документ- document Диск – диск – disk Flash жады - Flash карта – Flash drive Пәнге тән лексика мен терминология: Ақпарат, бит, байт, ақпараттың өлшем бірліктері, килобайт, мегабайт, терабайт. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Ақпарат көлемі… килобайт немесе…мегабайтқа тең …деген қорытынды шығарамыз |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпы әлемдік және аймақтақ мәселелерді шешудегі ұлттық қауіпсіздік пен біздің еліміздің жаһандық қатысуы Ынтымақтастық – тапсырмаларорындаубарысында. Сыйластық – жұптық, топтық жұмыстарда |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
ағылшын тілі, орыс тілі математика, физика |
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Біздің айналамыздағы ақпарат |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер
|
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал қалыптастыру, топтастыру. Ақылды алға сүйреген, Білімді ойға түйреген. Ашық сабағымызды бастайық, Көтеріңкі көңіл күйменен. «Көз мыңды көргенмен, көңіл бірді таңдайды»
Топқа бөлу, мұғалім өзі екі оқушы таңдайды, ол топ басшысы болады, әр топ басшылары өздерінің қалауымен тобына оқушы жинайды. Әр оқушыға қызыл гүлдер беріледі. Екі топқа бөлінеді. «Байт» тобы «Бит» тобы Үй тапсырмасын «Блум түймедағының алты күлшесі» әдісі арқылы сұрау. Біздің айналамыздағы ақпарат тақырыбы бойынша сұрақтарға жауап береді.
«Жақсы сөз» әдісімен қалыптастырушы бағалау |
Қағаздан жасалған қызыл гүлдер
Слайд Түймедақ гүлі
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Біліммен көпті ұғаласың, Биіктерге шыға аласың. Жаңашылдыққа апаратын, Ой көпірі құламасын. Көпір тапсырмасы. Оқушылармен талқыланатын сұрақтар:
" Болжау"
әдісін
ұсынамын:
Жаңа сабақ. Ақпараттың өлшем бірлігі Ақпарат – информация – information Дабыл – сигнал – signal Өлшем –измерение - measurement Өлшем бірлік – единицы измерение – unit measurement Құжат – документ- document Диск – диск – disk Flash жады - Flash карта – Flash drive
Bilimland.kz сайтынан бейнеролик көрсету
Ақпараттың өлшем бірліктері 1 байт = 8 бит 1 Килобайт (КБ) = 1 024 Б 1 Мегабайт (МБ) = 1 024 КБ 1 Гигабайт (ГБ) = 1 024 МБ 1 Терабайт (ТБ) = 1 024 ГБ
Мысал: Битті байтқа айналдырсақ 224 бит/8 = 28 байт, ал керісінше байтты битке айналдырсақ, байтты 8-ге көбейтеміз 368 байт *8 = 2944бит
Бармақ бөтен болғанмен білек бір, Тірлік бөтен болғанмен тілек бір. Топтық жұмыс «Коллаж әңгіме» әдісі Оқушыларға түрлі-түсті тақырып бойынша суреттер мен сөздер беріледі. Олар қағаздардан қиып алып, алған суреттерін А3 қағазға жабыстырып, әңгіме құрастырады. Оқулықпен жұмыс №1 топ. Ақпараттың өлшем бірліктері №2 топ. Ақпарат тасығыштардың өлшемдері «Семантикалық карта» әдісі Оқушылар сәйкестендіру жұмысын жүргізеді. 1 байт 1 024 КБ 1 Килобайт 1 024 МБ 1 Мегабайт 1 024 ГБ 1 Гигабайт 1 024 байт 1 Терабайт 8 бит Оқушылар жеке ақпараттың өлшем бірліктерін үлкеннен/кішіге қарай орналастырады. 1 ГБ 1 КБ 1025 байт 1 МБ Жауабы:
«Смайлик» әдісімен қалыптастырушы бағалау
Сергіту сәті. «Бүгін қандай күн?Биыл қандай жыл?» «Елу жылда ел жаңа» демекші қаламызда көптеген оң өзгерістер болып жатыр. Мұғалжардай аудан асыл, Қандыағаштай мекен жасыл. Туған өлкем асқақтасын, Дартарханда мол боп асың. Жерлестерім аман жүрсін, Домалатып өрге тасын. Құтты болсын қос қуаныш, Тойлататын халқың басым. Ауданымызға 20жыл, Қаламызға жарты ғасыр.
«Адамды сөзімен емес, ісімен бағала» Тәжірибелік жұмыс. «Ақпаратпен бөлісу» әдісі 50%+50% А деңгейі (Жұптық жұмыс) Есептеңіз:
Компьютермен жұмыс. В деңгейі (Жеке жұмыс) Компьютерде сақталған ақпараттың көлемін қарап шығыңдар.
С деңгейі (Жеке жұмыс) Ақпарат тасығыш құрылғылардың көлемін анықтаңыз: Қатқыл дискі, Flash-жады, Лазерлік дискі
«Бриллант» әдісімен қалыптастырушы бағалау
Сабаққа кірген мұғалімдерге «Әсем гүлдер» атты тренинг Ұстаздарға жігер мен күш, қарқын қонсын, Білім менен сусындалып шәкірт озсын. Алдарыңызға шашылсын әсем гүлдер, Өмірлеріңіз гүлдей жайнап жарқын болсын!
|
Слайд Көпір суреті Қызыл гүлдер
Bilimland.kz сайты
Оқушы дәптері
Bilimland.kz
Слайдтар
Оқушы дәптері
Оқулық Кеспе қағаздары Суретер, сөздер А3,А4 қағадар
Смайликтер
Бейнеролик
Калькулятор бағдарламасы
Оқушы дәптері
Компьютер
Блокнот бағдарламасы
флешкалар, дискілер
Түрлі түсті жылтыр моншақтар
Түрлі түсті гүлдер Конфеттер Бейнеролик |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы Үйге тапсырма:
Рефлексия |
«Гүлге қонған көбелек» әдісі Осы әдіс бойынша сабаққа кері байланыс жасату. Оқушыларға қиылған көбелектер таратылады. Көбелекке сабақтан алған әсерлерін, қандай көңіл-күйде болғандарын жазып гүлге қондырады.
Санаға білім жаратты, Сандарды да санатты. Компьютерді пайдаланып, Орындадық талапты. Қатысқандарға рахмет айтып, Аяқтайық сабақты! |
Кітап компьютер
Қағаздан жасалған көбелектер
Диалогты ұйымдастыру |
|||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||
|
Сыныптағысаралаужұмысынтапсырматәсілібойыншабілімдеңгейлеріәртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар беремін. Диалог және қолдау көрсету тәсілі бойынша оқушыларды ойландыру үшін және жауаптар алу үшін алдын-ала дайындалған сұрақтар қоямын |
Топтық бағалау Смайлик
|
Қауіпсіздік техникасы ережелері |
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













