|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік |
Мектеп:№41 мектеп-гимназия |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Джанзакова А.Д |
||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ақпараттық қауіпсіздік |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.6.2.1 1«Ақпараттық қауіпсіздік», «құпиялылық», «тұтастық» және «қолжетімділік» терминдерінің маңызын түсіндіру |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы: Қазақстан Республикасындағы заңмен қорғалатын құпияларды анықтай алады Оқушылардың басым бөлігі: «Ақпараттық қауіпсіздік», «құпиялылық», «тұтастық» және «қолжетімділік» терминдерінің маңызын түсінеді. Кейбір оқушы: «Ақпараттық қауіпсіздік», «құпиялылық», «тұтастық», «қолжетімділік» терминдерін қолдана отырып, жүйенің сенімділігіне тұжырым жасай алады. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
- Қазақстан Республикасында заңмен қорғалатын құпиялармен танысады. - «Ақпараттық қауіпсіздік», «құпиялылық» «тұтастық», «қолжетімділік» ұғымдарының мәнін түсінеді. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тақырыпқа байланысты термин сөздерді оқу, жазу Ақпарат-информация-Information, қауіпсіздік-безопасность-security, қауіпсіз жүйе-защищенная система- secure system, кепілдік- гарантия- guarantee Диалог құруға қажет сөздер Ақпараттық қауіпсіздік……… қолжетімділігі……….….. Менің ойымша....., менің пікірімше..., Бұл пікір қаншалықты дұрыс деп ойлайсың?... |
||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы, топта бірлесіп жұмыс істеу, бір-бірінің пікірін тыңдау |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілінде термин сөздер қолданылады |
||||||
|
Алдыңғы білім |
ІР-адрес пен домендік адресті салыстыра алады |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы (10 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу және оқушыларды зейінін сабаққа аудару. Тренинг «Сені көргеніме уаныштымын,себебі.....» Мақсаты: психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру Нұсқау: гүл беру арқылы тізбек бойымен жанындағы оқушының жақсы қасиеттерін айтып шығады. Топқа бөлу: «Смарт-бейдж» әдісі Мақсаты: Оқушылар топпен жұмыс істей алады және де ақпараттың қорғау нәтижесін анықтай алады. Нұсқау: «Смарт-бейдж» -те құпиялылық, тұтастық осы ақпараттың бас әріптерін тауып ІІ топқа бөлінеді. І топ – құпиялылық ІІ топ – тұтастық Өткен сабақты пысықтау: «Биопоэма» әдісі Мақсаты: оқушылар өткен тақырыпты еске түсіру, ойлау дағдыларын, сұрақ қоя білу, шапшаң жауап бере білу дағдыларын дамыту. Нұсқау: топтар бір біріне сұрақтар дайындайды, сұрақтарға келесі топ жауап береді, сұрақ дайындаған топ бағалайды. Ақ парақты сегіз бөлікке бөліп, әр бөлікке өткен тақырып туралы маңызды ақпаратты толтырады. І -ІІ топ саралайды, бір- бірін бағалайды. Қ.Б «Екі жұлдыз, бір тілек» «Миға шабуыл» әдісі Мақсаты: әр оқушы ойлануға ынталандыратын, жаңа идея тудыруға бағытталған топтық жұмысы, қызығушылық тудыратын мәселелерді талқылайды. Нұсқау: оқушылар сұраққа жауап береді. 1.Ақпараттық қауіпсіздікті сақтау деген не? 2.Желіде жұмыс істеуде қандай қауіп-қатер бар деп ойлайсың? 3.Ақпараттың құпиялығын сақтау үшін қандай әрекеттер орындалады? Қ.Б. Ауызша бағалау «Жарайсың.. тамаша..Керемет...» Оқушыларға bilimland.kz сайтынан бейне материал көрсетіледі. Мақсаты: оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашу, оқушылардың сыни ойлау дағдыларын қалыптастыру Жаңа сабақтың тақырыбы Ақпараттық қауіпсіздік Нұсқау: термин сөзді дәптерге жазып алады Ақпарат-информация-Information, қауіпсіздік-безопасность-security, қауіпсіз жүйе-защищенная система- secure system, кепілдік- гарантия- guarantee |
гүл
Смарт-бейдж
А4
bilimland.kz |
|||||
|
Сабақтың ортасы (25 мин) |
«Джигсо» әдісі Мақсаты: Жаңа тақырып бойынша оқушылар топпен жұмыс жасау арқылы салыстыра білу, ойлау қабілеттерін дамыту, топта жұмыс жасау, бір-біріне көмектесу, әлеуметтік қарым-қатына жасау, өз бетінше оқу, іздену дағдыларын қалыптастыру. Нұсқау: оқушылар кітаппен жұмыс жасайды оқушылар түсінгендерін ортада талқылайды. Саралау тапсырмалары Мақсаты: Оқушылардың білім деңгейлеріне сай қажеттіліктерін қанағаттандыру А-деңгей 1-тапсырма. - Біздің еліміздегі ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің қандай шаралары, заңдары бар? -Қалай ойлайсыздар, ақпараттық қауіпсіздікті қалай қамтамасыз етуге болады? Дескриптор: ҚР-дағы заңмен қорғалатын құпияларды анықтайды. Өз ойларын айтады. В-деңгей - Ақпараттық қауіпсіздіктің құрамдас бөліктерін Венн диаграммасы арқылы салыстырыңдар. Дескриптор: Ақпараттық қауіпсіздіктің құрамдас бөліктерін анықтайды Өзара салыстырады. С-деңгей. Компьютермен жұмыс Мәтіндік редакторды пайдаланып (SmartArt), ақпараттық қауіпсіздіктің негізгі түсініктері мен оларға төнетін қауіп түрлерінің классификациясын жасаңдар
Дескриптор: -Қауіпсіздік жүйелерін анықтайды. -Қауіпсіздік жүйелерін классификациясын жасайды Бағалау: «Плюс-минус-қызықты» |
Оқулық «Арман-ПВ» .И.Салғараева Ж.Б.Базаева АС.Маханова
П |
|||||
|
Сабақтың соңы (5 мин) |
Кері байланыс: «3-2-1 стратегиясы» Мақсаты: оқушылар сабақтың соңында алған білімдері бойынша өз ойларын жаза білуге, рефлексия жасай білуге үйрету. Нұсқау: Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық туғызған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет |
|
|||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау |
|||||
|
Тренинг «Сені көргеніме қуаныштымын,себебі.....» гүл беру арқылы тізбек бойымен жанындағы оқушының жақсы қасиеттерін айтып шығады. Топқа бөлу: «Смарт-бейдж» әдісі «Биопоэма» әдістері бойынша өткен тақырыпты пысықтау. «Миға шабуыл», «Джигсо», Саралаудың әрбір оқушыны оның мүмкіндігі және қабілеті деңгейінде оқыту мақсатында тапсырмалар жоспарланы. Саралау тапсырмалары: «Венн диаграммасы» әдісі, SmartArt , кесте деңгейлік тапсырмалар, |
«3-2-1 стратегиясы» «Екі жұлдыз, бір тілек» «Плюс-минус-қызықты» Ауызша бағалау «Жарайсың.. тамаша..Керемет...» |
Компьютермен жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережелерін еске түсіріп отыру |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттарын емес оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
|
|||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ақпараттық қауіпсіздік
Ақпараттық қауіпсіздік
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік |
Мектеп:№41 мектеп-гимназия |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Джанзакова А.Д |
||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ақпараттық қауіпсіздік |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.6.2.1 1«Ақпараттық қауіпсіздік», «құпиялылық», «тұтастық» және «қолжетімділік» терминдерінің маңызын түсіндіру |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы: Қазақстан Республикасындағы заңмен қорғалатын құпияларды анықтай алады Оқушылардың басым бөлігі: «Ақпараттық қауіпсіздік», «құпиялылық», «тұтастық» және «қолжетімділік» терминдерінің маңызын түсінеді. Кейбір оқушы: «Ақпараттық қауіпсіздік», «құпиялылық», «тұтастық», «қолжетімділік» терминдерін қолдана отырып, жүйенің сенімділігіне тұжырым жасай алады. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
- Қазақстан Республикасында заңмен қорғалатын құпиялармен танысады. - «Ақпараттық қауіпсіздік», «құпиялылық» «тұтастық», «қолжетімділік» ұғымдарының мәнін түсінеді. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тақырыпқа байланысты термин сөздерді оқу, жазу Ақпарат-информация-Information, қауіпсіздік-безопасность-security, қауіпсіз жүйе-защищенная система- secure system, кепілдік- гарантия- guarantee Диалог құруға қажет сөздер Ақпараттық қауіпсіздік……… қолжетімділігі……….….. Менің ойымша....., менің пікірімше..., Бұл пікір қаншалықты дұрыс деп ойлайсың?... |
||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы, топта бірлесіп жұмыс істеу, бір-бірінің пікірін тыңдау |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілінде термин сөздер қолданылады |
||||||
|
Алдыңғы білім |
ІР-адрес пен домендік адресті салыстыра алады |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы (10 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу және оқушыларды зейінін сабаққа аудару. Тренинг «Сені көргеніме уаныштымын,себебі.....» Мақсаты: психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру Нұсқау: гүл беру арқылы тізбек бойымен жанындағы оқушының жақсы қасиеттерін айтып шығады. Топқа бөлу: «Смарт-бейдж» әдісі Мақсаты: Оқушылар топпен жұмыс істей алады және де ақпараттың қорғау нәтижесін анықтай алады. Нұсқау: «Смарт-бейдж» -те құпиялылық, тұтастық осы ақпараттың бас әріптерін тауып ІІ топқа бөлінеді. І топ – құпиялылық ІІ топ – тұтастық Өткен сабақты пысықтау: «Биопоэма» әдісі Мақсаты: оқушылар өткен тақырыпты еске түсіру, ойлау дағдыларын, сұрақ қоя білу, шапшаң жауап бере білу дағдыларын дамыту. Нұсқау: топтар бір біріне сұрақтар дайындайды, сұрақтарға келесі топ жауап береді, сұрақ дайындаған топ бағалайды. Ақ парақты сегіз бөлікке бөліп, әр бөлікке өткен тақырып туралы маңызды ақпаратты толтырады. І -ІІ топ саралайды, бір- бірін бағалайды. Қ.Б «Екі жұлдыз, бір тілек» «Миға шабуыл» әдісі Мақсаты: әр оқушы ойлануға ынталандыратын, жаңа идея тудыруға бағытталған топтық жұмысы, қызығушылық тудыратын мәселелерді талқылайды. Нұсқау: оқушылар сұраққа жауап береді. 1.Ақпараттық қауіпсіздікті сақтау деген не? 2.Желіде жұмыс істеуде қандай қауіп-қатер бар деп ойлайсың? 3.Ақпараттың құпиялығын сақтау үшін қандай әрекеттер орындалады? Қ.Б. Ауызша бағалау «Жарайсың.. тамаша..Керемет...» Оқушыларға bilimland.kz сайтынан бейне материал көрсетіледі. Мақсаты: оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашу, оқушылардың сыни ойлау дағдыларын қалыптастыру Жаңа сабақтың тақырыбы Ақпараттық қауіпсіздік Нұсқау: термин сөзді дәптерге жазып алады Ақпарат-информация-Information, қауіпсіздік-безопасность-security, қауіпсіз жүйе-защищенная система- secure system, кепілдік- гарантия- guarantee |
гүл
Смарт-бейдж
А4
bilimland.kz |
|||||
|
Сабақтың ортасы (25 мин) |
«Джигсо» әдісі Мақсаты: Жаңа тақырып бойынша оқушылар топпен жұмыс жасау арқылы салыстыра білу, ойлау қабілеттерін дамыту, топта жұмыс жасау, бір-біріне көмектесу, әлеуметтік қарым-қатына жасау, өз бетінше оқу, іздену дағдыларын қалыптастыру. Нұсқау: оқушылар кітаппен жұмыс жасайды оқушылар түсінгендерін ортада талқылайды. Саралау тапсырмалары Мақсаты: Оқушылардың білім деңгейлеріне сай қажеттіліктерін қанағаттандыру А-деңгей 1-тапсырма. - Біздің еліміздегі ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің қандай шаралары, заңдары бар? -Қалай ойлайсыздар, ақпараттық қауіпсіздікті қалай қамтамасыз етуге болады? Дескриптор: ҚР-дағы заңмен қорғалатын құпияларды анықтайды. Өз ойларын айтады. В-деңгей - Ақпараттық қауіпсіздіктің құрамдас бөліктерін Венн диаграммасы арқылы салыстырыңдар. Дескриптор: Ақпараттық қауіпсіздіктің құрамдас бөліктерін анықтайды Өзара салыстырады. С-деңгей. Компьютермен жұмыс Мәтіндік редакторды пайдаланып (SmartArt), ақпараттық қауіпсіздіктің негізгі түсініктері мен оларға төнетін қауіп түрлерінің классификациясын жасаңдар
Дескриптор: -Қауіпсіздік жүйелерін анықтайды. -Қауіпсіздік жүйелерін классификациясын жасайды Бағалау: «Плюс-минус-қызықты» |
Оқулық «Арман-ПВ» .И.Салғараева Ж.Б.Базаева АС.Маханова
П |
|||||
|
Сабақтың соңы (5 мин) |
Кері байланыс: «3-2-1 стратегиясы» Мақсаты: оқушылар сабақтың соңында алған білімдері бойынша өз ойларын жаза білуге, рефлексия жасай білуге үйрету. Нұсқау: Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық туғызған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет |
|
|||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау |
|||||
|
Тренинг «Сені көргеніме қуаныштымын,себебі.....» гүл беру арқылы тізбек бойымен жанындағы оқушының жақсы қасиеттерін айтып шығады. Топқа бөлу: «Смарт-бейдж» әдісі «Биопоэма» әдістері бойынша өткен тақырыпты пысықтау. «Миға шабуыл», «Джигсо», Саралаудың әрбір оқушыны оның мүмкіндігі және қабілеті деңгейінде оқыту мақсатында тапсырмалар жоспарланы. Саралау тапсырмалары: «Венн диаграммасы» әдісі, SmartArt , кесте деңгейлік тапсырмалар, |
«3-2-1 стратегиясы» «Екі жұлдыз, бір тілек» «Плюс-минус-қызықты» Ауызша бағалау «Жарайсың.. тамаша..Керемет...» |
Компьютермен жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережелерін еске түсіріп отыру |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттарын емес оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
|
|||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз

















