
Бастауыш сынып мұғалімі: Құбай Әсия Дүйсембайқызы
Пәні: әдебиеттік оқу
Сыныбы: 3 «ғ»
Тақырыбы: Оразбек Бодықов «Аққұс туралы аңыз»
|
Сабақтың мақсаты |
1.Оқушыларға тақырыптың мазмұнымен таныстыру. Мәтінді, негізгі ойды, идеяны меңгерту. 2. Оқу мен жазу арқылы ойлау қабілеттерін түсініп, мәнерлеп оқу дағдыларын, шығармашылық ізденістерін дамыту. 3. Оқушыларды адамгершілікке, әдептілікке, әсемдікке, сұлулыққа өз Отанын сүюге және еңбекке тәрбиелеу. |
|||||||||||
|
Сабақ түрі |
Аралас сабақ |
|||||||||||
|
Оқыту әдісі |
Топпен жұмыс, әңгімелесу, пікір талас, дәптермен жұмыс |
|||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Оразбек Бодықовтың «Аққұс туралы аңыз» мәтінінің мазмұнын түсіну |
|||||||||||
|
Орындалатын жұмыстар |
|
|||||||||||
|
Көрнекіліктер |
Автордың суреті, Ш.Қалдаяқов, Бетховен, Байқадамов суреттері, үнтаспа Шәмші әні. |
|||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
музыка, дүниетану |
|||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
1. Сабақтын мақсатын түсіндіру 2. Оқушыларды түгендеу 3.Психологиялық дайындық Сәлем достар аман ба? Мынау бейбіт заманда. Бізге білім үйреткен, Ұстаздарым аман ба? Шәкірттерін ойлайтын, Ұстаздарым аман ба? 4. Топқа бөлу (құстардың суреттері арқылы: аққу, қарлығаш, көгершін. Әр топ өздерінің сол құсты не себептен алғандығы туралы түсіндіру) |
1.Сабаққа назар аудару 2.Сабаққа психологиялық жағынан дайындалады. Бір-біріне деген жақсы қарым-қатынас орнатады |
||||||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру |
Әбілхан Қастеев (3-4 оқушыдан мазмұнын сұрау) |
Оқушылар мәтіннің мазмұны бойынша айтады |
||||||||||
|
Үй тапсырмасын бекіту |
Сұрақ-жауап: 1.Әбілхан Қастеев қай жылы, қай жерде дүниеге келді? (1904 жылы Алматы облысына қарасты Жаркент төңірегінде дүниеге келген) 2.Ә Әбілхан Қастеев сурет салуды қайдан, кімнен үйренген? «Таудың бұлағынан, Қойдың құлағынан. Апамның киізінен, Ешкінің мүйізінен») 3.Әбілхан Қастеевтің өмірдегі ұстанымы... ("Құдай бақты барлық адамға бірдей береді. Оны ұстай алу - әр адамның өз қолында. Ұшырып алсаң — өзіңнен басқа ешкім кінәлі емес",- дейді.) 4. Әбілхан Қастеевтің қанша туындысы жарық көрген?(Мыңнан астам туындысы жарық көрген) 5.Дарынды суретші Әбілхан Қастеев қайда оқыды? Дарынды график-суретші Алматы, Сәскеу көркемсурет студияларында оқыды.) 6. Әбілхан Қастеевтің анасы Айғанша қандай қол шебер түрлерімен айналысты?(Әбілханның анасы Айғанша кілем, алаша, басқұр тоқу түрлерімен айналысты) Тақтада қандай сурет пайда болды? (табиғат) Бұл сурет кімнің салған суретінің көшірмесі? (Әбілхан қастеевтің «Табиғат» суреті) Олай болса, бейне баянға назар аударайық |
Оқушылар суреттің қиындысындағы жазылған сұрақтарға жауап беріп, тақырыпты ашады Экраннан бейне жазбаны көреді |
||||||||||
|
Негізгі бөлім |
Жаңа сабақ Кіріспе: -Бейне жазба не туралы? -Не көрдік? Олай болса бүгінгі тақырыбымыз Оразбек Бодықовтың «Аққұс туралы аңыз» автор Шәмші Қалдаяқовпен бетпе-бет отырып сөйлескендегі әңгімесі Дәптермен жұмыс:
Автор жайлы мағлұмат беру. Оразбек Бодықов 1927 жылы Қызылорда облысы, Шиелі ауданында туған. Жазушы, аудармашы, драматург. Шығармаларынан «Қанжар мен домбыра» , «Дала тұтқыны», «Әл-Фараби» т.б. (Мәтін туралы мұғалім қысқаша түсіндіріп өтеді.) Мәтін бойынша жұмыс: А)іштей оқу Ә)дауыстап оқу Б)тізбектей оқу Әр топқа бөлімге бөлгізіп оқыту 1-бөлім: Автор мен Ш.Қалдаяқовтың әңгімесі 2-бөлім: Аққұстың әні 3-бөлім: Аққұс пен Қарақұстың оқиғасы (Мәтінді оқып, таныс емес кісі аттарын түртіп алып, астын сызып отыру.) Мәтіндегі кісі аттарына мағлұмат беру: (слайд арқылы)
Дәптермен жұмыс: Тау мүлгіп – тау ұйқыға кетіп Көл тынып-тыныш күйге еніп Аспан егіледі-аспан жылағандай күйге енеді
Кубизм
стратегиясы : Сұрақ-жауап Сергіту сәті Топтық жұмыс: «Шәмшіге арнау » әні орындалады 1 Аққұс Қарақұс
2-топ: Аққұстың әнінің әсері Т
3-топ: Табиғат ән құдіретіне қалай табынады?
|
Қойылған сұрақтарға жауап береді
Мәтінді әр топ оқушылары бөлімге бөліп оқиды, түсінгендерін айтады
Оқушылар мұқият тыңдап, мәтіндегі кездескен кісі аттарымен жақынырақ танысады, өз білгендері бойынша ой бөліседі.
Оқушылар дәптерлеріне сөздікпен жұмыс орындайды.
Оқушылар «кубизм» стратегиясы арқылы мәтіннен түсінгендері бойынша сұрақ-жауапқа жауап береді.
Оқушылар «Шәмшіге арнау » әнін тыңдай отырып, өздерінің топтарына берілген тапсырмаларды топтаса отырып орындайды.
|
||||||||||
|
Қорытындылау |
1-топ: журналист ( 1-топ 2-топқа мәтін бойынша сұрақ қояды) 2-топ: куәгер (1-топтың қойған сұрағына жауап береді) 3-топ: диктор (мәтіннің желісі бойынша баяндап, қорытындылайды) |
Топтық жұмыс арқылы сабақты оқушылардың өздері қорытындылайды
|
||||||||||
|
Рефлексия |
Ақ құс қанатына бүгінгі сабақтан алған
әсерлеріңді жазыңдар
. |
Оқушылар бүгінгі өткен сабақтын алған әсерлерін аққұстың суретіне жаза отырып, тақтадағы Әбілхан Қастеевтің «табиғат» суретіне жабыстырады. Өз пікірлерін айтып, бөліседі. |
||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Ш.Қалдаяқов, Байқадамов, Бетховен, Оразбек Бодықов туралы қосымша мағлұмат жинап келу |
|
||||||||||
|
Бағалау |
Оқушыларды жеке-жеке бағалау |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
аққұс туралы аңыз 3 сынып
аққұс туралы аңыз 3 сынып

Бастауыш сынып мұғалімі: Құбай Әсия Дүйсембайқызы
Пәні: әдебиеттік оқу
Сыныбы: 3 «ғ»
Тақырыбы: Оразбек Бодықов «Аққұс туралы аңыз»
|
Сабақтың мақсаты |
1.Оқушыларға тақырыптың мазмұнымен таныстыру. Мәтінді, негізгі ойды, идеяны меңгерту. 2. Оқу мен жазу арқылы ойлау қабілеттерін түсініп, мәнерлеп оқу дағдыларын, шығармашылық ізденістерін дамыту. 3. Оқушыларды адамгершілікке, әдептілікке, әсемдікке, сұлулыққа өз Отанын сүюге және еңбекке тәрбиелеу. |
|||||||||||
|
Сабақ түрі |
Аралас сабақ |
|||||||||||
|
Оқыту әдісі |
Топпен жұмыс, әңгімелесу, пікір талас, дәптермен жұмыс |
|||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Оразбек Бодықовтың «Аққұс туралы аңыз» мәтінінің мазмұнын түсіну |
|||||||||||
|
Орындалатын жұмыстар |
|
|||||||||||
|
Көрнекіліктер |
Автордың суреті, Ш.Қалдаяқов, Бетховен, Байқадамов суреттері, үнтаспа Шәмші әні. |
|||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
музыка, дүниетану |
|||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
1. Сабақтын мақсатын түсіндіру 2. Оқушыларды түгендеу 3.Психологиялық дайындық Сәлем достар аман ба? Мынау бейбіт заманда. Бізге білім үйреткен, Ұстаздарым аман ба? Шәкірттерін ойлайтын, Ұстаздарым аман ба? 4. Топқа бөлу (құстардың суреттері арқылы: аққу, қарлығаш, көгершін. Әр топ өздерінің сол құсты не себептен алғандығы туралы түсіндіру) |
1.Сабаққа назар аудару 2.Сабаққа психологиялық жағынан дайындалады. Бір-біріне деген жақсы қарым-қатынас орнатады |
||||||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру |
Әбілхан Қастеев (3-4 оқушыдан мазмұнын сұрау) |
Оқушылар мәтіннің мазмұны бойынша айтады |
||||||||||
|
Үй тапсырмасын бекіту |
Сұрақ-жауап: 1.Әбілхан Қастеев қай жылы, қай жерде дүниеге келді? (1904 жылы Алматы облысына қарасты Жаркент төңірегінде дүниеге келген) 2.Ә Әбілхан Қастеев сурет салуды қайдан, кімнен үйренген? «Таудың бұлағынан, Қойдың құлағынан. Апамның киізінен, Ешкінің мүйізінен») 3.Әбілхан Қастеевтің өмірдегі ұстанымы... ("Құдай бақты барлық адамға бірдей береді. Оны ұстай алу - әр адамның өз қолында. Ұшырып алсаң — өзіңнен басқа ешкім кінәлі емес",- дейді.) 4. Әбілхан Қастеевтің қанша туындысы жарық көрген?(Мыңнан астам туындысы жарық көрген) 5.Дарынды суретші Әбілхан Қастеев қайда оқыды? Дарынды график-суретші Алматы, Сәскеу көркемсурет студияларында оқыды.) 6. Әбілхан Қастеевтің анасы Айғанша қандай қол шебер түрлерімен айналысты?(Әбілханның анасы Айғанша кілем, алаша, басқұр тоқу түрлерімен айналысты) Тақтада қандай сурет пайда болды? (табиғат) Бұл сурет кімнің салған суретінің көшірмесі? (Әбілхан қастеевтің «Табиғат» суреті) Олай болса, бейне баянға назар аударайық |
Оқушылар суреттің қиындысындағы жазылған сұрақтарға жауап беріп, тақырыпты ашады Экраннан бейне жазбаны көреді |
||||||||||
|
Негізгі бөлім |
Жаңа сабақ Кіріспе: -Бейне жазба не туралы? -Не көрдік? Олай болса бүгінгі тақырыбымыз Оразбек Бодықовтың «Аққұс туралы аңыз» автор Шәмші Қалдаяқовпен бетпе-бет отырып сөйлескендегі әңгімесі Дәптермен жұмыс:
Автор жайлы мағлұмат беру. Оразбек Бодықов 1927 жылы Қызылорда облысы, Шиелі ауданында туған. Жазушы, аудармашы, драматург. Шығармаларынан «Қанжар мен домбыра» , «Дала тұтқыны», «Әл-Фараби» т.б. (Мәтін туралы мұғалім қысқаша түсіндіріп өтеді.) Мәтін бойынша жұмыс: А)іштей оқу Ә)дауыстап оқу Б)тізбектей оқу Әр топқа бөлімге бөлгізіп оқыту 1-бөлім: Автор мен Ш.Қалдаяқовтың әңгімесі 2-бөлім: Аққұстың әні 3-бөлім: Аққұс пен Қарақұстың оқиғасы (Мәтінді оқып, таныс емес кісі аттарын түртіп алып, астын сызып отыру.) Мәтіндегі кісі аттарына мағлұмат беру: (слайд арқылы)
Дәптермен жұмыс: Тау мүлгіп – тау ұйқыға кетіп Көл тынып-тыныш күйге еніп Аспан егіледі-аспан жылағандай күйге енеді
Кубизм
стратегиясы : Сұрақ-жауап Сергіту сәті Топтық жұмыс: «Шәмшіге арнау » әні орындалады 1 Аққұс Қарақұс
2-топ: Аққұстың әнінің әсері Т
3-топ: Табиғат ән құдіретіне қалай табынады?
|
Қойылған сұрақтарға жауап береді
Мәтінді әр топ оқушылары бөлімге бөліп оқиды, түсінгендерін айтады
Оқушылар мұқият тыңдап, мәтіндегі кездескен кісі аттарымен жақынырақ танысады, өз білгендері бойынша ой бөліседі.
Оқушылар дәптерлеріне сөздікпен жұмыс орындайды.
Оқушылар «кубизм» стратегиясы арқылы мәтіннен түсінгендері бойынша сұрақ-жауапқа жауап береді.
Оқушылар «Шәмшіге арнау » әнін тыңдай отырып, өздерінің топтарына берілген тапсырмаларды топтаса отырып орындайды.
|
||||||||||
|
Қорытындылау |
1-топ: журналист ( 1-топ 2-топқа мәтін бойынша сұрақ қояды) 2-топ: куәгер (1-топтың қойған сұрағына жауап береді) 3-топ: диктор (мәтіннің желісі бойынша баяндап, қорытындылайды) |
Топтық жұмыс арқылы сабақты оқушылардың өздері қорытындылайды
|
||||||||||
|
Рефлексия |
Ақ құс қанатына бүгінгі сабақтан алған
әсерлеріңді жазыңдар
. |
Оқушылар бүгінгі өткен сабақтын алған әсерлерін аққұстың суретіне жаза отырып, тақтадағы Әбілхан Қастеевтің «табиғат» суретіне жабыстырады. Өз пікірлерін айтып, бөліседі. |
||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Ш.Қалдаяқов, Байқадамов, Бетховен, Оразбек Бодықов туралы қосымша мағлұмат жинап келу |
|
||||||||||
|
Бағалау |
Оқушыларды жеке-жеке бағалау |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз
-топ:
абиғатқа
Адамға













