Ана тілі 4
сынып
Сабақтың
тақырыбы: «Аққу, шортан һәм
шаян».
Сабақтың
мақсаты:
Оқушыларды Ахмет
Байтұрсвнов
аударған И.А Крыловтың «Аққу,
шортан
һәм шаян» мысалымен
таныстыру.
Күтілетін нәтиже
: Оқушылардың оқу мен жазу
арқылы сыни
тұрғысынан және модульді
оқыту
технологиялары арқылы ойлауы,
қиялы
ұшталады, есте сақтауы,
салыстыру
қабілеттері
дамиды.
Өз ара құрмет сезімі
туады.
Басқаның пікірін сыйлауға,
сөзін бөлмеуге
үйренеді. Табиғатты қорғау,
бірлікшіл
болудың маңызын
түсінеді.
Сабақтың
түрі: Аралас
сабақ
Әдіс-тәсілдері: көрнекілік, ойын,
сұрақ-жауап,талдау, топпен жұмыс.
Ресурстар: слайд, портрет, ағаш суреті,
бағалау парағы.
Құрал-жабдықтары: интерактивті
тақта.
Пәнаралық
байланыс: бейнелеу өнері.қазақ
тілі.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру
кезеңі
-
Оқушыларды сабаққа психологиялық
даярлық
-
-«Жер, су, ауа» ойыны.Допты
оқушылардың біріне лақтырып, «жер» дегенде оқушылар аңдардың атын,
«су» дегенде балықтардың, «ауа» дегенде құстардың атын
атайды.
-
Оқушылардың назарын сабаққа
аудару.
-
Жерде жүретін аң, судағы
балық, ауадағы құстың арасында достық болуы мүмкін бе? Ол жайлы не
айтар едіңдер?
-
Бүгін сабақта біз бірлесіп осы сұраққа жауап
іздеп көрейік.
-
Ол үшін Ахмет Байтұрсынұлының
И.А.Крыловтан аударған «Аққу, шортан һәм шаян» мысалымен
танысамыз.
-Сыныпты топқа бөлу. Балаларға
аққу,шаян және шортан суреттерінің қиындысын беріп, сол
құрастырылған суретке сәйкес топқа бөлу. (3 топ
құрылады)
-
Топ ережесін сақтау керектігін
естеріне салу.
Топтық жұмыс:
-
Әр топқа ребус беріледі. Сол
шыққан сөзді талдау, Ребустың шешуі болатын сөз жайлы
айтады.СКТ(сатылай кешенді талдау)қолдану арқылы қазақ тілінен
өткен зат есім туралы білімдері
қайталанады.
-
Балалар, бүгін біз «Аққу,
шортан һәм шаян» мысалымен танысамыз. Осы мысалды жазған кім екенін
білу үшін, «Тұлғаны танып біл» ойынын ойнаймыз. әр топқа тапсырма
беріледі. «Аққу» тобына А.Байтұрсынов, «Шаян» тобына И.Крылов,
«Шортан» тобына А.Құнанбаев портреттері беріледі.Осы авторлар мен
олардың шығармаларын еске түсіріп, постер жасайды.Энциклопедия,
интернет қолданады.
Әр топ өз спикерін шығарып,
мағлұматтарымен таныстырады.
-
Мысалды оқып беремін, сөздік
жұмысы жасалады.
-
Әр
топтан рөлге бөліп бір-бірден оқып шығады.
-
Жаңа сөзлерді қолданып бір
сөйлем жазады.
-
«Даналық ағашы». Мәтінді
оқушылар өздері оқиды, сұрақ жазып ағашқа іледі. Қарсылас команда
жауап береді. (жауаптарын толықтыруға мүмкіндік
беріледі)
-
Қорытынды: Әр топқа тапсырма
беріледі.
1
топ: Мысалды мәтінге айналдыру. (мәтінге айналдырып,
оқу.)
-
топ: Сурет салады.(суретті талдап,
әңгімелеу.)
3 топ: Режисер.(көрініс
көрсету.
Мысалдың негізгі идеясын
түсінгендігін нақтылау.
-Автор не жайлы айтты Ал, табиғатта кездесетін
жан-жануарлар осындай ма Ендеше табиғатты аялайық.Ынтымақты
болайық.
Бағалау:Топтар өз жұмыстарын
бағалайды.
Рефлексия:
-Бүгінгі сабақта маған ұнағаны:
-Маған қиын болғаны:
-Тағы білгім келеді:
Үй
жұмысы. Соңғы шумағын жаттап келу.
Ынтымақ, бірлікке байланысты мақал – мәтел
жинастыру.