Қысқамерзімді сабақ жоспары
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Конакбаева Сая Аденбековна ШҚО Зайсан ауданы «М.Дауленов атындағы мектеп-интернаты» КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
«Қалың елім, қазағым». |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
01.07.2022ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
А.Құнанбаев «Масғұт» поэмасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.3.1. – көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.3.3.1. – шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы: поэмадағы кейіпкерлер жүйесін анықтайды, шығармаға талдау жасай отырып, эссе жазады. Көпшілігі: көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтайды, даралайды, шығарманың идеясын талдай отырып, құрылымын сақтап, әдеби эссе жазады. Кейбірі: кейіпкерлер жүйесін жинақтау арқылы поэманың негізгі идеясын адамгершілік тұрғысынан талдайды, көзқарасын білдіре отырып, әдеби эссе жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтайды, даралайды; Шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Түсіну, жоғары деңгей дағдылары (бағалау). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушылармен амандасу 2.»Ақ, сары, қызыл жемістер» арқылы топқа бөлу.
3.Үй тапсырмасын тексеру. «Шындық немесе жалған» әдісі. Берілген тұжырымдардың шындық немесе жалған екенін анықтаңыз.
|
Сәлемдеседі. Түсіне қарай жеміс түрін таңдай отырып, топқа бөлінеді.
Шындық, жалған сұрақтарына жауап бере отырып, поэманың мазмұны бойынша,үй тапсырмасын пысықтайды. |
«Білім ағашы» әдісі арқылы бағалау. Ұсынылған әр түсті жапырақтарды есімін жазып, дұрыс жауап берген сұрақтардың санына қарай таңдап, «Білім ағашына» жапсыру.
1 қате.
Мадақтау. |
Ақ , сары, қызыл түсті жемістердің суреті бар қағаздар,
ДК экраны «Білім ағашы» суреті, қызыл, сары, жасыл түсті жапырақтар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин. |
Т. 1-тапсырма.
1-топ « Екі жақты күнделік» әдісі Масғұттың бойындағы жағымды, жағымсыз қасиеттерін даралап жазыңыз.
2-топ «4 қадам» әдісі Сұрақтарға жауап бере отырып, Масғұт бейнесін жинақтап, даралаңыз.
3-топ. «Кейіпкер кестесі» әдісі үзіндідегі Масғұттың бойынан қандай қасиеттерін көруге болатынын жазу.
ЕББҚ көру қабілеті бұзылған оқушыға, кестелерді үлкен қаріппен шығарып беремін. Дисграфия, жазуда қиындығы бар, яғни, қол моторикасы толық дамымаған, баяу жазатын оқушыға тапсырманы орындауда қосымша уақыт беремін.
Ж. 2-тапсырма «Ой сүзгі» әдісі. Жүйе бойынша «Масғұт» поэмасының идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, «Масғұт – адамгершілік күрескері» тақырыбында 100 сөзден тұратын әдеби эссе жазыңыз 1.Ұстаным.Шығарманы оқығаннан кейін менде қалыптасқан ұстаным
2. Талдау. Мәселені былай талдадым.
5.Қорытынды. Мынандай қорытындыға келдім... ![]()
4.Бағалау. Шығарманың адамгершілік құндылығына осылай баға бердім 3. Салыстыру. Келесідей салыстыру жасадым.
ЕББҚ көру қабілеті бұзылған оқушылардың есту қабілеттері жақсы дамығандықтан, тапсырма кестесін аудиожазба түрінде ұсынамын. Дисграфия, жазуда қиындығы бар, яғни қол моторикасы толық дамымаған, баяу жазатын оқушыға әдеби эссені компьютерде теріп жазуды ұсынамын. |
1- топ: «Екі жақты күнделік кестесін Масғұттың бойындағы жағымды, жағымсыз қасиеттерін даралай отырып, толтырып жазады.
2-топ: «4 қадам» әдісі бойынша ұсынылған сұрақтарға жауап бере отырып, Масғұт бейнесіне талдау жасайды.
3-топ: Шығарма үзінділеріндегі іс-әрекеті бойынша кейіпкердің бойындағы қасиеттерін ашады.
Ұсынылған кесте бойынша қорытынды жасап, поэманың идеясын адамгершілік тұрғыдан талдап, 100 сөзден тұратын әдеби эссе жазады. |
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.
Дескриптор: 1-топ Масғұттың бойындағы жағымды, жағымсыз қасиеттерін анықтайды: 1. – 1балл; 2. – 1балл; 3. – 1балл; 4. – 1балл;
2-топ - поэмада көтерілген мәселені табады -1балл. -бас кейіпкердің ерекше қасиеттерін көрсетеді -1балл. -кейіпкердің қызыл жемісті таңдауына қатысты өз ойын білдіреді- 1 балл. -«Шәмсі – жиҺан» сөзінің мағынасын біледі -1 балл.
3-топ. Әр толық, дұрыс жауапқа 1 баллдан. -№1- 1балл. -№2 – 1балл. -№3-1балл -№4- 1балл.
ҚБ. «Фишка» әдісі арқылы бағалау Дескриптор: -эссе мазмұны тақырыпқа сәйкес келеді-1балл; -шығарма идеясын ашады -1 балл. - адамгершілік тұрғысынан талдау жасайды – 1 балл. -эссе құрылымын сақтайды – 1 балл. - әдеби эссе жазады -1 балл - сөз санын сақтайды – 1 балл. |
Абай «Масғұт» поэмасы
кесте сызылған қима қағаздар.
Ноутбук. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин. |
Рефлексия «Бес түйін сөз, бір ой» әдісі. Бүгінгі тақырып бойынша алған біліміңізді қорытындылап бес түйін сөз бен бір ой жазыңыз.
Бес түйін сөз Б
Үйге тапсырма: поэмадан үзінді жаттау. |
Оқушылар сабақта алған мағлұматтарды пайдалана отырып, негізгі түйген бес сөз бен өзіндік қорытынды бір ойын жазады.
|
Оқушыларды сабаққа қатысқан белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйемен бағалау. «Қошеметтеу» әдісі арқылы мадақтау. |
Кесте жазылған қима қағаздар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.Топқа бөлу:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
А.Құнанбаев «Масғұт» поэмасы
Қысқамерзімді сабақ жоспары
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Конакбаева Сая Аденбековна ШҚО Зайсан ауданы «М.Дауленов атындағы мектеп-интернаты» КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
«Қалың елім, қазағым». |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
01.07.2022ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
А.Құнанбаев «Масғұт» поэмасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.3.1. – көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.3.3.1. – шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы: поэмадағы кейіпкерлер жүйесін анықтайды, шығармаға талдау жасай отырып, эссе жазады. Көпшілігі: көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтайды, даралайды, шығарманың идеясын талдай отырып, құрылымын сақтап, әдеби эссе жазады. Кейбірі: кейіпкерлер жүйесін жинақтау арқылы поэманың негізгі идеясын адамгершілік тұрғысынан талдайды, көзқарасын білдіре отырып, әдеби эссе жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтайды, даралайды; Шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Түсіну, жоғары деңгей дағдылары (бағалау). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушылармен амандасу 2.»Ақ, сары, қызыл жемістер» арқылы топқа бөлу.
3.Үй тапсырмасын тексеру. «Шындық немесе жалған» әдісі. Берілген тұжырымдардың шындық немесе жалған екенін анықтаңыз.
|
Сәлемдеседі. Түсіне қарай жеміс түрін таңдай отырып, топқа бөлінеді.
Шындық, жалған сұрақтарына жауап бере отырып, поэманың мазмұны бойынша,үй тапсырмасын пысықтайды. |
«Білім ағашы» әдісі арқылы бағалау. Ұсынылған әр түсті жапырақтарды есімін жазып, дұрыс жауап берген сұрақтардың санына қарай таңдап, «Білім ағашына» жапсыру.
1 қате.
Мадақтау. |
Ақ , сары, қызыл түсті жемістердің суреті бар қағаздар,
ДК экраны «Білім ағашы» суреті, қызыл, сары, жасыл түсті жапырақтар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин. |
Т. 1-тапсырма.
1-топ « Екі жақты күнделік» әдісі Масғұттың бойындағы жағымды, жағымсыз қасиеттерін даралап жазыңыз.
2-топ «4 қадам» әдісі Сұрақтарға жауап бере отырып, Масғұт бейнесін жинақтап, даралаңыз.
3-топ. «Кейіпкер кестесі» әдісі үзіндідегі Масғұттың бойынан қандай қасиеттерін көруге болатынын жазу.
ЕББҚ көру қабілеті бұзылған оқушыға, кестелерді үлкен қаріппен шығарып беремін. Дисграфия, жазуда қиындығы бар, яғни, қол моторикасы толық дамымаған, баяу жазатын оқушыға тапсырманы орындауда қосымша уақыт беремін.
Ж. 2-тапсырма «Ой сүзгі» әдісі. Жүйе бойынша «Масғұт» поэмасының идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, «Масғұт – адамгершілік күрескері» тақырыбында 100 сөзден тұратын әдеби эссе жазыңыз 1.Ұстаным.Шығарманы оқығаннан кейін менде қалыптасқан ұстаным
2. Талдау. Мәселені былай талдадым.
5.Қорытынды. Мынандай қорытындыға келдім... ![]()
4.Бағалау. Шығарманың адамгершілік құндылығына осылай баға бердім 3. Салыстыру. Келесідей салыстыру жасадым.
ЕББҚ көру қабілеті бұзылған оқушылардың есту қабілеттері жақсы дамығандықтан, тапсырма кестесін аудиожазба түрінде ұсынамын. Дисграфия, жазуда қиындығы бар, яғни қол моторикасы толық дамымаған, баяу жазатын оқушыға әдеби эссені компьютерде теріп жазуды ұсынамын. |
1- топ: «Екі жақты күнделік кестесін Масғұттың бойындағы жағымды, жағымсыз қасиеттерін даралай отырып, толтырып жазады.
2-топ: «4 қадам» әдісі бойынша ұсынылған сұрақтарға жауап бере отырып, Масғұт бейнесіне талдау жасайды.
3-топ: Шығарма үзінділеріндегі іс-әрекеті бойынша кейіпкердің бойындағы қасиеттерін ашады.
Ұсынылған кесте бойынша қорытынды жасап, поэманың идеясын адамгершілік тұрғыдан талдап, 100 сөзден тұратын әдеби эссе жазады. |
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.
Дескриптор: 1-топ Масғұттың бойындағы жағымды, жағымсыз қасиеттерін анықтайды: 1. – 1балл; 2. – 1балл; 3. – 1балл; 4. – 1балл;
2-топ - поэмада көтерілген мәселені табады -1балл. -бас кейіпкердің ерекше қасиеттерін көрсетеді -1балл. -кейіпкердің қызыл жемісті таңдауына қатысты өз ойын білдіреді- 1 балл. -«Шәмсі – жиҺан» сөзінің мағынасын біледі -1 балл.
3-топ. Әр толық, дұрыс жауапқа 1 баллдан. -№1- 1балл. -№2 – 1балл. -№3-1балл -№4- 1балл.
ҚБ. «Фишка» әдісі арқылы бағалау Дескриптор: -эссе мазмұны тақырыпқа сәйкес келеді-1балл; -шығарма идеясын ашады -1 балл. - адамгершілік тұрғысынан талдау жасайды – 1 балл. -эссе құрылымын сақтайды – 1 балл. - әдеби эссе жазады -1 балл - сөз санын сақтайды – 1 балл. |
Абай «Масғұт» поэмасы
кесте сызылған қима қағаздар.
Ноутбук. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин. |
Рефлексия «Бес түйін сөз, бір ой» әдісі. Бүгінгі тақырып бойынша алған біліміңізді қорытындылап бес түйін сөз бен бір ой жазыңыз.
Бес түйін сөз Б
Үйге тапсырма: поэмадан үзінді жаттау. |
Оқушылар сабақта алған мағлұматтарды пайдалана отырып, негізгі түйген бес сөз бен өзіндік қорытынды бір ойын жазады.
|
Оқушыларды сабаққа қатысқан белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйемен бағалау. «Қошеметтеу» әдісі арқылы мадақтау. |
Кесте жазылған қима қағаздар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.Топқа бөлу:
шағым қалдыра аласыз








ір
ой











