Материалдар / А.Құнанбаев пен Ш.Құдайбердиевтің ілімдеріндегі өмірдің мақсаты
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

А.Құнанбаев пен Ш.Құдайбердиевтің ілімдеріндегі өмірдің мақсаты

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушыларға адамзатқа ,қоршаған ортаға сыйластық көрсетудің маңызын түсіндіре отырып, ішкі тыныштық құндылығының мәнін ашу. Оқушыларға ішкі тыныштықтың адам өміріндегі маңызын түсіндіру. - Оқушылардың табандылықпен әрекет ету дағдыларын дамыту. - Оқушыларды сыйластық, табандылық, жігерлілік қасиеттеріне тәрбиелеу.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Сәуір 2022
155
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

А.Құнанбаев пен Ш.Құдайбердиевтің ілімдеріндегі өмірдің мақсаты
Клауова Г. К.
« Амангелді атындағы жалпы білім беретін орта мектеп»КММ
Өзін-өзі тану пәні мұғалімі
Атырау қаласы
Бөлім: 1
Педагогтің
аты-жөні
Күні:
Сынып: 4
№3 сабақтың
тақырыбы :
Оқу
бағдарламасына
сәйкес оқыту
мақсаттары:
Құндылық:

Ғасырлар даналығы

Қасиеттер:

Сыйластық, табандылық, жігерлілік.
Оқушыларға адамзатқа ,қоршаған ортаға сыйластық көрсетудің
маңызын түсіндіре отырып, ішкі тыныштық құндылығының мәнін
ашу.

Сабақтың
мақсаты

Клауова Гульмира Кизатуллаевна
20.09.2021 ж
Қатысушылардың саны: 10

Қатыспағандардың саны:0

А.Құнанбаев пен Ш.Құдайбердиевтің ілімдеріндегі өмірдің мақсаты
- әдеби кейіпкерлердің іс-әрекеттері арқылы өз мінез-құлқын
бағалай алады;
Ішкі тыныштық

Сабақтың
міндеттері:
1. Білімділік
2. Дамытушылық
3. Тәрбиелік

- Оқушыларға ішкі тыныштықтың адам өміріндегі маңызын
түсіндіру.
- Оқушылардың табандылықпен әрекет ету дағдыларын дамыту.
- Оқушыларды сыйластық, табандылық, жігерлілік қасиеттеріне
тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
Сабақтың
Педагогтің іс-әрекеті
Оқушының
Ресурстар
кезеңі/ Уақыты
іс-әрекеті
Оқушылар
Оқулық,
Ұйымдастыру Оқушыларды түгендеу.
жағымды күйге
әдістемелік
кезеңі
Мен сізге ... ... ... тілеймін.
ену сәтінен алған
құрал.
1.Жағымды
әсерлерімен
бөліседі.
көңіл-күй
Оқушы сабаққа
дайындығын
көрсетеді,
5 Т ережесі
5 Т ережесін
Тәртіп
сақтайды.
Талап
Тыныштық
Тазалық
Татулық

Оқушылар
2. Алдыңғы үй Оқулықтың 12- беті
сұрақтарға жауап
тапсырмасын Ұлықман Әбілдаұлының
„Талаптыға нұр жауар“ әңгімесін береді.
тексеру
(әңгіме)
оқу.
Мәтін бойынша сұрақтар:
1.Ибраһим неге Абай атанды?
2.Әжесі мен анасы Абайға қандай
тәрбие берді?
3. Әңгіме тыңдауға деген
қызығушылығына мәтіннен мысал
келтіріңіз?
4.Бала Абайдың ауыз әдебиетіне
деген ынтасын не оятты?
5.Абай мінезінде қандай
ерекшелік болды? Мәтіннен
мысал келтіріңіз.
6.Бала Абайдың қандай
қасиеттерін өзіңізге үлгіге алар
едіңіз?
7.Абай қалай ұлы Абай атанды?
3. Жағымды
ой-пікір
(дәйексөз)

Түйін
Абай туралы деректі фильм
көрсетемін.

„ Адамға — ақыл керек, іс керек,
мінез керек.“
Абай Құнанбаев
Талдау сұрақтары:
1.Ақылды адам дегеніміз қандай
адам?
2.Адамға іс (сүйікті ісі) неге
керек?
3.Сіз қандай мінезді адамды
ұнатасыз? Неге?
Түйін
Абай ақын: «Үш -ақ нәрсе
адамның қасиеті: ыстық қайрат,
нұрлы ақыл, жылы жүрек» деп,
толық адамның қасиеттерін

Ұл оқушылар 2
рет,
қыз оқушылар 2рет
қайталайды
Дәйексөзді
талқылайды.
Дәптерге жазып
алады.
Сұраққа жауап
береді.

Оқулық

Интернет
желісі
https:
//youtu.be/
WuH0YJgu
Piw

4. Оқиға айту
(әңгіме)

санамалап береді.Осы
қасиеттеріміз бізді ішкі
тыныштыққа алып келеді.
Білімге құштарлық

Болашақ ақын ел анасы
атанған Зере әжесінің
таусылмайтын аңыз-ертегілерін
естіп, сөзге шебер Ұлжан
анасының тәрбиесін көріп өсті.
Абай алдымен әкесінің өз
туыстарының балаларын
окытамын деп, «Ескітам» деген
қоныста салдыртқан медреседе
сауат ашты. Одан кейін ауылдағы
Ғабитхан молдадан білім алды. Ал
10 жасқа толғанда Семейдегі
Ахмет Риза медресесінде үш жыл
оқыды. Сол жерде араб пен парсы
тілдерін меңгеріп шыққан. Абай
дін оқуымен ғана шектелмей,
білімін өз бетінше жетілдіруге
тырысады. Шығыстың Низами,
Науаи, Сәғди, Хафиз, Физули
сияқты ұлы ғұламалардың
шығармаларымен танысады.
Орысша сауат ашады.«Өзі тұстас
үлкен-кіші балалардың
барлығынан сонағұрлым зейінді,
ұғымтал жөне ерекше ықыласты
болған. Дәрісте арабша кітапты
молдасының бір оқып, бір-ақ рет
түрікшеге аударып берген
сөздерін кітапқа қарамай жатқа
айтып шыға алатындай зерек
болады. Сонымен дәріс үстінде
оқылатын сабақтарды ұғып білу
Абайға өзге балалардан
анағұрлым оңай тиген. Көп

Оқушылар сұраққа Интернет
жауап береді.
материалы

5.
Шығармашылық жұмыс

уақытын алмаған. Сондықтан
барлық артылған уақытын Абай өз
бетімен өзі сүйген кітаптарын
оқуға жұмсап, көп ізденуге
салынады», – деп жазды Мұхтар
Әуезов.Жазушының сөзіне
қарағанда, Абай бала күнінде
жаттаған кейбір өлеңдерін
кәрілікке жеткен уақытына шейін
ұмытпаған.
Талдау сұрақтары:
1.Қос ана Абайға қандай тәрбие
берді?
2.Қай тілдерді меңгерді?
3.Абай діни сауатты болды ма ?
4.Шығыс әдебиетінен кімдерді
оқыды?
5.Ол оқуда жігерлілік көрсете
алды ма? Мысалы.
6.Абай жан тыныштығын, ішкі
тыныштықты неден тапты ?
7.Абай қандай істе табандылық
көрсетті?
Түйін
Оқушыларды арқылы 3 топқа
бөлемін. Абай атамыздың «Ғылым
таппай мақтанба» өлеңін негізге
ала отырып жұмыс
жүргіземін.Топ атаулары туралы
мәлімет бере кетемін.Соңында ол
атаулардың қайдан алынғаны
туралы сұраймын.
1 топ „Талап“
1.Ғылым таппай мақтанба,
Орын таппай баптанба,
Құмарланып шаттанба,
Ойнап босқа күлуге.|
2.Бес нәрседен қашық бол,
Бес нәрсеге асық бол,
Адам болам десеңіз.
Тілеуің, өмірің алдыңда,
Оған қайғы жесеңіз.|
3.Өсек, өтірік, мақтаншақ,
Еріншек, бекер мал шашпақ –
Бес дұшпаның, білсеңіз.|
4.Талап, еңбек, терең ой,

Оқушылар
ұсынылған
тапсырмаларды
орындайды.
Өлең мәтіні
тақтадан көрініп
тұрады.
1топ. Өлеңді
мәнерлеп
оқиды,мәнін
түсіндіреді.

Интерактив
ті тақта

Қанағат, рақым, ойлап қой –
Бес асыл іс, көнсеңіз.|
5.Дүние де өзі, мал да өзі,
Ғылымға көңіл берсеңіз.
Білгендердің сөзіне
Махаббатпен ерсеңіз.
2 топ „Қанағат“
Бес нәрседен қашық бол,
Өсек, өтірік, мақтаншақ,
Еріншек, бекер мал шашпақ –
Бес дұшпаның, білсеңіз.
3 топ „Рақым“
Бес нәрсеге асық бол,
Адам болам десеңіз.
Талап, еңбек, терең ой,
Қанағат, рақым, ойлап қой –
Бес асыл іс, көнсеңіз.

2топ.Осы
қасиеттердің адам
өміріне тигізетін
зияны туралы
постер қорғайды.
3 топ. Талап,
Қанағат,Рақым
қасиеттерін
топтастыру.

Абай өлеңдерінің
берері көп екендігі
жөнінде ой
қозғайды.
Оқулықтың 16-бетіндегі Шәкәрім Оқушылар үй
Құдайбердиевтің „Жастарға“
тапсырмасын
өлеңінен үзіндіні оқу.
жазып алады.
Түйін.

6. Үй
тапсырмасы

Шәкәрім Құдайбердіұлы
қазіргі Шығыс Қазақстан
облысы, Абай ауданындағы,
Шыңғыстау бөктерінде 1858
жылы, 11 шілде күні дүниеге
келеді. Арғын тайпасының Тобық
ты руынан шыққан. Шәкәрімнің
әкесі Құдайберді ерте қайтыс
болады. Ол- өз бетімен білім алып
өскен адам. Әрине, жетекшісі
Абай болған. Дүниеге көзқарасы
да Абай ықпалымен қалыптасқан.
Түсіндіріп кету.

Оқулық

7. Топпен ән
айту

Көзімнің қарасы
Сөзі мен әні: Абай Құнанбайұлы
Көзімнің қарасы
Көңілімнің санасы
Бітпейді іштегі
Ғашықтық жарасы
Қазақтың данасы
Жасы үлкен ағасы
"Бар" демес сендей бір
Адамның баласы
Жылайын, жырлайын
Ағызып көз майын
Айтуға келгенде
Қалқама сөз дайын
Жүректен козғайын
Әдептен озбайын
Өзі де білмей ме
Көп сөйлеп созбайын.
Баяу ән қосылып тұрады.
8. Сабақтың
қортынды сәті Оқушылар ,бүгінгі сыйластық,
табандылық, жігерлілік.
қасиеттерін жүрегімізге түйіп,ішкі
тыныштықта ғұмыр кешейік.
Тыныштық – кез-келген сыртқы
жағдайда ақыл-ойдың тазалығын
сақтау. Жан тыныштығы – ол
адамға кез-келген жағдайдан
шығуға көмектесетін күш. Жан
тыныштығы таза жүректе
орнайды.Олай болса, біз де Жан
тыныштығын таза жүрегімізге
орнатайық.

Оқушылар
мұғаліммен бірге
ән шырқайды.
Экраннан
өлеңнің мәтіні
көрсетіледі.

Интернет
желісі
https:
//youtu.be
/P5ug_ZzLX
2s

Оқушылар сабақта
айтылған
мәліметтерді
жүректерінде
сақтайды.

Интернет
желісі
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!