|
Кезеңдері |
Мазмұндық-мағыналық блок |
Оқытушының қызметі |
Оқушының іс-әрекеті |
Күтілетін нәтиже |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
I |
Ұйымдастыру
кезеңі Сәлемдесу |
1. Түгендеу |
Сабаққа дайындық |
Білу |
|
II |
1. Тестовая проверка |
А) тест сұрақтарына жауап беру(слайд 1) Тест сұрақтары « Ақуыздардың құрылысы» |
Тест сұрақтарына жауап беру |
Тест сұрақтарының ішінен маңызды жауап таба білу |
|
|
|
1. Мына қосылыстардың қайсысы
биополимер емес? а)ақуыз б)аминқышқылдары
в)глюкоза
2. Полипептидтік теорияның негізін қалаған
ғалым:
А) Э.Фишер, Б) Зелинский, В)
Кучеров 3. Ақуыз молекуласының нақты биологиялық
белсенділігі:
А) бастапқы құрылым
Б) екінші құрылым
В) үшінші құрылым 4. Ақуыздарға кіретін аминқышқылдарының ішінде мыналар
маңызды:
А)8, Б)22, В)50 5. Маңызды аминқышқылдары жасушаларға қалай
енеді:
А) жасушалардың өзінде
синтезделеді
Б) тамақ арқылы
В) дәрумендермен қатар 6. Ақуыз молекулалары бір-бірінен
ерекшеленеді А) аминқышқылдарының кезектесуі Б) молекуладағы аминқышқылдарының саны В) барлық көрсетілген ерекшеліктері 7. Толық ақуыздар деп аталады: А) барлық маңызды амин қышқылдары Б) бірдей алмастырылатын
және маңызды амин қышқылдары В) тек алмастырылатын аминқышқылдары 8. Адамдар үшін ақуыздың күнделікті
мөлшері:
А) 58-117 гр.
Б)20-45 гр.
В) 160-200 гр. 9. Денедегі ақуыз мыналардан түзіледі:
А) аминқышқылдары Б) аминқышқылдары және глюкоза
Б) май
қышқылдары мен спирттер 10. Ақуыздардың бөлінуі асқазан-ішек жолдарының қай
бөлімінде басталады:
А)асқазанда
Б) аш ішекте
В) тоқ ішекте Б) 2-ші оқушыға тестті тексеруді ұсынады |
|
|
|
|
|
|
Мұғалімнің сұрақтарына жауап беру |
Ақуыз құрылысы туралы ойларын талқылау |
|
III |
1. Түсініктеме нового материала 2Жаңа материалды зерттеу |
Сабақтың мақсаттары мен міндеттерін
түсіндіру. Жаңа тақырыпты жариялайды: "Ақуыздардың химиялық
қасиеттері және олардың биологиялық рөлі" а) мамандық үшін тақырыптың мағынасын
ынталандырады б) жоспар бойынша тақырыпты
түсіндіреді; (слайд 2) Түсіндіру
жоспары: 1 Сабақтың
бөлімі 1. Ақуыз
денатурациясы 2. Ақуыз
гидролизі А) тірі ағзада Б) кейбір тағамдарды дайындау кезінде
ақуыздардың гидролизі 3. Сапалы реакциялар А) ксантопротеинді 2 Бөлім сабақ Ақуыздардың биологиялық рөлі |
Тақырыптың маңызды мәнін ашу |
Ақуыздың химиялық құрамын түсіну |
|
|
Зертханалық жұмыстарды
орындау барысында жаңа материалдың бірінші бөлігі бойынша
бекіту |
Нұсқаулық карточкаларын пайдалана отырып, зертханалық
тәжірибелер жүргізуді, байқалғанды сипаттауды, қорытынды жасауды:
және дәптерге жазуды ұсынады. (слайд 3)
Зертханалық жұмыстың технологиялық
картасы. 4.Пробиркадағы 2 мл ақуыз ерітіндісіне сілтілік ерітіндінің тең мөлшерін, содан кейін әлсіз мыс сульфатының бірнеше тамшысын құйыңыз. Байқалған құбылыс туралы жазбалар жасаңыз.
5.Аздап ұсақталған етті
сумен қайнатыңыз. Сұйықтықты мақта жүні арқылы сүзіп, түрлі-түсті
реакциямен көріңіз. Ерітіндіде ақуыз бар ма? |
Зертханалық эксперименттерді орындаңыз, байқалған реакцияларды сипаттаңыз. |
химиялық
реагенттермен жұмыс
жасау және қорытынды жасау
қабілетінің көрінісі |
|
|
4. II бөлімді зерттеуге
көшу |
а) тақырыптың II бөлімінің
тұжырымын дыбыстайды және оқушыларға сөз /қосымша
ұсынады/ |
А Спикер ақуыздардың биологиялық рөлі туралы хабарлама жасайды. Қалған оқушылар сөз сөйлеу бойынша конспект құрастырады. |
Ақуыздардың ағзадағы рөлін түсіну |
|
|
|
б) әр түрлі өнімдердің
ақуыздарының жарнамаларына конкурс өткізуді ұсынады /
қосымша/ |
Б) оқушылар дайын жарнамалармен өнер көрсетеді. Қалған студенттер
жарнамаларға баға береді. |
Қажетті материалды дайындау бойынша өзіндік жұмыс жүргізу білігі |
|
|
|
в) студент гидке ақуыз /қосымшасы бар өнімдерге арналған рецепттердің "көрмесіне экскурсия" өткізуді ұсынады/ |
В) оқушы нұсқаулық береді ақуыздары бар өнімдерден жасалған тағамдар рецептерінің қысқаша сипаттамасы |
Тыңдау және бағалау қабілеті |
|
IV |
Зерттелген материалды
жалпылау |
Мұғалім тақырып бойынша жалпылау жасайды |
Дәптердегі жазбаларды тыңдап, тексеріңіз |
|
|
V |
Қорытындылау |
1. Топтардың жұмысына жалпы сипаттама береді 2. Бағалау жариялайды |
|
|
|
VI |
Үй тапсырмасы |
VI Үй тапсырмасын үй тапсырмасын түсіндіру: барлық материалдарды азот бар органикалық қосылыстардан үйреніңіз. Мәселе шешіңіз: нитробензолдың массасын есептеңіз,қорықшы оны келу кезінде 8,55 анилин алынса, бұл мүмкін болатын теориялық шығудың 92% - ын құрады. Үй тапсырмасын тыңдап, жазып алыңыз |
Үй тапсырмасын тыңдап, жазып алыңыз |
|
Сабақтың тақырыбы: "Ақуыздардың химиялық қасиеттері. Адам ағзасындағы ақуыздардың биологиялық рөлі"
Әдістемелік мақсаты: тақырыпты бейіндік зерттеуді жүзеге асыру.
Сабақтың мақсаты:
1. ақуыздардың кейбір қасиеттерін олардың құрылымына сүйене отырып көрсетіңіз, студенттердің дене өміріндегі ақуыздардың рөлі, әртүрлі өнімдердегі ақуыздардың ерекшеліктері туралы білімдерін бекітіңіз. Зертханалық жұмыс нәтижелері бойынша қорытынды жасау және жалпылау қабілетін дамытуға ықпал ету
2. зертханалық жұмыс нәтижелері бойынша қорытынды жасау және жалпылау қабілетін дамытуға ықпал ету
3. жұмыс орнын безендірудің дәлдігі мен кәсіби мәдениетін, бірлескен жұмысты орындау кезінде жеке қарым-қатынас дағдыларын дамыту.
Сабақ түрі: аралас
Әдістері: түсіндірмелі-иллюстративті, өзіндік жұмыс, әңгіме.
Құрал-жабдықтар: тауық жұмыртқасының ақуызы, сілтілік және мыс сульфатының ерітінділері, азот қышқылы, штативтер, пробиркалар, жіп үлгілері, компьютер, мультимедиялық проектор.
Сабақтың барысы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ақуыздардың биологиялық рөлі"
Ақуыздардың биологиялық рөлі"
|
Кезеңдері |
Мазмұндық-мағыналық блок |
Оқытушының қызметі |
Оқушының іс-әрекеті |
Күтілетін нәтиже |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
I |
Ұйымдастыру
кезеңі Сәлемдесу |
1. Түгендеу |
Сабаққа дайындық |
Білу |
|
II |
1. Тестовая проверка |
А) тест сұрақтарына жауап беру(слайд 1) Тест сұрақтары « Ақуыздардың құрылысы» |
Тест сұрақтарына жауап беру |
Тест сұрақтарының ішінен маңызды жауап таба білу |
|
|
|
1. Мына қосылыстардың қайсысы
биополимер емес? а)ақуыз б)аминқышқылдары
в)глюкоза
2. Полипептидтік теорияның негізін қалаған
ғалым:
А) Э.Фишер, Б) Зелинский, В)
Кучеров 3. Ақуыз молекуласының нақты биологиялық
белсенділігі:
А) бастапқы құрылым
Б) екінші құрылым
В) үшінші құрылым 4. Ақуыздарға кіретін аминқышқылдарының ішінде мыналар
маңызды:
А)8, Б)22, В)50 5. Маңызды аминқышқылдары жасушаларға қалай
енеді:
А) жасушалардың өзінде
синтезделеді
Б) тамақ арқылы
В) дәрумендермен қатар 6. Ақуыз молекулалары бір-бірінен
ерекшеленеді А) аминқышқылдарының кезектесуі Б) молекуладағы аминқышқылдарының саны В) барлық көрсетілген ерекшеліктері 7. Толық ақуыздар деп аталады: А) барлық маңызды амин қышқылдары Б) бірдей алмастырылатын
және маңызды амин қышқылдары В) тек алмастырылатын аминқышқылдары 8. Адамдар үшін ақуыздың күнделікті
мөлшері:
А) 58-117 гр.
Б)20-45 гр.
В) 160-200 гр. 9. Денедегі ақуыз мыналардан түзіледі:
А) аминқышқылдары Б) аминқышқылдары және глюкоза
Б) май
қышқылдары мен спирттер 10. Ақуыздардың бөлінуі асқазан-ішек жолдарының қай
бөлімінде басталады:
А)асқазанда
Б) аш ішекте
В) тоқ ішекте Б) 2-ші оқушыға тестті тексеруді ұсынады |
|
|
|
|
|
|
Мұғалімнің сұрақтарына жауап беру |
Ақуыз құрылысы туралы ойларын талқылау |
|
III |
1. Түсініктеме нового материала 2Жаңа материалды зерттеу |
Сабақтың мақсаттары мен міндеттерін
түсіндіру. Жаңа тақырыпты жариялайды: "Ақуыздардың химиялық
қасиеттері және олардың биологиялық рөлі" а) мамандық үшін тақырыптың мағынасын
ынталандырады б) жоспар бойынша тақырыпты
түсіндіреді; (слайд 2) Түсіндіру
жоспары: 1 Сабақтың
бөлімі 1. Ақуыз
денатурациясы 2. Ақуыз
гидролизі А) тірі ағзада Б) кейбір тағамдарды дайындау кезінде
ақуыздардың гидролизі 3. Сапалы реакциялар А) ксантопротеинді 2 Бөлім сабақ Ақуыздардың биологиялық рөлі |
Тақырыптың маңызды мәнін ашу |
Ақуыздың химиялық құрамын түсіну |
|
|
Зертханалық жұмыстарды
орындау барысында жаңа материалдың бірінші бөлігі бойынша
бекіту |
Нұсқаулық карточкаларын пайдалана отырып, зертханалық
тәжірибелер жүргізуді, байқалғанды сипаттауды, қорытынды жасауды:
және дәптерге жазуды ұсынады. (слайд 3)
Зертханалық жұмыстың технологиялық
картасы. 4.Пробиркадағы 2 мл ақуыз ерітіндісіне сілтілік ерітіндінің тең мөлшерін, содан кейін әлсіз мыс сульфатының бірнеше тамшысын құйыңыз. Байқалған құбылыс туралы жазбалар жасаңыз.
5.Аздап ұсақталған етті
сумен қайнатыңыз. Сұйықтықты мақта жүні арқылы сүзіп, түрлі-түсті
реакциямен көріңіз. Ерітіндіде ақуыз бар ма? |
Зертханалық эксперименттерді орындаңыз, байқалған реакцияларды сипаттаңыз. |
химиялық
реагенттермен жұмыс
жасау және қорытынды жасау
қабілетінің көрінісі |
|
|
4. II бөлімді зерттеуге
көшу |
а) тақырыптың II бөлімінің
тұжырымын дыбыстайды және оқушыларға сөз /қосымша
ұсынады/ |
А Спикер ақуыздардың биологиялық рөлі туралы хабарлама жасайды. Қалған оқушылар сөз сөйлеу бойынша конспект құрастырады. |
Ақуыздардың ағзадағы рөлін түсіну |
|
|
|
б) әр түрлі өнімдердің
ақуыздарының жарнамаларына конкурс өткізуді ұсынады /
қосымша/ |
Б) оқушылар дайын жарнамалармен өнер көрсетеді. Қалған студенттер
жарнамаларға баға береді. |
Қажетті материалды дайындау бойынша өзіндік жұмыс жүргізу білігі |
|
|
|
в) студент гидке ақуыз /қосымшасы бар өнімдерге арналған рецепттердің "көрмесіне экскурсия" өткізуді ұсынады/ |
В) оқушы нұсқаулық береді ақуыздары бар өнімдерден жасалған тағамдар рецептерінің қысқаша сипаттамасы |
Тыңдау және бағалау қабілеті |
|
IV |
Зерттелген материалды
жалпылау |
Мұғалім тақырып бойынша жалпылау жасайды |
Дәптердегі жазбаларды тыңдап, тексеріңіз |
|
|
V |
Қорытындылау |
1. Топтардың жұмысына жалпы сипаттама береді 2. Бағалау жариялайды |
|
|
|
VI |
Үй тапсырмасы |
VI Үй тапсырмасын үй тапсырмасын түсіндіру: барлық материалдарды азот бар органикалық қосылыстардан үйреніңіз. Мәселе шешіңіз: нитробензолдың массасын есептеңіз,қорықшы оны келу кезінде 8,55 анилин алынса, бұл мүмкін болатын теориялық шығудың 92% - ын құрады. Үй тапсырмасын тыңдап, жазып алыңыз |
Үй тапсырмасын тыңдап, жазып алыңыз |
|
Сабақтың тақырыбы: "Ақуыздардың химиялық қасиеттері. Адам ағзасындағы ақуыздардың биологиялық рөлі"
Әдістемелік мақсаты: тақырыпты бейіндік зерттеуді жүзеге асыру.
Сабақтың мақсаты:
1. ақуыздардың кейбір қасиеттерін олардың құрылымына сүйене отырып көрсетіңіз, студенттердің дене өміріндегі ақуыздардың рөлі, әртүрлі өнімдердегі ақуыздардың ерекшеліктері туралы білімдерін бекітіңіз. Зертханалық жұмыс нәтижелері бойынша қорытынды жасау және жалпылау қабілетін дамытуға ықпал ету
2. зертханалық жұмыс нәтижелері бойынша қорытынды жасау және жалпылау қабілетін дамытуға ықпал ету
3. жұмыс орнын безендірудің дәлдігі мен кәсіби мәдениетін, бірлескен жұмысты орындау кезінде жеке қарым-қатынас дағдыларын дамыту.
Сабақ түрі: аралас
Әдістері: түсіндірмелі-иллюстративті, өзіндік жұмыс, әңгіме.
Құрал-жабдықтар: тауық жұмыртқасының ақуызы, сілтілік және мыс сульфатының ерітінділері, азот қышқылы, штативтер, пробиркалар, жіп үлгілері, компьютер, мультимедиялық проектор.
Сабақтың барысы
шағым қалдыра аласыз













