Оңтүстік Қазақстан облысы Мақтарал ауданы «Қ.Дәрімбаев» ЖОМ.
Бастауыш сынып
мұғалімі В.Оңғарбаева 
|
Пәні: қазақ тілі |
Сыныбы: 2 «Ә» |
Мерзімі: 19.12.2016 ж |
|||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: В.Оңғарбаева |
Сабақтың тақырыбы: Әртүрлі мағыналы сөздер |
||||||
|
Қатысқандар саны: 20 |
Қатыспағандар саны: 0 |
||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Әртүрлі мағаналы сөздердің ауызша және жазбаша түрін түсіндіру арқылы білімге деген құрмет қалыптасады |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Сөздердің түрлерін біледі. |
||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Әртүрлі мағыналы сөздер деген қандай сөздер екенін біледі, ажырата алады. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар: Сөздердің түрлерін біледі, Әртүрлі мағыналы сөздер деген қандай сөздер екенін біледі, ажырата алады, табады, қолдана алады. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: сөздердің ауызша және жазбаша түрі туралы білімді меңгереу арқылы сөздерді ұғынады. |
||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қарама-қарсы, мәндес, әртүрлі мағыналы сөздер. Сөздердің түрлері. |
|||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:сөздердің қандай түрлері болады? Әртүрлі мағыналы сөздер. |
|||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: әртүрлі мағыналы сөздер. Мысалдар келтіру. |
|||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?Оқушылар егер мен сендерге «Автокөлік» десем ойларыңа нендей нәрсе келуі мүмкін? Мысалы оның көлемі, моделі, қандай түрлерінің бары, арман болып жүрген автокөлігің, үйде қандайы бар және т.с.с. ойлар келе бастайды. Себебі сендер де автокөлік туралы ассоцация бар және ол өте мықты. (қосымша мысалға: алма, ұялы телефон, үй). Ал енді оқушылар «Әртүрлі мағыналы сөздер» деген тіркесті естігенде ойымызға нендей нәрселер келеді? |
|||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: дәптермен жұмыс, Сократтық семинар. |
|||||||
|
Алдыңғы оқу |
Қарама-қарсы мағыналы сөздер. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||
|
1 минут |
Ұйымдастыру кезеңі; Өз атынан басталатын жылы сөздер айту, өзін таныстыру. |
|
|||||
|
3 минут |
Топқа біріктіру; мозайка әдісімен,мысалдар шығару арқылы топқа біріктіру. |
Қиынды суреттер |
|||||
|
2 минут |
Үй тапсырмасын тексеру.Көркем жазуын тексеру.Көршісіне дәптерін беру арқылы бірін-бірі тексереді. Интербелсенді тақтамен салыстырады. |
Интербелсенді тақта |
|||||
|
5 минут |
Жаңа сабақ.Мұғалімнің тапсырмасы:1-жаттығу. Суретте берілген заттардың атауларына көңіл бөл.Не байқадың? Ереже шығарып алу. |
Оқулық |
|||||
|
3 минут |
Дәрігердің
тапсырмасы: Дәптермен жұмыс. Көркем жазу.
(Гүлсім
гүл) сөздерін көркем етіп
жазу. |
смайликтер |
|||||
|
10 минут |
Құрылысшының
тапсырмасы: 3-жаттығуды оқып дыбысталуы
бірдей мағынасы әртүрлі сөздерді табу. Бұл сөздер қандай сөздер.
(Дәм, жылқышы) сөздері, әр топ 1 сөйлемнен көшіріп
жазады. |
Оқулық, смайликтер |
|||||
|
3 минут |
Тігіншінің тапсырмасы: Сергіту сәті. «Иә, жоқ» ойыны. |
|
|||||
|
6 минут |
Полицияның тапсырмасы: «Үндемес» ойыны,әр топқа бір сөз айтамын, сол сөзді ыммен түсіндіру керек, ал тапқан топ сол сөзге мәндес,мағыналас, қарама-қарсы, әртүрлі мағыналы сөздерді мысал етіп айтулары керек. |
|
|||||
|
8 минут |
Сократтық семинар
әдісі: 2 топ мына сұрақтар
төңірегінде сөз қозғайды (1.Сөз ж/е оның мағынасы. 2. Мәндес
сөздер. 3. Қарама-қарсы сөздер. 4. Әртүрлі мағыналы сөздер). Қалған
2 топ сырттай бақылайды. Ұнаған ойларды жазып
отырады. |
|
|||||
|
(3 минут) |
Бағалау: смайликтер арқылы, топтың бағасын санау, жеке өзінің ұпайларын санау. Бағалау шкаласына қарап өз бағаларын қою. |
Бағалау парақтары.- |
|||||
|
1 минут |
Үйге тапсырма: 4 жаттығу.
Ереже жаттау. Мысалдар келтіріп келу.
|
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әр түрлі мағыналы сөздер
Әр түрлі мағыналы сөздер
Оңтүстік Қазақстан облысы Мақтарал ауданы «Қ.Дәрімбаев» ЖОМ.
Бастауыш сынып
мұғалімі В.Оңғарбаева 
|
Пәні: қазақ тілі |
Сыныбы: 2 «Ә» |
Мерзімі: 19.12.2016 ж |
|||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: В.Оңғарбаева |
Сабақтың тақырыбы: Әртүрлі мағыналы сөздер |
||||||
|
Қатысқандар саны: 20 |
Қатыспағандар саны: 0 |
||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Әртүрлі мағаналы сөздердің ауызша және жазбаша түрін түсіндіру арқылы білімге деген құрмет қалыптасады |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Сөздердің түрлерін біледі. |
||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Әртүрлі мағыналы сөздер деген қандай сөздер екенін біледі, ажырата алады. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар: Сөздердің түрлерін біледі, Әртүрлі мағыналы сөздер деген қандай сөздер екенін біледі, ажырата алады, табады, қолдана алады. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: сөздердің ауызша және жазбаша түрі туралы білімді меңгереу арқылы сөздерді ұғынады. |
||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қарама-қарсы, мәндес, әртүрлі мағыналы сөздер. Сөздердің түрлері. |
|||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:сөздердің қандай түрлері болады? Әртүрлі мағыналы сөздер. |
|||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: әртүрлі мағыналы сөздер. Мысалдар келтіру. |
|||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?Оқушылар егер мен сендерге «Автокөлік» десем ойларыңа нендей нәрсе келуі мүмкін? Мысалы оның көлемі, моделі, қандай түрлерінің бары, арман болып жүрген автокөлігің, үйде қандайы бар және т.с.с. ойлар келе бастайды. Себебі сендер де автокөлік туралы ассоцация бар және ол өте мықты. (қосымша мысалға: алма, ұялы телефон, үй). Ал енді оқушылар «Әртүрлі мағыналы сөздер» деген тіркесті естігенде ойымызға нендей нәрселер келеді? |
|||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: дәптермен жұмыс, Сократтық семинар. |
|||||||
|
Алдыңғы оқу |
Қарама-қарсы мағыналы сөздер. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||
|
1 минут |
Ұйымдастыру кезеңі; Өз атынан басталатын жылы сөздер айту, өзін таныстыру. |
|
|||||
|
3 минут |
Топқа біріктіру; мозайка әдісімен,мысалдар шығару арқылы топқа біріктіру. |
Қиынды суреттер |
|||||
|
2 минут |
Үй тапсырмасын тексеру.Көркем жазуын тексеру.Көршісіне дәптерін беру арқылы бірін-бірі тексереді. Интербелсенді тақтамен салыстырады. |
Интербелсенді тақта |
|||||
|
5 минут |
Жаңа сабақ.Мұғалімнің тапсырмасы:1-жаттығу. Суретте берілген заттардың атауларына көңіл бөл.Не байқадың? Ереже шығарып алу. |
Оқулық |
|||||
|
3 минут |
Дәрігердің
тапсырмасы: Дәптермен жұмыс. Көркем жазу.
(Гүлсім
гүл) сөздерін көркем етіп
жазу. |
смайликтер |
|||||
|
10 минут |
Құрылысшының
тапсырмасы: 3-жаттығуды оқып дыбысталуы
бірдей мағынасы әртүрлі сөздерді табу. Бұл сөздер қандай сөздер.
(Дәм, жылқышы) сөздері, әр топ 1 сөйлемнен көшіріп
жазады. |
Оқулық, смайликтер |
|||||
|
3 минут |
Тігіншінің тапсырмасы: Сергіту сәті. «Иә, жоқ» ойыны. |
|
|||||
|
6 минут |
Полицияның тапсырмасы: «Үндемес» ойыны,әр топқа бір сөз айтамын, сол сөзді ыммен түсіндіру керек, ал тапқан топ сол сөзге мәндес,мағыналас, қарама-қарсы, әртүрлі мағыналы сөздерді мысал етіп айтулары керек. |
|
|||||
|
8 минут |
Сократтық семинар
әдісі: 2 топ мына сұрақтар
төңірегінде сөз қозғайды (1.Сөз ж/е оның мағынасы. 2. Мәндес
сөздер. 3. Қарама-қарсы сөздер. 4. Әртүрлі мағыналы сөздер). Қалған
2 топ сырттай бақылайды. Ұнаған ойларды жазып
отырады. |
|
|||||
|
(3 минут) |
Бағалау: смайликтер арқылы, топтың бағасын санау, жеке өзінің ұпайларын санау. Бағалау шкаласына қарап өз бағаларын қою. |
Бағалау парақтары.- |
|||||
|
1 минут |
Үйге тапсырма: 4 жаттығу.
Ереже жаттау. Мысалдар келтіріп келу.
|
|
|||||
шағым қалдыра аласыз


















