Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
Оразбай атындағы №115 негізгі орта мектеп
Қысқа мерзімді жоспар
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
5 сынып |
|||||||||||||||
|
Күні: |
26.10.2022 |
|||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.1C Жай бөлшектер |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аралас сандар |
|||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.1.2.13 бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру; |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушылар аралас сандар туралы біледі, бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазады, аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жаза алады. |
|||||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
2 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Аралас сандар тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: 1.Аралас сандар, бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу, 2. Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу. |
|
|
|
|||||||||||
|
8 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ. Видео сабақ. I. Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу үшін: 1)бөлшектің алымын бөліміне (қалдықпен)бөлу керек; 2)толымсыз бөлінді аралас санның бүтін бөлігі болады; 3)қалдық бөлшек бөліктің алымы,ал бөлгіш бөлімі болады; Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу. Мысал. 7 = 3 1 2 2 II. Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу
үшін: |
Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді. |
Слайд |
|||||||||||
|
15 мин |
Тапсырмалар. |
Дұрыс жай бөлшек дегеніміз не? Мысал келтір. 9. Бұрыс жай бөлшек дегеніміз не? Мысал келтір. 10. Аралас сан дегеніміз не? Мысал келтір. 11. Бұрыс жай бөлшекті аралас санға айналдыру үшін ... 12. Аралас санды бұрыс жай бөлшекке айналдыру үшін ... №1.Қызықты фигуралар
№2Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазыңдар:
№3.Математикалық диктант Аралас сандарды жазып көрсет: Қырық екі бүтін отыз алтыдан бес; Жүз жиырма жеті бүтін жиырма сегізден бес; Екі жүз он жеті бүтін алпыс бестен он екі. №4.
Логикалық есеп
|
|
№1. Дескриптор: Бөлшектер құрастырып жазады.
№2. Дескриптор:
-Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жаза алады.
№3. Дескриптор: -Аралас сандарды жаза алады.
№4. Дескриптор:
-Бүтін және бөлшек бөлігін ажырата алады -Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру ережесін біледі
№5. Дескриптор: Аралас сандар ережесін қолданып, оқулықтағы есептерді шығарады.
|
|
|||||||||||
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Оқулықпен жұмыс. 1).№427 2).№428 3).№431
|
Тапсырманы орындайды |
|
|
|||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -Аралас сандар, бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазуды білді. - Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазуды білді. Графикалық диктант 1.Өзара тең бөліктер үлес деп аталады.
3. 15 минут сағаттың ¼ бөлігі
5. Бұрыс бөлшек 1- ге тең немесе бірден үлкен
Үйге тапсырма. №434
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация |
|||||||||||
Тексерілді: ДОЖЖО Ахтаева Ж.Б.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Аралас сандар
Аралас сандар
Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
Оразбай атындағы №115 негізгі орта мектеп
Қысқа мерзімді жоспар
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
5 сынып |
|||||||||||||||
|
Күні: |
26.10.2022 |
|||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.1C Жай бөлшектер |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аралас сандар |
|||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.1.2.13 бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру; |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушылар аралас сандар туралы біледі, бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазады, аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жаза алады. |
|||||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
2 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Аралас сандар тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: 1.Аралас сандар, бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу, 2. Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу. |
|
|
|
|||||||||||
|
8 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ. Видео сабақ. I. Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу үшін: 1)бөлшектің алымын бөліміне (қалдықпен)бөлу керек; 2)толымсыз бөлінді аралас санның бүтін бөлігі болады; 3)қалдық бөлшек бөліктің алымы,ал бөлгіш бөлімі болады; Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу. Мысал. 7 = 3 1 2 2 II. Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу
үшін: |
Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді. |
Слайд |
|||||||||||
|
15 мин |
Тапсырмалар. |
Дұрыс жай бөлшек дегеніміз не? Мысал келтір. 9. Бұрыс жай бөлшек дегеніміз не? Мысал келтір. 10. Аралас сан дегеніміз не? Мысал келтір. 11. Бұрыс жай бөлшекті аралас санға айналдыру үшін ... 12. Аралас санды бұрыс жай бөлшекке айналдыру үшін ... №1.Қызықты фигуралар
№2Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазыңдар:
№3.Математикалық диктант Аралас сандарды жазып көрсет: Қырық екі бүтін отыз алтыдан бес; Жүз жиырма жеті бүтін жиырма сегізден бес; Екі жүз он жеті бүтін алпыс бестен он екі. №4.
Логикалық есеп
|
|
№1. Дескриптор: Бөлшектер құрастырып жазады.
№2. Дескриптор:
-Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жаза алады.
№3. Дескриптор: -Аралас сандарды жаза алады.
№4. Дескриптор:
-Бүтін және бөлшек бөлігін ажырата алады -Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру ережесін біледі
№5. Дескриптор: Аралас сандар ережесін қолданып, оқулықтағы есептерді шығарады.
|
|
|||||||||||
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Оқулықпен жұмыс. 1).№427 2).№428 3).№431
|
Тапсырманы орындайды |
|
|
|||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -Аралас сандар, бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазуды білді. - Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазуды білді. Графикалық диктант 1.Өзара тең бөліктер үлес деп аталады.
3. 15 минут сағаттың ¼ бөлігі
5. Бұрыс бөлшек 1- ге тең немесе бірден үлкен
Үйге тапсырма. №434
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация |
|||||||||||
Тексерілді: ДОЖЖО Ахтаева Ж.Б.
шағым қалдыра аласыз















