Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.1А | Мектеп: «№40 негізгі мектебі» КММ |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Е.Абитаева |
Сынып: | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Аралас сандарды қосу және азайту |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.2.20 - аралас санды қосу және азайтуды орындау |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы: бөлімдері бірдей аралас сандардың ережесін қолданып мәнін таба алады;Оқушылардың басым бөлігі:бөлімдері әр түрлі аралас сандарды ортақ бөлімге келтіріп қосу мен азайтуды орындайды;Кейбіреулері: натурал санды аралас санға айналдырып азайта алады, бүтін бөлігін ұсата алады. |
Бағалау критерийлері | - бөлімдері бірдей аралас сандардың қосады, азайтады;-бөлімдері әртүрлі аралас сандардың қосады, азайтады;- натурал санды аралас санға айналдыра алады, бүтін бөлігін ұсата алады; |
Тілдік мақсаттар
| Оқытудың пәндік мақсаттары: оқушылар аралас сан ұғымдарын біледі және бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу және азайту ережелерін біледі; бөлімдері әртүрлі аралас сандарды ортақ бөлімге келтіру арқылы қосып, азайта алады;натурал санды аралас санға айналдырып қосып, азайта алады, бүтін бөлігін ұсата алады.Оқытудың тілдік мақсаттары: оқушылар аралас сандарды қосу және азайту ережесін айта алады;Пәндік лексика және терминология: «аралас сан», «бүтін бөлік», «бөлшек бөлік», «азайғыштың бөлшек бөлігі», «азайтқыштың бөлшек бөлігі».Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: «бөлімдері бірдей аралас санды қосу (азайту) үшін.......», «бөлімдері әртүрлі аралас санды қосу (азайту) үшін .....», «натурал санды аралас саннан азайту үшін....» «егер азайғыштың бөлшек бөлігі азайтқыштың бөлшек бөлігінен кіші болса, .......» |
Құндылықтарға баулу
| Оқушылар жеке, топтық жұмыстарда бір-бірін тыңдауға, бір - біріне сыйластық пен құрметпен қарауға тәрбиелеу
|
Пәнаралық байланыс | Картадағы елді мекеннің орналасуы, олардың арақашықтығы, және заттың салмағы |
Алдыңғы білім
| 5.1.2.18. – бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар |
Сабақтың басы
| Сәлемдесу. Оқушылардың назарын аудару.Психологиялық ахуал туғызу. «Жылы лебіз», санау таңдау арқылы топтарға бөлеміз.Оқу мақсаты: Бүгін біз аралас сандарды қосып, азайтуды үйренемізТүрткі сұрақтар: -Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай қосады?- Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қалай қосады? |
|
Сабақтың ортасы
| «Түртіп алу» әдісі. Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды. мәтінді оқып, белгілейді: Мақсаты: Жаңа сабақты меңгерту«V»-«білемін»«-»-« мен үшін жаңа білім»«+»-«білмеймін»«?»-«мені таң қалдырды»;
Өзің-өзі бағалау «Бағдаршам» Жасыл – мақсатқа қол жеткізілді, сенімді алға жүреді. Сары – біршама алға жылжу бар, кейбір мәселелер бойынша табысқа қол жеткізілді, алайда сенімсіздік бар, кеңес, көмек сұрайды. Қызыл – жетістікке қол жеткізбеді, абыржуда, сондықтан ол туралы мұғалімге мәлімдейді.Кері байланыс:-Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қалай қосады?- Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді қалай қосады? 1-Тапсырма «Сәйкестіндіру» әдісі арқылы оқу материалдарын меңгергенін білу үшін
Дескриптор:-бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу (азайту) ережесін пайдалан;-бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу (азайту) пайдалан;-натурал сандардан аралас санды қосып, азайту ережесін пайдалан;-аралас санға натурал қосу ережесін пайдалан;Қалыптастырушы бағалау. Оқушылар өзін-өзін бағалау Жұлдызша жасыл - барін түсіндімТөртбұрыш сары - сұрағым барҮшбұрыш қызыл –түсінбедімКері байланыс:-бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қалай қосамыз?- бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді қалай қосамыз?«Қарқын» тәсілі арқылы саралаймыз2-тапсырма«Ойлан-Жұптас-Бөліс» әдісі арқылы оқушылар жұптасып ойланып ой бөлісіп тапсырманы орындайды
Теміржол бойымен есептегенде Қарағандыдан (Астана, Ерементау арқылы) Екібастұзға дейін км. Астанадан Ерементауға дейін км, Ерементаудан Екібастұзға дейін 167 км. Теміржол бойымен есептегенде Астана мен Қарағандының арасын неше километр?Дескриптор:-Астанадан Екібастұзға дейінгі арақашықтықты табады;-Астана мен Қарағандының арақашықтығын табады.Бағалау: смайликтер арқылыКері байланыс:-бөлімі әртүрлі жай бөлшекті қалай қосамыз?-бөлімі әртүрлі жай бөлшекті қалай азайтамыз?Саралау: оқушылардың қажеттіліктеріне қарай қолдау көрсетемін Сергіту сәті: 3 тапсырма«Ойлан, бірік, бөліс» тақырыптан алған білімдерін қолдана алу дағдыларын жетілдіру.Дүкенде үш күнде 1206 кг алма сатылды. Бірінші және екінші күндері 825 кг, кг алма сатылды. Екінші күні неше килограмм алма сатылды?Жауаптарды таңдап алыңдар:А) кг Ә) Б) В) кгДескриптор:-есептің мәтінімен танысу; -шартын жасау;-теңдеу құру және - теңдеуді шешу;-теңдеудің түбірін табу;-есептің жауабын жазу;Бағалау: «А Ә Б В» тәсіліСаралау: Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан – жақты әрі нақты қолдау көрсету. | Оқулық
Слайдта кестеде дұрыс жауабы көрсетіледі
Жұлдызша, төртбұрыш, үшбұрыш
таратпа
А Ә Б В таяқшалары |
Сабақтың соңы
| Тақырыпты қорытындылауда эссе жазу арқылы сабақты жинақтайды. «Аралас санды қосу және азайту жайлы не білем?».Әр топ өзара тақырыпқа қатысты қысқаша шағын әнгіме құрастырады ортаға шығып оқидыСабақ соңындағы оқушылардың «Тазалық» рефлексиясы:
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
1 тапсырмада -көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі
2, 3 тапсырмада - оқушылардың қажеттіліктеріне қарай сөзбен қолдау көрсетемін
| Жұлдышалар, смайликтер, «Бас бармақ» | Сергту жаттығуын ұйымдастыру |
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |