Тест тапсырмасы
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в)
-
а)

-
а)
б)
в) 
Тест тапсырмасы
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в)
-
а)

-
а)
б)
в) 
Тест тапсырмасы
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в)
-
а)

-
а)
б)
в) 
Тест тапсырмасы
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в)
-
а)

-
а)
б)
в) 
Тест тапсырмасы
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в)
-
а)

-
а)
б)
в) 
Тест тапсырмасы
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в)
-
а)

-
а)
б)
в) 
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту.
Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту.
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні Абдуманап Гауһар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі: |
Тақырып бойынша есептер шығару |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.1.1 натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру; 5.1.1.11 аралас сан анықтамасын білу; 5.1.2.13 бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру; 5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Аралас сандарды ажырата алады; Аралас санды бұрыс бөлшекке және керісінше, бұрыс бөлшекті аралас санға келтіреді; Аралас сандарды қосуды және азайтуды біледі. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар: Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдырады; Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдырады; Аралас сандарды қосудың және азайтудың ережелерін қолданады; Натурал санға аралас санды қосуды біледі; Натурал саннан аралас санды азайтуды біледі. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушы:
Аралас сандарды қосып, азайту үшін бөлшек бөліктерінің ең кіші ортақ бөлімге келтіру керектігін түсінеді. Аралас сандардың бөлшек бөліктерінің ең кіші ортақ бөлімін табуды біледі. Пәнге тән лексика мен терминология: Бөлшек – дробь - fraction Жай бөлшек – обыкновенная дробь – common fraction Алымы – числитель - numerator Бөлімі – знаменатель – denominator Бұрыс бөлшек – неправильная дробь – improper fraction Дұрыс бөлшек – правильная дробь - proper fraction Бөлшектің бүтін бөлігі – целая часть дроби - the integer part of the fraction Аралас сан – смешанное число - mixed number Ортақ бөлім – общий знаменатель - common denominator Қосу – сложение - addition Азайту – вычитание - subtraction Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Аралас сан дегеніміз - ... Бұл есептегі .... аралас сан, себебі, ... ... аралас санды қосу үшін, ... деп ойлаймын ... аралас санды азайту үшін, .... деп ойлаймын ... ең кіші ортақ бөлімге келтіреміз және ... Бұл аралас санның бүтін бөлігін ... |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Бір-бірінің ойларын бағалау, жауапкершілікті сезіну, өзара сыйластық, командада жұмыс. Құндылықтарды дарыту жұптық жіне топтық жұмыстар арқылы жүзеге асырылады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Орыс тілі, ағылшын тілі (тілдік қатынастар бойынша) Физика, география (мәтіндік есептер шығаруда) Өзін-өзі тану (сергіту сәтін қолдануда) |
||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақтаны қолдану |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Натурал сан ұғымы, аралас санның анықтамасы, жай бөлшектерді қосу және азайту, аралас санды бұрыс бөлшекке және бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы «Миға шабуыл» стратегиясы 5 минут Тарихи мәліметтер Анықтаманы жалғастыр Сергіту сәті «Күннің шуағы» стратегиясы 1 минут Жұппен жұмыс 10 мин Сөзжұмбақ Логикалық жаттығулар Сабақтың соңы Бекіту Тест тапсырмасы «Аяқталмаған сөйлемдер» стратегиясы 1 минут Рефлексия |
Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Бүгінгі сабақ мақсатын жариялау. Күтілетін нәтижемен таныстыру. Өтілген материалдарды еске түсіру мақсатында «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы байланысы арқылы шолу сұрақтары қойылады:
Үйге берілген тапсырма тексеріледі: мұғалім интербелсенді тақтада есептердің шығарылу жолдары мен жауаптарын көрсетеді, ал оқушылар өз есептерін сол жауаптармен сәйкестендіреді.
№483
I топ Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу Мысал: Анықтаманы жалғастыр: Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу үшін
II топ Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды азайту Мысал:
Анықтаманы жалғастыр: Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды азайту үшін
III топ Натурал сан мен аралас сандарды қосу Мысал Анықтаманы жалғастыр: Натурал сан мен аралас сандарды қосу үшін Натурал сан мен аралас санды қосқанда __________________________________________, қосындыға бөлшек бөлікті тіркеп жазамыз. IV топ Аралас саннан натурал санды азайту Мысал
Анықтаманы жалғастыр: Аралас саннан натурал санды азайтқанда, _____________________________________________________________________________________________________________________ , бөлшек бөлігі тіркеліп жазылады. Сергіту сәті: «Күннің шуағы». А4 форматты қағазды төбелеріне қойып, мұғалімнің нұсқаулығымен: дөңгелек, оның шеттеріне 10 үшбұрыш, ішіне 2 кішкене дөңгелек, 1 жарты шеңбер 1 кесінді салуға тырысады, сонда шуағын шашып, күліп тұрған күннің суреті салынады. Жақсы көңіл-күймен сабақты жалғастырады. “Бағытпен жалғастыр” ойыны.
8 Аралас сан
Сөзжұмбақты шешіп терминдерін үш тілде айтады. Пәнге тән лексика мен терминология: Бөлшек – дробь - fraction Жай бөлшек – обыкновенная дробь – common fraction Алымы – числитель - numerator Бөлімі – знаменатель – denominator Бұрыс бөлшек – неправильная дробь – improper fraction Дұрыс бөлшек – правильная дробь - proper fraction Қосу – сложение - addition Азайту – вычитание - subtraction Сөзжұмбақ шешу:
Логикалық жаттығу.
Бекіту(10мин) «Лабиринт» әдісі бойынша Топпен ойын ойнату. Жоғары сол жақтағы бұрыштан төменгі оң жақтағы бұрышқа кестенің жанында жазылған сан шығатындай жолды табыңыз. Оңға қарай қозғалғанда сандар қосылады, ал төмен қарай қозғалғанда сандар азайтылады
1-топ
2-топ
3-топ
Тест тапсырмасы
Жауабы 1 в 2 в 3 в 4в 5в 6в Оқушылар сабақ соңында өз ойтолғаныстарын білдіру арқылы бүгінгі тақырып бойынша Аяқталмаған сөйлемдерді аяқтап табыс ағашына іліп рефлексия жасайды: Бүгінгі сабақта мен: ................................................. үйрендім. Бұған дейін мен: ...................................................... білуші едім. Топпен жұмыс жасау кезінде: .....................................түсіндім. Бүгінгі тақырып бойынша: .............................. түсініксіз болды. Үйге тапсырма: Оқулықтан №484,485 |
Интербелсенді тақта Интербелсенді тақта Математика, 5. Шыныбеков Ә.Н.
Интербелсенді тақта
А4 қағаз
Сөзжұмбақ Интербелсенді тақта
Интербелсенді тақта
Тест тапсырмасы
Жеміс ағашы макет |
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? ЖАДАны қодану |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Өзін-өзі бағалау, топты бағалау, жиынтық бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктелді. Топпен жұмыс кезінде мұғалім өзі дайындаған үлестірме материалдарды үлестіреді, әр топ постерлерін рәсімдейді. Әрбір тапсырма оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес, әрі оқу бағдарламасына сай дайындалды. Тапсырмаларды жылдам орындап болған оқушыларға логикалық тұрғыдағы қосымша тапсырмалар дайындалған. |
Бағалау критерийлері бойынша әр тапсырма бағаланады; өзін-өзі және бірін-бірі, сонымен қатар топты бағалау және қалыптастырушы бағалау іске асырылады. |
«Миға шабуыл», топпен жұмыс: «Галерея» стратегиясы, жұппен жұмыс, жеке жұмыс, сергіту сәті: «Күннің шуағы», рефлексия: «Аяқталмаған сөйлемдер» стратегиясы. |
|||||||||||||||||||||||||
Тест тапсырмасы
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в)
-
а)

-
а)
б)
в) 
Тест тапсырмасы
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в)
-
а)

-
а)
б)
в) 
Тест тапсырмасы
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в)
-
а)

-
а)
б)
в) 
Тест тапсырмасы
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в)
-
а)

-
а)
б)
в) 
Тест тапсырмасы
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в)
-
а)

-
а)
б)
в) 
Тест тапсырмасы
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в) 
-
а)
б)
в)
-
а)

-
а)
б)
в) 
шағым қалдыра аласыз


































