Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты |
Жаңалық Бейсенгүл |
|||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
5«Ә» сынып Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
24.11.2023ж |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аралас сандарды қосу және азайту. |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Аралас сандарды қосу және азайтуды, натурал саннан аралас санды азайтуды, аралас саннан натурал санды азайтужәне қосу ережелерін есептер шығаруда қолдана біледі. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
10 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! 1)Топқа бөлу. Оқушыларды random classroom бағдарламасы арқылы 4 (Аралас сандар, Натурал сандар, дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек) топқа бөлемін. 2) Үйге берілген есептерді тексеру:
3) Өткен материалды қайталау сұрақтары: 1. Дұрыс бөлшек дегеніміз
не? 5. Алымдары мен бөлімдері әртүрлі бөлшектер қалай салыстырылады? 6. Алымдары бірдей бөлшектердің қайсысы үлкен, қайсысы кіші? 7.Бөлшектерді ортақ бөлімге қалай келтіреді? 8. Жай бөлшектер қалай азайтылады? |
Сәлемдесу; Random бойынша топқа бөлінеді Үй тапсырмасын көршінің дәптерімен ауыстыру арқылы тексеру; https://www.classtools.net/random-group-generator/202311_7iKXGQ Wordwall платформасы арқылы Қайталау сұрақтарына әр топ бойынша жеке жауап беру |
Оқушылардың белсенділігіне қарай мұғалім мақтау сөздері жазылған смайликтермен бағалайды |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
|||||||||||||
|
8 мин |
Жаңа сабақ |
Бүгін, Аралас сандарды қосу және азайту тақырыбымен танысамыз Бүгінгі сабақта меңгеретіндеріңіз: 1. Бөлімдері бірдей, бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосу ережесін қолданып есептер шығара алу; 2. Бөлімдері бірдей, бөлімдері әр түрлі аралас сандарды азайту ережесін қолданып есептер шығара алу. Бөлімдері әртүрлі аралас санды қосу үшін:
2)Бүтін бөліктерінің және бөлшек бөліктерінің қосындысын жеке-жеке тауып, нәтижесін аралас сан түрінде жазу керек (егер аралас санның бөлшек бөлігі бұрыс бөлшек болса, онда оны аралас санға айналдырып , оны бүтін бөлікке қосу керек)
Бөлімдері әртүрлі аралас санды азайту үшін:
2) Бүтін бөліктерінің және бөлшек бөліктерінің айырымын жеке-жеке тауып, нәтижесін аралас сан түрінде жазу керек (егер азайғыштың бөлшек бөлігі азайтқыштың бөлшек бөлігінен кіші болса, онда азайғыштың бүтін бөлігін 1 ге кемітіп, бөлімін өзгертпей, алымына бөлімін қосып жазып, азайтуды жалғастырамыз.
|
Тақырыпты, сабақ мақсатын тыңдау, танысу Ереже айтады. Мысалдар келтіреді. Ереже айтады. Мысалдар келтіреді. |
|
Презентация Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор Интербелсенді тақта
. Интернет ресурстары |
|||||||||||||
|
7 мин 5мин |
Жұбын табу Сергіту сәті |
Learningapps платформасын қолданып есептердің жұптарын табу https://learningapps.org/watch?v=pjz5i7dbc23 Recorded by XRecorder: https://recorder.page.link/Best |
Аралас сандарды қосу,азайту ережелерін қолданып, есептерді шығарады. Жұптарын табады .
Видеодағы жаттығуларды жасау арқылы балалар миларын сергітеді |
Дескриптор:
|
Презентация Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор Интербелсенді тақта |
|||||||||||||
|
10 минут |
Оқулықпен жұмыс Топтық жұмыс |
Тірек кесте. Теңдеу шешу А. 11 С. 61
|
Аралас сандарды қосу,азайту ережелерін қолданып, теңдеулерді шешеді және тірек сөзді табады |
|
Слайд |
|||||||||||||
|
Жеке жұмыс |
Тест тапсырмалары. 1. Азайтуды орында:
6
А)
3 2. Азайтуды орында:
8
А)
6 3. Азайтуды орында:
10
А)
6 4. Азайтуды орында:
13
А)
5 5. Азайтуды орында:
11-7 А)
4 |
Білім алушылар телефон арқылы тест тапсырмасын орындайды. |
|
https://create.kahoot.it/share/5/f465ca17-0abf-4310-9d67-32749339516a |
||||||||||||||
|
|
|
Қорытынды. Рефлексия.
Бүгінгі сабақта: 1. Натурал саннан аралас санды, аралас саннан натурал санды азайта білді; 2. Бөлімдері бірдей, бөлімдері әр түрлі аралас сандарды азайтуға есептер шығара алады. Үйге тапсырма. №497, №498 |
Тақырыпты қаншалықты меңгергенін стикерге жазып, жетістік баспалдағына жабыстырады. |
Кері байланыс |
Презента ция |
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Аралас сандарды қосу және азайту
Аралас сандарды қосу және азайту
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты |
Жаңалық Бейсенгүл |
|||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
5«Ә» сынып Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
24.11.2023ж |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аралас сандарды қосу және азайту. |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Аралас сандарды қосу және азайтуды, натурал саннан аралас санды азайтуды, аралас саннан натурал санды азайтужәне қосу ережелерін есептер шығаруда қолдана біледі. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
10 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! 1)Топқа бөлу. Оқушыларды random classroom бағдарламасы арқылы 4 (Аралас сандар, Натурал сандар, дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек) топқа бөлемін. 2) Үйге берілген есептерді тексеру:
3) Өткен материалды қайталау сұрақтары: 1. Дұрыс бөлшек дегеніміз
не? 5. Алымдары мен бөлімдері әртүрлі бөлшектер қалай салыстырылады? 6. Алымдары бірдей бөлшектердің қайсысы үлкен, қайсысы кіші? 7.Бөлшектерді ортақ бөлімге қалай келтіреді? 8. Жай бөлшектер қалай азайтылады? |
Сәлемдесу; Random бойынша топқа бөлінеді Үй тапсырмасын көршінің дәптерімен ауыстыру арқылы тексеру; https://www.classtools.net/random-group-generator/202311_7iKXGQ Wordwall платформасы арқылы Қайталау сұрақтарына әр топ бойынша жеке жауап беру |
Оқушылардың белсенділігіне қарай мұғалім мақтау сөздері жазылған смайликтермен бағалайды |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
|||||||||||||
|
8 мин |
Жаңа сабақ |
Бүгін, Аралас сандарды қосу және азайту тақырыбымен танысамыз Бүгінгі сабақта меңгеретіндеріңіз: 1. Бөлімдері бірдей, бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосу ережесін қолданып есептер шығара алу; 2. Бөлімдері бірдей, бөлімдері әр түрлі аралас сандарды азайту ережесін қолданып есептер шығара алу. Бөлімдері әртүрлі аралас санды қосу үшін:
2)Бүтін бөліктерінің және бөлшек бөліктерінің қосындысын жеке-жеке тауып, нәтижесін аралас сан түрінде жазу керек (егер аралас санның бөлшек бөлігі бұрыс бөлшек болса, онда оны аралас санға айналдырып , оны бүтін бөлікке қосу керек)
Бөлімдері әртүрлі аралас санды азайту үшін:
2) Бүтін бөліктерінің және бөлшек бөліктерінің айырымын жеке-жеке тауып, нәтижесін аралас сан түрінде жазу керек (егер азайғыштың бөлшек бөлігі азайтқыштың бөлшек бөлігінен кіші болса, онда азайғыштың бүтін бөлігін 1 ге кемітіп, бөлімін өзгертпей, алымына бөлімін қосып жазып, азайтуды жалғастырамыз.
|
Тақырыпты, сабақ мақсатын тыңдау, танысу Ереже айтады. Мысалдар келтіреді. Ереже айтады. Мысалдар келтіреді. |
|
Презентация Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор Интербелсенді тақта
. Интернет ресурстары |
|||||||||||||
|
7 мин 5мин |
Жұбын табу Сергіту сәті |
Learningapps платформасын қолданып есептердің жұптарын табу https://learningapps.org/watch?v=pjz5i7dbc23 Recorded by XRecorder: https://recorder.page.link/Best |
Аралас сандарды қосу,азайту ережелерін қолданып, есептерді шығарады. Жұптарын табады .
Видеодағы жаттығуларды жасау арқылы балалар миларын сергітеді |
Дескриптор:
|
Презентация Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор Интербелсенді тақта |
|||||||||||||
|
10 минут |
Оқулықпен жұмыс Топтық жұмыс |
Тірек кесте. Теңдеу шешу А. 11 С. 61
|
Аралас сандарды қосу,азайту ережелерін қолданып, теңдеулерді шешеді және тірек сөзді табады |
|
Слайд |
|||||||||||||
|
Жеке жұмыс |
Тест тапсырмалары. 1. Азайтуды орында:
6
А)
3 2. Азайтуды орында:
8
А)
6 3. Азайтуды орында:
10
А)
6 4. Азайтуды орында:
13
А)
5 5. Азайтуды орында:
11-7 А)
4 |
Білім алушылар телефон арқылы тест тапсырмасын орындайды. |
|
https://create.kahoot.it/share/5/f465ca17-0abf-4310-9d67-32749339516a |
||||||||||||||
|
|
|
Қорытынды. Рефлексия.
Бүгінгі сабақта: 1. Натурал саннан аралас санды, аралас саннан натурал санды азайта білді; 2. Бөлімдері бірдей, бөлімдері әр түрлі аралас сандарды азайтуға есептер шығара алады. Үйге тапсырма. №497, №498 |
Тақырыпты қаншалықты меңгергенін стикерге жазып, жетістік баспалдағына жабыстырады. |
Кері байланыс |
Презента ция |
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




7






















