Шоқан Уәличанов атындағы
мектеп-гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі Тилеуимбетова
Мая
|
Пән:Қазақ тілі |
Мектеп:Шоқан Уәлиханов атындағы мектеп-гимназиясы |
||||||||||
|
Сынып:3 |
Мерзімі: |
Мұғалім: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Негізгі және туынды сын есім. |
||||||||||
|
Мақсаты |
Негізгі және туынды сын есім туралы түсінігін қалыптастыру;туынды сын есімдердің түбірі мен қосымшасын ажырата білуді;сөздерге жұрнақ жалғау арқылы туынды сын есім жасай білуді үйрету. |
||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
* негізгі және туынды сын есімнің ержелерін біледі; *негізгі және туынды сын есімдерге сұрақ қоя отырып,айыра алады; *негізгі және туынды сын есімі бар сөйлем құрастырып,топтастыра алады. |
||||||||||
|
Әдіс -тәсілдер |
Сұрақ - жауап, талдау, жинақтау, салыстыру - ажырату. |
||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Қайталау сабағы |
||||||||||
|
Керекті жабдықтар |
«Мен қандаймын?», «Серпілген сауал» әдісі, сөздік диктанты, «Менің бағытым», «Тамшыларды көлшікке түсіру» ойыны,тест тапсырмалары, түрлі –түсті фишкалар,слайд,микрофон |
||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|
||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|||||||||
|
Сабақтың басы
|
Психологиялық дайындық Оқушылармен амандасу. Психологиялық дайындық «Мен қандаймын?» Ойынның шарты: Сыныптағы әр оқушы өзінің аты қандай әріптен басталса, оған сол әріптен басталатын сын есім сөзін қосып айтады. Мақсат- мықты, Айжан – ақылды,
... -Жылдың қай мезгілі мезгілі? -Көктемде қандай
гүлдер көктеп шығады? ІІ топ: Бәйшешек ІІІ топ: Сарғалдақ Топ ережесін еске салу. |
Сыныпта ынтымақтас тық атмосферасын қалыптастыру. |
|||||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру |
«Серпілген сауал» әдісі бойынша ауызша сұрақтарға жауап алу 1.Сын есім дегеніміз не? Мысалы. 2.Сын есім қандай сұрақтарға жауап береді? 3.Сын есім қандай түрлерге бөлінеді?? 4.Негізгі сын есім деп не аталады? Мысалы. 5.Туынды сын есім дегеніміз не? Мысалы. − Балалар, біз «Серпілген сауал» әдісі арқылы сын есімнің түрлерін қайталадық. Ендігі кезекте шығармашылық сатыда сөздік диктантқа назар аударайық. |
Оқушылар белсенділік танытады |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
І. Жаңа білімді
меңгерту. Шығармашылық
саты. Білгіш,қоңыр,сенгіш, терең,тапқыш,жуан, көршілес,сабырлы,келбетті,салмақты, боранды, жаңбырлы, салқын, дымқыл, шуақты, жасыл, алтындай, жайдары. І топ:Оқушыларға берілген сөздерді жаздыртып, сөз құрамына талдату. ІІ топ: Тапқыш сөзіне дыбыстық талдау жасау. ІІІ топ: Өздеріне ұнаған сын есімдерге сөйлемдер құрастырып жазу. Әр топтан екі оқушыдан жауап
береді. Оқулықпен жұмыс. 1– жаттығу. Зат есімдерге сын есімдерді тіркеп жазу; Ақылды қария, қызықты каникул, атақты әнші, белгілі спортшы, ашық аспан, үлгілі оқушы. 2 – жаттығу. Мәнерлеп оқу, сын есімдерді теріп жазу. Құлағы пүліштей, Тұяғы күмістей,. Көзі жұлдыздай, Жүні құндыздай. Ақ емес, шұбар лақ, Ойынға құмар лақ. Шақырсаң келеді, Би билеп береді. Сұрақ-жауап жұмысы: Негізгі сын есім дегеніміз не? Туынды сын есім қалай жасалады? Сөз құрамына талда. Сергіту сәті. Танымдық тапсырма./ауызша Білгіш ----- адам III. Ой толғау. 2.Тест тапсырмалары: І нұсқа 1. Түбір сөзді тап. а) биші ә) кітап б) қаламгер 2. Туынды сын есімді белгіле. а) сабырлы ә) өрнек б) өнер 3. Жуан буынды сөзді тап. а) жеңіл ә) қажырлы б) көршілер 4. Жіңішке буынды сөзді тап. а) қамыс ә) келбетті б) бағала 5.
. «Ақ
сары» сын есімнің қай түрі? Ә) күрделі сын есім Б) сын есім болмайды 6. Зат есімді тап. а) үлкен ә) ақын б) бесеу 7. Туынды етістікті тап. а) үйлер ә) таза б) үтікте 8. Негізгі сын есімді тап. а) тауға ә) ұзын б) ойыншық 9. Тәуелдік жалғау дегеніміз не? а) заттың атын білдіреді ә) заттың біреуге меншікті екенін білдіретін қосымшалар б) заттың қимылын білдіреді 10. Көпше түрде тәуелденген сөз қайсы? а) балаларымыз ә) малшы б) досы |
Ережені тұжырым жасау,пысықтау Әр топ ақылдасып орындайды, топта талқылап, ортаға шығып қорғайды. Критерийлер
фишкалар
доп
Оқушылар сәкестендіру әдісімен жұмыс жасайды. |
|||||||||
|
Қорытынды
|
- Бүгінгі сабақта не түсіндің? - Сын есімнің ерекшелігі? Рефлексия Оқушылар «Кезбе тілші» әдісі бойынша сабаққа кері байланыс -Сабақ саған ұнады ма? -Сабақта саған қиындық болды ма? -Біз қандай бөлімді қайталадық?
Үй тапсырмасы:78 бет 4-тапсырма
Мадақтау. Бағалау |
фишкалар |
|||||||||
Шоқан Уәлиханов атындағы мектеп-гимназиясы
АШЫҚ САБАҚ
ТАҚЫРЫБЫ
Негізгі және туынды сын есім.
1.Тест.\Критерийлер
|
Дұрыс жауаптар |
балл |
|
7-8 дұрыс жауап |
3 балл |
|
5-6 дұрыс жауап |
2 балл |
|
2-3 дұрыс жауап |
1 балл |
|
1 дұрыс жауап |
0 балл |
Ойын:«Тамшыларды көлшікке
түсіру»
Бұлттан жауған тамшыларда сын есімдер жазылған, негізгі сын есім тамшыларын, негізгі сын есім атауы жазылған көлшікке түсіру, туынды сын есім тамшыларын, туынды сын есім атауы жазылған көлшікке түсіру. (ойын барысында талдап отыру)
«Соңғы сөзді мен айтамын» әдісі бойынша әр топтан 1-1 оқушыдан шығып, бүгінгі сабақты қорыту.
- Қазақ жерінде де поштаның өзіндік дәстүрлі тарихы бар. Ресми түрде пошта бөлімдері ашылмаған тұста да қазақ даласының о шетінен бұ шетіне хабар жеткізетін арнайы қызметкерлер болыпты. Жаушы, елші дегендердің жолға шыққандағы мақсаты жауластыру, не елдестіру болғанымен, бұл мақсаттың түп-төркінінде бір жерден екінші жерге ақпарат жеткізу мұраты тұрған.
Бұлттан жауған тамшыларда сын есімдер жазылған, негізгі сын есім тамшыларын, негізгі сын есім атауы жазылған көлшікке түсіру, туынды сын есім тамшыларын, туынды сын есім атауы жазылған көлшікке түсіру. (ойын барысында талдап отыру)
«Кім тапқыр,
кім жүйрік» ойыны (Берілген сөздерден жыл мезгілдеріне байланысты
сөйлем құрау. Құраған сөйлемдерін әр топтан бір оқушы тақтаға
жазады.)
Суық, ызғарлы,
ыстық, боранды, жаңбырлы, салқын, дымқыл, шуақты, жасыл, алтындай,
жайдары, қапырық, бұлтты, аязды
үскірік
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Арефметикалық амалдардың қасиеттері
Арефметикалық амалдардың қасиеттері
Шоқан Уәличанов атындағы
мектеп-гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі Тилеуимбетова
Мая
|
Пән:Қазақ тілі |
Мектеп:Шоқан Уәлиханов атындағы мектеп-гимназиясы |
||||||||||
|
Сынып:3 |
Мерзімі: |
Мұғалім: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Негізгі және туынды сын есім. |
||||||||||
|
Мақсаты |
Негізгі және туынды сын есім туралы түсінігін қалыптастыру;туынды сын есімдердің түбірі мен қосымшасын ажырата білуді;сөздерге жұрнақ жалғау арқылы туынды сын есім жасай білуді үйрету. |
||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
* негізгі және туынды сын есімнің ержелерін біледі; *негізгі және туынды сын есімдерге сұрақ қоя отырып,айыра алады; *негізгі және туынды сын есімі бар сөйлем құрастырып,топтастыра алады. |
||||||||||
|
Әдіс -тәсілдер |
Сұрақ - жауап, талдау, жинақтау, салыстыру - ажырату. |
||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Қайталау сабағы |
||||||||||
|
Керекті жабдықтар |
«Мен қандаймын?», «Серпілген сауал» әдісі, сөздік диктанты, «Менің бағытым», «Тамшыларды көлшікке түсіру» ойыны,тест тапсырмалары, түрлі –түсті фишкалар,слайд,микрофон |
||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|
||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|||||||||
|
Сабақтың басы
|
Психологиялық дайындық Оқушылармен амандасу. Психологиялық дайындық «Мен қандаймын?» Ойынның шарты: Сыныптағы әр оқушы өзінің аты қандай әріптен басталса, оған сол әріптен басталатын сын есім сөзін қосып айтады. Мақсат- мықты, Айжан – ақылды,
... -Жылдың қай мезгілі мезгілі? -Көктемде қандай
гүлдер көктеп шығады? ІІ топ: Бәйшешек ІІІ топ: Сарғалдақ Топ ережесін еске салу. |
Сыныпта ынтымақтас тық атмосферасын қалыптастыру. |
|||||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру |
«Серпілген сауал» әдісі бойынша ауызша сұрақтарға жауап алу 1.Сын есім дегеніміз не? Мысалы. 2.Сын есім қандай сұрақтарға жауап береді? 3.Сын есім қандай түрлерге бөлінеді?? 4.Негізгі сын есім деп не аталады? Мысалы. 5.Туынды сын есім дегеніміз не? Мысалы. − Балалар, біз «Серпілген сауал» әдісі арқылы сын есімнің түрлерін қайталадық. Ендігі кезекте шығармашылық сатыда сөздік диктантқа назар аударайық. |
Оқушылар белсенділік танытады |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
І. Жаңа білімді
меңгерту. Шығармашылық
саты. Білгіш,қоңыр,сенгіш, терең,тапқыш,жуан, көршілес,сабырлы,келбетті,салмақты, боранды, жаңбырлы, салқын, дымқыл, шуақты, жасыл, алтындай, жайдары. І топ:Оқушыларға берілген сөздерді жаздыртып, сөз құрамына талдату. ІІ топ: Тапқыш сөзіне дыбыстық талдау жасау. ІІІ топ: Өздеріне ұнаған сын есімдерге сөйлемдер құрастырып жазу. Әр топтан екі оқушыдан жауап
береді. Оқулықпен жұмыс. 1– жаттығу. Зат есімдерге сын есімдерді тіркеп жазу; Ақылды қария, қызықты каникул, атақты әнші, белгілі спортшы, ашық аспан, үлгілі оқушы. 2 – жаттығу. Мәнерлеп оқу, сын есімдерді теріп жазу. Құлағы пүліштей, Тұяғы күмістей,. Көзі жұлдыздай, Жүні құндыздай. Ақ емес, шұбар лақ, Ойынға құмар лақ. Шақырсаң келеді, Би билеп береді. Сұрақ-жауап жұмысы: Негізгі сын есім дегеніміз не? Туынды сын есім қалай жасалады? Сөз құрамына талда. Сергіту сәті. Танымдық тапсырма./ауызша Білгіш ----- адам III. Ой толғау. 2.Тест тапсырмалары: І нұсқа 1. Түбір сөзді тап. а) биші ә) кітап б) қаламгер 2. Туынды сын есімді белгіле. а) сабырлы ә) өрнек б) өнер 3. Жуан буынды сөзді тап. а) жеңіл ә) қажырлы б) көршілер 4. Жіңішке буынды сөзді тап. а) қамыс ә) келбетті б) бағала 5.
. «Ақ
сары» сын есімнің қай түрі? Ә) күрделі сын есім Б) сын есім болмайды 6. Зат есімді тап. а) үлкен ә) ақын б) бесеу 7. Туынды етістікті тап. а) үйлер ә) таза б) үтікте 8. Негізгі сын есімді тап. а) тауға ә) ұзын б) ойыншық 9. Тәуелдік жалғау дегеніміз не? а) заттың атын білдіреді ә) заттың біреуге меншікті екенін білдіретін қосымшалар б) заттың қимылын білдіреді 10. Көпше түрде тәуелденген сөз қайсы? а) балаларымыз ә) малшы б) досы |
Ережені тұжырым жасау,пысықтау Әр топ ақылдасып орындайды, топта талқылап, ортаға шығып қорғайды. Критерийлер
фишкалар
доп
Оқушылар сәкестендіру әдісімен жұмыс жасайды. |
|||||||||
|
Қорытынды
|
- Бүгінгі сабақта не түсіндің? - Сын есімнің ерекшелігі? Рефлексия Оқушылар «Кезбе тілші» әдісі бойынша сабаққа кері байланыс -Сабақ саған ұнады ма? -Сабақта саған қиындық болды ма? -Біз қандай бөлімді қайталадық?
Үй тапсырмасы:78 бет 4-тапсырма
Мадақтау. Бағалау |
фишкалар |
|||||||||
Шоқан Уәлиханов атындағы мектеп-гимназиясы
АШЫҚ САБАҚ
ТАҚЫРЫБЫ
Негізгі және туынды сын есім.
1.Тест.\Критерийлер
|
Дұрыс жауаптар |
балл |
|
7-8 дұрыс жауап |
3 балл |
|
5-6 дұрыс жауап |
2 балл |
|
2-3 дұрыс жауап |
1 балл |
|
1 дұрыс жауап |
0 балл |
Ойын:«Тамшыларды көлшікке
түсіру»
Бұлттан жауған тамшыларда сын есімдер жазылған, негізгі сын есім тамшыларын, негізгі сын есім атауы жазылған көлшікке түсіру, туынды сын есім тамшыларын, туынды сын есім атауы жазылған көлшікке түсіру. (ойын барысында талдап отыру)
«Соңғы сөзді мен айтамын» әдісі бойынша әр топтан 1-1 оқушыдан шығып, бүгінгі сабақты қорыту.
- Қазақ жерінде де поштаның өзіндік дәстүрлі тарихы бар. Ресми түрде пошта бөлімдері ашылмаған тұста да қазақ даласының о шетінен бұ шетіне хабар жеткізетін арнайы қызметкерлер болыпты. Жаушы, елші дегендердің жолға шыққандағы мақсаты жауластыру, не елдестіру болғанымен, бұл мақсаттың түп-төркінінде бір жерден екінші жерге ақпарат жеткізу мұраты тұрған.
Бұлттан жауған тамшыларда сын есімдер жазылған, негізгі сын есім тамшыларын, негізгі сын есім атауы жазылған көлшікке түсіру, туынды сын есім тамшыларын, туынды сын есім атауы жазылған көлшікке түсіру. (ойын барысында талдап отыру)
«Кім тапқыр,
кім жүйрік» ойыны (Берілген сөздерден жыл мезгілдеріне байланысты
сөйлем құрау. Құраған сөйлемдерін әр топтан бір оқушы тақтаға
жазады.)
Суық, ызғарлы,
ыстық, боранды, жаңбырлы, салқын, дымқыл, шуақты, жасыл, алтындай,
жайдары, қапырық, бұлтты, аязды
үскірік
шағым қалдыра аласыз













