Сабақтың
басы
Ұйымдастыру
кезеңі
5мин
|
Ұйымдастыру: 1.
Жақсы ахуал қалыптастырылады.
.
|
1.Сабақтың тақырыбын
табады
2. сабақ мақсатын бірлесіп
анықтайды
|
«Жарайсың!» деген
мадақтау
сөзімен ынталандыру.
|
ПЖ
слайд
|
Сабақтың
ортасы
5
мин
10
мин
10
мин
|
1-
тапсырма
Бейметалдар
1-топ S 2-топ P
3-топ N
әр элементке
генетикалық байланыс құрыңдар
2-тапсырма GLX құралы және интдикатор
ласмус көмегімен күрделі заттардың ортасын
анықтайды.
3-тапсырма есепті қарастырвп толық
түсіндіреді
Есеп. Массасы
20 г мыс сульфаты бар ерітіндісін массасы 8 г натрий
гидроксидінің ерітіндісімен араластырғанда қанша мыс гидроксидінің
тұнбасы түзіледі?
Шешуі:
1. Екі затты қосқанда жүретін химиялық реакцияның теңдеуін және
есептеуге қажетті заттардың мөлшерлерін жазамыз:
1) CuSO4 + 2NaOH = Na2SO4 + Cu(OH)2↓
2) ν, моль
1 2
1
М, г/моль
160 40
98
m, г
160
80
98
ν
= ;
ν
(CuSO4) = = 0,125 моль
ν
(NaOH) =0.2
моль
3) Eсептің шартында беріліп
тұрған екі заттың мөлшерлерін
салыстырамыз: ν
(CuSO4)
< ν
(NaOH)
4) Реакция барысында зат мөлшері аз зат толық жұмсалады. Олай
болса, реакция мыс сульфаты бойынша жүреді. Реакция өнімінің зат
мөлшері де соған тең болады.
5) Зат мөлшері бойынша түзілген тұнба мыс (II) гидроксидінің
массасын табамыз:
m(Cu(OH)2) = ν(Cu(OH)2) * М(Cu(OH)2) = 0,1
моль * 98 г/моль = 9,8 г.
Жауабы: 9,8 г.
|
Берілген тапсырмаларды
орындайды
|
Қалыптастырушы
бағалау
Дескриптор:
Сұрақтарға жауап береді. Сұраққа жауап бере алмай
қалған жағдайда келесі оқушыға кезек
ауысады.
Әр оқушы өз оймен
бөліседі.
Өзгенің пікірін
толықтырады.
Әр сұраққа 1
балл
|
Суреттер, маркер,
плакат
Бейнероликтер мен кеспе
қағаздар
|
Сабақтың
соңы
10
мин
|
Кері байланыс.
есеп шығару барысында химия туралы қандай білімдер қажет
болғандығын талқылайды
«Артық-кемнің»
есептерін дұрыс шығару үшін бізге осыған дейінгі қандай
білімдеріміз қажет болды, нені еске түсіру керек екен, бүгінгі
тақырыпты меңгердім деп ойлайсыңдар
ма?
|
«Нені білдім? Нені білгім
келеді?» кестесін толтыру
|
|
Қосымша
материал
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырасыз
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
1. Барлық оқушылар
«Кір
жаю» әдісімен лездік сұрақтар
жүргізу арқылы белсенділігі қарқынды
артады.
Қабілетті
оқушыларға
қосымша
тапсырмалар
А
деңгейі
1.Атом, молекула
ұғымдарын айтады.
Б
деңгейі
2.Химиялық формулалар мен
реакция теңдеулерін жазады.
|
Бұл сабақта бағалау
топтық жұмыс, жұптық жұмыс, жеке жұмыс, зертханалық жұмыс
кездерінде қалыптастырушы бағалау
арқылы жүргізіледі -Мұғалім оқушыны бағалау,
яғни
Бағдаршам екі жұлдыз бір
тілек мадақтау бас бармақ өзін-өзі бағалау
әдістері
|
Химия
кабинетіндегі қауіпсіздік техникасының
сақталуы
Қыздыру құралдарын
қараусыз қалдыруға тыйым салынады
Жұмыс аяқталғаннан кейін жұмыс
орнын жинауды мұғалімнің нұсқауы бойынша жүргізу
қажет.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ
жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да
жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге
назар аудару қажет?
|