|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тізбектер |
Мектеп: «Қызылтаң» жоббм |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айтенова Сабира Абуовна |
|
Күні: |
23.11.21ж |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.3.5 арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
1) Арифметикалық прогрессия ,арифметикалық прогрессияның айырымының анықтамаларын білу; 2) Арифметикалық пргрессияның п-ші мүшесінің формуласы мен қасиеттерін білу; 3) Ариф.прогрессияның п-ші мүшесінің формуласын қолданып есептер шеше білу іскерлігін қалыптастыру |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу. 2. Топқа бөлу.. І. Үйге берілген тапсырманы сұрау Өткен материалды пысықтау
|
Тәуелсіздіктің 30 жылдығына 30 үлес қосу «Ой қозғау» 1) 1981,1984, 1987,… Келесі мүшесін тап 2) 2,4,6,8,10,12,14,... Келесі мүшесін тап 3) а1=10 d=10 a3=? сандарды сөйлету |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Түрлі түсті қима қағаздар
|
|
Сабақтың ортасы |
Тәуелсіздігіміздің отыз жылдығын байланысты 30 үлес қосу. Әр қайсымыз өз қалаларыңа үлесімізді қосамыз. «Бір шешімге келеміз» әдісі арқылы саралау тапсырмасын береміз. 1.Оқулықпен жұмыс№13.10 есеп №13.11 есеп 2. Топтық жұмыс «Көрші қуанышын бөлісу» Арифметикалық прогрессияны өмірде қолдану
|
1 топ Спорт Альпенист бірінші күні 1400 метр биіктікке дейін көтеріледі.,ал екінші күні алдыңғыға қарағанда 100 метрге кем қозғалыс жасайды.5000 метрді альпенист неше күнде жүріп өтеді? 2 топ Медицина Дәрігердің кеңесі бойынша демалушы адам5 минуттан күннің көзіне шығып отырады.Ал келесі күніндекүннің көзіне шығу уақытын 5 минут арттырып отырады.Неше күннен кейін оның күнніңкөзіне шығу уақыты 40 минутты құрайды. 3 топ Құрлыс,өндіріс саласы Құдықты қазатын жұмысшыларға алғашқы бір метрге 30 теңге төлем ақытөленетін туралыуәде берілді. Ал келесі әр метргеалдыңғы метрге қарағанда20 теңгеден үстіне қосылып отырды.12 метрлік құдықты қазып шығу үшінжұмысшы қанша ақша алады? Дескриптор: а) есеп шартын дұрыс құрады б) Формулаларды қолданады в) есепті дұрыс шығарады Деңгейлік тапсырма 1. а1=5, а3= ? d=5 1. а1=14, d=2, а3 =? 2.а1=360, а3=120, а2=? d=? 2. а1=31, d=? а3=35 , а4 =? 3.c5=27, c1=? C27=60, d=? 3. c12=16, c1=? C21=88, d=? Дескриптор: а) есеп шартына сәйкес сандарға амалдар қолданады; б) санды дәрежелейді; в) бірмүшенің түрін дұрыс жазады. |
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық 9-сынып.
|
|
Сабақтың соңы 8 мин. Жеке жұмыс. |
Кім жылдам? Әдісі Сабақты қорытындылау. Қысқа жауапты тест. Жауаптары:
VІІ. «Рефлексия»жазу Оқущылар өтілген сабақ бойынша рефлекция жазады. Бағалау: жиынтық баға Үйге тапсырма
: Сандарды өсу ретімен орналастырып, тізбектің заңдылығын анықта. Осы тізбек туралы мағлұмат жинақта. Бағалау
|
1. a1 = - 2, d = 3, а6 = ? А) 13; В) 14; С) 16; Д) – 16 2. – 3; - 6; ... Арифметикалық прогрессияның 25-ші мүшесін табыңдар. А) 69; В) - 69; С) - 75; Д) –72 3. a1 = 10, d = - 0,1, а4 = ? А) 9,7; В) 69; С) - 9 Д) –10,3 4. 3; 7; ... – арифметикалық прогрессия. а10 – ды есептеңдер. А) 36; В) - 39; С) 33; Д) 39 5. a1 = 5, d = 2, а3 = ? а5 = ? А) 9; 13 В) 14;9 С) 16; 13 Д) – 9; - 13 Дескриптор: -1-ші сұраққа жауап береді. 1-балл -2-ші сұраққа жауап береді. 1-балл -3-ші сұраққа жауап береді. 1-балл -4-ші сұраққа жауап береді. 1-балл -3-ші сұраққа жауап береді. 1-балл -5-ші сұраққа жауап береді. 1-балл Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Ең соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және әлі де нені жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс |
Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады |
ДК экраны 9 сынып, Алгебра А.Әбілқасымова, В.Корчевский, З.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» 2013 Кесте |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тізбектер |
Мектеп: «Қызылтаң» жоббм |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айтенова Сабира Абуовна |
|
Күні: |
23.11.21ж |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.3.5 арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
1) Арифметикалық прогрессия ,арифметикалық прогрессияның айырымының анықтамаларын білу; 2) Арифметикалық пргрессияның п-ші мүшесінің формуласы мен қасиеттерін білу; 3) Ариф.прогрессияның п-ші мүшесінің формуласын қолданып есептер шеше білу іскерлігін қалыптастыру |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу. 2. Топқа бөлу.. І. Үйге берілген тапсырманы сұрау Өткен материалды пысықтау
|
Тәуелсіздіктің 30 жылдығына 30 үлес қосу «Ой қозғау» 1) 1981,1984, 1987,… Келесі мүшесін тап 2) 2,4,6,8,10,12,14,... Келесі мүшесін тап 3) а1=10 d=10 a3=? сандарды сөйлету |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Түрлі түсті қима қағаздар
|
|
Сабақтың ортасы |
Тәуелсіздігіміздің отыз жылдығын байланысты 30 үлес қосу. Әр қайсымыз өз қалаларыңа үлесімізді қосамыз. «Бір шешімге келеміз» әдісі арқылы саралау тапсырмасын береміз. 1.Оқулықпен жұмыс№13.10 есеп №13.11 есеп 2. Топтық жұмыс «Көрші қуанышын бөлісу» Арифметикалық прогрессияны өмірде қолдану
|
1 топ Спорт Альпенист бірінші күні 1400 метр биіктікке дейін көтеріледі.,ал екінші күні алдыңғыға қарағанда 100 метрге кем қозғалыс жасайды.5000 метрді альпенист неше күнде жүріп өтеді? 2 топ Медицина Дәрігердің кеңесі бойынша демалушы адам5 минуттан күннің көзіне шығып отырады.Ал келесі күніндекүннің көзіне шығу уақытын 5 минут арттырып отырады.Неше күннен кейін оның күнніңкөзіне шығу уақыты 40 минутты құрайды. 3 топ Құрлыс,өндіріс саласы Құдықты қазатын жұмысшыларға алғашқы бір метрге 30 теңге төлем ақытөленетін туралыуәде берілді. Ал келесі әр метргеалдыңғы метрге қарағанда20 теңгеден үстіне қосылып отырды.12 метрлік құдықты қазып шығу үшінжұмысшы қанша ақша алады? Дескриптор: а) есеп шартын дұрыс құрады б) Формулаларды қолданады в) есепті дұрыс шығарады Деңгейлік тапсырма 1. а1=5, а3= ? d=5 1. а1=14, d=2, а3 =? 2.а1=360, а3=120, а2=? d=? 2. а1=31, d=? а3=35 , а4 =? 3.c5=27, c1=? C27=60, d=? 3. c12=16, c1=? C21=88, d=? Дескриптор: а) есеп шартына сәйкес сандарға амалдар қолданады; б) санды дәрежелейді; в) бірмүшенің түрін дұрыс жазады. |
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық 9-сынып.
|
|
Сабақтың соңы 8 мин. Жеке жұмыс. |
Кім жылдам? Әдісі Сабақты қорытындылау. Қысқа жауапты тест. Жауаптары:
VІІ. «Рефлексия»жазу Оқущылар өтілген сабақ бойынша рефлекция жазады. Бағалау: жиынтық баға Үйге тапсырма
: Сандарды өсу ретімен орналастырып, тізбектің заңдылығын анықта. Осы тізбек туралы мағлұмат жинақта. Бағалау
|
1. a1 = - 2, d = 3, а6 = ? А) 13; В) 14; С) 16; Д) – 16 2. – 3; - 6; ... Арифметикалық прогрессияның 25-ші мүшесін табыңдар. А) 69; В) - 69; С) - 75; Д) –72 3. a1 = 10, d = - 0,1, а4 = ? А) 9,7; В) 69; С) - 9 Д) –10,3 4. 3; 7; ... – арифметикалық прогрессия. а10 – ды есептеңдер. А) 36; В) - 39; С) 33; Д) 39 5. a1 = 5, d = 2, а3 = ? а5 = ? А) 9; 13 В) 14;9 С) 16; 13 Д) – 9; - 13 Дескриптор: -1-ші сұраққа жауап береді. 1-балл -2-ші сұраққа жауап береді. 1-балл -3-ші сұраққа жауап береді. 1-балл -4-ші сұраққа жауап береді. 1-балл -3-ші сұраққа жауап береді. 1-балл -5-ші сұраққа жауап береді. 1-балл Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Ең соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және әлі де нені жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс |
Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады |
ДК экраны 9 сынып, Алгебра А.Әбілқасымова, В.Корчевский, З.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» 2013 Кесте |
шағым қалдыра аласыз
















