|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тізбектер |
Мектеп: «Қызылтаң» жоббм |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қаражанова Алуа |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.3.5 арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын, сипаттамалық қасиет формулаларын біледі және есептер шығаруда қолданады. |
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Білу және түсіну, қолдану |
||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу. 2. Топқа бөлу. 3.Өткен материалды пысықтау Әр топ өздерінің формуласына мысал келтіріп постер қорғайды. 4. Үйге берілген тапсырманы сұрау |
Оқушылар формула бойынша топқа бөлініп, шаттық шеңбер құрып, әр мүше бір-бірін мадақтайды. 1-топ Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы 2-топ Арифметикалық прогрессияның алғашқы n-ші мүшесінің қосындысының формуласы 3-топ Арифметикалық прогрессияның өзіне тән қасиеті Мысалы: Арифметикалық прогрессияда а1=3, d=4 болса, а7- ны табыңыз.
an=a1+(n-1)d a7=3+6*4 = 27 Тақтадағы жауап бойынша жұптық жұмыс арқылы бір-бірлерін тексереді |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Топты бағалау Жұптық бағалау 2 балл |
Түрлі түсті қима қағаздар
|
|
|
Сабақтың ортасы
18 мин
ЕББҚ |
5. Оқушылар тақтадағы ұяшықтағы тапсырмаларды орындаса, ұяшық ашылып Абай атамыз туралы мағлұмат аламыз. 6. Оқушылар жұптық жұмыс арқылы кеспе қағазды алып, дәптерлеріне шығарылу жолымен орындап кестені толтырады.
|
«Абайды тану» әдісі бойынша тапсырманы орындайды. 1) 1981,1984, 1987,… +3 Келесі мүшесін тап 2) an=a1+(n-1)d Формула аталуын табады 3) а1=10 d=10 a3=? a3=30
«
Дескриптор -Арифметикалық прогрессияның айырымын табады; - Арифметикалық прогрессия формуласын қолданып, n –ші мүшесін табады; -Арифметикалық прогрессияның n –ші мүшесінің формуласы мен қасиетін қолданады. |
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
1-1балл 2-2балл 3-3балл Кестені толық дұрыс орындаған оқушы 6 балл алады. |
Слайд Сұрақтар топтамасы. Оқулық 9-сынып.
|
|
|
Сабақтың соңы 15 мин.
5 мин |
7. Топтық жұмыс «Көрші қуанышын бөлісу» Арифметикалық прогрессияны өмірде қолдану 1 топ Спорт Спортшы бірінші күні 1400 метр биіктікке дейін көтеріледі, ал екніші күні алдыңғы күнге қарағанда 100 метрге кем қозғалыс жасайды. 5000 метрді спортшы неше күнде жүріп өтеді? 2 топ Медицина Дәрігердің кеңесі бойынша демалушы адам 5 минуттан күннің көзіне шығып отырады.Ал келесі күнінде күннің көзіне шығу уақытын 5 минут арттырып отырады. Неше күннен кейін оның күнніңкөзіне шығу уақыты 40 минутты құрайды. 3 топ Құрлыс, өндіріс саласы Құдықты қазатын жұмысшыларға алғашқы бір метрге 30 теңге төлем ақы төленетін туралы уәде берілді. Ал келесі әр метрге алдыңғы метрге қарағанда 20 теңгеден үстіне қосылып отырды. 12 метрлік құдықты қазып шығу үшін жұмысшы қанша ақша алады? «Quizizz» тест жеке жұмыс оқушылыр өзінің білгенін ұялы телефон арқылы тест тапсырып экранда білімдерін көрсетеді. «Рефлексия»жазу Оқушылар өтілген сабақ бойынша рефлекция жазады. Қайрат – бүгінгі сабақтан білгені туралы; Ақыл – түсінгені туралы; Жүрек – қолданғаны туралы жазады. 8.Үйге тапсырма : Сандарды өсу ретімен орналастырып, тізбектің заңдылығын анықта. Осы тізбек туралы мағлұмат жинақта. 9. Қорытынды. |
І топ Берілгені: а1 = 1400 d=100 Sn=5000 т/к: n-? Шешуі: an = а1 + (n-1)d 5000=2*1400+(n-1)(-100)/2 2500=2800-100n+100 100n=2900-2500 100n=400 n=4 Жауабы: 4 күнде жүреді Әр топ өздеріне берілген есепті плакатқа шығарып қорғап береді. Берілгені: а1 = 5 d=5 аn = 40 т/к: n-? Шешуі: an = а1 + (n-1)d 40=5+(n-1)5 40=5+5n-5 n=40:5 n=8 Берілгені: а1 = 30 d=20 an=? Sn=? Шешуі: an = а1 + (n-1)d an =30 +(12-1)20=250 S12= а1+ an* n/2 S12=(30+250)12/2 S12 = 280*6 S12 = 1680 Жауабы: 1680тг Дескриптор: а) есеп шартын дұрыс құрады б) Формулаларды қолданады в) есепті дұрыс шығарады
1. Aрифм.прогрессия, а) -1; б) 1; в) 7; г) 9; д) 11
2. Aрифм.прогрессия, а) -4; б) -2; в) -1; г) 2; д) 5
3.
4.
5. а) -5; б) 2; в) 4; г) 5; д) 8 Е Білдім Түсіндім Қолдандым ң соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және әлі де нені жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс
Үйге тапсырма беру. №193, №194 |
Бағалау: Дұрыс орындаған топ 3 балл алады. Топтық жұмыстарды әр топ бірін –бірі бағалап отырады. 3 балл 2балл 1баллдық шкаламен бағаланады Өзін -өзі бағалайды. Толық орындаса 5 балл алса толық түсінген. |
ДК экраны 9 сынып, Алгебра А.Әбілқасымова, В.Корчевский, З.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» 2013 Кесте Плакаттар |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тізбектер |
Мектеп: «Қызылтаң» жоббм |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қаражанова Алуа |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.3.5 арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын, сипаттамалық қасиет формулаларын біледі және есептер шығаруда қолданады. |
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Білу және түсіну, қолдану |
||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу. 2. Топқа бөлу. 3.Өткен материалды пысықтау Әр топ өздерінің формуласына мысал келтіріп постер қорғайды. 4. Үйге берілген тапсырманы сұрау |
Оқушылар формула бойынша топқа бөлініп, шаттық шеңбер құрып, әр мүше бір-бірін мадақтайды. 1-топ Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы 2-топ Арифметикалық прогрессияның алғашқы n-ші мүшесінің қосындысының формуласы 3-топ Арифметикалық прогрессияның өзіне тән қасиеті Мысалы: Арифметикалық прогрессияда а1=3, d=4 болса, а7- ны табыңыз.
an=a1+(n-1)d a7=3+6*4 = 27 Тақтадағы жауап бойынша жұптық жұмыс арқылы бір-бірлерін тексереді |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Топты бағалау Жұптық бағалау 2 балл |
Түрлі түсті қима қағаздар
|
|
|
Сабақтың ортасы
18 мин
ЕББҚ |
5. Оқушылар тақтадағы ұяшықтағы тапсырмаларды орындаса, ұяшық ашылып Абай атамыз туралы мағлұмат аламыз. 6. Оқушылар жұптық жұмыс арқылы кеспе қағазды алып, дәптерлеріне шығарылу жолымен орындап кестені толтырады.
|
«Абайды тану» әдісі бойынша тапсырманы орындайды. 1) 1981,1984, 1987,… +3 Келесі мүшесін тап 2) an=a1+(n-1)d Формула аталуын табады 3) а1=10 d=10 a3=? a3=30
«
Дескриптор -Арифметикалық прогрессияның айырымын табады; - Арифметикалық прогрессия формуласын қолданып, n –ші мүшесін табады; -Арифметикалық прогрессияның n –ші мүшесінің формуласы мен қасиетін қолданады. |
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
1-1балл 2-2балл 3-3балл Кестені толық дұрыс орындаған оқушы 6 балл алады. |
Слайд Сұрақтар топтамасы. Оқулық 9-сынып.
|
|
|
Сабақтың соңы 15 мин.
5 мин |
7. Топтық жұмыс «Көрші қуанышын бөлісу» Арифметикалық прогрессияны өмірде қолдану 1 топ Спорт Спортшы бірінші күні 1400 метр биіктікке дейін көтеріледі, ал екніші күні алдыңғы күнге қарағанда 100 метрге кем қозғалыс жасайды. 5000 метрді спортшы неше күнде жүріп өтеді? 2 топ Медицина Дәрігердің кеңесі бойынша демалушы адам 5 минуттан күннің көзіне шығып отырады.Ал келесі күнінде күннің көзіне шығу уақытын 5 минут арттырып отырады. Неше күннен кейін оның күнніңкөзіне шығу уақыты 40 минутты құрайды. 3 топ Құрлыс, өндіріс саласы Құдықты қазатын жұмысшыларға алғашқы бір метрге 30 теңге төлем ақы төленетін туралы уәде берілді. Ал келесі әр метрге алдыңғы метрге қарағанда 20 теңгеден үстіне қосылып отырды. 12 метрлік құдықты қазып шығу үшін жұмысшы қанша ақша алады? «Quizizz» тест жеке жұмыс оқушылыр өзінің білгенін ұялы телефон арқылы тест тапсырып экранда білімдерін көрсетеді. «Рефлексия»жазу Оқушылар өтілген сабақ бойынша рефлекция жазады. Қайрат – бүгінгі сабақтан білгені туралы; Ақыл – түсінгені туралы; Жүрек – қолданғаны туралы жазады. 8.Үйге тапсырма : Сандарды өсу ретімен орналастырып, тізбектің заңдылығын анықта. Осы тізбек туралы мағлұмат жинақта. 9. Қорытынды. |
І топ Берілгені: а1 = 1400 d=100 Sn=5000 т/к: n-? Шешуі: an = а1 + (n-1)d 5000=2*1400+(n-1)(-100)/2 2500=2800-100n+100 100n=2900-2500 100n=400 n=4 Жауабы: 4 күнде жүреді Әр топ өздеріне берілген есепті плакатқа шығарып қорғап береді. Берілгені: а1 = 5 d=5 аn = 40 т/к: n-? Шешуі: an = а1 + (n-1)d 40=5+(n-1)5 40=5+5n-5 n=40:5 n=8 Берілгені: а1 = 30 d=20 an=? Sn=? Шешуі: an = а1 + (n-1)d an =30 +(12-1)20=250 S12= а1+ an* n/2 S12=(30+250)12/2 S12 = 280*6 S12 = 1680 Жауабы: 1680тг Дескриптор: а) есеп шартын дұрыс құрады б) Формулаларды қолданады в) есепті дұрыс шығарады
1. Aрифм.прогрессия, а) -1; б) 1; в) 7; г) 9; д) 11
2. Aрифм.прогрессия, а) -4; б) -2; в) -1; г) 2; д) 5
3.
4.
5. а) -5; б) 2; в) 4; г) 5; д) 8 Е Білдім Түсіндім Қолдандым ң соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және әлі де нені жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс
Үйге тапсырма беру. №193, №194 |
Бағалау: Дұрыс орындаған топ 3 балл алады. Топтық жұмыстарды әр топ бірін –бірі бағалап отырады. 3 балл 2балл 1баллдық шкаламен бағаланады Өзін -өзі бағалайды. Толық орындаса 5 балл алса толық түсінген. |
ДК экраны 9 сынып, Алгебра А.Әбілқасымова, В.Корчевский, З.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» 2013 Кесте Плакаттар |
|
шағым қалдыра аласыз
Бір шешімге
келеміз»
















