Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тізбектер Күні: Сынып: 9 |
Мектеп: Кенен Әзірбаев атындағы жалпы орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Сыздикова Гульмира Болатовна Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу-мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.3.5.Арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу. - алғашқы n мүшелерінің қосындысындысын есептер шығаруда қолдана алу. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
- арифметикалық прогрессияны және n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін біледі. - арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін табады. -алғашқы n мүшелерінің қосындысындысын есептер шығаруда қолданады. |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздіктер мен терминдер: Тізбек, жалпы формасы ,тізбектің түрлері,шектелген немесе шектелмеген тізбектер,өспелі тізбек,кемімейтін тізбек,кемімелі тізбек, квадрат сандар,арифметикалық прогрессия,арифметикалық орта, алғашқы мүшесінің қосындысы. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Мүшелерін нөмірлеп шығуға болатын шексіз сандар жиынын.......................... деп айтамыз. Арифметикалық прогессияны «натурал аргументті функция» деп неге айта аламыз? Дербес тұжырымдардан жалпы қорытынды шығару тәсілін......................... деп айтамыз Шексіз арифметикалық прогрессияның миллионыншы мүшесін табуға бола ма? Қандай сан тізбек арифметикалық прогрессия? Арифметикалық прогрессияның n-мүшесінің формуласы қалай жазылады? |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың арасындағы сенімді, достықты, сыйластықты қалыптастыру |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия |
||||||
|
Алдыңғы білім |
Сан тізбегінің анықтамасын айта алады,сан тізбегінің берілу тәсілдерін ажырата алады,есептер шығарғанда қолдана алады |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 3 мин 3 мин Ширату жаттығулары 4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сәлемдесу. 2. Шаттық шеңберін құру. Ыстық алақандарын сезіне отырып, «Көңіліміз шат, сабаққа дайынбыз, іске сәт» деп, оқушылар хормен бірдей айтады. Мұндағы мақсатым: уақытты үнемді пайдаланамын. «Мозайка» әдісі арқылы 3 топқа бөлемін. Фигуралар құрастырып, топ басшыларын сайлаймын.Фигуралардың бөліктері номірленеді, бірінші номерді алған оқушы топбасшы болып сайланады. Топ басшысына смайлик топтамасын беремін, топтағы дұрыс жауап берген,есепті дұрыс шығарған оқушыларға таратып отырады. Топ аттары:
2. Үй тапсырмасын тексеру. «Көрші- көрші» әдісімен тексеремін. Оқушылар сағат тілімен дәптерлерін ауыстырып, АКТ- ны пайдаланып бір-бірінің дәптерлерін тексереді. Бұл әдістеде уақыт үнемді пайдаланылады. Жаңа сабақтың мақсатын оқушылармен ашу: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы жеке, жұптық жұмыс беремін. Оқушылар жұптасып есептер шығарады, өзара диалог құрады. √2 санын кемімен әр түрлі дәлдіктермен жуықтау үшін қандай сан тізбектерін қарастыруға болады. |
Қима қағаздардан фигуралар, Слайд Смайликтер А-4 парағы Смайликтер |
|||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақты түсіндіру 7 мин Топтық жұмыс 8мин 2 мин Сергіту сәті 3 мин |
Жаңа сабақты түсіндіремін Анықтама. Егер а1, а2 ,а3 ......,аn ,.... тізбегінің екінші мүшесінен бастап,әрбір мүшесі өзінің алдындағы көршілес мүшеге бірдей тұрақты санды қосқанға тең болса,онда бұл тізбекті арифметикалық прогрессия деп айтамыз.Егер кез келген n натурал саны үшін an +1=an+d (1) теңдігі орындалса, онда {аn} тізбегін арифметикалық пргрессия деп,ал dсанын арифметикалық прогрессияның айырымасы деп айтады. Арифметикалық прогрессияның айырмасы үшін d= an +1- an теңдігі орындалады. Арифметикалық прогрессияны бірінші мүшесі а1 мен айырмасы d арқылы толық анықтауға болады.Ол үшін n-мүшесі an-ді d мен а1 арқылы өрнектесе,жеткілікті. Арифметикалық прогрессияның анықтамасы бойынша а2 =а1+d, a3 =a2+d =(а1 + d)+d=a1+2d a4 =a3+d =(а1 +2 d)+d=a1+3d a5 =a4+d =(а1 +3 d)+d=a1+4d ……………………… Осыдан арифметикалық прогрессияның n – мүшесінің формуласы шығады: an =a1(n -1)d Мысалы . а1=-2,d=0,5болатын {аn} арифметикалық прогрессияның 25-мүшесін табу керек. Бағалау парақшасын таратамын. Топ басшысы смайлик бағалау парақтары арқылы бағалайды. Топтық жұмыс. «Кім жылдам» әдісі. (оқулықпен жұмыс) №207 {аn} арифметикалық прогрессияның алғашқы төрт мүшесін жазыңдар: 1)а1=10;d=4 ; 3)а1=-3,5;d=0,6; 2)а1=1,7;d=-0,2; 4)а1=4\3;d=1\6. Дескриптор:Білім алушы -{аn} арифметикалық прогрессияның алғашқы төрт мүшесін табады; -есептер шығара алады. ҚБ.Смайликтер арқылы Саралу әдісі Қарқын
№210 {аn} арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесін а1 мен айырмасы d берілген.аn-ді табыңдар:
Дескриптор:Білім алушы -{аn} арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесі мен айырмасы таба алады; -есептер шығара алады. ҚБ.Смайликтер арқылы Саралау әдісі Тапсырма
Күрделілігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмалары бар карточкаларды пайдаланыңыз «Жедел хат»әдісін қолдану. Жаңа өтілген материялға байланысты топтар келесі топқа сұрақтарды хат арқылы жолдайды.Бірін – бірі бағалайды. «Сандарды шатаспай еселе» әдісімен сергіту сәтін ұйымдастырамын. Бір оқушы кез- келген бір сан айтады, келесі оқушы еселеп жалғастырып кетеді. Жаңылған оқушы қайта бастайды. 22= 4, 42=16, 162=256,... |
Слайд Оқулық Үлестірме кеспелер Смайликтер Оқулық Смайликтер |
|||||
|
Сабақтың соңы (10 мин) 5 мин Бағалау 5 мин |
Сабақты қорытындылау «Сиқырлы сандық» әдісі Мақсаты: Оқушылар сандыққа түсінбей қалған сұрақтарын жазып салады, одан соң сұрақтарға басқа оқушылардан жауап алынады. Жинаған смайликтері арқылы жеке оқушыларды «Мақтау- Мадақтау» әдісімен бағалаймын. Көп смайлик жинаған топ жеңіске жетеді. «БББ» әдісі арқылы оқушылардан кері байланыс аламын. Білдім Білемін Білгім келеді Үйге тапсырма: №211, №212, №213 |
Смайликтер БББ тақтасы |
|||||
|
Са ралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау: |
|||||
|
Тапсырма
Саралу әдісі Қарқын
Негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі |
ҚБ.Жазбаша бағалау. Білдім,білемін,білгім келеді Оқушылар бір-бірін бағалайды. Смайликтер арқылы бағалау. |
Сабақ барысында оқушылар қауіпсіздік техникасы ережелері мен тазалық-гигиеналық талаптарды сақтайды; Жұмыс барысында олар жазатын (қаламсап) құралдарды пайдаланады; Жұмысты тек мұғалімнің рұқсатымен бастайды; Оқу-құралдарын тек қажетті жағдайда ғана пайдаланады. |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені байқадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тізбектер Күні: Сынып: 9 |
Мектеп: Кенен Әзірбаев атындағы жалпы орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Сыздикова Гульмира Болатовна Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу-мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.3.5.Арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу. - алғашқы n мүшелерінің қосындысындысын есептер шығаруда қолдана алу. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
- арифметикалық прогрессияны және n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін біледі. - арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін табады. -алғашқы n мүшелерінің қосындысындысын есептер шығаруда қолданады. |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздіктер мен терминдер: Тізбек, жалпы формасы ,тізбектің түрлері,шектелген немесе шектелмеген тізбектер,өспелі тізбек,кемімейтін тізбек,кемімелі тізбек, квадрат сандар,арифметикалық прогрессия,арифметикалық орта, алғашқы мүшесінің қосындысы. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Мүшелерін нөмірлеп шығуға болатын шексіз сандар жиынын.......................... деп айтамыз. Арифметикалық прогессияны «натурал аргументті функция» деп неге айта аламыз? Дербес тұжырымдардан жалпы қорытынды шығару тәсілін......................... деп айтамыз Шексіз арифметикалық прогрессияның миллионыншы мүшесін табуға бола ма? Қандай сан тізбек арифметикалық прогрессия? Арифметикалық прогрессияның n-мүшесінің формуласы қалай жазылады? |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың арасындағы сенімді, достықты, сыйластықты қалыптастыру |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия |
||||||
|
Алдыңғы білім |
Сан тізбегінің анықтамасын айта алады,сан тізбегінің берілу тәсілдерін ажырата алады,есептер шығарғанда қолдана алады |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 3 мин 3 мин Ширату жаттығулары 4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сәлемдесу. 2. Шаттық шеңберін құру. Ыстық алақандарын сезіне отырып, «Көңіліміз шат, сабаққа дайынбыз, іске сәт» деп, оқушылар хормен бірдей айтады. Мұндағы мақсатым: уақытты үнемді пайдаланамын. «Мозайка» әдісі арқылы 3 топқа бөлемін. Фигуралар құрастырып, топ басшыларын сайлаймын.Фигуралардың бөліктері номірленеді, бірінші номерді алған оқушы топбасшы болып сайланады. Топ басшысына смайлик топтамасын беремін, топтағы дұрыс жауап берген,есепті дұрыс шығарған оқушыларға таратып отырады. Топ аттары:
2. Үй тапсырмасын тексеру. «Көрші- көрші» әдісімен тексеремін. Оқушылар сағат тілімен дәптерлерін ауыстырып, АКТ- ны пайдаланып бір-бірінің дәптерлерін тексереді. Бұл әдістеде уақыт үнемді пайдаланылады. Жаңа сабақтың мақсатын оқушылармен ашу: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы жеке, жұптық жұмыс беремін. Оқушылар жұптасып есептер шығарады, өзара диалог құрады. √2 санын кемімен әр түрлі дәлдіктермен жуықтау үшін қандай сан тізбектерін қарастыруға болады. |
Қима қағаздардан фигуралар, Слайд Смайликтер А-4 парағы Смайликтер |
|||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақты түсіндіру 7 мин Топтық жұмыс 8мин 2 мин Сергіту сәті 3 мин |
Жаңа сабақты түсіндіремін Анықтама. Егер а1, а2 ,а3 ......,аn ,.... тізбегінің екінші мүшесінен бастап,әрбір мүшесі өзінің алдындағы көршілес мүшеге бірдей тұрақты санды қосқанға тең болса,онда бұл тізбекті арифметикалық прогрессия деп айтамыз.Егер кез келген n натурал саны үшін an +1=an+d (1) теңдігі орындалса, онда {аn} тізбегін арифметикалық пргрессия деп,ал dсанын арифметикалық прогрессияның айырымасы деп айтады. Арифметикалық прогрессияның айырмасы үшін d= an +1- an теңдігі орындалады. Арифметикалық прогрессияны бірінші мүшесі а1 мен айырмасы d арқылы толық анықтауға болады.Ол үшін n-мүшесі an-ді d мен а1 арқылы өрнектесе,жеткілікті. Арифметикалық прогрессияның анықтамасы бойынша а2 =а1+d, a3 =a2+d =(а1 + d)+d=a1+2d a4 =a3+d =(а1 +2 d)+d=a1+3d a5 =a4+d =(а1 +3 d)+d=a1+4d ……………………… Осыдан арифметикалық прогрессияның n – мүшесінің формуласы шығады: an =a1(n -1)d Мысалы . а1=-2,d=0,5болатын {аn} арифметикалық прогрессияның 25-мүшесін табу керек. Бағалау парақшасын таратамын. Топ басшысы смайлик бағалау парақтары арқылы бағалайды. Топтық жұмыс. «Кім жылдам» әдісі. (оқулықпен жұмыс) №207 {аn} арифметикалық прогрессияның алғашқы төрт мүшесін жазыңдар: 1)а1=10;d=4 ; 3)а1=-3,5;d=0,6; 2)а1=1,7;d=-0,2; 4)а1=4\3;d=1\6. Дескриптор:Білім алушы -{аn} арифметикалық прогрессияның алғашқы төрт мүшесін табады; -есептер шығара алады. ҚБ.Смайликтер арқылы Саралу әдісі Қарқын
№210 {аn} арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесін а1 мен айырмасы d берілген.аn-ді табыңдар:
Дескриптор:Білім алушы -{аn} арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесі мен айырмасы таба алады; -есептер шығара алады. ҚБ.Смайликтер арқылы Саралау әдісі Тапсырма
Күрделілігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмалары бар карточкаларды пайдаланыңыз «Жедел хат»әдісін қолдану. Жаңа өтілген материялға байланысты топтар келесі топқа сұрақтарды хат арқылы жолдайды.Бірін – бірі бағалайды. «Сандарды шатаспай еселе» әдісімен сергіту сәтін ұйымдастырамын. Бір оқушы кез- келген бір сан айтады, келесі оқушы еселеп жалғастырып кетеді. Жаңылған оқушы қайта бастайды. 22= 4, 42=16, 162=256,... |
Слайд Оқулық Үлестірме кеспелер Смайликтер Оқулық Смайликтер |
|||||
|
Сабақтың соңы (10 мин) 5 мин Бағалау 5 мин |
Сабақты қорытындылау «Сиқырлы сандық» әдісі Мақсаты: Оқушылар сандыққа түсінбей қалған сұрақтарын жазып салады, одан соң сұрақтарға басқа оқушылардан жауап алынады. Жинаған смайликтері арқылы жеке оқушыларды «Мақтау- Мадақтау» әдісімен бағалаймын. Көп смайлик жинаған топ жеңіске жетеді. «БББ» әдісі арқылы оқушылардан кері байланыс аламын. Білдім Білемін Білгім келеді Үйге тапсырма: №211, №212, №213 |
Смайликтер БББ тақтасы |
|||||
|
Са ралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау: |
|||||
|
Тапсырма
Саралу әдісі Қарқын
Негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі |
ҚБ.Жазбаша бағалау. Білдім,білемін,білгім келеді Оқушылар бір-бірін бағалайды. Смайликтер арқылы бағалау. |
Сабақ барысында оқушылар қауіпсіздік техникасы ережелері мен тазалық-гигиеналық талаптарды сақтайды; Жұмыс барысында олар жазатын (қаламсап) құралдарды пайдаланады; Жұмысты тек мұғалімнің рұқсатымен бастайды; Оқу-құралдарын тек қажетті жағдайда ғана пайдаланады. |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені байқадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет |
|||||||
шағым қалдыра аласыз













