Материалдар / Арифметикалық прогрессия
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Арифметикалық прогрессия

Материал туралы қысқаша түсінік
Арифметикалық прогрессия туралы қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Қараша 2024
88
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Тригонометрия элементтері

Мектеп:

Педагогтің аты-жөні:

Турсункулова Дилнура

Күні:11.11.2024


Сыныбы: 9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Арифметикалық прогрессия



Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.3.4 сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық және геометриялық прогрессияны ажырату;

9.2.3.5 арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;


Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар- арифметикалық прогрессияны ажырата біледі;

Оқушылардың басым бөлігі- арифметикалық прогрессияның п-ші мүшесінің формуласын біледі және қолданады;

Кейбір оқушылар- арифметикалық прогрессияның алгашкы и мүшесінің қосындысының формуласын біледі, қолданады,

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі - Оқушылармен амандасу - Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару Үй тапсырмасын тексеру. «Көршіңді тексер» әдісі санды тізбегі

1. аn=5n-2 2. аn=302-53n 3. аn=7n-5 4. аn=45-11n формуласымен берілген а7-а6= айырымының мәнін табыңдар

1.a7=5*7-2=33

a6=5*6-2=28

a7-a6=33-28=5 2.

a7=302-53*7=-69

a7=302-53*6=-16

a7-a6=-69+16=-53 3.

а7=7*7-5=44 а7=7*6-5=37

a7-a6=-44-37=7 4.

а7=45-11*7=-32 А6=45-11*6=-21

a7-a6=-32+21=-11

белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды

тақта

Сабақтың ортасы





















3. Қандай жағдайда тізбек өспелі тізбек деп аталады?

4..Қандай тізбек кемімелі тізбек деп аталады? 5.Қандай тізбектер бірсарынды тізбектер деп аталады?


Жаңа тақырыпты ашу: 1; 4; 7; 10; 13 ; 16; ...... Не байқадыңдар ? Бұл тізбек 2-ші мүшесінен бастап әрбір мүшесі өзінің алдындағы көршілес мүшеге 3-ті қосу арқылы алынатынын көреміз. Бұл тізбек арифметикалық прогрессияға мысал бола алады. Анықтама : егер а1.а2,...аn,.. тізбегінің 2-ші мүшесінен бастап әрбір мүшесі өзінің алдындағы көршілес мүшеге бірдей тұрақты санды қосқанға тең болса, онда бұл тізбекті арифметикалық прогрессия деп атаймыз. Арифметикалық прогрессияның п- мүшесінің формуласы аn=a1+(п-1)d Сонымен қатар арифметикалық прогрессияның екінші мүшесінен бастап , оның әрбір мүшесі өзімен көршілес екі мүшесінің арифметикалық ортасына тең болады. Ал енді осы формулаларды қолдана отырып мысалдарды түсіндірсек

Оқушылар осы сұрақтарға жауап береді . 1. Мүшелерін нөмірлеп шығаруға болатын шексіз сандар жиынын сан тізбегі деп атайды


2. «n – мүшесінің формласымен анықтау дегеніміз тізбектің кез келген мүшесін өрнектейтін формула

арықыл анықтау.» Тізбекті оның мүшелерін сипаттау арқылы анықтау» «Рекурренттік тәсіл - тізбектердің кез келген мүшесін алдыңғы мүшелері арқылы анықтау

3. Егер саны тізбегі үшін теңсіздігі орындалса, яғни оның екінші мүшесінен бастап әрбір мүшесі алдыңғы мүшесінен артық болса, онда мұндай тізбекті өспелі тізбек деп атайды.

4. .«Егер тізбек алдыңғы элементінен келесі мүшесі кем болса , онда мұндай тізбекті кемімелі тізбек деп атайды.»

5.Егер тізбек онда бұл кемімейтін (не өспейтін) тізбектер деп атайды.»

Арифметикалық прогрессияның п- мүшесінің формуласы н дәптерге жазып қою an= a1+d(n-1) d=an+1-an ??=??−1+??+12 d=арифметикалық прогрессияның айырымы тұрақты сан ??=(?1+??)∗?2



белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды

ДК экраны


Сұрақтар топтамасы.


Оқулық 9-сынып.





Прямоугольник 2

Жеке тапсырма



Дескриптор

-есеп шартын түсінеді;

-есеп шығару тәсілін таңдайды

-жауабын табады

Кітап, дәптер, қалам

ДК экраны


Жұптық тапсырма



Дескриптор

-есеп шартын түсінеді;

-есеп шығару тәсілін таңдайды

-жауабын табады

Кітап, дәптер, қалам

ДК экраны


Топтық тапсырма


Дескриптор

-есеп шартын түсінеді;

-есеп шығару тәсілін таңдайды

-жауабын табады

Кітап, дәптер, қалам

ДК экраны


Сабақтың соңы

Үйге тапсырма

/13.4 №13.6

Рефлексия

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.





Бағалау. Оқушылар бір-бірін ауызша критерий бойынша бағалайды.

- Кейбір оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі.


Кітап, дәптер, қалам

ДК экраны




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!