Материалдар / Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы

Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдерге көмек ретінде
Авторы:
21 Желтоқсан 2017
481
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Сабақтың тақырыбы : Арифметикалық прогрессияның алғашқы

n мүшесінің қосындысының формуласы


Сабақтың мақсаты : Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формулаларымен таныстыру, осы формулаларды қолданып, алғашқы тұрған бірнеше санның қосындысын табуды үйрету қызығушылықтарын және математикалық тілде сөйлеу дағдыларын қалыптастыру .Алған білімдерін есептер шығаруда дұрыс қолдана білуге, сабаққа белсенді қатысуға бейімдеу.

Күтілетін нәтиже : Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын қолданып, арифметикалық прогрессияның белгісіз мүшелерін табуды үйренеді. Өз беттерінше есеп шығарып , жұмыс істейді,сыни тұрғыдан ойлап шешім қабылдауға дағдыланады .

Кіріктірілген модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер. Оқытудағы басқару және көшбасшылық 4.Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау .

Қолданылатын әдіс-тәсілдер: « Миға шабуыл» , «Ойлан, жұптас, топтас » әдісі бойынша есептер шығару (оқулықпен жұмыс) , «Ыстық орындық»

Сабақтың жоспары:

1. Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)

2.Үй тапсырмасын тексеру( 5 мин)

3.Жаңа сабаққа дайындық (2 мин)

4.Жаңа сабақты түсіндіру (слайдтан көрсетіледі) (7 мин)

5.«Ойлан, жұптас, топтас » әдісі бойынша оқулықпен жұмыс (15 мин)

6.«Ыстық орындық» әдісі арқылы сабақты қорытындылау (7мин)

7.Оқушылардың білімдерін бағалау( топ басшылары топтағы оқушыларды

бағалайды) .(5мин)

8.Үйге тапсырма : (1 мин)

9.Кері байланыс (рефлексия) -(1 мин)

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі (2 мин) Оқушылардың арасында ынтымақтастық атмосферасын құру, 3 түрлі фигуралардың суреттері арқылы оқушыларды топтарға бөлу

Үй тапсырмасын тексеру

230

Егер а3=25, а10 = -3. d =? , а1 = ?

а3=25 a1+2d =25 a1+2d =25 -7d=28

а10 = -3 a1+9d=-3 -a1-9d=3 d=-4 a1=25-2*( -4) =25+8 =33

Жауабы:( d=-4 ,a1 =33 )

232

Егер а2=6, а4 = 16, а5 = ?

an=a1+d n+1 формуласын пайдаланып табамыз

а2=6 a1+d =6 -2d=-10 d=5

а4 = 16 a1+3d=16 a1 =6-5=1

a 5 = a 1+4d =1+4*5=21 Жауабы ( a5 =21)


Қайталау сұрақтары

1)Сан тізбегі дегеніміз не ?

2)Қандай тізбек өспелі тізбек деп аталады ?

3)Қандай тізбек кемімелі тізбек деп аталады?

4)Арифметикалық прогрессия дегеніміз не

5) Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы қандай ?

Жаңа сабаққа дайындық

Оқушыларға сұрақ беріледі

(1+2+3+4+5........+98+99+100) сандарының қосындысын табыңдар

Тізбекке байланысты К.Ф.Гаусстың өмірінде қандай оқиға болды?

Тізбекке байланысты К.Ф.Гаусстың өмірінде болған оқиға

Мұғалім сабаққа келіп оқушыларға 1 –ден бастап 100 санның қосындысын табуды береді. Сол кезде 9 жасар Гаусс бұл есепті тиімді әдіспен тез ,әрі жылдам орындайды.

1+2+3+4+5+6…….. +95 +96 +97+98 +99 +100 101*50=5050

Жаңа сабақты түсіндіру

Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы

2a1+d(n-1 )

Sn = --------------- *n

2



a1+ an

Sn = --------------- *n

2







Ойлан, жұптас, бөліс әдісі бойынша есептер шығару

Оқулықпен жұмыс

І топ №255 Жауабы : (1)305 (2) 22,5
ІІ топ №253 (1) ,(2) Жауабы :1)472,5 2)360

ІІІ-топ №251 1), 2) Жауабы :1) -95 2) -65


І топ тапсырмасы

257 (1) 4-ке бөлгенде 3 қалдық қалатын барлық екі таңбалы сандардың қосындысын табыңыз

а1=15, аn = 99, d = 4 Sn = ? n= аn- а1/d+1 формуласын қолданып табатынымыз

n= 99- 15/4+1=21+1=22 S22 = (15+99) /2*22 =57*22=1254

a1+ an

Sn = --------------- *n

2 Жауабы (1254)

ІІ топ тапсырмасы

257 (2) 16-дан 160 –қа дейінгі барлық натурал сандардың қосындысын табыңыздар

а1=16, аn = 159, d = Sn = ? n= аn- а1/d+1 формуласын қолданып табатынымыз

n= (159- 16): 1+1=143+1=144

S144 = (16+159) : 2*144 =175*72 =12600

Жауабы (12760)

ІІІ-топ тапсырмасы

257 (3) 5-ке бөлінбейтін 100-ге дейінгі натурал сандардың қосындысын табыңыздар

а1=1, аn = 99, Sn = ?

5-ке бөлінбейтін 100-ге дейінгі натурал сандардың санын табу үшін 5-ке бөлінетін 100-ге дейінгі натурал сандардың санын табамыз.

d =5 n= аn- а1/d+1 формуласын қолданып табатынымыз

n= (100- 5):5+1=19+1=20 олай болса, 100-ге дейінгі 5-ке бөлінбейтін натурал сандардың саны 100-20=80 болады

S80 = (1+99) : 2*80 =80*50 =4000

Жауабы (4000)

ОЖСБ-ға дайындық кезінде кездесетін есептер Астана 2015ж

І топ тапсырмасы

0125 –нұсқа 15. Жалпы мүшесі формуламен тізбек берілген . аn =n2-n a7 =?

аn =72 -7 =49-7=42 Жауабы (42)

ІІ-топ тапсырмасы

0125 –нұсқа 17.Арифметикалық прогрессияның төртінші және алтыншы мүшелерінің қосындысы 14-ке тең .Осы прогрессияның алғашқы тоғыз мүшесінің қосындысын табыңыз

а46 = а1+ 3d+а1+5d=2a1+8d=14

S9= (2a1+8d ):2*9 =7*9 =63 Жауабы (42)




ІІІ-топ тапсырмасы

0129 –нұсқа 19.Арифметикалық прогрессияның алтыншы және тоғызыншы мүшелерінің қосындысы 20-ға тең .Осы прогрессияның алғашқы он төрт мүшесінің қосындысын табыңыз

а69 = а1+ 5d+а1+8d=2a1+13d=20

S14= (2a1+13d ): 2*14 =20*7 =140 Жауабы (140)


Тесттік тапсырмалар ( жеке жұмыс)

1. а1=5, а3=15, а2=? d=? Ж: а2=10, d=5

2. а1=160, а3=220, а2=? d=? Ж: а2=190, d=30

3. а1=360, а3=120, а2=? d=? Ж: а2=240, d=120

4. а1=14, d=2, а2 , а3 , а4 =? Ж: а2=163=18,а4=20

5. а1=31, d=2, а2 , а3 , а4 =? Ж: а2=333=35,а4=37

«Ыстық орындық» әдісі арқылы сабақты қорытындылау

Бір оқушыны тақтаға шығарып ыстық орындыққа отырғызамыз. Ол оқушыға ауызша сұрақтар беріледі :

  1. Тізбекті жалғастыр : 2, 6,10,14,18 .................. 22,26,30,34

  2. Мына тізбек 3,13,23,33...; -тізбек арифметикалық прогрессия

бола ма? (болады) d= 10

  1. 1 ден бастап 9 санын қоса алғандағы сандардың қосындысы

неге тең ? ( 1+2+3+4+5+6+7+8+9)= 45

Оқушылардың білімдерін бағалау

(топ басшылары топтағы оқушыларды бағалайды .)

Үйге тапсырма беру. №259, №260




















Shape1

Тесттік тапсырмалар

( жеке жұмыс)

1. а1=5, а3=15, а2=? d=?

2. а1=160, а3=220, а2=? d=?

3. а1=360, а3=120, а2=? d=?

4. а1=14, d=2, а2 , а3 , а4 =?

5. а1=31, d=2, а2 , а3 , а4 =?



















Shape2

Тесттік тапсырмалар

( жеке жұмыс)

1. а1=5, а3=15, а2=? d=?

2. а1=160, а3=220, а2=? d=?

3. а1=360, а3=120, а2=? d=?

4. а1=14, d=2, а2 , а3 , а4 =?

5. а1=31, d=2, а2 , а3 , а4 =?






















Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі