Материалдар / Әріпті өрнектерді салыстыру

Әріпті өрнектерді салыстыру

Материал туралы қысқаша түсінік
Жақшасыз санды өрнек пен әріпті өрнектерді салыстыра алды.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Желтоқсан 2020
583
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Математика

Ұзақ мерзімді жоспар:Саяхат

Сабақтың тақырыбы: Әріпті өрнектерді салыстыру

Мектеп: 220 орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің есімі:Сарсенова Мулдир Танатаровна

СЫНЫП: 1д

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

1.2.1.5 жақшасыз берілген әріпті,санды өрнектерді салыстырады.

1.5.2.2 "+", "±","-","=",">","<" таңбаларын цифрларды () белгісіз символын қолданады.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Жақшасыз санды өрнек пен әріпті өрнектерді салыстыра алды.

Оқушылардың басым бөлігі: Жақшасыз берілген әріпті өрнек пен санды өрнекті ажырата алады.

Кейбір оқушылар: Әріпті өрнектерді әртүрлі тәсілдермен дұрыс оқып,олардың компонеттерін.атап салыстыру амалдарын пайдала алады.


Бағалау критерийлері:


- Жақшасыз берілген әріпті және санды өрнектерді салыстырады.

- Тапсырмаға сәйкес «+», «-», «=», «≠», «>», «<» таңбаларын дұрыс пайдаланады.

- Цифрлар мен (�) белгісіз сан символын пайдаланып, өрнек құрастырады.

Тілдік мақсат

Әріпті өрнектерді құрастырады және оларды салыстыра алады.

Лексика мен терминология

Әріпті өрнектер, өрнектің мәні.

Диалог пен жазу

-Әріпті өрнек дегеніміз не?

-Әріпті өрнекті салыстыру дегеніміз не?


Құндылықтарды қалыптастыру

Шығармашылық сын тұрғысынан ойлау.диалог пен жазу,жауапкершілік және талдау жүргізу,оқып үйренуді білу,дербестік,ізденімпаздық,сенімділік.

Пәнаралық байланыс

Сауат ашу -әріптерді пайдаланады.

АКТ қолдану дағдылары


Алдыңғы оқу

Санды өрнектер құрастырып және салыстыра алады.

Сабақтың барысы

Жоспарланған уақыт


Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

4 минут



Ширату. "Сиқырлы қорап" әдісі

Балалар менің қолымда сиқырлы қорап бар.Осы қораптың ішінде 3 түрлі түсті ұшақтар бар яғни осы ұшақтарды өзіне ұнаған ұшақты таңдап алады.Ұшақтарда әріптері бірдей әріпті өрнектер берілген.

1. а+5 2. а+4 3. а+2

Кері байланыс. "Саған-сұрақ,маған-жауап"әдісі арқылы

-Бұл өрнектердің бәріне не ортақ?

-Өрнектердің айырмашылығы неде?
1.Барлық өрнектердегі әріптің бірдей екенін біледі.

2.Сан компоненттері бойынша өрнектерді бір-бірімен салыстырады.

Таңдап алған ұшақтар бойынша топқа бөлінеді.

I топ.

II топ.

III топ.


Қорап














Ұшақтың суреттері



Ортасы

32 минут

























5мин





5мин









3 мин







5мин














6 мин







4 мин













4мин

  • Ұжымдық жұмыс Сиқырлы қап әдісі

  • Кәмпиттерді жинайды, оларды тура және кері санап шығады.

  • Әріптері бірдей өрнектерді қай қапта артық,кем жинағанын салыстырады.

Кері байланыс "Қызықты санамақ" әдісі

Үлкен мәні бар әріпті өрнекті ата.

Салыстыру таңбаларын ата.

Әріпті өрнек дегеніміз не?

Бағалау: "Жарайсыңдар ! Керемет!әдісі арқылы оқушыларды өзім бағалап отырамын.


Топтық жұмыс

Әріпті өрнекттер құрастырады. «Шығарып көр» әдісі

Топ мүшелері өзара сайланады.

Топ басшысы-топ мүшелеріне жауап береді ,

баяндамашы-тапсырманы баяндайды,

хатшы-кері байланыс жүргізеді,

уақыт сақшысы -уақытқа жауап береді ,

ішкі бақылаушы-топ ішіндегі тапсырмалардың қалай орындалғанын бақылайды.


Әр топқа әріпті өрнек құрастыру үшін тапсырма беріледі. Сол тапсырмаларды шапшаң шешеді, әріпті өрнектің орындалу тәртібін түсіндіреді.



а) Екі карандаштың ұзындығын салыстырып әріпті өрнек құрастырады.


ә) корзинадағы көкөністердің салмағын санау арқылы әріпті өрнек құрастырып салыстырады


бб

б


б) ыдыстағы судың көлемін салыстырып әріпті өрнек құрастырады.

Х+3 < х+7

Кері байланыс "Доп лақтыру "әдісі

Бірінші қарындаштың ұзындығы екінші қарындашқа қарағанда қанаш қысқа?

Қай таразыдағы картоптың массасы көп?

Қай банкадағы судың көлемі үлкен?


Бағалау. «Үш шапалақ» арқылы топтар бірін бірі бағалайды.




Жұптар берілген әріпті өрнектерге қорытынды жасап салыстырады.


а=0,1,2,3 деп алып, өрнектерді салыстыр.

Қорытынды жаса,

1-о 2-о

3-а және 4-а

3-0 4-0

3-1 4-1

3-2 4-2

3-3 4-4


Кері байланыс. "Екі жұлдыз,бір ұсыныс“ әдісі арқылы


Бағалау: "Басмармақ" арқылы




Жеке жұмыс «Cуретті белгіле» әдісі

Текшелері көп суретті жасыл қарандашпен қоршап сызады.

Ал текшелер аз суретті қызыл қарындашпен қоршап сызады.

Әр суреттің жанына тиісті әріпті өрнекті жазады.


Кері байланыс "Ой қозғау "әдісі

1.Әріпті өрнекті қалай құрастырып шықтыңдар?

2.Текшелерді қалай қолданамыз?

Бағалау:"жұлдызша" арқылы бірін-бірі бағалайды.


Қалыптастыру бағалау тапсырмасы

( □ ) белгісіз сан символын пайдаланып, сурет бойынша теңдік құрастырып жазыңыз.



Дескриптор:

- ( ) белгісіз сан символын пайдаланып, сурет бойынша қосу

амалына теңдік құрастырады;

-( ) белгісіз сан символын пайдаланып, сурет бойынша азайту

амалына теңдік құрастырады.









Қағаздан жасалған қап, кәмпиттер


























Карандаш, сызғыш







таразы,

корзина, картоп










банка,су, стакан






















































Аяқталуы

Кері байланыс

4 минут





Саралау тапсырмалары

Қолдауды аз қажет тетін оқушылар.

Әріпті өрнектерді салыстыр



6+b 8+b

X+6 15+x

100+b b+90


Қолдауды орташа қажет ететін оқушылар. өрнектерді салыстырады және қорытынды жасайды.

Өрнектерді салыстырыңыз. Бос торкөзге салыстыру таңбасын қойыңыз.

Дескриптор: Білім алушы

- жақшасыз берілген санды өрнектерді дұрыс салыстырады;

- жақшасыз берілген әріпті өрнектерді дұрыс салыстырады;

- салыстыру таңбаларын дұрыс қояды.


Мұғалім қолдауын қажет ететін оқушылар.

Сандарды салыстыру арқылы өрнектер құрастырады.




Рефлексия. «Ұшаққа тіркелу» әдісі арқылы жүргізіледі.

Бірінші топтың топ басшысы ұшақ (ұшақтың билетін қолына алып) болып бүгінгі сабақта не үйренгені туралы айтады. Келесі балада дәл осылай сабақтан алған әсерімен бөлісіп ұшаққа тіркеледі. Осылайша келесі топ оқушылары да өз пікірлерін айтып ұшаққа тіркеледі



Қосымша ақпарат

Саралау Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс

Барлық оқушылар: Жақшасыз санды өрнек пен әріпті өрнектерді салыстыра алды.

Оқушылардың басым бөлігі: 770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ