|
Сабақ: 11.1.2 Көректену |
Мектеп: ХББ НЗМ Кызылорда қаласы |
|||
|
Мерзімі: |
Мұғалімнің аты-жөні: Д. Мунарбаева |
|||
|
СЫНЫП: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
11.1.2.1 - хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату Зертханалық жұмыс «Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу». |
|||
|
Осы сабақ арқылы қол жеткізілетін Оқу мақсаты: |
Хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату Өсімдік пигменттерін хромотография әдісімен бөліп алу
|
|||
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушылар орындай алады: Хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату Өсімдік пигменттерін хромотография әдісімен бөліп алу |
|||
|
Бағалау критерийлері: |
Оқушылар : Хлоропласттың құрылымын сипаттай алады; Хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы байланысты сипаттай алады; • Өсімдік тінінің сығындысын дайындай алады • Хлорофиллдерде жеке өсімдік пигменттерін бөлу әдісі ретінде қағаз хроматографиясын қолдана алады. • Пигменттердің ерігіштігі мен молекулалық мөлшеріне әсер ететін Rf мәндерін анықтай алады |
|||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар орындай алады: Сұрақ құрастыруға болжам жасап түсіндіруге қажетті терминология мен сөз-тіркестерін қолдана алады. Пәндік лексика және терминология: хлоропласт, пластидтер, хлорофилл, каротеноид, пигмент, органелл, билайер қабықшасы, строма, грана, тиракоидтар, хроматография, жапырақтар, хлоропласт пигменттері, хроматографиялық әдіс Сөйлесу / жазу үшін пайдалы фразалар жиынтығы Тәжірибеден алынған болжамның дәлелі: • Пигментті ....... әдісі арқылы анықтауға болады. • Пигмент неғұрлым еритін болса, соғұрлым пигменттің қозғалысы соғұрлым жоғары болады ....... • Пигменттің молекулалық мөлшері неғұрлым аз болса, соғұрлым ....... жоғары болады. …. . |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық Сабақ барысында оқушылар мен мұғалімдер арасында тығыз қарым-қатынастар орнатылады. Ашықтық Өнімділікті арттыру әдістері бойынша оқушылар өз идеялярын еркін айтады. Өмір бойы білім алу Сабақ барысында өзін-өзі бағалау, кері байланыс және оқушы рефлексиясы жүзеге асырылады. Өзіне және өзгелерге деген сыйластық |
|||
|
Пәнаралық байланыс: |
Физика және химия: еріткіш, молекулалар, ерігіштігі, молекуланың полярлығы, хроматография |
|||
|
АҚТ-ы дағдылары |
Келесілерді пайдалану: Интерактивті тақта және PPT - демонстрациялар мен презентациялар үшін ноутбуктер мен интернетті пайдалану |
|||
|
Алдынғы білім: |
Тамақтану: 7-10 сыныптар; Тыныс алу: 10-сынып |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Өткізуге жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 0-9 минут |
Сабақтың ұйымдастырушылық сәті Хлоропласттың құрылымы туралы оқұшылардың алдыңғы білімін жаңғырту (К) Оқушыларды «Хлоропласт» терминіне ассоциация құруға шақыру. Оқушылардан осы органоидтің құрылымы, қызметі және мағынасы туралы сұраңыз. «Хлоропласт» терминіне арналған ассоциация сөздері: жасыл түс, жапырақ, хлорофилл, фотосинтез, фотосинтез қарқындылығы, пигменттер. (Ұ) Оқушыларға электронды фотосуреттің көмегімен хлоропласттың құрылымын түсіндіріңіз. Хлоропласт құрылымдарын олардың қызметтерімен байланыстырыңыз. (P) (FD) Оқушылардан хлоропласт моделін суреттеуін сұраңыз. |
Хлоропласт құрылымы туралы теориялық мәліметтер: /item/f00/s00/z0000009/st189 .shtml Хлоропластың электронды микросуреті (англ) http://clk.cu/0naQ5 хлоропласт модельдеуінің бейнекөрсетілімі (ағыл): https://clk.su/mGjqi |
||
|
Сабақтың ортасы
10-38 минут
|
E) (D) (FD) Оқушылардың « Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу » тақырыбындағы зертханалық жұмысын орындауы. Зерттеу жүргізбестен бұрын сыныппен қауіпсіздік мәселелерін талқылаңыз. Жұмыс барысы: 1. Өлшемі 2х10 см фильтрді немесе хроматографиялық қағазды алыңыз 2. Хроматографиялық жолақтарға қол қойыңыз: 1 (жасыл жапырақтары бар өсімдік) және 2 (күлгін жапырақтары бар өсімдік) 3. Қалам көмегімен хроматографиялық жолақтардың түбінен 1,5 см сызық сызыңыз. 4. Жабық өсімдіктердің 0,5 г жасыл жапырақтарын 0,5 г күлгін жапырақтармен өлшеп алыңыз. 5. Оларды 5 мл этил спиртіне салыңыз, 1 грамм бор мен 1 грамм өзен құмын қосыңыз. 6. Жапырақтарды кәрлен табақшасында үккішпен ұсақтаңыз. Алынған ерітіндіні сүзіңіз. 7. Шыны таяқшаны пайдаланып, аз мөлшерде шөп ерітіндісін қалам сызықтың ортасына тамызыңыз. Дақтардың 2-3 мм-ден аспайтынына көз жеткізіңіз. тамшыны құрғатыңыз 8. Кәрлен табақшасын және үккішті жуыңыз, күлгін жапырақтары бар өсімдік көмегімен процесті қайталаңыз. 9. Қағазды алкогольге тиіп кетпейтіндей етіп 50 мл стаканға 2-3 мл алкогольге салыңыз. Жолақтарды этанолға 15-20 минут қоя тұрыңыз. 11. Этанолдан жолақтарды алып тастап, оларды бір-бірімен салыстырыңыз, әр пигмент қашықтығын бөлек өлшеңіз. Кестені толтырыңыз . 12. Rf есептелген мәндеріне негізделген график құрыңыз. (К) Тәжірибе барысында алынған нәтижелерді оқушылармен талқылаңыз. Қорытынды жасаңыз. |
Өсімдіктер: диффенбахия, хлорофитум , традесканция, герань, колеус з\ж бейне көрсетілімі хроматографии (ағыл.): https://www.youtube.com/watch? v=ej2zXOwASVI https://www.youtube.com/watch? v=ej2zXOwASVI https://www.youtube.com/watch? v=ej2zXOwASVI |
||
|
Сабақтың соңы 39-40 минут |
Рефлексия «талқылау серіктестері» 1. Қандай кезеңде қиындыққа тап болдыңыз? 2. Келесі сабақта мұғалімнен қандай көмекті қажет етер едіңіз? |
|
||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||
|
Білімдерін анықтау кезеңінде «Блум Түймедағы» әдісін қолдану арқылы дифференциация жүзеге асырылып, оқушыларға деңгейлік сұрақтар қойылады. Осы кезеңде ақпаратты қабылдау ерекшелігіне сүйене отырырып оқушылардың жақыннан даму аймағы анықталады. Алған білімдерін тексеру кезеңінде деңгейлік тапсырмалар ұсынылады. |
Білімдерін анықтау кезеңінде «Блум Түймедағы» әдісін қолданады,. Тақырыпты ұғыну кезеңінде оқушылар визуалды эксперименті негізге ала отырып кесте толтырады және бірін бірі критерийлермен бағалайды. Сабақты бекіту «Сұрақ-жауап» жаттығуы арқылы жүзеге асады |
Сыныпта орыннан жылжу,зертханалық жұмыс жасау кезінде ТҚ ережелерін сақтау. |
||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары нақты болды ма? Барлық оқұшылар ЖО-ға жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Менің жоспарланған саралау жұмысым орын алды ма? Мен уақытты ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
. Төмендегі кеңістікті сабағыңыз туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сабағыңыз туралы сол жақтағы бағаннан ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
|
|
||||
|
Жалпы қорытындылар Қандай екі нәрсе сәтті өтті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Келесі сабағыма негіз болатын сынып немесе жеке тұлғалардың жетістіктері / қиындықтары туралы осы сабақтан не білдім? Біз оларға академиялық терминдер жазуды үйретуіміз керек. |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу
Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу
|
Сабақ: 11.1.2 Көректену |
Мектеп: ХББ НЗМ Кызылорда қаласы |
|||
|
Мерзімі: |
Мұғалімнің аты-жөні: Д. Мунарбаева |
|||
|
СЫНЫП: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
11.1.2.1 - хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату Зертханалық жұмыс «Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу». |
|||
|
Осы сабақ арқылы қол жеткізілетін Оқу мақсаты: |
Хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату Өсімдік пигменттерін хромотография әдісімен бөліп алу
|
|||
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушылар орындай алады: Хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату Өсімдік пигменттерін хромотография әдісімен бөліп алу |
|||
|
Бағалау критерийлері: |
Оқушылар : Хлоропласттың құрылымын сипаттай алады; Хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы байланысты сипаттай алады; • Өсімдік тінінің сығындысын дайындай алады • Хлорофиллдерде жеке өсімдік пигменттерін бөлу әдісі ретінде қағаз хроматографиясын қолдана алады. • Пигменттердің ерігіштігі мен молекулалық мөлшеріне әсер ететін Rf мәндерін анықтай алады |
|||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар орындай алады: Сұрақ құрастыруға болжам жасап түсіндіруге қажетті терминология мен сөз-тіркестерін қолдана алады. Пәндік лексика және терминология: хлоропласт, пластидтер, хлорофилл, каротеноид, пигмент, органелл, билайер қабықшасы, строма, грана, тиракоидтар, хроматография, жапырақтар, хлоропласт пигменттері, хроматографиялық әдіс Сөйлесу / жазу үшін пайдалы фразалар жиынтығы Тәжірибеден алынған болжамның дәлелі: • Пигментті ....... әдісі арқылы анықтауға болады. • Пигмент неғұрлым еритін болса, соғұрлым пигменттің қозғалысы соғұрлым жоғары болады ....... • Пигменттің молекулалық мөлшері неғұрлым аз болса, соғұрлым ....... жоғары болады. …. . |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық Сабақ барысында оқушылар мен мұғалімдер арасында тығыз қарым-қатынастар орнатылады. Ашықтық Өнімділікті арттыру әдістері бойынша оқушылар өз идеялярын еркін айтады. Өмір бойы білім алу Сабақ барысында өзін-өзі бағалау, кері байланыс және оқушы рефлексиясы жүзеге асырылады. Өзіне және өзгелерге деген сыйластық |
|||
|
Пәнаралық байланыс: |
Физика және химия: еріткіш, молекулалар, ерігіштігі, молекуланың полярлығы, хроматография |
|||
|
АҚТ-ы дағдылары |
Келесілерді пайдалану: Интерактивті тақта және PPT - демонстрациялар мен презентациялар үшін ноутбуктер мен интернетті пайдалану |
|||
|
Алдынғы білім: |
Тамақтану: 7-10 сыныптар; Тыныс алу: 10-сынып |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Өткізуге жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 0-9 минут |
Сабақтың ұйымдастырушылық сәті Хлоропласттың құрылымы туралы оқұшылардың алдыңғы білімін жаңғырту (К) Оқушыларды «Хлоропласт» терминіне ассоциация құруға шақыру. Оқушылардан осы органоидтің құрылымы, қызметі және мағынасы туралы сұраңыз. «Хлоропласт» терминіне арналған ассоциация сөздері: жасыл түс, жапырақ, хлорофилл, фотосинтез, фотосинтез қарқындылығы, пигменттер. (Ұ) Оқушыларға электронды фотосуреттің көмегімен хлоропласттың құрылымын түсіндіріңіз. Хлоропласт құрылымдарын олардың қызметтерімен байланыстырыңыз. (P) (FD) Оқушылардан хлоропласт моделін суреттеуін сұраңыз. |
Хлоропласт құрылымы туралы теориялық мәліметтер: /item/f00/s00/z0000009/st189 .shtml Хлоропластың электронды микросуреті (англ) http://clk.cu/0naQ5 хлоропласт модельдеуінің бейнекөрсетілімі (ағыл): https://clk.su/mGjqi |
||
|
Сабақтың ортасы
10-38 минут
|
E) (D) (FD) Оқушылардың « Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу » тақырыбындағы зертханалық жұмысын орындауы. Зерттеу жүргізбестен бұрын сыныппен қауіпсіздік мәселелерін талқылаңыз. Жұмыс барысы: 1. Өлшемі 2х10 см фильтрді немесе хроматографиялық қағазды алыңыз 2. Хроматографиялық жолақтарға қол қойыңыз: 1 (жасыл жапырақтары бар өсімдік) және 2 (күлгін жапырақтары бар өсімдік) 3. Қалам көмегімен хроматографиялық жолақтардың түбінен 1,5 см сызық сызыңыз. 4. Жабық өсімдіктердің 0,5 г жасыл жапырақтарын 0,5 г күлгін жапырақтармен өлшеп алыңыз. 5. Оларды 5 мл этил спиртіне салыңыз, 1 грамм бор мен 1 грамм өзен құмын қосыңыз. 6. Жапырақтарды кәрлен табақшасында үккішпен ұсақтаңыз. Алынған ерітіндіні сүзіңіз. 7. Шыны таяқшаны пайдаланып, аз мөлшерде шөп ерітіндісін қалам сызықтың ортасына тамызыңыз. Дақтардың 2-3 мм-ден аспайтынына көз жеткізіңіз. тамшыны құрғатыңыз 8. Кәрлен табақшасын және үккішті жуыңыз, күлгін жапырақтары бар өсімдік көмегімен процесті қайталаңыз. 9. Қағазды алкогольге тиіп кетпейтіндей етіп 50 мл стаканға 2-3 мл алкогольге салыңыз. Жолақтарды этанолға 15-20 минут қоя тұрыңыз. 11. Этанолдан жолақтарды алып тастап, оларды бір-бірімен салыстырыңыз, әр пигмент қашықтығын бөлек өлшеңіз. Кестені толтырыңыз . 12. Rf есептелген мәндеріне негізделген график құрыңыз. (К) Тәжірибе барысында алынған нәтижелерді оқушылармен талқылаңыз. Қорытынды жасаңыз. |
Өсімдіктер: диффенбахия, хлорофитум , традесканция, герань, колеус з\ж бейне көрсетілімі хроматографии (ағыл.): https://www.youtube.com/watch? v=ej2zXOwASVI https://www.youtube.com/watch? v=ej2zXOwASVI https://www.youtube.com/watch? v=ej2zXOwASVI |
||
|
Сабақтың соңы 39-40 минут |
Рефлексия «талқылау серіктестері» 1. Қандай кезеңде қиындыққа тап болдыңыз? 2. Келесі сабақта мұғалімнен қандай көмекті қажет етер едіңіз? |
|
||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||
|
Білімдерін анықтау кезеңінде «Блум Түймедағы» әдісін қолдану арқылы дифференциация жүзеге асырылып, оқушыларға деңгейлік сұрақтар қойылады. Осы кезеңде ақпаратты қабылдау ерекшелігіне сүйене отырырып оқушылардың жақыннан даму аймағы анықталады. Алған білімдерін тексеру кезеңінде деңгейлік тапсырмалар ұсынылады. |
Білімдерін анықтау кезеңінде «Блум Түймедағы» әдісін қолданады,. Тақырыпты ұғыну кезеңінде оқушылар визуалды эксперименті негізге ала отырып кесте толтырады және бірін бірі критерийлермен бағалайды. Сабақты бекіту «Сұрақ-жауап» жаттығуы арқылы жүзеге асады |
Сыныпта орыннан жылжу,зертханалық жұмыс жасау кезінде ТҚ ережелерін сақтау. |
||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары нақты болды ма? Барлық оқұшылар ЖО-ға жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Менің жоспарланған саралау жұмысым орын алды ма? Мен уақытты ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
. Төмендегі кеңістікті сабағыңыз туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сабағыңыз туралы сол жақтағы бағаннан ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
|
|
||||
|
Жалпы қорытындылар Қандай екі нәрсе сәтті өтті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Келесі сабағыма негіз болатын сынып немесе жеке тұлғалардың жетістіктері / қиындықтары туралы осы сабақтан не білдім? Біз оларға академиялық терминдер жазуды үйретуіміз керек. |
||||
шағым қалдыра аласыз













