|
Пәні |
1. Ана тілі |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арыстан мен тышқан. мысал |
||
|
Мақсаты: |
Мысалды түсініп оқиды, өз сөзімен әңгімелейді, өз ойын айтуға үйренеді, |
||
|
Көрнекіліктер: Сілтеме |
С. Рахметова ана тілі оқулығы, интербелсенді тақта, сөзжұмбақ, ақ қағаз, түрлі- түсті фломастер |
||
|
Күтілетін нәтижелері: |
тақырыпты түсініп оқиды; топпен бірлесіп жұмыс жасауды үйренеді; топ ережесін біледі; бірін- бірі бағалайды; сыни тұрғыдан ойлануға дағдыланады; Жазушының өмірбаянымен танысады Кейіпкерлерге мінездеме бере алады |
||
|
Әдіс-тәсілдер: |
Жеке, жұптық, топтық әдіс, "Миға шабуыл" әдісі, іздену, талдау, сұрақ- жауап, бағалау, электрондық оқулық, деңгейлік тапсырмалар, постер, |
||
|
Сабақтың барысы |
|||
|
Жаңа сабақ кезеңі |
|||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
|
|
|
Білу |
Шаттық шеңберіне тұрғызу Сыныпты топқа бөлу. Абай, Жамбыл Үй тапсырмасын сұрайды "Доп дақтыру"ойынын қолдану Оспанхан Әубәкіров жөнінде не білесің? Бұл әңгімеден қандай ой түйдің? не үйрендің? Ара қандай? Шыбын қандай? Қайсысы еңбек етеді? |
Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып жанында тұрған оқушыға тілек айтады. Мысалдан түсінгенін айтады 1топ. араның пайдасы, еңбегі туралы айтады 2топ. шыбынның зияны туралы айтады Салыстырады, айырмашылығын айтады Екі топ сұрақтарға жауап береді |
Сто Топпен жұмыс Миға шабуыл |
|
Түсіну Өз бетімен ойлауға дағдыландыру |
Сөзжұмбақ шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау Сұлтанмахмұт Торайғыров өмірбаянымен таныстыру Оқушыларға мысалды оқыту |
Оқушылар сөзжұмбақты шеше отырып сабақ тақырыбын, мақсатын анықтайды Мысалды әр оқушы іштен оқиды " Арыстан мен тышқан. мысал " |
АКТ мен жұмыс Сыни тұрғысынан ойлау |
|
Қолдану (тапсырмалар беру арқылы жаңа сабақты тереңірек түсіну) |
Мысалды мәнерлеп түсініп оқыту Топпен талдау Мысалды бөліктерге бөлу, әр бөліктерге ат қою |
Топ мүшелері өз араларында мысалды талдайды, ойларын жинақтап ортада талқылайды |
Оқыту және оқудағы жаңа тәсілдер |
|
Сергіту сәттері |
Сергіту сәтін ұйымдастыру |
Би билейді |
|
|
талдау төменгі және жоғарғы деңгейдегі сұрақтарды талдайды түрткі сұрақтарын қойдым |
Талдау сұрақтарын қояды 1.Мысалдан не түсіндіңдер? 2.Мысалдағы кейіпкерлерді ата 3.. Мысалдан адам бойындағы қандай мінез -құлықтар байқалады? 4. Арыстанның сөзінен оның қандай мінез-құлқын байқауға болады? 5. Арыстан неге ашуланды? 6. Тышқан арыстанды қалай құтқарды? 7. Осы мысалға байланысты мақал-мәтел іздеу |
Әр топ топ ішінде талқылап ортаға салады |
|
|
жинақтау |
Мазмұнды сызбамен "Арыстан мен тышқан" |
Оқушылар топпен ақылдасып "Арыстан мен тышқан" туралы ойларын салады. Мысалдан қандай жақсы тәрбие алуға болатынын дәлелдеп айтады? |
Оқыту және оқудыға жаңа тәсілдер |
|
Бағалау Оқушы көзқарасын анықтау |
Түйін сөзді тыңдау "Бірін бірі бағалау" кестесі |
Өз жұмыстарына баға беру Формативті бағалау |
Көшбасшылық |
|
Үйге тапсырма Келесі оқитын мәтін |
Мысалды түсініп оқуды, қосымша тапсырма беру |
Мысалды түсініп оқиды, тақырыпқа байланысты шығармашылық жұмыстар жасау |
Дарында және талантты балалармен жұмыс |
|
Рефлекция |
Сабақ соңында рефлекция арқылы әсерін білдіреді |
Не үйрендім? Не білдім? Не ұнады? Алған әсерін стикерге іледі |
|
|
Пәні |
2. Ана тілі |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Араша. мысал |
||
|
Мақсаты |
Мысалды түсініп рөлдерге бөліп ретімен оқиды Кейіпкердердің ісіне, сөзіне қарап оның қандай екенін ажыратады. |
||
|
Көрнекіліктер Сілтеме |
С. Рахметова ана тілі оқулығы, интербелсенді тақта, сөзжұмбақ, ақ қағаз, түрлі- түсті фломастер АКТ пайдалану Диалог, топпен, жеке, жұппен жұмыс (Сыни тұрғыдан ойлау), әңгіме, нұсқау беру (қалай оқыту керектігін үйрету |
||
|
Әдіс-тәсілдер |
Жеке, жұптық, топтық әдіс, "Миға шабуыл" әдісі, іздену, талдау, сұрақ- жауап, бағалау, электрондық оқулық, деңгейлік тапсырмалар, постер, |
||
|
Сабақтың барысы |
|
||
|
Жаңа сабақ кезеңі |
|||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
|
|
|
Білім |
Шаттық шеңберіне тұрғызу Сыныпты топқа бөлу. Қыркүйек, қазан айлар атауларымен бөлінеді. Үй тапсырмасын сұрайды Сұлтанмахмұт Торайғыров жөнінде не білесің? 1.Мысалдан не түсіндіңдер? 2. Мысалдан адам бойындағы қандай мінез -құлықтар байқалады? 3. Арыстанның сөзінен оның қандай мінез-құлқын байқауға болады? 4. Арыстан неге ашуланды? 5. Тышқан арыстанды қалай құтқарды? |
Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып жанында тұрған оқушыға тілек айтады. Мысалдан түсінгенін айтады 1топ. Мысалдан адам бойындағы қандай мінез -құлықтар туралы 2топ. Салыстырады, айырмашылығын айтады Екі топ сұрақтарға жауап береді |
Сто Топпен жұмыс Миға шабуыл |
|
Түсіну Өз бетімен ойлауға дағдыландыру |
Диалогтік тәсілді пайдалана отырып жаңа сабақтың мақсатын оқушыларға тірек сұрақтар қоя отырып ашамын. Кастек Баянбаев өмірбаянымен таныстыру Оқушыларға мысалды оқыту |
Оқушылар жаңа сабақ тақырыбын, мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мысалды әр оқушы іштен оқиды "Араша" мысал |
Диалогтік оқыту АКТ мен жұмыс Сыни тұрғысынан ойлау |
|
Қолдану (тапсырмалар беру арқылы жаңа сабақты тереңірек түсіну) |
Мысалды мәнерлеп түсініп оқыту Топпен талдау Мысалды рөлдерге бөліп оқыту |
Топ мүшелері өз араларында мысалды оқиды, талдайды, мысалдыдағы рөлдерді бөлісіп оқиды |
Оқыту және оқудағы жаңа тәсілдер Диалог |
|
Сергіту сәттері |
Сергіту сәтін ұйымдастыру |
Қимылды жаттығулар жасату |
|
|
талдау төменгі және жоғарғы деңгейдегі сұрақтарды талдайды |
Талдау сұрақтарын қояды 1.Мысалдан не түсіндіңдер? 2.Мысалдағы кейіпкерлерді ата 3 .Өлең неліктен "Араша" деп аталған? 4. Мәтіндегі әр кейіпкердің ісі мен сөзіне қарап оның қандай екенін анықтауға бола ма? 5. Оны қалай дәлелдейсіңдер? 6. Өлең кейіпкерлерінің адамға қандай пайдасы бар? 7. Сені біреу ренжітсе сен қандай сезімде болар едің? Сондай оқиға өз өміріңде кездесті ме? |
Әр топ топ ішінде талқылап ортаға салады |
АКТ-ны пайдалану СТО |
|
жинақтау |
Постермен жұмыс "Араша" өлеңі бойынша постерге түсіру |
Оқушылар топпен ақылдасып " Араша" туралы ойларын постерге түсіреді. Мысалдан қандай жақсы тәрбие алуға болатынын дәлелдеп айтады |
Оқыту және оқудыға жаңа тәсілдер |
|
Бағалау Оқушы көзқарасын анықтау |
Түйін сөзді тыңдау "Бірін бірі бағалау" кестесі |
Топ басшысы бағалап отырады. Өз жұмыстарына баға беру Бағдаршам арқылы бағалау |
Көшбасшылық |
|
Үйге тапсырма Немесе келесі оқитын тапсырма |
Мәтінді түсініп оқуды, қосымша тапсырма беру |
Мәтінді түсініп оқиды, тақырыпқа байланысты шығармашылық жұмыстар орындайды |
Дарында және талантты балалармен жұмыс |
|
Рефлекция |
Сабақ соңында рефлекция арқылы әсерін білдіреді |
Алған әсерін стикерге жазып іледі |
|
|
Пәні |
3. Ана тілі |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шыбын мен көбелек. Сапар мен парта.Сейітқұл Оспанов |
||
|
Мақсаты |
Мысалды түсініп оқиды және айырмашылықты айқындайды қорытынды пікір айтады. |
||
|
Көрнекіліктер Сілтеме |
С. Рахметова ана тілі оқулығы, интербелсенді тақта, сөзжұмбақ, ақ қағаз, түрлі- түсті фломастер АКТ пайдалану Диалогтық әдіс. Сын тұрғысынан ойлауды дамыту әдісі. Өз ойын ашық түрде еркін жеткізу. АКТ пайдалану Диалог |
||
|
Әдіс-тәсілдер |
диалогтық оқыту, пікірталас, топтық жұмыс, жұптық жұмыс, жеке жұмыс, сұрақ- жауап |
||
|
Сабақтың барысы |
|
||
|
Жаңа сабақ кезеңі |
|||
|
Кезең |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
Сабақтың әдісі |
|
Білім |
Шаттық шеңберіне тұрғызу Сыныпты топқа бөлу. 1,2 ретпен санап топқа бөлу. Үй тапсырмасын сұрайды "Араша" Осы тақырыпқа сәйкес суреттер ілінеді. Осы суреттерге сөйлем құрату. |
Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып жанында тұрған оқушыға тілек айтады. Оқушылар үй тапсырмасын айтады. Оқушылар осы суреттерге сөйлем құрайды және қандай тақырыпқа сай екенін табады. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды |
Топпен жұмыс |
|
Түсіну Өз бетімен ойлауға дағдыландыру |
Сейітқұл Оспанов өмірбаянымен таныстыру 1. Оқушыларға мәтінді іштей оқыту. 2. Әр топтан бір оқушы келесі топқа барып түсінгенін айтқызу. 3. Жеке тапсырмалар орындау |
Мәтінді әр оқушы іштен оқиды Әр топ топта тапсырманы талдайды. Әр топтан бір оқушы келесі топқа барып түсінгенін айтады Әр оқушы екі мысалды салыстыра отырып жаман - жақсы қасиеттерін бөліп жазады |
АКТ мен жұмыс Сын тұрғысынан ойлау Эссе жазу Топпен жұмыс Джигсо әдісі |
|
Қолдану (тапсырмалар беру арқылы жаңа сабақты тереңірек түсіну) |
4. Мысалды рөлдерге бөліп сахналау |
Топ мүшелері өз араларында мысалды жұппен, талдайды, мысалдыдағы рөлдерді бөлісіп сахналайды |
Оқыту және оқудағы жаңа тәсілдер Жұптық жұмыс |
|
Сергіту сәттері |
Сергіту сәтін ұйымдастыру |
Қимылды жаттығулар жасату |
|
|
талдау алған білімді жинақтау төменгі және жоғарғы деңгейдегі сұрақтарды талдайды дәптермен жұмыс |
5. Кері байланыс сұрақ- жауап 1. Шыбын мен көбелек неге келіспей қалды? 2. Шыбын не деп мақтанды? 3 . Көбелек оған не деді? 4. қайсысының айтқаны дұрыс деп ойлайсың? 5. Әңгіменің соңғы абзацын оқып қайдай пікір айтуға болады? 6. Көбелек пен шыбынға мінездеме бер? 7. "Автор орындығы" пайдалану 7.Сөздіктерді жаздыру |
Әр оқушының пікірлерін тыңдау, сұраққа жауап алу.
Сөздіктерді оқып талдау жасалынады, дәптерлеріне жазады |
Жеке , топпен жұмыс Жеке жұмыс |
|
жинақтау |
7.Мәтін бойынша алған білімдерін Айырмашылығы Ұқсастығы
|
Бір-бірімен айқасқан екі шеңбердің екі жағына салыстыруға берілетін объектілердің сипаттамаларын жазды Айырмашылығы мен ұқсастығын жазып айтады |
Анализ, синтез, қорыту. |
|
Бағалау Оқушы көзқарасын анықтау |
8. Түйін сөзді тыңдау "Бірін бірі бағалау" кестесі |
Қорыту, өз жұмыстарына баға беру. Ой-түйін, формативті бағалау |
Көшбасшылық |
|
Үйге тапсырма Немесе келесі оқитын тапсырма |
9. Мәтінді түсініп оқуды, қосымша тапсырма беру |
Мәтінді түсініп оқиды, тақырыпқа байланысты шығармашылық жұмыстар жасау "Зиянды жәндіктер" |
Дарында және талантты балалармен жұмыс |
|
Рефлекция |
10. Сабақ соңында рефлекция арқылы әсерін білдіреді |
Алған әсерін стикерге жазып іледі |
|
|
Ана тілі |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
4. Өткен күн. Мағжан Жұмабаев |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Өлеңді мәнерлеп оқиды және өздері өлең құрастыруды үйренеді |
|||
|
Нәтижесі |
М.Жұмабаевтің өмірі мен шығармашылығымен таныс болады. мәнерлеп оқиды, |
|||
|
Сабақтың әдіс – тәсілі: |
диалогтық оқыту, топтық жұмыс, жұппен жұмыс, жеке жұмыс сұрақ – жауап (диалогтік оқыту), түсіндіру, әңгімелесу (қалай оқыту керектігін уйрету), деңгейлік тапсырма беру (жас ерекшелік бойынша тапсырма бер) |
|||
|
Сілтеме: |
|
|||
|
Сабақтың көрнекілігі: |
интерактивті тақта, маркер, қағаздар, оқулық,электрондық оқулық |
|||
|
Пәнаралық байланыс: |
Өмірмен байланыс, музыка пәні |
|||
|
|
|
|||
|
Жаңа сабақ: |
Өткен күн. |
|||
|
Кезең |
Сабақ бөлімдерінің мақсаты |
Сабақтың өту барысы |
Оқушының іс-әрекеті |
Сабақтың әдісі |
|
Білім |
Ұйымдастыру кезеңінде оқушыларға психологиялық ахуал туғызып, оқушыларды топқа бөлу. гүлдер суретін тарату |
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. (3-5 мин.) Сабақ алдында өзімізге сәттілік тілейік. Мен ақылды баламын Айтқан тілді аламын Жақсы оқып сабақты Кілең «бестік» аламын! Үй тапсырмасы. 1. « Шыбын мен көбелек» әңгімесінің мазмұнын айтқызу. 2. "Ыстық орындық" әдісін пайдалану Ой шақырту Ребус шештірту арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтату. «Топтастыру сратегиясы» арқылы топтастырды |
Бәрі орындарынан тұрып өлең жолдарын қайталап, өздеріне сәттілік тілейді. 1.Оқушылар «Шыбын мен көбелек» әңгімесін мазмұндап, үйден қосымша жинап жазып келген "Зиянды жәндіктер" материалдарын ортаға шығып қорғайды. Ең үздік шығарманы топта өздері ажыратады Ребусты шешіп, бүгінгі сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. Мағжан Жұмабаев туралы білетіндерін «Топтастыру сратегиясы» арқылы топтастырды. |
топтық жұмыс |
|
Түсіну |
Жаңа сабақты түсіндіру. |
Мағжан Жұмабаев өмірі туралы қысқаша мағлұмат беріу, Өлеңді топта оқыту. |
Оқушылар өлеңді топта кезекпен оқиды |
Топпен жұмыс |
|
Қолдану |
Тақырыпқа тереңірек үңіліп, ақпаратты қолдана білу |
«Көркем мәтінді оқу және түсіну» стратегиясының «Ойланыңыздар және жұптарыңызда талқылаңыздар»сатысы бойынша әр топта талқылау жұмыстары жүргізіледі. |
Топ мүшелері осы өлең бойынша топ ішінде өзара талқылайды. |
Топпен жұмыс |
|
Талдау |
Салыстыру, зерделеу. |
«Салыстыру карта» сатысын орындату. Оқулықтан қазақ халқының дархандығы мен кеңдігі туралы айтылатан жолдарды тауып оқу Сөздікдікті оқыту |
Оқулықтан тауып оқиды және жазады. Сөздікті оқиды, талдайды, жазады |
Жеке жұмыс |
|
Жинақтау (синтез.) |
Алған білімді жинақтау |
Кері байланыс сұрақ –жауап.
Өлеңнен түсінгенін постерге түсіру |
Оқушылар осы өлең бойынша сұрақтарға жауап береді Өлеңнен түсінгенін постерге түсіреді топпен қорғайды |
Анализ, синтез, қорыту. |
|
Бағалау |
Сабақ барысында оқушы көзқарасы |
1.Өзін – өзі бағалау
Б
- тапсырма түсінікті 2. Мұғалімнің бағалауы. Критерийлер арқылы |
Қорыту, өз жұмыстарына баға беру. Ой-түйін, формативті бағалау |
|
1
. жоғарға деңгейлі
баладан не талап етесің
2. орта деңгейлі баладан не талап етесің зерттеу жазып келу
3. төменгі деңгейлі баладан не талап етесің соны
фармативти бағалау - күнделікті бағалау (оқыту үшін бағалау)
сумативті бағалау - тарау аяқталғаннан кейін
жиындық бағалау - тоқсан аяқталғаннан кейінгі бағалау
Сергіту сәті тақырыпқа байланысты болуы керек. Тақырыптан ауытқымау керек.
,,,,,,,,,,,
,,,, , ,,,,,,, ,, ,,

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Арыстан мен тышқан. мысал
Арыстан мен тышқан. мысал
|
Пәні |
1. Ана тілі |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арыстан мен тышқан. мысал |
||
|
Мақсаты: |
Мысалды түсініп оқиды, өз сөзімен әңгімелейді, өз ойын айтуға үйренеді, |
||
|
Көрнекіліктер: Сілтеме |
С. Рахметова ана тілі оқулығы, интербелсенді тақта, сөзжұмбақ, ақ қағаз, түрлі- түсті фломастер |
||
|
Күтілетін нәтижелері: |
тақырыпты түсініп оқиды; топпен бірлесіп жұмыс жасауды үйренеді; топ ережесін біледі; бірін- бірі бағалайды; сыни тұрғыдан ойлануға дағдыланады; Жазушының өмірбаянымен танысады Кейіпкерлерге мінездеме бере алады |
||
|
Әдіс-тәсілдер: |
Жеке, жұптық, топтық әдіс, "Миға шабуыл" әдісі, іздену, талдау, сұрақ- жауап, бағалау, электрондық оқулық, деңгейлік тапсырмалар, постер, |
||
|
Сабақтың барысы |
|||
|
Жаңа сабақ кезеңі |
|||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
|
|
|
Білу |
Шаттық шеңберіне тұрғызу Сыныпты топқа бөлу. Абай, Жамбыл Үй тапсырмасын сұрайды "Доп дақтыру"ойынын қолдану Оспанхан Әубәкіров жөнінде не білесің? Бұл әңгімеден қандай ой түйдің? не үйрендің? Ара қандай? Шыбын қандай? Қайсысы еңбек етеді? |
Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып жанында тұрған оқушыға тілек айтады. Мысалдан түсінгенін айтады 1топ. араның пайдасы, еңбегі туралы айтады 2топ. шыбынның зияны туралы айтады Салыстырады, айырмашылығын айтады Екі топ сұрақтарға жауап береді |
Сто Топпен жұмыс Миға шабуыл |
|
Түсіну Өз бетімен ойлауға дағдыландыру |
Сөзжұмбақ шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау Сұлтанмахмұт Торайғыров өмірбаянымен таныстыру Оқушыларға мысалды оқыту |
Оқушылар сөзжұмбақты шеше отырып сабақ тақырыбын, мақсатын анықтайды Мысалды әр оқушы іштен оқиды " Арыстан мен тышқан. мысал " |
АКТ мен жұмыс Сыни тұрғысынан ойлау |
|
Қолдану (тапсырмалар беру арқылы жаңа сабақты тереңірек түсіну) |
Мысалды мәнерлеп түсініп оқыту Топпен талдау Мысалды бөліктерге бөлу, әр бөліктерге ат қою |
Топ мүшелері өз араларында мысалды талдайды, ойларын жинақтап ортада талқылайды |
Оқыту және оқудағы жаңа тәсілдер |
|
Сергіту сәттері |
Сергіту сәтін ұйымдастыру |
Би билейді |
|
|
талдау төменгі және жоғарғы деңгейдегі сұрақтарды талдайды түрткі сұрақтарын қойдым |
Талдау сұрақтарын қояды 1.Мысалдан не түсіндіңдер? 2.Мысалдағы кейіпкерлерді ата 3.. Мысалдан адам бойындағы қандай мінез -құлықтар байқалады? 4. Арыстанның сөзінен оның қандай мінез-құлқын байқауға болады? 5. Арыстан неге ашуланды? 6. Тышқан арыстанды қалай құтқарды? 7. Осы мысалға байланысты мақал-мәтел іздеу |
Әр топ топ ішінде талқылап ортаға салады |
|
|
жинақтау |
Мазмұнды сызбамен "Арыстан мен тышқан" |
Оқушылар топпен ақылдасып "Арыстан мен тышқан" туралы ойларын салады. Мысалдан қандай жақсы тәрбие алуға болатынын дәлелдеп айтады? |
Оқыту және оқудыға жаңа тәсілдер |
|
Бағалау Оқушы көзқарасын анықтау |
Түйін сөзді тыңдау "Бірін бірі бағалау" кестесі |
Өз жұмыстарына баға беру Формативті бағалау |
Көшбасшылық |
|
Үйге тапсырма Келесі оқитын мәтін |
Мысалды түсініп оқуды, қосымша тапсырма беру |
Мысалды түсініп оқиды, тақырыпқа байланысты шығармашылық жұмыстар жасау |
Дарында және талантты балалармен жұмыс |
|
Рефлекция |
Сабақ соңында рефлекция арқылы әсерін білдіреді |
Не үйрендім? Не білдім? Не ұнады? Алған әсерін стикерге іледі |
|
|
Пәні |
2. Ана тілі |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Араша. мысал |
||
|
Мақсаты |
Мысалды түсініп рөлдерге бөліп ретімен оқиды Кейіпкердердің ісіне, сөзіне қарап оның қандай екенін ажыратады. |
||
|
Көрнекіліктер Сілтеме |
С. Рахметова ана тілі оқулығы, интербелсенді тақта, сөзжұмбақ, ақ қағаз, түрлі- түсті фломастер АКТ пайдалану Диалог, топпен, жеке, жұппен жұмыс (Сыни тұрғыдан ойлау), әңгіме, нұсқау беру (қалай оқыту керектігін үйрету |
||
|
Әдіс-тәсілдер |
Жеке, жұптық, топтық әдіс, "Миға шабуыл" әдісі, іздену, талдау, сұрақ- жауап, бағалау, электрондық оқулық, деңгейлік тапсырмалар, постер, |
||
|
Сабақтың барысы |
|
||
|
Жаңа сабақ кезеңі |
|||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
|
|
|
Білім |
Шаттық шеңберіне тұрғызу Сыныпты топқа бөлу. Қыркүйек, қазан айлар атауларымен бөлінеді. Үй тапсырмасын сұрайды Сұлтанмахмұт Торайғыров жөнінде не білесің? 1.Мысалдан не түсіндіңдер? 2. Мысалдан адам бойындағы қандай мінез -құлықтар байқалады? 3. Арыстанның сөзінен оның қандай мінез-құлқын байқауға болады? 4. Арыстан неге ашуланды? 5. Тышқан арыстанды қалай құтқарды? |
Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып жанында тұрған оқушыға тілек айтады. Мысалдан түсінгенін айтады 1топ. Мысалдан адам бойындағы қандай мінез -құлықтар туралы 2топ. Салыстырады, айырмашылығын айтады Екі топ сұрақтарға жауап береді |
Сто Топпен жұмыс Миға шабуыл |
|
Түсіну Өз бетімен ойлауға дағдыландыру |
Диалогтік тәсілді пайдалана отырып жаңа сабақтың мақсатын оқушыларға тірек сұрақтар қоя отырып ашамын. Кастек Баянбаев өмірбаянымен таныстыру Оқушыларға мысалды оқыту |
Оқушылар жаңа сабақ тақырыбын, мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Мысалды әр оқушы іштен оқиды "Араша" мысал |
Диалогтік оқыту АКТ мен жұмыс Сыни тұрғысынан ойлау |
|
Қолдану (тапсырмалар беру арқылы жаңа сабақты тереңірек түсіну) |
Мысалды мәнерлеп түсініп оқыту Топпен талдау Мысалды рөлдерге бөліп оқыту |
Топ мүшелері өз араларында мысалды оқиды, талдайды, мысалдыдағы рөлдерді бөлісіп оқиды |
Оқыту және оқудағы жаңа тәсілдер Диалог |
|
Сергіту сәттері |
Сергіту сәтін ұйымдастыру |
Қимылды жаттығулар жасату |
|
|
талдау төменгі және жоғарғы деңгейдегі сұрақтарды талдайды |
Талдау сұрақтарын қояды 1.Мысалдан не түсіндіңдер? 2.Мысалдағы кейіпкерлерді ата 3 .Өлең неліктен "Араша" деп аталған? 4. Мәтіндегі әр кейіпкердің ісі мен сөзіне қарап оның қандай екенін анықтауға бола ма? 5. Оны қалай дәлелдейсіңдер? 6. Өлең кейіпкерлерінің адамға қандай пайдасы бар? 7. Сені біреу ренжітсе сен қандай сезімде болар едің? Сондай оқиға өз өміріңде кездесті ме? |
Әр топ топ ішінде талқылап ортаға салады |
АКТ-ны пайдалану СТО |
|
жинақтау |
Постермен жұмыс "Араша" өлеңі бойынша постерге түсіру |
Оқушылар топпен ақылдасып " Араша" туралы ойларын постерге түсіреді. Мысалдан қандай жақсы тәрбие алуға болатынын дәлелдеп айтады |
Оқыту және оқудыға жаңа тәсілдер |
|
Бағалау Оқушы көзқарасын анықтау |
Түйін сөзді тыңдау "Бірін бірі бағалау" кестесі |
Топ басшысы бағалап отырады. Өз жұмыстарына баға беру Бағдаршам арқылы бағалау |
Көшбасшылық |
|
Үйге тапсырма Немесе келесі оқитын тапсырма |
Мәтінді түсініп оқуды, қосымша тапсырма беру |
Мәтінді түсініп оқиды, тақырыпқа байланысты шығармашылық жұмыстар орындайды |
Дарында және талантты балалармен жұмыс |
|
Рефлекция |
Сабақ соңында рефлекция арқылы әсерін білдіреді |
Алған әсерін стикерге жазып іледі |
|
|
Пәні |
3. Ана тілі |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шыбын мен көбелек. Сапар мен парта.Сейітқұл Оспанов |
||
|
Мақсаты |
Мысалды түсініп оқиды және айырмашылықты айқындайды қорытынды пікір айтады. |
||
|
Көрнекіліктер Сілтеме |
С. Рахметова ана тілі оқулығы, интербелсенді тақта, сөзжұмбақ, ақ қағаз, түрлі- түсті фломастер АКТ пайдалану Диалогтық әдіс. Сын тұрғысынан ойлауды дамыту әдісі. Өз ойын ашық түрде еркін жеткізу. АКТ пайдалану Диалог |
||
|
Әдіс-тәсілдер |
диалогтық оқыту, пікірталас, топтық жұмыс, жұптық жұмыс, жеке жұмыс, сұрақ- жауап |
||
|
Сабақтың барысы |
|
||
|
Жаңа сабақ кезеңі |
|||
|
Кезең |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
Сабақтың әдісі |
|
Білім |
Шаттық шеңберіне тұрғызу Сыныпты топқа бөлу. 1,2 ретпен санап топқа бөлу. Үй тапсырмасын сұрайды "Араша" Осы тақырыпқа сәйкес суреттер ілінеді. Осы суреттерге сөйлем құрату. |
Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып жанында тұрған оқушыға тілек айтады. Оқушылар үй тапсырмасын айтады. Оқушылар осы суреттерге сөйлем құрайды және қандай тақырыпқа сай екенін табады. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды |
Топпен жұмыс |
|
Түсіну Өз бетімен ойлауға дағдыландыру |
Сейітқұл Оспанов өмірбаянымен таныстыру 1. Оқушыларға мәтінді іштей оқыту. 2. Әр топтан бір оқушы келесі топқа барып түсінгенін айтқызу. 3. Жеке тапсырмалар орындау |
Мәтінді әр оқушы іштен оқиды Әр топ топта тапсырманы талдайды. Әр топтан бір оқушы келесі топқа барып түсінгенін айтады Әр оқушы екі мысалды салыстыра отырып жаман - жақсы қасиеттерін бөліп жазады |
АКТ мен жұмыс Сын тұрғысынан ойлау Эссе жазу Топпен жұмыс Джигсо әдісі |
|
Қолдану (тапсырмалар беру арқылы жаңа сабақты тереңірек түсіну) |
4. Мысалды рөлдерге бөліп сахналау |
Топ мүшелері өз араларында мысалды жұппен, талдайды, мысалдыдағы рөлдерді бөлісіп сахналайды |
Оқыту және оқудағы жаңа тәсілдер Жұптық жұмыс |
|
Сергіту сәттері |
Сергіту сәтін ұйымдастыру |
Қимылды жаттығулар жасату |
|
|
талдау алған білімді жинақтау төменгі және жоғарғы деңгейдегі сұрақтарды талдайды дәптермен жұмыс |
5. Кері байланыс сұрақ- жауап 1. Шыбын мен көбелек неге келіспей қалды? 2. Шыбын не деп мақтанды? 3 . Көбелек оған не деді? 4. қайсысының айтқаны дұрыс деп ойлайсың? 5. Әңгіменің соңғы абзацын оқып қайдай пікір айтуға болады? 6. Көбелек пен шыбынға мінездеме бер? 7. "Автор орындығы" пайдалану 7.Сөздіктерді жаздыру |
Әр оқушының пікірлерін тыңдау, сұраққа жауап алу.
Сөздіктерді оқып талдау жасалынады, дәптерлеріне жазады |
Жеке , топпен жұмыс Жеке жұмыс |
|
жинақтау |
7.Мәтін бойынша алған білімдерін Айырмашылығы Ұқсастығы
|
Бір-бірімен айқасқан екі шеңбердің екі жағына салыстыруға берілетін объектілердің сипаттамаларын жазды Айырмашылығы мен ұқсастығын жазып айтады |
Анализ, синтез, қорыту. |
|
Бағалау Оқушы көзқарасын анықтау |
8. Түйін сөзді тыңдау "Бірін бірі бағалау" кестесі |
Қорыту, өз жұмыстарына баға беру. Ой-түйін, формативті бағалау |
Көшбасшылық |
|
Үйге тапсырма Немесе келесі оқитын тапсырма |
9. Мәтінді түсініп оқуды, қосымша тапсырма беру |
Мәтінді түсініп оқиды, тақырыпқа байланысты шығармашылық жұмыстар жасау "Зиянды жәндіктер" |
Дарында және талантты балалармен жұмыс |
|
Рефлекция |
10. Сабақ соңында рефлекция арқылы әсерін білдіреді |
Алған әсерін стикерге жазып іледі |
|
|
Ана тілі |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
4. Өткен күн. Мағжан Жұмабаев |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Өлеңді мәнерлеп оқиды және өздері өлең құрастыруды үйренеді |
|||
|
Нәтижесі |
М.Жұмабаевтің өмірі мен шығармашылығымен таныс болады. мәнерлеп оқиды, |
|||
|
Сабақтың әдіс – тәсілі: |
диалогтық оқыту, топтық жұмыс, жұппен жұмыс, жеке жұмыс сұрақ – жауап (диалогтік оқыту), түсіндіру, әңгімелесу (қалай оқыту керектігін уйрету), деңгейлік тапсырма беру (жас ерекшелік бойынша тапсырма бер) |
|||
|
Сілтеме: |
|
|||
|
Сабақтың көрнекілігі: |
интерактивті тақта, маркер, қағаздар, оқулық,электрондық оқулық |
|||
|
Пәнаралық байланыс: |
Өмірмен байланыс, музыка пәні |
|||
|
|
|
|||
|
Жаңа сабақ: |
Өткен күн. |
|||
|
Кезең |
Сабақ бөлімдерінің мақсаты |
Сабақтың өту барысы |
Оқушының іс-әрекеті |
Сабақтың әдісі |
|
Білім |
Ұйымдастыру кезеңінде оқушыларға психологиялық ахуал туғызып, оқушыларды топқа бөлу. гүлдер суретін тарату |
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. (3-5 мин.) Сабақ алдында өзімізге сәттілік тілейік. Мен ақылды баламын Айтқан тілді аламын Жақсы оқып сабақты Кілең «бестік» аламын! Үй тапсырмасы. 1. « Шыбын мен көбелек» әңгімесінің мазмұнын айтқызу. 2. "Ыстық орындық" әдісін пайдалану Ой шақырту Ребус шештірту арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтату. «Топтастыру сратегиясы» арқылы топтастырды |
Бәрі орындарынан тұрып өлең жолдарын қайталап, өздеріне сәттілік тілейді. 1.Оқушылар «Шыбын мен көбелек» әңгімесін мазмұндап, үйден қосымша жинап жазып келген "Зиянды жәндіктер" материалдарын ортаға шығып қорғайды. Ең үздік шығарманы топта өздері ажыратады Ребусты шешіп, бүгінгі сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. Мағжан Жұмабаев туралы білетіндерін «Топтастыру сратегиясы» арқылы топтастырды. |
топтық жұмыс |
|
Түсіну |
Жаңа сабақты түсіндіру. |
Мағжан Жұмабаев өмірі туралы қысқаша мағлұмат беріу, Өлеңді топта оқыту. |
Оқушылар өлеңді топта кезекпен оқиды |
Топпен жұмыс |
|
Қолдану |
Тақырыпқа тереңірек үңіліп, ақпаратты қолдана білу |
«Көркем мәтінді оқу және түсіну» стратегиясының «Ойланыңыздар және жұптарыңызда талқылаңыздар»сатысы бойынша әр топта талқылау жұмыстары жүргізіледі. |
Топ мүшелері осы өлең бойынша топ ішінде өзара талқылайды. |
Топпен жұмыс |
|
Талдау |
Салыстыру, зерделеу. |
«Салыстыру карта» сатысын орындату. Оқулықтан қазақ халқының дархандығы мен кеңдігі туралы айтылатан жолдарды тауып оқу Сөздікдікті оқыту |
Оқулықтан тауып оқиды және жазады. Сөздікті оқиды, талдайды, жазады |
Жеке жұмыс |
|
Жинақтау (синтез.) |
Алған білімді жинақтау |
Кері байланыс сұрақ –жауап.
Өлеңнен түсінгенін постерге түсіру |
Оқушылар осы өлең бойынша сұрақтарға жауап береді Өлеңнен түсінгенін постерге түсіреді топпен қорғайды |
Анализ, синтез, қорыту. |
|
Бағалау |
Сабақ барысында оқушы көзқарасы |
1.Өзін – өзі бағалау
Б
- тапсырма түсінікті 2. Мұғалімнің бағалауы. Критерийлер арқылы |
Қорыту, өз жұмыстарына баға беру. Ой-түйін, формативті бағалау |
|
1
. жоғарға деңгейлі
баладан не талап етесің
2. орта деңгейлі баладан не талап етесің зерттеу жазып келу
3. төменгі деңгейлі баладан не талап етесің соны
фармативти бағалау - күнделікті бағалау (оқыту үшін бағалау)
сумативті бағалау - тарау аяқталғаннан кейін
жиындық бағалау - тоқсан аяқталғаннан кейінгі бағалау
Сергіту сәті тақырыпқа байланысты болуы керек. Тақырыптан ауытқымау керек.
,,,,,,,,,,,
,,,, , ,,,,,,, ,, ,,

шағым қалдыра аласыз
















