|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нурбаева Айнур Камбарвна |
Пәні: Қазақ әдебиеті |
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Бөлім |
Таза, мінсіз асыл сөз |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
«Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы |
|
|
Оқу мақсаттары |
5.3.1.1. Шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау; |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы орындай алады: Аңыздың мазмұнын біледі. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Аңыздың ерекшелігіне, сюжетіне талдау жасайды. Оқушылардың кейбірі орындай алады: Мазмұнына өзіндік пікір білдіреді, құндылығына баға береді. |
|
|
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел» жалпы қоғамдық құндылығы:
Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушыларлың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлау білу, ақпаратты өңдей білу, өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, өзін- өзі тану, тарих |
|
|
Бағалау критерийлері |
Шығарманың мазмұнын біледі. Сюжеттік мазмұнын анықтайды. Шығарманың жанрын талдайды. Тарихи құндылығына баға береді. |
|
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен сөз тіркестер: Аңыз, ертегі, жерұйық, қой үстіне бозторғай жұмыртқалады. |
|
|
Алдыңғы білім |
«Қобыланды батыр» жыры. Кейіпкер және шынайы өмір |
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс- әрекеттер |
Ресурс |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал орнату. Оқушылар шеңбер боымен тұрғызу, «Мақал- мәтел» ойынын ойнату. Әр оқушы 1-ден, 7-ге дейін санайды, жеті саны келген оқушы мақал- мәтел айтады. Білу Үй тапсырмасын тексеру, сұрау. «Миналы алқап» әдісі бойынша үй тапсырмасын пысықтау. Дескриптор: - сұрақтарды таңдайды; -сұрақтарға жауап береді; |
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Түсіну «Асан қайғы» туралы үн таспадан тыңдату. БББ кестесін толтыру.
Дескриптор: - үн таспаны тыңдайды; -көтерілген мәселені анықтайды; -тарихи құндылығына баға береді;
Талдау «Венн диаграммасы» бойынша аңыз әңгімелер мен ертегілерді салыстыру. Дескриптор: -салыстырады; -ұқсастығымен айырмашылығын анықтайды;
Жинақтау «Түртіп алу» әдісі арқылы аңыз әңгімені, сөздікті дәптерлеріне жазады. -аңыз әгімені түсінеді; -негізгі сөздерді табады жазады;
Сергіту сәті: «Шындық- жалған»
Қолдану ҚБ
Дескриптор: -кестені толтырады; -үзінді келтіреді,ойын білдіріп, тұжырым жасайды;
Баға беру Кері байланыс: «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс- әрекет; |
http://alashainasy.kz/politic/ulttyik-ideyanyin-uyyitkyisyi--asan-kaygyi-65619/ http://archive.turkystan.kz/kz/articles/view/48432 http://bilimland.kz/index.php/kz/catalog/lesson/7984
|
|||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Қосымша көмек қажет ететін оқушыларға жұппен, жұмыс барысында бағыттап отырамын; Қабілетті жоғары оқушылардан жоғары дәрежелі сұрақтарға жауап аламын; «Миналы алқап» әдісі арқылы білімін жинақтау, «Венн диаграммасы» бойынша аңыз бен ертегілерді салыстырып, айырмашылығын ажыратады; ҚБ тапсырмасын орындау барысында өздеріне ұаған тұстарынан үзінді келтіріп, өз пікірін білдіреді; кері байланыс оқушының білім алуын, шешім қабылдай білу дағдысын қалыптастырады. |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтар дағы байланыс
Қазақ тілі, өзін- өзі тану, тарих |
|||||||||||
|
Бағалау Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Әр оқушының мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолданылады. Қошеметтеу, кері байланыс, арқылы оқушылардың өзін-өзі реттеуі, өзін- өзі бағалауында оқушылардың оқу жетістіктері айқын байқалады. |
||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|
|||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Асан қайғы". 5 сынып (Қысқа мерзімді жоспары)
"Асан қайғы". 5 сынып (Қысқа мерзімді жоспары)
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нурбаева Айнур Камбарвна |
Пәні: Қазақ әдебиеті |
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Бөлім |
Таза, мінсіз асыл сөз |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
«Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы |
|
|
Оқу мақсаттары |
5.3.1.1. Шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау; |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы орындай алады: Аңыздың мазмұнын біледі. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Аңыздың ерекшелігіне, сюжетіне талдау жасайды. Оқушылардың кейбірі орындай алады: Мазмұнына өзіндік пікір білдіреді, құндылығына баға береді. |
|
|
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел» жалпы қоғамдық құндылығы:
Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушыларлың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлау білу, ақпаратты өңдей білу, өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, өзін- өзі тану, тарих |
|
|
Бағалау критерийлері |
Шығарманың мазмұнын біледі. Сюжеттік мазмұнын анықтайды. Шығарманың жанрын талдайды. Тарихи құндылығына баға береді. |
|
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен сөз тіркестер: Аңыз, ертегі, жерұйық, қой үстіне бозторғай жұмыртқалады. |
|
|
Алдыңғы білім |
«Қобыланды батыр» жыры. Кейіпкер және шынайы өмір |
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс- әрекеттер |
Ресурс |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал орнату. Оқушылар шеңбер боымен тұрғызу, «Мақал- мәтел» ойынын ойнату. Әр оқушы 1-ден, 7-ге дейін санайды, жеті саны келген оқушы мақал- мәтел айтады. Білу Үй тапсырмасын тексеру, сұрау. «Миналы алқап» әдісі бойынша үй тапсырмасын пысықтау. Дескриптор: - сұрақтарды таңдайды; -сұрақтарға жауап береді; |
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Түсіну «Асан қайғы» туралы үн таспадан тыңдату. БББ кестесін толтыру.
Дескриптор: - үн таспаны тыңдайды; -көтерілген мәселені анықтайды; -тарихи құндылығына баға береді;
Талдау «Венн диаграммасы» бойынша аңыз әңгімелер мен ертегілерді салыстыру. Дескриптор: -салыстырады; -ұқсастығымен айырмашылығын анықтайды;
Жинақтау «Түртіп алу» әдісі арқылы аңыз әңгімені, сөздікті дәптерлеріне жазады. -аңыз әгімені түсінеді; -негізгі сөздерді табады жазады;
Сергіту сәті: «Шындық- жалған»
Қолдану ҚБ
Дескриптор: -кестені толтырады; -үзінді келтіреді,ойын білдіріп, тұжырым жасайды;
Баға беру Кері байланыс: «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс- әрекет; |
http://alashainasy.kz/politic/ulttyik-ideyanyin-uyyitkyisyi--asan-kaygyi-65619/ http://archive.turkystan.kz/kz/articles/view/48432 http://bilimland.kz/index.php/kz/catalog/lesson/7984
|
|||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Қосымша көмек қажет ететін оқушыларға жұппен, жұмыс барысында бағыттап отырамын; Қабілетті жоғары оқушылардан жоғары дәрежелі сұрақтарға жауап аламын; «Миналы алқап» әдісі арқылы білімін жинақтау, «Венн диаграммасы» бойынша аңыз бен ертегілерді салыстырып, айырмашылығын ажыратады; ҚБ тапсырмасын орындау барысында өздеріне ұаған тұстарынан үзінді келтіріп, өз пікірін білдіреді; кері байланыс оқушының білім алуын, шешім қабылдай білу дағдысын қалыптастырады. |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтар дағы байланыс
Қазақ тілі, өзін- өзі тану, тарих |
|||||||||||
|
Бағалау Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Әр оқушының мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолданылады. Қошеметтеу, кері байланыс, арқылы оқушылардың өзін-өзі реттеуі, өзін- өзі бағалауында оқушылардың оқу жетістіктері айқын байқалады. |
||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|
|||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













