Топ: «Балапан» тобы
Сабақтың тақырыбы: Әшекей бұйымдар
Сабақтың мақсаты:
-
Ұлттық зергерлік жайлы білім беру, алқа, білезік, жүзік және сақина түрлері мен олардың орны туралы түсінік беру, ермексазбен жұмыс жасап үйренеді.
2) Қазақ халқының қолөнері туралы ұғымдарын кеңейтеді, эстетикалық талғамдылыққа, сұлулықты сезіне білуге, еңбексүйгіштікке тәрбиеленеді.
3) Әшекей бұйымдарға деген қызығушылықтарын арттыр, ақыл-ой, шығармашылық қабіліетін арттырады.
Қолданылатын көрнекі құралдар:
Әшекей бұйымдар салынған қобдиша, жұмыс парағы, дүкен мен
|
Кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Балалардың іс-әрекеті |
|
Шаттық шеңбері «Әсерлерімізбен бөлісейік» жылулық шеңбері Педагог балаларға 1-2 минут көздерін жұмып,өздерін тағы да табиғат аясында,көк майса шалғында жатып,көк аспан,аппақ бұлттарды көріп,құстардың сайраған әнін,судың сыбдырын естіген кездерін елестетуді ұсынады. -жақсы, ал енді барлығымыз көңіл аударайық. Қолымызды үстелге қойып, тындайық, мен сендерге жұмбақ жасырамын. |
Шаттық шеңбер |
|
1. Музыка әуені ойналған қобдишаны ашқанда ішінен қазақтың ою-өрнегімен әшекейленген бұйымдарды (сырға, білезік, жүзік, алқа, шашбау,қыстырма) алып, балаларға таныстыру, әрбіреуінің атын айту. 2. «Сұрақ-жауап айдары» арқылы сұрақтарға жауап береді. -Балалар мынау не? -Сырғаны кімдер тағады? Ал мынау не деп ойлайсыңдар? -Дұрыс айтасыңдар,бұл білезік.Балалар,білезікті сыңар қолға да,қос қолға да тағуға болады.Білезік түрлері өте көп.. -Бұл қазақтың әшекей бұйымдары неден жасайды,білесіңдер ме? Оларды күміс металдан жасалған. Әшекейлерді жасау өнері зергерлік өнер деп аталады. Ал оларды дайындайтын шеберді зергер деп атайды. 3. «Зергер» ойынын ойнайды. Мақсаты: Балалар диалог арқылы сөйлесіп, дүкендегі жағдаятты ойнайды да, бір-бірінен алқа мен әшекей бұйымдарды сұрайды, бағасын сұрап, сатып алады. Ол үшін әр бала ермексаздан түрлі бұйымдар жасайды. 4.«Дүкенші» ойыны мен «Галерея » ойынын біріктірілген формасы.
Мақсаты: балалр өз еңбектерінің бағасын біліп, жұмыстардың ерекшеліктері мен пайдалары туралы түсінеді. |
Жаттығуларды орындайды Қимыл-қозғалыстағы ойындарға қатысады Сюжеттік-рөлдік ойындарға қатысады Зергер болады Саудагер болады |
|
|
Жасаған жұмыстарынан қандай әсер алдындар? Қай мамандық ұнады және ннесімен есте қалды?
|
Пікір алмасу арқылы рефлексия орнату |
Күтілетін нәтиже:
Қабылдайды: Қазақтың қолөнерін,әшекей бұйымдарды кімдер жасайтынын;
Түсінеді: әшекей бұйымдарға нелер жататынын
Қолдана алады:.шашбаудың шашқа,алқаны мойынға,білезікті білекке,сырғаны құлаққа,сақинаны саусаққа тағылатыны туралы біліп, ермексазбен бұйым жасайды.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Әшекей бұйымдар"
"Әшекей бұйымдар"
Топ: «Балапан» тобы
Сабақтың тақырыбы: Әшекей бұйымдар
Сабақтың мақсаты:
-
Ұлттық зергерлік жайлы білім беру, алқа, білезік, жүзік және сақина түрлері мен олардың орны туралы түсінік беру, ермексазбен жұмыс жасап үйренеді.
2) Қазақ халқының қолөнері туралы ұғымдарын кеңейтеді, эстетикалық талғамдылыққа, сұлулықты сезіне білуге, еңбексүйгіштікке тәрбиеленеді.
3) Әшекей бұйымдарға деген қызығушылықтарын арттыр, ақыл-ой, шығармашылық қабіліетін арттырады.
Қолданылатын көрнекі құралдар:
Әшекей бұйымдар салынған қобдиша, жұмыс парағы, дүкен мен
|
Кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Балалардың іс-әрекеті |
|
Шаттық шеңбері «Әсерлерімізбен бөлісейік» жылулық шеңбері Педагог балаларға 1-2 минут көздерін жұмып,өздерін тағы да табиғат аясында,көк майса шалғында жатып,көк аспан,аппақ бұлттарды көріп,құстардың сайраған әнін,судың сыбдырын естіген кездерін елестетуді ұсынады. -жақсы, ал енді барлығымыз көңіл аударайық. Қолымызды үстелге қойып, тындайық, мен сендерге жұмбақ жасырамын. |
Шаттық шеңбер |
|
1. Музыка әуені ойналған қобдишаны ашқанда ішінен қазақтың ою-өрнегімен әшекейленген бұйымдарды (сырға, білезік, жүзік, алқа, шашбау,қыстырма) алып, балаларға таныстыру, әрбіреуінің атын айту. 2. «Сұрақ-жауап айдары» арқылы сұрақтарға жауап береді. -Балалар мынау не? -Сырғаны кімдер тағады? Ал мынау не деп ойлайсыңдар? -Дұрыс айтасыңдар,бұл білезік.Балалар,білезікті сыңар қолға да,қос қолға да тағуға болады.Білезік түрлері өте көп.. -Бұл қазақтың әшекей бұйымдары неден жасайды,білесіңдер ме? Оларды күміс металдан жасалған. Әшекейлерді жасау өнері зергерлік өнер деп аталады. Ал оларды дайындайтын шеберді зергер деп атайды. 3. «Зергер» ойынын ойнайды. Мақсаты: Балалар диалог арқылы сөйлесіп, дүкендегі жағдаятты ойнайды да, бір-бірінен алқа мен әшекей бұйымдарды сұрайды, бағасын сұрап, сатып алады. Ол үшін әр бала ермексаздан түрлі бұйымдар жасайды. 4.«Дүкенші» ойыны мен «Галерея » ойынын біріктірілген формасы.
Мақсаты: балалр өз еңбектерінің бағасын біліп, жұмыстардың ерекшеліктері мен пайдалары туралы түсінеді. |
Жаттығуларды орындайды Қимыл-қозғалыстағы ойындарға қатысады Сюжеттік-рөлдік ойындарға қатысады Зергер болады Саудагер болады |
|
|
Жасаған жұмыстарынан қандай әсер алдындар? Қай мамандық ұнады және ннесімен есте қалды?
|
Пікір алмасу арқылы рефлексия орнату |
Күтілетін нәтиже:
Қабылдайды: Қазақтың қолөнерін,әшекей бұйымдарды кімдер жасайтынын;
Түсінеді: әшекей бұйымдарға нелер жататынын
Қолдана алады:.шашбаудың шашқа,алқаны мойынға,білезікті білекке,сырғаны құлаққа,сақинаны саусаққа тағылатыны туралы біліп, ермексазбен бұйым жасайды.
шағым қалдыра аласыз














