|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тамақтану мәдениеті |
Мектеп: Абай жалпы орта мектеп |
||||
|
Күні: 25.09.2020 |
Мұғалімнің аты-жөні:Туякбаева Кулаим |
||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Асхананың жабдықталуы.Тағам әзірлеуге арналған құралдар - жабдықтар, аспаптар мен ыдыс – аяқтар. |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.4.3 –Тағам әзірлеуге арналған құралдар мен жабдықтарды зерделеу және олардың мүмкіншілігін анықтау. 5.2.6.1 –Техника қауіпсіздігін қадағалап,оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып,материалдар мен құралдарды қолдану. |
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Асхананы жабдықтау жолын біледі. |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Техника қауіпсіздігінің маңыздылығын сезіне отырып тағам әзірлеуге арналған құрал- жабдықтарды анықтай алады. |
|||||
|
Кейбір оқушылар: Тағам әзірлеуге арналған құрал – жабдықтардың заманауи түрлерін анықтап зерделейді . |
|||||
|
Бағалау критерилері |
|
||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Ыдыс,Асхана |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Асүй не үшін қажет? Асүйде қандай жиъаз, жабдық болуы қажет? Асүйде жиъаз бен жабдықтарды орналастырғанда нені ескеру қажет? |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Асүйдің ішкі тәртібі мен жабдықтардың қолдану ерекшелігі |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, геометрия,сурет,жаратылыстану |
||||
|
Алдыңғы білім |
Асүй жабдықтарын біледі. |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Оқушылардың назарын сабаққа аудару және көңіл күйлерін жақсату мақсатында «Жүректен жүрекке» тренингі арқылы сыныпта психологиялық ахуалды жақсартамын. Оқушылардың құрылымдалған топтарда жұмыс жасау дағдыларын дамыту мақсатында «Пазл» арқылы топқа біріктіру. 1 топ – Қазан 2 топ - Таба Топ ережесін сақтау «Алтын ереже» 1.Ұйымшыл болу. 2.Шапшаң болу. 3. Әрқашан өзгенің пікірін тыңдау 4.Уақытты тиімді пайдалану. 5.Әділ бағалау. Үй тапсырмасын пысықтау және қайталау мақсатында «Кір жаю» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтаймыз.
Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Басбармақ» әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау жүргіземін |
Жастықша жүрек
Пазл суреттер
Алтын ереже
Суреттер
|
||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ Адасқан әріптер арқылы сабақтың тақырыбын ашу. ҢАСНАХАНЫ УЫЖАБТАДЫҚЛ 1-тапсырма: Асхананы жабдықтау жолын білу мақсатында «Галарея» әдісі арқылы оқушыларға суреттер көрсете отырып, «Сұхбат» әдісі арқылы: 1 топқа Асүй жабдығы мен құрал – жабдықты орналастыру тәртібі. 2 топқа Сұйық және қуырылған тағам түрлерін пісіруге арналған ыдыс түрлері. Дескриптор:
Оқушылардың берген жауаптарына қарай ынталандыру мақсатында «Смайлк» арқылы қалыптастырушы бағалау жүргіземін. 2-тапсырма: Техника қауіпсіздігінің маңыздылығын сезіне отырып тағам әзірлеуге арналған құрал - жабдықтарды анықтау мақсатында «Көршіңе әңгіме» әдісі арқылы: 1 топ Асүйде қауіпсіздік ережесін сақтау жолдары. 2 топ Тағам әзірлеуге арналған құрал – жабдықтар түрлерін анықтау. Дескриптор:
-Тағам әзірлеуге арналған құрал – жабдықтар түрлерін анықтайды Оқушыларды ынталандыру және уәждеу мақсатында «Бірін – бірі бағалау» әдісі арқылы кері байланыс ұсына отырып, қалыптастырушы бағалау жүргізу. 3-тапсырма: Тағам әзірлеуге арналған құрал – жабдықтардың заманауи түрлерін анықтау мақсатында «Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы оқушылар анықтап талдайды . Дескриптор:
Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Өзара бағалау» жүргізу. |
АКТ Суреттер Смайлктер
Смайлктер
|
||
|
Сабақтың соңы |
«Ұстазға хат» кері байланыс.
|
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады. |
||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
|
Тапсырма: Қабілетті деген оқушыға«Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы тағам әзірлеуге арналған құрал – жабдықтардың заманауи түрлерін анықтау. Дереккөздер: сабақ барысында берілген қосымша ресурстар (ғаламтордан алынған суреттер т,б) төңірегінде түрлі ақпарат көздерін пайдалана отырып, берілген тапсырманы жан-жақты анықтауға мүмкіндік беру. Бағалау: Оқушылардың орындаған жұмыстарын тапсырмаға қойылған дескрипторларға негіздей отырып,кателіктерін өздеріне анықтатып дер кезінде түзеу мақсатында кері байланыс бере отырып, ынталандырып және уәждеп бағалау жүргізіп отыруға мүмкіндік беру. |
Басбармақ «Смайлк» «Бірін – бірі бағалау» «Өзара бағалау» Дескриптор «Ұстазға хат» әдісі кері байланыс. |
|
||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қол жетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Асхананың жабдықталуы. Тағам әзірлеуге арналған құралдар-жабдықтар, аспаптар мен ыдыс-аяқтар. 5 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тамақтану мәдениеті |
Мектеп: Абай жалпы орта мектеп |
||||
|
Күні: 25.09.2020 |
Мұғалімнің аты-жөні:Туякбаева Кулаим |
||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Асхананың жабдықталуы.Тағам әзірлеуге арналған құралдар - жабдықтар, аспаптар мен ыдыс – аяқтар. |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.4.3 –Тағам әзірлеуге арналған құралдар мен жабдықтарды зерделеу және олардың мүмкіншілігін анықтау. 5.2.6.1 –Техника қауіпсіздігін қадағалап,оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып,материалдар мен құралдарды қолдану. |
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Асхананы жабдықтау жолын біледі. |
||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Техника қауіпсіздігінің маңыздылығын сезіне отырып тағам әзірлеуге арналған құрал- жабдықтарды анықтай алады. |
|||||
|
Кейбір оқушылар: Тағам әзірлеуге арналған құрал – жабдықтардың заманауи түрлерін анықтап зерделейді . |
|||||
|
Бағалау критерилері |
|
||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Ыдыс,Асхана |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Асүй не үшін қажет? Асүйде қандай жиъаз, жабдық болуы қажет? Асүйде жиъаз бен жабдықтарды орналастырғанда нені ескеру қажет? |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Асүйдің ішкі тәртібі мен жабдықтардың қолдану ерекшелігі |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, геометрия,сурет,жаратылыстану |
||||
|
Алдыңғы білім |
Асүй жабдықтарын біледі. |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Оқушылардың назарын сабаққа аудару және көңіл күйлерін жақсату мақсатында «Жүректен жүрекке» тренингі арқылы сыныпта психологиялық ахуалды жақсартамын. Оқушылардың құрылымдалған топтарда жұмыс жасау дағдыларын дамыту мақсатында «Пазл» арқылы топқа біріктіру. 1 топ – Қазан 2 топ - Таба Топ ережесін сақтау «Алтын ереже» 1.Ұйымшыл болу. 2.Шапшаң болу. 3. Әрқашан өзгенің пікірін тыңдау 4.Уақытты тиімді пайдалану. 5.Әділ бағалау. Үй тапсырмасын пысықтау және қайталау мақсатында «Кір жаю» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтаймыз.
Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Басбармақ» әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау жүргіземін |
Жастықша жүрек
Пазл суреттер
Алтын ереже
Суреттер
|
||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ Адасқан әріптер арқылы сабақтың тақырыбын ашу. ҢАСНАХАНЫ УЫЖАБТАДЫҚЛ 1-тапсырма: Асхананы жабдықтау жолын білу мақсатында «Галарея» әдісі арқылы оқушыларға суреттер көрсете отырып, «Сұхбат» әдісі арқылы: 1 топқа Асүй жабдығы мен құрал – жабдықты орналастыру тәртібі. 2 топқа Сұйық және қуырылған тағам түрлерін пісіруге арналған ыдыс түрлері. Дескриптор:
Оқушылардың берген жауаптарына қарай ынталандыру мақсатында «Смайлк» арқылы қалыптастырушы бағалау жүргіземін. 2-тапсырма: Техника қауіпсіздігінің маңыздылығын сезіне отырып тағам әзірлеуге арналған құрал - жабдықтарды анықтау мақсатында «Көршіңе әңгіме» әдісі арқылы: 1 топ Асүйде қауіпсіздік ережесін сақтау жолдары. 2 топ Тағам әзірлеуге арналған құрал – жабдықтар түрлерін анықтау. Дескриптор:
-Тағам әзірлеуге арналған құрал – жабдықтар түрлерін анықтайды Оқушыларды ынталандыру және уәждеу мақсатында «Бірін – бірі бағалау» әдісі арқылы кері байланыс ұсына отырып, қалыптастырушы бағалау жүргізу. 3-тапсырма: Тағам әзірлеуге арналған құрал – жабдықтардың заманауи түрлерін анықтау мақсатында «Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы оқушылар анықтап талдайды . Дескриптор:
Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Өзара бағалау» жүргізу. |
АКТ Суреттер Смайлктер
Смайлктер
|
||
|
Сабақтың соңы |
«Ұстазға хат» кері байланыс.
|
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады. |
||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
|
Тапсырма: Қабілетті деген оқушыға«Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы тағам әзірлеуге арналған құрал – жабдықтардың заманауи түрлерін анықтау. Дереккөздер: сабақ барысында берілген қосымша ресурстар (ғаламтордан алынған суреттер т,б) төңірегінде түрлі ақпарат көздерін пайдалана отырып, берілген тапсырманы жан-жақты анықтауға мүмкіндік беру. Бағалау: Оқушылардың орындаған жұмыстарын тапсырмаға қойылған дескрипторларға негіздей отырып,кателіктерін өздеріне анықтатып дер кезінде түзеу мақсатында кері байланыс бере отырып, ынталандырып және уәждеп бағалау жүргізіп отыруға мүмкіндік беру. |
Басбармақ «Смайлк» «Бірін – бірі бағалау» «Өзара бағалау» Дескриптор «Ұстазға хат» әдісі кері байланыс. |
|
||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қол жетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||
шағым қалдыра аласыз

















