Мектеп
|
«Ақмола облысы білім
басқармасының Атбасар ауданы білім бөлімі Атбасар қаласының №6
жалпы орта білім беретін
мектебі»КММ
|
Педагогтің
аты-жөні
|
Макишева
М.К.
|
Күні:
|
|
Сынып:
5
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны
|
Бөлім:
|
5.1А Натурал сандар және нөл
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Формулалар ( 2
сабақ)
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары:
|
5.5.1.9 мәтінді есептерді
шығару үшін формулаларды
қолдану;
|
Сабақтың
мақсаты
|
Формулаларды қолданып, мәтінді
есептерді шығырады
ЕБҚ
оқушылар:
Формулаларды қолданып,
қарапайым мәтінді есептерді
шығырады
(ЕБҚ
оқушы: зейін, ойлау қабілеттері
дамуының төмендігі)
|
Бағалау
критерийлері:
|
Формулаларды қолданып, мәтінді
есептерді шығырады
ЕБҚ
оқушылар:
Формулаларды қолданып,
қарапайым мәтінді есептерді
шығырады
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
|
Білу, түсіну және
қолдану
|
Сабақтың
барысы:
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
3
минут
|
Сәлемдесу, «Шаттық шеңбері» әдісі арқылы
жағымды психологиялық орта құру. Термин сөздер арқылы үш топқа
бөлу.
|
«Шаттық шеңбері» әдісі бойынша
оқушылар бір-біріне жақсы тілек сөздер
айтып, Қолдарындағы қағаздың
бетіндегі термин сөздерге байланысты үш топқа бөлінеді.(фигура,
қозғалыс, тауар)
|
|
Психологиялық
ахуал.
|
Сабақтың басы: 5
мин
Үй жұмысын
сұрау
|
«Қағаздағы сұрақтар» әдісі
арқылы өткен тақырып бойынша
сұрақтар қояды
|
«Қағаздағы
сұрақтар» әдісі бойынша оқушылар қажетті ұяшыққа
қажетті формуланы салады. (қосымша
1)
ЕБҚ оқушы: оқушылармен
бірге жауап береді.
|
Саралаудың «Бағалау» тәсілімен тақтадағы
дұрыс жауапқа қарап бағаланады
|
Үлестірмелі
қағаздар
|
Сабақтың
ортасы
10
мин
|
«Ой қозғау»
әдісі. Топтық жұмыс.
Әр топқа оқулықтан
формулаларды пайдаланып, фигуралардың ауданы табуға, қашықтықты
табуға, заттың құны табуға тапсырмалар
ұсынады.
|
Оқушылар оқулықпен
жұмыс жасайды. Әр топ өз тапсырмаларын
орындайды.
ЕБҚ ететін оқушы
топпен бірлесіп жұмыс жасап
береді.
(қосымша
2)
|
ҚБ «Бағдаршам»
тәсілі арқылы оқушылар бірін – бірі
бағалайды
|
Т.А. Алдамуратова «Математика»
5 сынып оқулық
І топ №126, ІІ топ №127, ІІІ
топ №125.
|
10
мин
|
Тапсырма
(функционалдық сауаттылық
тапсырмасы) «ойлан, жұптас, бөліс»
әдісі арқылы ұсынамын. Ауданы, құны және белгісіз
элементтерін табуға тапсырмала
ұсынады.
|
Берілген есепті
талқылайды. Есептеу
жүргізіледі.
ЕБҚ ететін оқушы
топпен бірлесіп (микрокалькулятор көмегімен) жұмыс жасап
береді.
(қосымша
3)
|
«Жапондық бағалау»
әдісі арқылы
бағаланады
|
Сурет,

|
10
мин
|
«Жеке ойлау уақыты» әдісі
арқылы есептер
ұсынылады.
|
Есепті жеке
орындайды, жұппен, топпен талқылайды, ортақ жауапты
қабылдайды.
ЕБҚ
оқушы: микрокалькулятор көмегімен
есеп шығарады.
|
Дескриптор арқылы
бағаланады
|
Үлестірмелі
қағаздар
|
Сабақты
қорытындылау
3
мин
|
«Kahoot» ойын арқылы тест
сұрақтары. Бүгінгі сабақты
қорытындылау
|
Сұрақты оқып, жауап парағы
арқылы көрсетеді
|
Ойын рейтінгісі арқылы
бағалау
|
«Kahoot» ойын арқылы
тест
https://create.kahoot.it/share/5/1b27ce20-c165-4352-8bf3-e65b1c537e21
Ұялы
телефон
|
Сбақтың
соңы
2
мин
Рефлексия, үй
тапсырмасы
|
Рефлексия

Үй тапсырмасы:
№136
ЕБҚ оқушы:
№124
|
|
Кері байланыс
орнату
|
Т.А. Алдамуратова «Математика»
5 сынып оқулық «Атамұра»
2017
|
Қосымша
1
Үш топтардағы әр оқушыға
карточка беріледі. Үстелдің ортасында кестесінің ұяшықтарда
формулалардың аттары жазып тұр.
Оқушылар карточкадағы
формулаларды сәйкес ұяшыққа қарай
орналастырады.
«Фигура»
тобы:
Тіктөртбұрыштың
ауданы
|
Тік бұрышты параллелепипедтің
көлемі
|
шаршының
периметрі
|
Тауар
құны
|
S=ab
P=
4a
V =
abc
C
=a∙n
«Қашықтық»
тобы:
Жол
|
Уақыт
|
Жылдамдық
|
Үшбұрыштың
периметрі
|
s =
vt
v= s:
t
t = s:
v

«Тауар»
тобы:
Тауар
құны
|
Бағасы
|
Тауар
мөлшері
|
жол
|
C
=a∙n
a = C:
n
n = C :
a
s =
vt
ЕБҚ оқушыны тапсырмаға тарту:
карточканы формулаға сәйкес ұяшыққа
орналастырады.
Қосымша
2
«Фигура»
топ
№126

Суретте АВС үшбұрышы
кескінделген.
-
АВС үшбұрышын тік төртбұрышқа
дейін толықтырыңдар;
-
Тік төртбұрыштың ауданын
табыңдар;
-
АВС үшбұрышының ауданын
табыңдар.
«Қашықтық»
топ:
№127
Аңшы иті қоянды 16 м/с
жылдамдықпен қуды. Қоян одан 12 м/с жылдамдықпен қашты. Ит қоянға
13 секундта қуып жетті. Алғашқыда қоян иттен қандай қашықтықта
болды?
Дескрипторы:
«Тауар»
топ:
№125
2 балмұздақтың құны 240 тг
болған. Егер балмұздақтың бағасы 30 теңгеге арзандаса, 4 балмұздақ
неше теңге болады?
ЕБҚ оқушыны тапсырмаға
тарту: есепті сыныптастарымен бірге
талқылайды.
Дескрипторы:
Қосымша 3 Функционалдық
сауаттылық тапсырмасы
Туған күнге 15 оқушы
келді. Туған күнге арнайы параллелепипед түрінде торт алынды.
Торттың қалындығы 20 см, ұзындығы 30 см, ені 15 см. (100 г = 500
см3).
Егер тортты барлық оқушыға бірдей бөлгенде, әр оқушыға кем дегенде
қанша граммнан торт жейді? Егер 1 кг 1500 тг болса, торттын құны
қанша болады?
ЕБҚ оқушыны тапсырмаға тарту:
микрокалькулятор көмегімен торттын көлемін
есептейді.
Дескрипторы:
Қосымша
4 (жеке
жұмыс)
№ 1
Егер математика бөлменің
ұзындығы 5 см, ені 3 см, болса бөлменің периметрі мен ауданы
тап.
№ 2
Дәптердің бағасы 45 теңгеден
56 дана сатып алса, дәптердің құны неше теңге
болады?
№ 3
Автомобиль 3 сағат жүреді.
Егер автомобильдің жылдамдығы 90 км/сағ болса, ол неше километр жол
жүреді.
ЕБҚ оқушыны тапсырмаға
тарту: микрокалькулятор көмегімен,
жеке орындап көреді, топпен
тексереді.
Дескриптор:
- Періметрін табады. (1
балл)
- Ауданын табады. (1
балл)