|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Астана – мәдениет пен өнер ордасы Күні: Сынып: 6-сынып Мектеп: «Абай атындағы №4 мектеп-лицейі» КММ Мұғалімнің аты-жөні: Утетилеуова Бақыт Жансариновна Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: «Астана Опера» Мемлекеттік опера және балет театры |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
6.Т3. Тұрмыстық-әлеуметтік тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну 6.О3. Орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау 6.Ж5. Жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу; сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Қажетті лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын мақсат: оқушылар жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсініп, ауызша, жазбаша жұмыстарда орынды қолдана алады. Пәнге қатысты сөздік қор мен термин: құрылған, сәулетті ғимарат, қойылым, декоративті суреттер, көрермен, заманауи, мәдени мұра, жабдықталған, таға, айрықша құрмет. Диалог пен жазу үшін қолданылатын тіркестер: опера және балет театры, өнер шаңырағы, саяхат жасаймыз, ғажайып кешен. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Орта білім беру құндылығы:
«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясының негізгі мемлекет құраушы жалпыұлттық құндылықтарының бірі:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка пәні |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Бастауыш сыныпта музыка пәнінде «Театр өнері» тақырыбында театрлар туралы алған білімдерін одан әрі қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 мин.
30 сек.
3 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. «Бір қадам алға...» әдісі Мақсаты: сұрақ қою арқылы оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру. Мұғалім есіктен кіргеннен өткен материалдарға байланысты сұрақтар қояды. Жауап дұрыс болса, бір қадам алға жылжиды, қате болса, бір қадам артқа шегінеді. Мұғалім үстеліне жеткенше бірнеше сұрақ қояды. «Сәттілік» әдісі арқылы психологиялық ахуал туғызу. Топқа бөлу. «Пазл жинау» әдісі арқылы топқа бөлінеді. Пазлда театрдың суреттері. Сабақтың тақырыбын болжау. Жиналған пазлдағы суреттер бойынша оқушылар сұрақтарға жауап береді:
Оқушылар сабақтың тақырыбын болжайды. Олар сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстырылады. |
https://go.mail.ru/search_images сайтынан суреттер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Қолдану
8 мин.
Қолдану
12 мин.
1 минут
Жинақтау 12 мин. |
Тапсырма № 1 Т
Өз сөзімен анықтау Синонимдер сөз
Мәтіндегі мысал Орыс тіліндегі аудармасы Сөздер мен сөз тіркестері: құрылған, сәулетті ғимарат, қойылым, декоративті суреттер, көрермен, заманауи, мәдени мұра, жабдықталған, таға, айрықша құрмет Бағалау критерийі: Мәтіндегі жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсінеді. Дескриптор: білім алушылар
ҚБ. «Сынып ішінде жүру» әдісі Оқушылар сыныптағы «Толықтай келісемін», «келісемін», «келіспеймін», «толықтай келіспеймін» деген көзқарастарды білдіретін жерлерге барып тұрады. Тапсырма № 2 Оқылым. Т.Т. «Зигзаг» әдісі қолданылады. Мәтінді оқыңдар. Тапсырмаларды орындаңдар. «Астана Опера» - жиырма бірінші ғасырда салынған бірінші опера театры. Ол - Орталық Азиядағы ең үлкен театр, өнер ордасы. Қазақ халқы «Бақыт – сандықта, кілтпен ашасың; кілті – аспанда, өнермен ашасың» дейді. «Астана Опера» театры Астанамыздың 15 жылдығына арналған сыйлық ретінде қолданысқа берілген. Ол Астананың сол жақ жағалауында орналасқан Жаңа театр ғажайып кешен ретінде беделді опера және концерттік залдардың, яғни Миландағы «Ла Скала», Мадридтегі Корольдік опера, Мәскеудегі Үлкен немесе Нью-Йорктегі «Метрополитен опера» сияқты театрлардың қатарына кіруге толық құқығы бар өнер шаңырағы ретінде ойластырылған. Оны жүзеге асыруға отандық мамандардан басқа, Швейцария, Италия, Албания, Марокко, Ресей шеберлері де қатысты. Ғимараттың алып жатқан жері – 64 000 шаршы метр. Театрдың айналасын жасыл желектер, бау-бақшалы гүлзарлар қоршаған. Театрдың төбесіне қойылған квадрига сақтың патшайымы Томиристің бейнесінде берілген. Көрермен залы ұлттық нақышпен әшекейленген. Тапсырмалар: I топ. Мәтіннің мазмұны бойынша постер құрыңдар. II топ. Мәтіннің тақырыбын, негізгі ойды анықтаңдар және кестемен олардың дәлелдемелерін көрсетіңдер. «Серпілген сауал» әдісі арқылы оқушылардың мәтінді түсіну деңгейлерін арттыруға және талқылау дағдыларын дамыту үшін сауалдар қойылады. Бағалау критерийі: Мәтінді түсінеді, тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды. Дескриптор: білім алушылар
Қ.Б. «Бас бармақ» әдісі Сергіту сәті (слайд-музыка) Тапсырма № 3 Жазылым. Т.Ж. «РАФТ» әдісін қолдану. «Астана Опера» Мемлекеттік опера және балет театрына вертуалды турға қатысыңдар. Тақырыпқа байланысты берілген сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып, жазба жұмыстарын орындаңдар.
Бағалау критерийі: Жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазады; сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолданады. Дескриптор: білім алушылар
Қ.Б. «Бағдаршам» әдісі |
аудиоматериал «Алматы ақшамы» газетінен мәтін
Графикалық органайзер «Сөздердің тұжырымдама лық картасы»
синонимдер сөздігі, аударма сөздіктер
https://massaget.kz сайтынан алынған мәтін, түрлі маркерлер, А3 форматтағы қағаздары
Слайд-музыка
http://astanaopera.kz/o-teatre/
интербелсенді тақта, тапсырма жазылған қағаз
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин.
1 мин.
2 мин. |
Рефлексия. "Мадақтау сэндвичі" әдісі Кері байланыс. «Бір сөзбен» әдісі. Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің ішінен, өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтындай 3 сөзді таңдап айтады.Төзімсіздік, Ашу, Қуаныш, Немқұрайлылық, Шабыт, Қанағаттану, Зерігу, Алаңдау, Тыныштық, Сенімділік, Сенімсіздік, Рахаттану.
Үй тапсырмасы. Әлемдегі басқа опера және балет театрлары туралы таныстырылым әзірлеу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау:Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау: Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Утетилеуова Бақыт Жансариновна Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Астана – мәдениет пен өнер ордасыМатериал туралы қысқаша түсінік
Оқу орыс тілінде мектептердегі қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдеріне сабақ өткізуде көмегі болады деген ойдамын.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


ыңдалым. Ж.Ж.



















