САБАҚ: Қазақ тілі мен
әдебиеті
|
Мектеп: №35
ОМ
|
Күні: 19.11.2018
ж
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып:
8
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
Бөлім
атауы:
|
Бөлім: Достық пен татулық -
таптырмас бақыт.
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Нәтиже
сабақ
|
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
8.5.1.3. етістіктің
шартты рай қызметін білу , ауызша және жазбаша жұмыстарын орынды
қолдану.
8.2.5.1. пікірталасқа
қатысушылардың берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді
дәлелдейді, қойылған сұрақтарға еркін жауап
береді.
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Иллюстрациялау арқылы
көтерілген мәселені болжайды
Пікірталасқа өз пікірін
сенімді дәлелдейді.
Диолог
құрады.
|
Бағалау
критерийлері
|
Бөлімге қатысты жаңа
сөздерді толық меңгерді , тақырып жайлы ақпарат береді,өз пікірін
айтады, диолог құрайды.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар орындай
алады:
Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер: Ақын,
дәстүр.
Диалог және жазылым үшін
қажетті сөз тіркестер:
Ақын шығармашылығы,
достық пен татулық
|
Бастапқы
білім
|
Ақын шығармашылығы туралы
айтады ,сипаттайды.Жетекші сұрақтарға жауап беру арқылы бастапқы
білімді анықтай алады.
|
Жоспар
|
Жоспарлаған
уақыт
|
Жоспар бойынша орындалуы
тиіс іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
Сабақ
басы
1
мин
8
мин
|
Психологиялық ахуалды
қалыптастыру.
«Көңіл күйді
анықтау» тренингін жүргіземін .сабақ
басында оқушылар А4 парағына өзінің күйін сипаттап суретін
салады.
Қызығушылықты ояту үшін
миға шабуыл.
Оқушыларға сабаққа қатысты
суреттер таратылады.
Берілгенді иллюстрациялау
арқылы сабақта көтерілген мәселені болжайды, суретте Төлеген
Айбергеновтың өлеңдеріне сипатталатын дәстүрлердің қайсысы
бейнеленгенін айтады,өлең жолдарын оқу арқылы дәлелдейді. (2-
тапсырма)
|
Б.критерийі
|
Дескриптор
|
*сабақты
болжау
|
*дәстүрлерді
сипаттайды
*Т.А. өлеңіне сай бейнеленген
дәстүр
|
|
Сабақ
ортасы
|
Оқулықтағы тапсырмалармен
жұмыс: Сыныпты үш топқа бөлемін
«пікірлер парағы » әдісінің негізінде ортақ тапсырма орындатамын ,
пікірлерді оқиды. (1-тапсырма)
1-топ- «Достық» пікірлер не
туралы айтылғанын айтады.
2-топ – «Арман» авторлардың
тұжырымын талдайды,салыстырады.
3-топ – «Жеңіс» айтылған
пікірлерге қатысты өз ұсыныстрын айтады.
Жұптық
жұмыс. «Аквариум» тәсілі бойынша «Бір
тойым бар ...» тақырыбынды диолог құра.
(3-тапсырма)
Ойсергек. «Қазақстан
-достық пентатулық мекені» тақырыбында постер жасайды.
Оқушылыр бөлім бойынша алған білімін ,меңгерген жаңа сөздерді
негізге алып, шартты рай тұлғасындағы етістіктерді қолдана отырып
постер құрайды.
(4-тапсырма)
|
Б.критерийі
|
Дескриптор
|
*тақырып бойынша ақпарат
береді
|
*пікірдің не туралы
айтылуын біледі
*автордың тұжырымын
талдап салыстарады
*пікірге өздерінің ұсыныстарын
айтады
|
Б.критерийі
|
Дескриптор
|
*постерді
құрастыру
*фантазиясы
*сәндеуі
*бояуы
|
*шартты райдағы
етістікті қолданады
*тақырыптан
ауытқымайды
*
|
|
Сабақ
соңы
|
«INSERT»
стратегиясын пайдаланып,тақырып
бойынша өткен материалдарды талдайды .Оқушылар өз ойларын қорыта
жазады. (5- тьапсырма)
«V» бұрыннан
білемін
|
«-»менің ойлағаныма қайшы
кереғар
|
«+»мен үшін жаңа
ақпарат
|
«?» келісе алмаймын білгім
келеді
|
|
|
|
|
Кері байланыс «Бір +, бір -
»
Сабақ барысында сәтті шыққан 1
кезең, сәтсіз шыққан 1 кезеңді айту.
Оқушы мен мұғалім кері
байланысы.
Өз-өзін бағалау ауызша жүзеге
асады.
Оқушылар мына сұрақтарға жауап
бере отырып, сабақта туындаған ойларын
тізбектейді:
Кері байланыс: +,-,
қызықты
Үйге
тапсырма:Ақынның өлеңдерін жаттап
келу
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Дифференциация – Сіз
оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп
отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың
ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай
тексересіз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік
ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік
элемент)
|
Берілетін тапсырма,
күтілетін нәтиже, қолдау, берілетін уақыт, қолданатын дерек
көздеріне байланысты бөліп оқыту.
Топта бірлесіп
оқыту.
|
Тапсырмалардың өзара
байланысты болуына баса назар
аударылады.
|
Пәнаралық байланыс – тарих,
өнер, ҚӘҚ
|
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді?
Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге
асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен
жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және
неліктен?
|
Төменде берілген бөлімді
осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ
бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Оқушылардың барлығымәтіндер мазмұнын түсінеді,
салыстыра алады
Кейбір оқушылар тілдік ерекшеліктерін
анықтауда қиналса, мұғалім бағыт береді
Жекелеген оқушылар мәтін талдауда
аналитикалық қабілеттерін көрсетеді.
|
Жалпы
баға
Сәтті өткен екі нәрсені
атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
Оқушылардың барлығы мәтіндерді
түсінеді, салыстыра алады.
Қандай екі нәрсе сабақтың
одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
Кесте тез әрі дұрыс толтыру
үшін етістік райларын, жасалу жолын қайталап алу
керек.
Осы сабақ барысында сынып
немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін
қажет болуы мүмкін қандай ақпарат
алдым?
|