Солтүстік Қазақстан облысы
Петропавл қаласы
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Амирина Ляйля Бауыржанқызы
Сабақтың тақырыбы: Астанаға саяхат. Сын есім
Сабақтың мақсаты: Астанаға саяхат жасау арқылы оқушыларды бас қаламызбен толығырақ таныстыру.
Сабақтың міндеттері: әр түрлі тапсырмалар арқылы грамматиканы қайталай отырып, сөздердің мағыналарына қарай қолдануға үйрету, сөздік қорын дамыту. Отанды сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, кәртішкелер, слайдтар
Сабақтың барысы:
-
Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу
Сыныпты түгендеу
Психологиялық дайындық
-
Жаңа сабақ
Сабақтың мақсаты мен тақырыбымен таныстыру.
Сабақтың тақырыбы «Адасқан әріптер» ойыны арқылы ашылады.
Ойын слайд түрінде беріледі
«ТАНАСА»
Деген сөзден «Астана», деген сөз шығады
-
Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі
Мұғалімнің сөзі: мұғалім өз-өзін экскурсовод ретінде таныстырады
Слайдта пойыздың суретті беріледі
Балалар ғажайып пойызға отырып, саяхатты бастайды
-
«Сөз сарайы бекеті» Сөздік жұмыс
Жаңа сөздер сурет арқылы беріледі.
Оқушылар сөздерді суреттермен сәйкестіндіріп, жаңа сөздермен танысады
-
Жаңа сөздермен сөз тіркестер құрылады
-
Сөз тіркестері зат есім+сын есім болу қажет
Мысалы: әдемі гүлзар
-
Грамматикалық тақырып ашылады
2) Топтық жұмыс
1 топ
Сұрақ: Астана қандай қала?
әдемі, керемет, таңғажайып т.б.
2 топ
Сұрақ: Астанада қандай адамдар тұрады?
Сыйлы, әдепті, ақылды т.б.
-
Сын есімнің туынды, негізгі түрлерін ажыратып таныту үшін
Слайдта Венн диаграммасы беріледі
|
Негізгі сын есімдер |
Сын есімдер |
Туынды сын есімдер |
|
Түбір сын есімнен жасалады |
Сын есімдер |
Жұрнақ арқылы жасалады |
4.Жаңа сабақты бекіту кезеңі
Мәтінмен жұмыс
Оқушылар мәтіндегі суреттерді атау арқылы, негізгі мазмұның түсінеді
«
» - Қазақстанның басты
қаласы.
Қазақстанның «4» астанасы болды.
Астана
Есіл «
» бойында
орналасқан.
Астанада
әдемі, ғажайып, биік, зәулім «
» көп.
Орталық
алаңда әр түрлі «
» көп.
Сонымен
қатар атақты адамдардың «
» бар.
Қаланың
дәл ортасында көгілдір аспанды тіреп тұратын
«
» монументі
тұр.
Астана -
«
» қала.
Жазбаша жұмыс
Мәтіннен сын есімдерді теріп жазып , сөз тұлғасына талдау жасайды.
«Балық сүйегі» стратегиясы арқылы жұмыс жүргізеді
Мысалы: әдемі- негізгі сын есім
Атақты- туынды сын есім

Ауызша тіл дамыту жұмысы
Диалог ретінде
«Пойыздан қарсы алу»
«Анықтама бюросы»
5.Сабақты қорыту кезеңі
Сабақ кластер арқылы қорытылады
Астана қандай қала?
→
→
→
→
→
→
→
Сын есімнің негізгі белгілері
→
→
→
→
→
→
→
6. Рефлексия
Оқушыларға алдын-ала рефлексия парақтары таратылады
Сонымен қатар оқушылар өз-өзінді бағалау парақтарына да өзіне баға қойып шығады
7. Бағалау
8. Үй тапсырмасы
«Астана» атты сөзжұмбақ құрастыру
Грамматикалық тақырыпты түсініп оқу
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Астанаға саяхат
Астанаға саяхат
Солтүстік Қазақстан облысы
Петропавл қаласы
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Амирина Ляйля Бауыржанқызы
Сабақтың тақырыбы: Астанаға саяхат. Сын есім
Сабақтың мақсаты: Астанаға саяхат жасау арқылы оқушыларды бас қаламызбен толығырақ таныстыру.
Сабақтың міндеттері: әр түрлі тапсырмалар арқылы грамматиканы қайталай отырып, сөздердің мағыналарына қарай қолдануға үйрету, сөздік қорын дамыту. Отанды сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, кәртішкелер, слайдтар
Сабақтың барысы:
-
Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу
Сыныпты түгендеу
Психологиялық дайындық
-
Жаңа сабақ
Сабақтың мақсаты мен тақырыбымен таныстыру.
Сабақтың тақырыбы «Адасқан әріптер» ойыны арқылы ашылады.
Ойын слайд түрінде беріледі
«ТАНАСА»
Деген сөзден «Астана», деген сөз шығады
-
Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі
Мұғалімнің сөзі: мұғалім өз-өзін экскурсовод ретінде таныстырады
Слайдта пойыздың суретті беріледі
Балалар ғажайып пойызға отырып, саяхатты бастайды
-
«Сөз сарайы бекеті» Сөздік жұмыс
Жаңа сөздер сурет арқылы беріледі.
Оқушылар сөздерді суреттермен сәйкестіндіріп, жаңа сөздермен танысады
-
Жаңа сөздермен сөз тіркестер құрылады
-
Сөз тіркестері зат есім+сын есім болу қажет
Мысалы: әдемі гүлзар
-
Грамматикалық тақырып ашылады
2) Топтық жұмыс
1 топ
Сұрақ: Астана қандай қала?
әдемі, керемет, таңғажайып т.б.
2 топ
Сұрақ: Астанада қандай адамдар тұрады?
Сыйлы, әдепті, ақылды т.б.
-
Сын есімнің туынды, негізгі түрлерін ажыратып таныту үшін
Слайдта Венн диаграммасы беріледі
|
Негізгі сын есімдер |
Сын есімдер |
Туынды сын есімдер |
|
Түбір сын есімнен жасалады |
Сын есімдер |
Жұрнақ арқылы жасалады |
4.Жаңа сабақты бекіту кезеңі
Мәтінмен жұмыс
Оқушылар мәтіндегі суреттерді атау арқылы, негізгі мазмұның түсінеді
«
» - Қазақстанның басты
қаласы.
Қазақстанның «4» астанасы болды.
Астана
Есіл «
» бойында
орналасқан.
Астанада
әдемі, ғажайып, биік, зәулім «
» көп.
Орталық
алаңда әр түрлі «
» көп.
Сонымен
қатар атақты адамдардың «
» бар.
Қаланың
дәл ортасында көгілдір аспанды тіреп тұратын
«
» монументі
тұр.
Астана -
«
» қала.
Жазбаша жұмыс
Мәтіннен сын есімдерді теріп жазып , сөз тұлғасына талдау жасайды.
«Балық сүйегі» стратегиясы арқылы жұмыс жүргізеді
Мысалы: әдемі- негізгі сын есім
Атақты- туынды сын есім

Ауызша тіл дамыту жұмысы
Диалог ретінде
«Пойыздан қарсы алу»
«Анықтама бюросы»
5.Сабақты қорыту кезеңі
Сабақ кластер арқылы қорытылады
Астана қандай қала?
→
→
→
→
→
→
→
Сын есімнің негізгі белгілері
→
→
→
→
→
→
→
6. Рефлексия
Оқушыларға алдын-ала рефлексия парақтары таратылады
Сонымен қатар оқушылар өз-өзінді бағалау парақтарына да өзіне баға қойып шығады
7. Бағалау
8. Үй тапсырмасы
«Астана» атты сөзжұмбақ құрастыру
Грамматикалық тақырыпты түсініп оқу
шағым қалдыра аласыз













