ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
№72 жалпы орта білім беретін мектеп


Сабақтың тақырыбы:
«Қобыланды батыр» жырының кейіпкерлері, композициялық құрылысы
Сыныбы: 5 «А»
Пәні: қазақ әдебиеті
Пән мұғалімі: Ашенова Г.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақтың тақырыбы: «Қобыланды батыр» жырының кейіпкерлері, композициялық құрылысы |
Мұғалімнің аты-жөні: Ашенова Г. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 5 «А» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
5.1.3.1. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: «Қобыланды батыр» жырының негізгі идеясын сипаттай алады, кейіпкерлердің туысқандық қатынасын анықтайды; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Жырдың мазмұнын түсініп, кейіпкерлер әрекетіне талдау жүргізеді; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Кейіпкерлердің әрекеті арқылы бойындағы адами қасиеттерін шынайы өмірмен салыстырады, сыни тұрғыдан бағалайды; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Жырдағы Қобыланды батыр мен Құртқа сұлудың ерекшелігіне сипаттама бере алады; Шығарма кейіпкерлерінің бойындағы жағымды, жағымсыз қасиеттерін анықтай алады; “Қобыланды батыр” жырының сюжеттік композициялық құрылымын айта алады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты негізгі сөздер мен тіркестер: қозыжауырын жебе, ақ алмасқа қол салды, семсерменен серместі Диалог құруға/шығарма жазуға арналған тіркестер: Қара қыпшақ Қобыланды,Қызылбастың елі, Құртқа сұлу, Қараманмен Қазанға жорығы, Көбікті еліне жорығы, елін жаудан азат еткен ер; Талқылауға арналған тармақтар: Шығарма сіздерге қандай әсер қалдырды? «Қобыланды батыр» жырының идеясы қандай? «Қобыланды батыр» жырында қандай оқиғалар суреттеледі? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Отанды сүюге баулу; Патриоттық сезімдерін ашу; Жауапкершілікке баулу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, «WhatsApp» желісі, «BilimLand» платформасы, слайд, ғаламтор, суреттер, ноутбук, смартфон, бейнероликтер, бейнетаспалар, жеке тапсырмалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
«Сұрақ-жауап», «миға шабуыл» әдісі, әңгімелеу, ««Тізбекті жалғастыр...» әдісі, «плюс-минус, қызықты» әдісі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Жырлардан түсінігі бар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақ барысы |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгендеу; Психологиялық ахуал тудыру: Оқушылар өз есімдерін «сын есім» сөздерін пайдалану арқылы таныстырады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут |
«Миға шабуыл» әдісі бойынша өткен сабақты еске түсіру мақсатында мынадай сұрақтар қоямын: 1) Батырлар жыры ауыз әдебиетіне жата ма, әлде жазба әдебиетіне жата ма? 2) Батырлар жыры дегеніміз не? 3) «Қобыланды батыр» жырының тақырыбы қандай? 4) «Қобыланды батыр» жырының идеясы қандай? 5) «Қобыланды батыр» жырында қандай оқиғалар суреттеледі? |
слайд
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 25 минут
|
Жаңа сабақ Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырып өтемін.«Қобыланды батыр»жырынан үзінді бейнетаспа көрсетемін. «Қобыланды батыр» жырының кейіпкерлері жайлы мәлімет беріп өтемін. 1-тапсырма Қобыланды мен Құртқа бейнесін ашу; Қобыланды мен Құртқаның ерекшелігіне жырдан мысал келтіру; Дескриптор:
ҚБ: қошемет сөздермен 2 -тапсырма Жырдағы бір кейіпкерге таңдау жасай отырып, кейіпкердің бойындағы жағымды, жағымсыз қасиеттерін топтастыру.
Дескриптор:
ҚБ: балдық бағалау 3-тапсырма «Тізбекті жалғастыр...» әдісін қолдана отырып, Қобыланды батыр жырының сюжеттік композициялық құрылымын айту немесе жазу; Дескриптор: «Тізбекті жалғастыр...» әдісін қолдана отырып, Қобыланды батыр жырының сюжеттік композициялық құрылымын айту немесе жазады; ҚБ: Бармақпен бағалау |
бейнетаспа
бейнеролик
жеке тапсырма
жеке тапсырма дәптер
слайд
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы 10 минут |
Сабақты бекіту Сабақты қорыта келе, оқушыларға ертегі кейіпкерлерінің бойындағы қасиеттері мен шынайы өмірдегі адамдардың бойындағы қасиеттерін салыстырып, бұрынғы заман батыры мен қазіргі заман батырының айырмашылықтары туралы пікірлерін сұраймын. Рефлексия «Плюс-минус, қызықты» әдісін қолданамын. + сабақтан алған оң әсерлерін жазады; -орындай алмаған тапсырмалар мен қиындық туғызған мәселелерді жазады;
Үйге тапсырма
|
слайд
слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1. Тапсырма: «Құртқаның» портретін жасау; Дескриптор : «Құртқаның» портретін жасайды; ҚБ: балмен бағалау 2.Тапсырма: Қобыландының батырлық әрекеттерін жырдан тауып жазу; Дескриптор : Қобыландының батырлық әрекеттерін жырдан тауып жазады; ҚБ: балмен бағалау |
Қошемет сөздермен бағалау; Балдық жүйемен бағалау; Бармақпен бағалау; |
АКТ мен жұмыс жасауда жан-жақты қауіпсіздік ережесін сақтау; Отанды сүюге баулу; Патриоттық сезімдерін ашу; Жауапкершілікке баулу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау
Қандай Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ
ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ №72 жалпы орта білім беретін
мектеп Сабақтың
тақырыбы: «Қобыланды батыр» жырының
кейіпкерлері, композициялық құрылысы Сыныбы: 5 «А» Пәні: қазақ
әдебиеті Пән
мұғалімі: Ашенова
Г. Қысқа мерзімді
жоспар Сабақтың
тақырыбы: «Қобыланды батыр» жырының
кейіпкерлері, композициялық
құрылысы Мұғалімнің
аты-жөні: Ашенова
Г. Сыныбы: 5
«А» Қатысқан оқушылар
саны: Қатыспаған оқушылар
саны: Сабақ негізделген оқу
мақсаттары 5.1.3.1. Көркем шығармадағы
кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын
ашу; Сабақ
мақсаттары: Барлық
оқушылар: «Қобыланды батыр» жырының
негізгі идеясын сипаттай алады, кейіпкерлердің туысқандық қатынасын
анықтайды; Оқушылардың басым
бөлігі: Жырдың мазмұнын түсініп,
кейіпкерлер әрекетіне талдау
жүргізеді; Кейбір
оқушылар: Кейіпкерлердің әрекеті арқылы
бойындағы адами қасиеттерін шынайы өмірмен салыстырады, сыни
тұрғыдан бағалайды; Бағалау
критерийі
Жырдағы Қобыланды
батыр мен Құртқа сұлудың ерекшелігіне сипаттама бере
алады;
Шығарма
кейіпкерлерінің бойындағы жағымды, жағымсыз қасиеттерін анықтай
алады;
“Қобыланды батыр”
жырының сюжеттік композициялық құрылымын айта
алады; Тілдік
мақсаттар Пәнге қатысты негізгі
сөздер мен тіркестер: қозыжауырын жебе, ақ
алмасқа қол салды, семсерменен
серместі Диалог құруға/шығарма
жазуға арналған
тіркестер: Қара қыпшақ
Қобыланды,Қызылбастың елі, Құртқа сұлу, Қараманмен Қазанға жорығы,
Көбікті еліне жорығы, елін жаудан азат еткен
ер; Талқылауға арналған
тармақтар: Шығарма сіздерге қандай
әсер қалдырды? «Қобыланды батыр» жырының
идеясы қандай? «Қобыланды батыр» жырында
қандай оқиғалар
суреттеледі? Құндылықтарға баулу
Отанды сүюге
баулу;
Патриоттық
сезімдерін ашу; Жауапкершілікке
баулу; Ресурстар Оқулық, «WhatsApp» желісі,
«BilimLand» платформасы, слайд, ғаламтор, суреттер, ноутбук,
смартфон, бейнероликтер, бейнетаспалар, жеке
тапсырмалар Әдіс-тәсілдер «Сұрақ-жауап», «миға шабуыл»
әдісі, әңгімелеу, ««Тізбекті жалғастыр...» әдісі, «плюс-минус,
қызықты» әдісі Пәнаралық
байланыс Тарих, қазақ
тілі Алдыңғы
оқу Жырлардан түсінігі
бар. Сабақтың
жоспары Жоспарланған
уақыт Сабақ
барысы Ресурстар Басталуы 2
минут Ұйымдастыру
кезеңі: Сәлемдесу,
түгендеу; Психологиялық ахуал
тудыру: Оқушылар өз есімдерін «сын
есім» сөздерін пайдалану арқылы
таныстырады. 3
минут «Миға
шабуыл» әдісі бойынша өткен сабақты
еске түсіру мақсатында мынадай сұрақтар
қоямын:
1) Батырлар жыры
ауыз әдебиетіне жата ма, әлде жазба әдебиетіне жата
ма?
2) Батырлар жыры
дегеніміз не?
3) «Қобыланды батыр»
жырының тақырыбы қандай?
4) «Қобыланды батыр»
жырының идеясы қандай? 5) «Қобыланды батыр» жырында
қандай оқиғалар суреттеледі? слайд Ортасы 25
минут Жаңа
сабақ Жаңа сабақтың тақырыбы мен
мақсатын таныстырып өтемін.«Қобыланды батыр»жырынан үзінді
бейнетаспа көрсетемін. «Қобыланды
батыр» жырының кейіпкерлері жайлы
мәлімет беріп өтемін. 1-тапсырма Қобыланды мен Құртқа бейнесін
ашу; Қобыланды мен Құртқаның
ерекшелігіне жырдан мысал
келтіру; Дескриптор:
Қобыланды мен Құртқа
бейнесін ашады;
Жырдан мысалдар
келтіреді; ҚБ: қошемет
сөздермен 2
-тапсырма Жырдағы бір кейіпкерге таңдау
жасай отырып, кейіпкердің бойындағы жағымды, жағымсыз қасиеттерін
топтастыру. Кейіпкер Жағымды
қасиеттері Жағымсыз
қасиеттері
Дескриптор:
Кейіпкердің жағымды
және жағымсыз қасиеттерін
топтастырады;
ҚБ: балдық
бағалау
3-тапсырма
«Тізбекті
жалғастыр...» әдісін қолдана отырып, Қобыланды батыр жырының
сюжеттік композициялық құрылымын айту немесе
жазу;
Дескриптор:
«Тізбекті
жалғастыр...» әдісін қолдана отырып, Қобыланды батыр жырының
сюжеттік композициялық құрылымын айту немесе
жазады;
ҚБ: Бармақпен
бағалау
бейнетаспа
бейнеролик
жеке
тапсырма
жеке
тапсырма
дәптер
слайд
Аяқталуы
10
минут
Сабақты
бекіту
Сабақты қорыта келе,
оқушыларға ертегі кейіпкерлерінің бойындағы қасиеттері мен шынайы
өмірдегі адамдардың бойындағы қасиеттерін салыстырып, бұрынғы заман
батыры мен қазіргі заман батырының айырмашылықтары туралы
пікірлерін сұраймын.
Рефлексия
«Плюс-минус,
қызықты» әдісін қолданамын.
+ сабақтан алған оң
әсерлерін жазады;
-орындай алмаған
тапсырмалар мен қиындық туғызған мәселелерді
жазады;
Үйге
тапсырма
«Егер мен батыр
болсам...» тақырыбында шағын эссе
жазу;
«BilimLand»
тапсырмаларын орындау.
слайд
слайд
Қосымша
ақпарат
Саралау – Сіз
қосымша
көмек көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
Қауіпсіздік
жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен
байланыс
1.
Тапсырма:
«Құртқаның»
портретін жасау;
Дескриптор
:
«Құртқаның»
портретін жасайды;
ҚБ: балмен
бағалау
2.Тапсырма:
Қобыландының
батырлық әрекеттерін жырдан тауып
жазу;
Дескриптор
:
Қобыландының
батырлық әрекеттерін жырдан тауып
жазады;
ҚБ: балмен
бағалау
Қошемет сөздермен
бағалау;
Балдық жүйемен
бағалау;
Бармақпен
бағалау;
АКТ мен жұмыс
жасауда жан-жақты қауіпсіздік ережесін
сақтау;
Отанды сүюге
баулу;
Патриоттық
сезімдерін ашу;
Жауапкершілікке
баулу;
Қорытынды
бағамдау
Қандай | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













