|
|
Мұғалімнің аты-жөні: Досжанова Г.А. Күні: 5.12.2019ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 9-А,Ә,Б |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
2( ІI) - топ металдары мен олардың қосылыстары. Кальций |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
9.2.1.15 сілтілік жер металдардың жалпы сипатамаларын , қасиеттерін білу 9.2.1.16 II-топ металдарымен біріккен формулаларының аттарын білу 9.2.1.17 сілтілік жер металдардың химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін оттекпен,хлормен, күкіртпен,сумен құру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Кальцийдің периодтық жүйедегі орнын ,табиғаттағы таралуын,тұрмыста және өнеркәсіпте қолданылуын біледі. Оқушылардың басым бөлігі: II-топ элементтерінің бірігу,орынбасу, реакция теңдеулерін жаза және бір-бірінен ажырата біледі,теңестіре алады. Кейбір оқушылар: Химиялық реакциялар ерекшеліктерін саралай біледі,есеп шығару дағдылары қалыптасады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: II-топ элементі кальцийдің қоспаларын ажырата біледі,өндірістегі қолданылуын көрсете біледі. Негізгі сөздер мен тіркестер: Бірігу реакциясы, бор,мәрмәр,әктас,тұздар,доломит, нан содасы . Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған тармақтар: Химиялық реакцияларды бөліп саралау қандай жағдайға негізделген? Сіз неліктен, II-топ элементтері сілтілі жер металдары деп аталады Жазылым бойынша ұстанымдар: реакция типтері анықтамасын, сызбасын жаза білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған түрлі түсті стакандар,жеке,жұптық, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Күн шуақ әдісі, әңгімелеу, түсіндіру, , көрнекілік. Рефлексия. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология,математика, қазақ тілі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
I топ элементтерінің химиялық және физикалық құбылыстарын ажырата білу I топ элементтерінің химиялық реакциялардың жүру белгілерін білу I топ элементтерінің химиялық реакция теңдеулерін жаза білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақ барысы : |
Бағалау түрлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 7 минут |
1. Сәлемдесу. ә) сабаққа дайындығын тексеру б) оқушылар назарын сабаққа аудару 2.Психологиялық тренинг: «Тілек алаңы» оқушылар бір-біріне химиялық элементке теңеу арқылы тілек тілейді. Алтындай ардақты бол, күмістей салмақты бол,сынаптай жылдам бол. 3.Топтарға бөлу. Оқушылар түрлі түсті қағазда жазылған период,қатар,топ бойынша 3 топқа бөлініп отырады. 1-топ «Период»тобы жасыл 2-топ «Қатар»тобы сары 3-топ «Топ»тобы қызыл Топ басшысына бағалау парағы беріледі. Үй тапсырмасын сұрау. «Күн шуақ»әдісі бойынша сұрақтарға жауап беру.1-5 балл
|
1-топ – «Период» тобы жасыл 2-топ-«Қатар»тобы сары 3-топ-«Топ» тобы қызыл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 18 минут |
Интербелсенді тақтада берілген тапсырмаларды орындау. топ мүшелерінің топ басшысы бағалау парағына бағалайды. Жаңа сабақ. 1. Са – периодтық жүйедегі орны, атом құрылысы, табиғатта кездесуі, физикалық қасиеттері және химиялық қасиеттері,алынуы. Кальцийдің жалпы сипаттамасы және табиғатта таралуы
Кальцийдің физикалық қасиеттері, алыну әдісі
Кальцийдің химиялық қасиеттері
Кальций оксиді , ф/х қасиеттері
Кальций гидроксиді, химиялық қасиеттері және қолданылуы
Қолдану. Жеке жұмыс «Сәйкесін табыңдар» 1баллдан 6балл
Дескриптор: Білім алушы. -Кальций элементін біледі -Формулаларын жаза алады -Формуланың аттарын біледі Жұптық жұмыс «Формуласын құрастыру» 1 баллдан 6 балл
Дескриптор: Білім алушы -Элементтердің таңбаларын жаза алады -Формула құрастыра алады -Реакция теңдеуін жаза алады Деңгейлік тапсырмалар Есеп: А деңгей Бордың молекулалық массасын табыңдар. В деңгей Мәрмәрдағы кальций элементінің массалық үлесін табыңдар. С деңгей 50гр әктасты айырғанда көлемі қанша литр көміртек оксиді алынады. Дескриптор: Білім алушы -молекулалық массасын таба алады -массалық үлес таба алады -көлемді табу бойынша есеп шығара алады
|
Интер белсенді тақтадан видеоролик, Оқулық,жеке,жұптық, Топтық жұмысқа арналған ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы Сабақты бекіту 7 минут |
Ой қорыту Кальций элементі бойынша ой жинақтау және талдау жасау “Мәтіндегі қалдырылған сөздерді жазыңдар” 1баллдан 10 балл
Қажетті сөздер:
негіздік,+2,негізгі,+20,4,2,ек Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Мұғалімнің аты-жөні:
Досжанова Г.А. Күні:
5.12.2019ж СЫНЫП:
9-А,Ә,Б Қатысқан оқушылар
саны: Қатыспаған оқушылар
саны: Сабақтың
тақырыбы
2( ІI) - топ металдары мен олардың қосылыстары.
Кальций Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
9.2.1.15 сілтілік жер
металдардың жалпы сипатамаларын , қасиеттерін
білу
9.2.1.16 II-топ металдарымен
біріккен формулаларының аттарын
білу 9.2.1.17 сілтілік жер
металдардың химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін
оттекпен,хлормен, күкіртпен,сумен
құру Сабақ
мақсаттары
Барлық
оқушылар:Кальцийдің периодтық жүйедегі
орнын ,табиғаттағы таралуын,тұрмыста және өнеркәсіпте қолданылуын
біледі.
Оқушылардың басым
бөлігі:
II-топ элементтерінің
бірігу,орынбасу, реакция теңдеулерін жаза және бір-бірінен ажырата
біледі,теңестіре алады. Кейбір
оқушылар:
Химиялық
реакциялар ерекшеліктерін саралай
біледі,есеп шығару дағдылары
қалыптасады. Бағалау
критерийі Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын
өзіне аудара алады. Тілдік
мақсат
Оқушылар: II-топ элементі кальцийдің
қоспаларын ажырата біледі,өндірістегі қолданылуын көрсете
біледі.
Негізгі сөздер
мен тіркестер: Бірігу реакциясы,
бор,мәрмәр,әктас,тұздар,доломит, нан содасы
.
Сыныптағы
диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
Талқылауға
арналған тармақтар: Химиялық реакцияларды бөліп
саралау қандай жағдайға
негізделген?
Сіз
неліктен, II-топ элементтері сілтілі жер
металдары деп аталады Жазылым бойынша
ұстанымдар: реакция типтері анықтамасын,
сызбасын жаза білу Ресурстар Оқулық, суреттер, топқа бөлуге
арналған түрлі түсті стакандар,жеке,жұптық, топтық тапсырмалар,
кері байланыс, стикер. Әдіс-тәсілдер Күн шуақ әдісі, әңгімелеу,
түсіндіру, , көрнекілік.
Рефлексия. Пәнаралық
байланыс Биология,математика, қазақ
тілі. Алдыңғы
оқу
I топ элементтерінің
химиялық және физикалық құбылыстарын ажырата
білу
I топ элементтерінің
химиялық реакциялардың жүру белгілерін
білу I топ элементтерінің химиялық
реакция теңдеулерін жаза
білу Сабақтың
жоспары: Жоспарланған
уақыт Сабақ барысы
: Бағалау
түрлері
Басталуы 7
минут
1.
Сәлемдесу.
ә) сабаққа
дайындығын тексеру
б) оқушылар назарын
сабаққа аудару
2.Психологиялық
тренинг: «Тілек алаңы» оқушылар бір-біріне химиялық
элементке теңеу арқылы тілек тілейді. Алтындай ардақты бол,
күмістей салмақты бол,сынаптай жылдам
бол.
3.Топтарға
бөлу.
Оқушылар түрлі түсті
қағазда жазылған период,қатар,топ бойынша 3 топқа бөлініп
отырады.
1-топ
«Период»тобы жасыл
2-топ «Қатар»тобы
сары
3-топ «Топ»тобы
қызыл
Топ басшысына
бағалау парағы беріледі.
Үй тапсырмасын
сұрау. «Күн шуақ»әдісі бойынша сұрақтарға жауап беру.1-5
балл
I-топ элементтері не
деп аталады
Адам алақанының
қызуында балқитын металл
Металдардың кернеу
қатарын кім жасады
Ас содасының
формуласы Химиялық элементтер нешеге
бөлінеді
1-топ – «Период»
тобы жасыл
2-топ-«Қатар»тобы
сары
3-топ-«Топ» тобы
қызыл
Ортасы
18
минут Интербелсенді тақтада берілген
тапсырмаларды орындау.
топ мүшелерінің топ
басшысы бағалау парағына
бағалайды.
Жаңа
сабақ. 1. Са – периодтық жүйедегі
орны, атом құрылысы, табиғатта
кездесуі,
физикалық қасиеттері
және химиялық
қасиеттері,алынуы.
Кальцийдің жалпы
сипаттамасы және табиғатта
таралуы
Кальцийдің
физикалық қасиеттері, алыну
әдісі
Кальцийдің химиялық қасиеттері
Кальций оксиді ,
ф/х қасиеттері
Кальций
гидроксиді, химиялық қасиеттері және
қолданылуы
Қолдану. Жеке жұмыс «Сәйкесін табыңдар»
1баллдан 6балл .
СаО Кальций карбонаты,бор,мәрмәр,
ұлутас,әктас
.
Са(OH)2 Қос тұз-кальций, магний
карбонаттары,доломит
3.
CaCl2 Кальций хлориді,хлорлы
кальций 4.
CaCO3 Кальций сульфатының
кристаллогидраты, гипс 5.
CaSO4*2H2O
Кальций
оксиді, сөндірілмеген
әк 6.
MgCO3*CaCO3 Кальций гидроксиді.
сөндірілген әк, әк суы,ерітіндінің концентрациясына байланысты әк
сүті.
Дескриптор: Білім
алушы.
-Кальций элементін
біледі
-Формулаларын жаза
алады
-Формуланың аттарын
біледі
Жұптық жұмыс
«Формуласын құрастыру» 1 баллдан 6
балл Ca+Cl2 CaO Ca+N2 Ca(OH)2 Ca+HBr CaBr2+H2 Ca+O2 CaSO3+H2O Ca(OH)2+SO2 CaCl2 CaO+H2O Ca3N2
Дескриптор: Білім
алушы
-Элементтердің таңбаларын жаза
алады
-Формула құрастыра
алады
-Реакция теңдеуін
жаза алады
Деңгейлік
тапсырмалар Есеп:
А
деңгей
Бордың молекулалық
массасын табыңдар.
В
деңгей
Мәрмәрдағы кальций
элементінің массалық үлесін
табыңдар.
С
деңгей
50гр әктасты
айырғанда көлемі қанша литр көміртек оксиді
алынады.
Дескриптор: Білім
алушы
-молекулалық
массасын таба алады
-массалық үлес таба
алады
-көлемді табу
бойынша есеп шығара алады
Интер белсенді
тақтадан видеоролик,
Оқулық,жеке,жұптық, Топтық жұмысқа арналған
ресурстар
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
7
минут
Ой
қорыту
Кальций элементі
бойынша ой жинақтау және талдау
жасау
“Мәтіндегі
қалдырылған сөздерді жазыңдар” 1баллдан 10
балл
Кальций реттік
номері----------------------
Кальций---------топтың,--------топшасының
элементі
Кальций атомының
ядро заряды-------тең.
Кальций
атомында---------электрон
бар.
Кальций атомының
ядросында ------протон бар.
Кальций атомының
ядросында ------------нейтрон
бар.
Кальций атомының
----------энергетикалық деңгейі
бар.
Кальций атомының
сыртқы энергетикалық деңгейінде ------электрон
бар.
Кальций атомының
қосылыстардағы тотығу
дәрежесі------тең.
Кальций оксиді және
гидросиді сипаты---------.
Қажетті сөздер:
негіздік,+2,негізгі,+20,4,2,ек | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















