Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
ҰМЖ тарауы: Географияны зерттеу тәсілдері Күні: Сынып: 7 Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:Токаманова Ж.Р Қатыспағандар: |
|
|||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Географияны зерттеу тәсілдері |
|
|||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Географияны зерттеу нысандары |
|
||||||||||||||||
Оқу мақсаты: |
7.1.1.1 -Географияның зерттеу нысандарын анықтайды |
|
||||||||||||||||
Сабақ мақсаты: |
Жалпы мақсат: Географиялық зерттеу нысандарын анықтайды Барлығы: Географияның зерттеу нысандарын танып біледі Басым көпшілігі: Географияның зерттеу нысандарына ненің жататындығын біледі Кейбіреуі:Географияның зерттеу нысандарынның маңыздылығын түсінеді олармен жұмыс жасай алады |
|
||||||||||||||||
Бағалау критериилері: |
География ғылым мысалдарын жіктейді; Географияның зерттеу нысандарын танып біледі; Географиялық нысандарын зерттеу маңыздылығын түсіндіреді. |
|
||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар: |
Мәтінмен жұмыс істеу дағдыларын дамыту: оқушы географиялық зертеу нысандарын оқиды, талдайды. Сөйлеу дағдыларын дамыту: Мазмұны бойынша толық жауаптар береді. Пән бойынша сөздер мен терминдер: география, физикалық география, әлеуметтік-экономикалық география, картография, табиғи кешендер Диалогпен жазылым үшін қажетті тіркестер:
|
|
||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу: |
Ұлттық қауіпсіздіқ бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы-мемлекетіміздің белсеңді,теңдестірілген,сындарлы және жауапты ішкі саясатының басты мәні. Ғылыми жетістіктердің, яғни ақыл-ойдың дамуының арқасы екенін түсінуі арқылы оқушыларды білім алуға баулу.(«Мәңгілік елдің» 7 пункті.) |
|
||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс: |
Жаратылыстану, тарих, биология |
|
||||||||||||||||
Алдыңғы білім: |
5-сынып.Ғылымның рөлі 6-сынып. Физикалық география нені оқытады, Жер туралы географиялық білімнің дамуы. |
|
||||||||||||||||
Кезең |
Сабақтағы жоспар жаттығу түрлері |
Дерексөздер, ресурстар |
||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут |
Психологиялық ахуал Өте жақсы бір – бірімізге жылы лебімізді білдірейік Күніміз жарқын болсын! Аспаңымыз ашық болсын! Күніміз сәтті болсын! Деніміз сау болсын! «Шанырақ» әдісі арқылы үйге берілген тапсырманы еске түсіру: «Шанырақ» әдісі арқылы түске байланысты топқа бөлу Тақырыпқа шығу: Оқушыларға сұрақтар қою арқылы жаңа тақырыпқа шығу:Физикалық география не үшін табиағатты зерттейді? «География» ұғымын ғылымға қай ғалым енгізді? География ғылымы қандай сұрақтарға жауап беру керек? Сабақтың мақсаты оқушылармен бірлесе отырып анықталады Бағалау критерийлер:
Дескрипторлар:
Бағалау: «Басмармақ» -мадақтау |
Шаңырақ |
||||||||||||||||
Білу: Мақсаты: Өткен сыныпты қайталау |
Жұптық жұмыс: « Қос жазба күнделік» әдісі «География нысаны » ұғымы туралы бұрыннан білетін түсініктерді пайдаланып күнделіктің бір жағын толтырыңыз. Оқулық мәтінін пайдаланып екінші жағын толтырыңыз. Екі жақты салыстырып қорытынды шығарыңыз.
Бағалау: «Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі |
Оқулық, екі жақты күнделік қиынды қағаздары
|
||||||||||||||||
Түсіну: (15 минут) Мақсаты: Тақырыпты оқып мағынасын түсіну
|
Зейінді шоғырландыруға арналған жаттығу: «Атаулар туралы үш сұрақ» тәсілі бойынша. Мұнда жаңа сабаққа қатысты үш терминді тақтаға жазып, осы атауларға мынадай сұрақтарға жазбаша жауап беруді тапсырады.Жаңа термин:Өзен, тұсбағдар, карта
Бағалау: «Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі |
Оқулық, кесте үлестірме |
||||||||||||||||
Қолдану: (15 минут) Оқу мақсаты: Бұрыннан алған білімдерін қолдану, тұжырымдарды зерттеу.
|
ДЖИГСО әдісі.Оқушылар топта болып жұмыс атқарады, тақырыпшаларын оқиды, өзара талқылайды, спикер флипчарт қорғайды. 1-топ: «География –Жер табиғаты жайындағы ғылым» 2-топ: «: «Географияның ғылым ретінде даму тарихы» 3-топ: «Физикалық география» 4-топ «География нысаны» Бағалау критерийлер:
Дескрипторлар:
«Температураны өлшеу» әдісі Бағалау: «Екі жұлдыз. Бір тілек» арқылы бағалау. |
Оқулық, флипчарт, маркерлер |
||||||||||||||||
Талдау: (8минут) Мақсаты: Алған ақпаратты талдау барысында проблемалық жағдайларды шешу
|
Жеке жұмыс: «Тәжірибелік» әдіс Географиялық нысандарды өлшеуге арналған техникалық құралдарды кесені талдау Оқушылардың әр түрлі деңгейлерін ескеру мақсатында саралап оқытуды жүзеге асырамыз: - Жасай алмай отырған оқушыларға тапсырма орындау алгоритмі беріледі. - Қабілеті жоғары оқушылардың қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін қосымша тапсырма беріледі: Ауа райы элементтерінің қандай қасиеттерін өлшеуге, ал қайсыларын бағалауға болады дәлелдеп жазып беру
Бағалау критерийлер:
Дескрипторлар:
Бағалау: Нысана |
Оқулық
|
||||||||||||||||
Жинақтау: (7минут Оқу мақсаты: білу, түсіну,қолдану білімдерін жинақтау. Түсініксіз мәселелерді айқындау.
|
Топтық жұмыс: «Визуалды айғақтар» әдісі. Оқушыларға тандап алынған суреттерге эссе жазу
|
Фотосуреттер |
||||||||||||||||
Сабақтың соңы:
Рефлексия Бағалау
|
Рефлексия: -Қане, балалар! Оқыдық, салыстырдық. Тәжірибе жасадық, Соныменен сабақта Нені оқып үйрендік? «Алма ағашы әдісі» Оқушыларға сабақ басында екі түсті алма беріледі.Сабақ соңында алма ағашына ілу керек. Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын:менің көңіл – күйім көтеріңкі. Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл – күйім жоқ
|
|