|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі Тригонометрия |
Мектеп: №62 Н.Төреқұлов атындағы жалпы орта білім беретін мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 02.02.2022 |
Мұғалімнің аты-жөні: Ысмағұл Л.Р. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9аәбв |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тригонометрия формулалары. Бұрыштардың қосындысы мен айырмасының тригонометриялық формулалары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың типі |
Жаңа білімді меңгеру және бекіту, жаңа материалды бекіту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.4.3 бұрыштардың қосындысы мен айырымының, жарты және қос бұрыштың тригонометриялық формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
бұрыштардың қосындысы мен айырымының тригонометриялық формулаларымен танысу; тригонометриялық өрнектерді түрлендіру кезінде бұрыштардың қосындысы мен айырымының тригонометриялық формулаларын пайдалана алу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
бұрыштардың қосындысы мен айырымының тригонометриялық функцияларының формулаларын қорытып шығарады; бұрыштардың қосындысы мен айырымының тригонометриялық функцияларының формулаларын қолданады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: - бөлімнің ұғымдары мен терминдерін пайдаланады; - бұрыштардың қосындысы мен айырымының формулаларының қорытылуын түсіндіреді; - тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде формулалардың таңдалуын дәйектейді. Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жұптық жұмыс арқылы бірін-бірі құрметтеу, өзін-өзі бағалаудағы жауапкершілік, қауіпсіздік ережелерін сақтау, ұйымдастырушылық, тәртіптілік пен ұқыптылық тәрізді тұлғалық қасиеттерді қалыптастыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Архитектура, астрономия, физика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация – интербелсенді тақтаны қолдану https://www.twig-bilim.kz/film/european-mathematical-symbols-6881/ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Негізгі тригонометриялық функциялардың анықтамасын және бірлік шеңбер арқылы олардың қасиеттерін анықтай алу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі
|
Презентация №1-2 слайд
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут |
«Миға шабуыл» Өткен тақырыптар бойынша сұрақ - жауап «Серпілген сұрақ» әдісі Топтар тригонометриялық функциялардың қасиеттеріне дайындап келген сұрақтарын қояды 1топ 2 топқа, 2 топ 3 топқа, 3 топ 1 топқа сұрақтар қояды Бағалау критерийлері:
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Мозаика құрастыру Formulator Tarsia бағдарламасында дайындалған сұрақтарды жауаптарымен сәйкестендіре отырып фигураны құрастыру Мақсат: Өткен тақырыптар бойынша дағдыны қалыптастыру Критерийлері:
|
Formulator Tarsia |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Сергіту сәті Тригонометриялық лайфхак Оқушылар бұрыш синусының, косинусының, тангенсінің және котангенсінің мәндерін оңай жаттау тәсілдерімен таныстырады |
https://m.youtube.com/watch?v=UEkYLB2uvyQ https://youtu.be/JH9e-m_HS8I |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Жаңа сабақты меңгерту /Bilimlend.kz платформасының OnlineMektep бөлімі көмегімен/ Теорема. Кез келген α; β бұрыштары үшін cos(α – β)=cosα cosβ + sinα sinβ (1)
О(0;0);
В(х1;
у1) ,
С(х2;
у2) десек,
онда
Синус пен
косинус анықтамасынан : х1=r cos
α,
y1 = r sin
α,
x2=rcosβ,
y2=rsinβ. Осыларды (*)
теңдігіне қойсақ, Екінші жағынан скалярлық көбейтіндінің анықтамасы бойынша:
cos(α – β)=cosα cosβ + sinα sinβ (1) Оқушыларға аргументтер қосындысы косинусының формуласын α + β аргументтер айырмасын α мен (-β)-ның қосындысы түрінде ала отырып өз беттерінше қорытуды ұсынамыз. Тақырыпты меңгеруін тексеру мақсатында топтарға есептер ұсынылады: № 1. Ықшамдаңыз: а) cos α cos 3α – sinα sin3α б) sin 2α cos α - cos 2α sin α в) sin α cos 3α + cos α sin 3α
г)
№ 2. Есептеңіз: а) cos 18 cos 12 – sin18 sin12 б) sin 40 cos 5 + cos 40 sin 5 в) sin 10 cos 20 + cos 10 sin 20 г) cos 7 cos 38 – sin7 sin38
Формулаларды қолдану дағдыларын пысықтау үшін оқушыларға жұптық тапсырма ұсынылады. Жұптық жұмыс: Жұптар бір-бірін дескриптордың талаптарын ескере отырып дайын жауаптармен тексеріп, бағалайды. А деңгейі 1.Өрнекті ықшамдаңдар:
1)
Жауаптары:
1) Дескриптор: 1. Қосу формуласын қолданып, өрнекті түрлендіреді; 2. Ұқсас мүшелерін біріктіреді; 3. Жауабын табады. В деңгейі 1.Тепе теңдікті дәлелдеңдер: 1)
2)
Дескриптор: 1.Теңдіктің солжағына қосу формуласын қолданадф; 2. Ұқсас мүшелерді біріктіреді; 3. Теңдіктің оң жағына тең екенін дәлелдейді. С деңгейі 1.Есептеңдер: Дескриптор: 1. Қосуформуласын қолданып өрнекті түрлендіреді; 2. Берілген мәндерді өрнекке қойып, ықшамдайды; 3. Бұрыштың мәнін табады.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі
Тригонометрия
Мектеп: №62 Н.Төреқұлов
атындағы жалпы орта білім беретін
мектебі
Күні: 02.02.2022
Мұғалімнің аты-жөні: Ысмағұл Л.Р.
Сынып: 9аәбв
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақ тақырыбы
Тригонометрия
формулалары. Бұрыштардың
қосындысы мен айырмасының тригонометриялық
формулалары
Сабақтың типі
Жаңа білімді меңгеру және бекіту, жаңа
материалды бекіту Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
9.2.4.3 бұрыштардың қосындысы мен
айырымының, жарты және қос бұрыштың тригонометриялық формулаларын
қорытып шығару және қолдану;
Сабақ мақсаттары бұрыштардың қосындысы мен
айырымының тригонометриялық формулаларымен
танысу; тригонометриялық өрнектерді
түрлендіру кезінде бұрыштардың қосындысы мен айырымының
тригонометриялық формулаларын пайдалана
алу. Бағалау критерийлері бұрыштардың қосындысы мен
айырымының тригонометриялық функцияларының формулаларын қорытып
шығарады; бұрыштардың қосындысы мен
айырымының тригонометриялық функцияларының формулаларын
қолданады
Тілдік мақсаттар
Оқушылар: -
бөлімнің ұғымдары мен терминдерін пайдаланады; - бұрыштардың қосындысы мен
айырымының формулаларының қорытылуын
түсіндіреді; - тригонометриялық өрнектерді
түрлендіруде формулалардың таңдалуын
дәйектейді. Пәнге тән лексика мен
терминология: аргументтердің қосындысының
синус/косинус/тангенс/котангенсы; аргументтердің айырмасының
синус/косинус/тангенс/котангенсы; дәрежені төмендету
формуласы; жартылай аргумент/бұрыш; синустардың/косинустардың/тангенстердің қосындысы мен
айырмасы Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен
тіркестер: өрнектің сол/оң жағына
дәрежені төмендету формуласын қолданамыз; қос
бұрыштың формулаларын қолдана отырып, ... формулаларын қорытып
шығаруға болады
екі бұрыштың қосындысы мен
айырмасының синусы мен косинусы формулаларын қолдана отырып, ...
формулаларын қорытып шығаруға болады
Құндылықтарды дарыту Жұптық жұмыс арқылы бірін-бірі
құрметтеу, өзін-өзі бағалаудағы жауапкершілік, қауіпсіздік
ережелерін сақтау, ұйымдастырушылық, тәртіптілік пен ұқыптылық
тәрізді тұлғалық қасиеттерді қалыптастыру Пәнаралық байланыстар Архитектура, астрономия, физика АКТ қолдану дағдылары Презентация – интербелсенді тақтаны
қолдану
https://www.twig-bilim.kz/film/european-mathematical-symbols-6881/
Бастапқы білім Негізгі тригонометриялық
функциялардың анықтамасын және бірлік шеңбер арқылы олардың
қасиеттерін анықтай алу Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар Сабақтың басы 2
минут
Ұйымдастыру кезеңі Мұғалім оқушылардың назаларын
шоғырландырады; оқушылармен бірге сабақ
мақсаттарын / ОМ айқындайды; оқушылардың «жақын арадағы даму аймағын»
анықтау; Үй жұмысын
тексеру; Оқушылардың жетекші білімдері
мен дағдыларын өзектендіру. (Өтілген мәліметтер бойынша
білім мен іскерліктерін жүйелеу); Оқушыларға топтарға
біріктіру.
Презентация
№1-2
слайд
3
минут
«Миға
шабуыл» Өткен тақырыптар бойынша сұрақ
- жауап
«Серпілген
сұрақ» әдісі
Топтар тригонометриялық
функциялардың қасиеттеріне дайындап келген сұрақтарын
қояды
1топ 2 топқа, 2 топ 3 топқа, 3
топ 1 топқа сұрақтар қояды Бағалау критерийлері:
Тайм-менеджмент.
Оқушының
белсенділігі.
Материалды дұрыс, нақты
мазмұндауы.
Мазмұнның түсінікті, толық
берілуі. 5
минут
Мозаика құрастыру
Formulator
Tarsia бағдарламасында дайындалған
сұрақтарды жауаптарымен сәйкестендіре отырып фигураны
құрастыру
Мақсат: Өткен тақырыптар бойынша
дағдыны қалыптастыру
Критерийлері: Тригонометриялық функциялардың
анықтамасын біледі. Бұрыш синусының, косинусының,
тангенсінің және котангенсінің мәндерін
біледі Тригонометриялық функциялардың
қасиеттерін біледі Негізгі тригонометриялық тепе
теңдіктерді біледі. Formulator
Tarsia 5
минут
Сергіту сәті
Тригонометриялық лайфхак Оқушылар бұрыш синусының,
косинусының, тангенсінің және котангенсінің мәндерін оңай жаттау
тәсілдерімен таныстырады
https://m.youtube.com/watch?v=UEkYLB2uvyQ https://youtu.be/JH9e-m_HS8I Сабақтың ортасы 20
минут
Жаңа сабақты
меңгерту /Bilimlend.kz платформасының OnlineMektep бөлімі
көмегімен/ Теорема. Кез келген α; β
бұрыштары үшін cos(α –
β)=cosα cosβ
+
sinα sinβ
(1) О(0;0);
В(х1;
у1) ,
С(х2;
у2) десек,
онда
Синус пен
косинус анықтамасынан : х1=r cos
α,
y1 = r sin
α,
x2=rcosβ,
y2=rsinβ. Осыларды (*)
теңдігіне қойсақ,
Екінші жағынан скалярлық
көбейтіндінің анықтамасы бойынша:
cos(α –
β)=cosα cosβ
+
sinα sinβ
(1)
Оқушыларға
аргументтер қосындысы косинусының формуласын
α +
β аргументтер
айырмасын α
мен
(-β)-ның қосындысы түрінде
ала отырып өз беттерінше қорытуды ұсынамыз.
Тақырыпты
меңгеруін тексеру мақсатында топтарға есептер
ұсынылады:
№ 1.
Ықшамдаңыз:
а) cos
α cos
3α
–
sinα
sin3α
б) sin
2α
cos α - cos
2α
sin α
в) sin
α cos
3α
+
cos α
sin
3α
г)
№ 2. Есептеңіз:
а) cos 18
cos 12 – sin18 sin12
б)
sin 40 cos 5 + cos 40 sin 5
в)
sin 10 cos 20 + cos 10 sin 20
г)
cos 7 cos 38 – sin7 sin38
Формулаларды
қолдану дағдыларын пысықтау үшін оқушыларға жұптық тапсырма
ұсынылады.
Жұптық
жұмыс: Жұптар бір-бірін
дескриптордың талаптарын ескере отырып дайын жауаптармен тексеріп,
бағалайды. А
деңгейі 1.Өрнекті ықшамдаңдар:
1)
Жауаптары:
1)
Дескриптор:
1. Қосу формуласын қолданып,
өрнекті түрлендіреді;
2. Ұқсас мүшелерін
біріктіреді;
3. Жауабын табады. В
деңгейі 1.Тепе теңдікті
дәлелдеңдер: 1)
2)
Дескриптор:
1.Теңдіктің солжағына қосу
формуласын қолданадф;
2. Ұқсас
мүшелерді біріктіреді;
3. Теңдіктің оң жағына тең
екенін дәлелдейді. С
деңгейі 1.Есептеңдер:
Дескриптор:
1.
Қосуформуласын қолданып өрнекті түрлендіреді;
2. Берілген мәндерді өрнекке
қойып, ықшамдайды;
3. Бұрыштың мәнін
табады.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














