|
Пән: жаратылыстану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жанды табиғат Бөлімше: Жануарлар Күні: 12.10.2023 Сынып: 3 «А» |
Мектеп: №66 МЛ Мұғалімнің аты-жөні: Анарбаева Г.С. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.2.2.1 жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктеу; 3.2.2.2 жануарларды тіршілік ортасы бойынша ажырату; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктейді. Көптеген оқушылар: Жануарлардың тіршілік ортасы анықтайды. Кейбір оқушылар: Түрлі ақпарат көздерінен жануарлар туралы мәліметтерді зерделейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктейді; -Жануарларды тіршілік ортасына қарай ажыратады; -Түрлі ақпарат көздерінен жануарлар туралы мәліметтерді зерделейді; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: омыртқалы және омыртқасыз жануарлар Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Омыртқасыздар деп неге аталған? Омыртқалылар дегенді қалай түсінесіңдер? Омыртқалылардың омыртқасыздардан айырмашылығы қандай? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ынтымақтастық құндылығы жұппен, топпен бірлесе жұмыс істеу барысында қалыптасады. Құрмет бір-бірімен жұмыс істеу барысында бір-бірлерін тыңдауға, сыйлауға дағдыланады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану пәнімен байланыс әр жануардың тіршілік ортасы кезінде жасалады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
https://youtu.be/3soQi66OtxQ сілтеме арқылы жаңа тақырыпқа шолу жасайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Алдыңғы тақырыптардан жануарлардың кластарға бөлінетінін біледі. Осы сабақ барысында омыртқалы және омыртқасыздарды жіктеп, тіршілік ету ерекшеліктерін біледі.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин
Сабақтың ортасы 30мин
Сабақтың соңы 8 мин
|
І.Қызығушылығын ояту Оқушылармен амандасу,түгелдеу Балалар, бүгінгі сабақта топпен жұмыс жасаймыз. Оқушылар әр дұрыс жауабы үшін смайлик алады. Сабақ соңында қай топ жеңгенін смайлик саны арқылы анықталады. Өткен тақырыпты қайталау Сұрақтар қою.Топтық жұмыс -Өсімдіктермен жануарлардың байланысы қандай? -Жорғаторғай мен тиін өсімдіктердің тұқымының таралуына қалай көмектеседі? -Жолжелкен сияқты шөптесін өсімдіктер қалай көбейеді? -Жануарларға қандай өсімдіктер қажет? ІІ.Мағынаны тану Оқушыларға аудио тыңдату. 1-тапсырма. Суреттермен жұмыс. Жеке жұмыс Тақтада жануарлардың суреттері ілулі тұрады. Оқушыларға төмендегідей сұрақтар қойылады: -Тақтада нелердің суреттері бар? -Оларды қандай топтарға бөлуге болады? Ендеше, әр топ өз атына сәйкес суреттерді алады және мекен ететін орнын айтады. 1 топ: Бауырмен жорғалаушылар 2 топ: Құстар 3 топ: Жәндіктер 4топ: Сүтқоректілер -Жануарларды тағы қандай топтарға бөлуге болады? Мұғалімнің түсіндірме сөзі: Сүтқоректілер — төлдерін сүтпен қоректендіреді. Жәндіктер немесе бунақденелілер : денесі өте жұмсақ, нәзік Бауырымен жорғалаушылар-бауырымен жорғалап қозғалады Құстар-олар ұшады.
Теңіз
жануарлары: медуза, теңіз
жұлдызы Қосмекенділер—құрлықта да,суда да тіршілік етеді
Балықтар-суда тіршілік етеді.
Жануарлар омыртқалы және омыртқасыздар деп те
бөлінеді. . -Біздің бүгінгі сабағымыздың
тақырыбы Омыртқалы және омыртқасыз
жануарлар. Сабақтың мақсаты
жануарларды омыртқалы және
омыртқасыздар деп жіктеу және оларды тіршілік ортасына қарай
ажырату. 2-тапсырма. Жұмбақ жасыру. Жеке жұмыс 1.Жолбарысқа ұқсайды, Тышқанды ғана
ұстайды.(Мысық). 2. Суда жүрсе өнеді, Судан
шықса өледі. (Балық). 3. Көктемде келіп, күзде
кетеді,
Сергіту сәті.Мозайка
құрастыру. Топтық жұмыс
Оқушыларға жануарлар мозайкасы беріледі.Құраған
жануарларының омыртқал немесе омыртқасыз екенін айтады.
Мәтінмен жұмыс. Оқушыларға «Есте сақта!» мәтінін оқытамын.
Жеке жұмыс
-Омыртқасыз жануарлар қалай қорғанады? -Олар тіршілік ету ортасына қалай бейімделеді?
«Ия» , «жоқ» әдісі Топтық жұмыс ( әр дұрыс жауаптың тұсына « қосу таңбасын + қойыңыз» Мақсаты:алған білімін қаншалықты меңгергенін анықтайды Дескриптор:Кестедегі сұрақтарға жауап береді.
Жұмыс парағы.Жеке жұмыс Омыртқалы, омыртқасыз жануарларды ажыратады Ой қозғау.Сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. Жеке жұмыс -Бұгінгі сабақта қандай тақырыппен таныстық? - Омыртқасыздар деп неге аталған? -Омыртқалылар дегенді қалай түсінесіңдер? -Омыртқалылардың омыртқасыздардан айырмашылығы қандай? Үйге тапсырма. 1.Төмендегі сұрақтарға жауап іздеу. -Омыртқасыз жануарлар қалай қорғанады? -Олар тіршілік ету ортасына қалай бейімделеді? 2. Әр оқушы өзіне ұнаған жануардың суретін салады немесе мүсінін жасайды және міндетті түрде омыртқасын көрсету. Жеңімпаз топты анықтау. Әр топ жинаған смайликтерін санайды.Көп смайлик жинаған топ жеңіске жетеді. Кері байланыс. «Ұстазға хат» |
Сұрақтарға жауап береді.
Жануарлар туралы қызықты мәлімет тыңдайды.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Анарбаева Гулшат СметовнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз ашық сабақ
Тақырып бойынша 31 материал табылды
ашық сабақМатериал туралы қысқаша түсінік
Жаратылыстану пәнінен "Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар" тақырыбына ашық сабақ әзірлемесі.Жануарлардың түрін ахыратуға тапсырмалар берілді.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













