Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқамерзімді жоспар
Бөлім: |
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Химиялық элементтердің периодтық жүйесі. |
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
06.02.2024 |
Сыныбы: 8 В |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық элементтерді периодтық жүйедегі орны мен атом құрылысы тұрғысынан сипаттау |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.1.4 -периодтық жүйедегі орны бойынша химиялық элементті сипаттау |
Сабақтың мақсаты: |
Периодтық жүйедегі химиялық элементтерді атом құрылысы тұрғысынан және периодтық кестедегі орны бойынша сипаттайды. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
Сабақтың басы 6 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. 2.« Сәлемдесу» әдісі бойынша сыныпта ынтымақтастық атмосферасы мен бірлескен оқу ортасын құру: 3. Топқа бөлу «Жасырын элементтер» әдісі арқылы 6 баладан 4 топқа бөледі. 4. Өткен тақырыпты пысықтау мақсатында «Элементтерге сипаттама бер» әдісі тапсырмасын орындау. |
Оқушылар оқытушымен сәлемдеседі. Оқушыларға оқытушы сабаққа сәттілік тілейді Өткен тақырыпты қайталау мақсатында Топ басшыларын сайлап алу
|
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Бағалау «Тәтті пробирка» әдісі арқылы жүзеге асады: Пробирка қоржынға тәтті витаминді салып отырады. Әр дұрыс жауапқа 1 балл
Қалыптастырушы бағалау: Өзін – өзі бағалау жұмысы. (әр балаға 6сұрақтан – 3 балл)
|
Презентация көрнекіліктер, АКТ құралдары, оқулық |
||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3 мин. 3 мин. 4 мин |
«Ой қозғау» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау стратегиясы арқылы тақырыпқа байланысты тірек сөздерді көрсетеді және сол бойынша сұрақтар қойылады:
Тақырыпты анықтағаннан кейін сабақтың мақсаттарымен таныстырады. Оқытушы тақырып бойынша түсіндірме жұмыстарын презентация (арқылы жүргізеі. Бейне ролик көрсету Практикалық бөлім. Жалынның түсін анықтау Na, Cu , Mg |
Суретте көрсетілген тірек сөздерді байланыстырып, тақырыпқа болжам жасайды. Тақырыпты анықтап, сабақтың мақсаттарымен танысады.
Тақырып бойынша түсіндірме жұмыстарын тыңдайды және сұрақтарға жауап беріп отырады.
1 тапсырма: Элементтердің периодтық кестесін пайдаланып, келесі сұрақтарға жауап беріңдер: а) ең жеңіл элементті; ә) рет нөмірі 12-элементті; б) 3-периодтағы металдарды; в) 2-периодтағы бейметалды; г) атомдық массасы 80-ге тең элементті. д) 4-периодта 1-топтың қосымша топшасында орналасқан элементті атаңдар Оқушылар түсінгенін қысқаша айтып береді |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
Презентация көрнекіліктер, АКТ құралдары, Оқулық https://youtu.be/18s4b0qVz5U?si=RCK6sEHm8Sfx3LZO |
||||||||||||||||||
6 мин. |
Жеке жұмыс «Аквариум»әдісі Тапсырмалар айдарындағы 1 -тапсырманы орындатады, бақылайды . |
1 тапсырма: Оқушылар судың ішінде жасырынған химиялық формулаларды тауып Салыстырмалы молекулалық массаларын есептейді |
Бағалау «Тәтті пробирка» әдісі арқылы жүзеге асады: Пробирка қоржынға тәтті витаминді салып отырады. Бір-бірін бағалау. Әр дұрыс жауапқа 1 балл
|
Презентация көрнекіліктер, АКТ құралдары, оқулық |
||||||||||||||||||
6 мин
|
. Топтық жұмыс «Жұмыртқа аршу» әдісі арқылы жүзеге асады. Тақтада суреттері ілулі тұрады Жұмыртқаны ашу арқылы оқушыларды есеп күтеді |
Әр топ мүшесі ортаға шығып, жұмыртқаны ашып, есепті алады. Тобына барып бірлесе есеп шығарады. Тапсырма n= m/Mr n=v/Vm n=m p 1.Мөлшері 0,5 моль судың массасын есептеп шығарыңдар 2.Мөлшері 0,8 моль көміртегі(IV) оксидінің массасын есептеп 3.Массасы 24 г темір неше моль болады? 4.Массасы 136г мырыш хлориді неше моль болады? Тапсырма: Мына айналымдарды жүзеге асырып, реакция теңдеулерін жазыңдар: Ca→Ca(OH)2→CaCl2→CaCO3 |
Бағалау «Тәтті пробирка» әдісі арқылы жүзеге асады: Пробирка қоржынға тәтті витаминді салып отырады. Қалыптастырушы бағалау: бағалау жұмысы. Өзін -өзі бағалау Әр дұрыс жауапқа 1 балл Жиыны 2 балл |
Презентация көрнекіліктер, АКТ құралдары, оқулық |
||||||||||||||||||
10 мин. |
Топтық жұмыс Тарсия» әдісі. Тапсырмалар айдарындағы 2 -тапсырманы орындатады, бақылайды |
2 - тапсырма:
1 –топ: V
( Материалды жүктеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |