Бекітемін
Мектеп директоры
___________________Ш.А.Абиткожаева
|
Бөлім: |
3-бөлім. «Адам жанының құпиясы» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Г.Исаева |
|
Күні: |
19.02.2025 |
|
Сыныбы: 9 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
"Ұлпан" романының сюжеттік-композициялық құрылымы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.1.1 Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау; 9.2.3.1. Шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды; Шығармадағы портретті, пейзажды, теңеуді табады, оларға анықтама береді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8 мин.
|
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Керекті құрал-жабдықтарын дайындату. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушыларға домбыра, қоржын, асық, киіз үй суреттеріне жазылған жылы сөздерді тарата отырып, сабақты бастау. 3. Үй тапсырмасын тексеру. «Кездейсоқ дөңгелек» әд. Балмұздақ таяқшаларында жазылған оқушылар есімін таңдау арқылы оқушылар кездейсоқ дөңгелекте берілген сұрақтарға жауап береді. ЕҚБ оқушыға арналған сұрақтар: 1. Шығарманың негізгі идеясы қандай? 2. Жазушы жасаған Ұлпан бейнесі қандай? 3.Романның эпилогы қандай? 4.Романның прологы қандай? ЕБҚ оқушыға арналған сұрақтар: 1. «Ұлпан» романы қай жылы жазылды? 2.Ұлпанның қызының есімі кім? 3.Кім Ұлпанды қара жорғасына мінгізіп аттандырып жіберді? 4. Шығарма нешінші ғасырдағы қазақ даласын суреттейді? 4. Сабақ мақсатымен, тақырыбымен таныстыру. |
Оқушылар сабаққа дайындық жүргізеді. Оқушылар жылы сөздерді оқып, танысады. Үй тапсырмасын қайталауға арналған кездейсоқ барабанда берілген сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ:мадақтау Дескриптор -сұраққа дұрыс жауап береді |
|
|
Сабақтың ортасы
5 мин |
1-тапсырма. О.Ж. Дәптермен жұмыс. Банк картасында берілген шығарма үзіндісінен троп, көріктеу құралын тауып, оған анықтама бер. |
Банк картасындағы штрихкодты өшіру арқылы тапсырманы ашады. Үзіндіден троп, көріктеу құралын тауып, оған анықтама береді. Дәптерге жазады. |
Дескриптор Жалпы – 2 балл -көріктеу құралын (портрет, пейзаж , метафора,теңеу) табады - оларға анықтама береді |
Банк картасы
|
|
20 мин |
2-тапсырма.Ж.А. 1-топ.Шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жаса. 2-топ.Шығарманың идеясын,кейіпкерлерін жаз. Бес жолды өлең құрастыр. Шығарма мазмұнына сюжетті сурет салл. 3-топ.Шығармаға сатылай кешенді талдау жаса. 4-топ. Шығармадағы негізгі кейіпкерлерді, бойындағы қасиеттерін,кейіпкерге хат жаз. |
Топтық жұмыс жүргізеді. Топ ережесін сақтайды. Әр топ өзінің тапсырмасына сай дескриптор бойынша жұмыс жүргізеді. Шығармаға композициялық талдау, сатылай кешенді талдау жасайды.Шығарма кейіпкерлерін табады, оларға мінездеме береді, кейіпкерге хат жазады, синквейн құрастырады. |
Дескриптор Жалпы – 5 балл (әр топтың тапсырмасына сай дескрипторлар) 1-топ. - оқиға басын жазады -дамуын жазады -оқиға байланысуын жазады -оқиға шиеленісуі жазады - шарықтау шегін жазады 2-топ -шығарма кейіпкерлерін жазады - идеясын жазады -синквейн құрылымын біледі - синквейн құрастырады -сюжетті сурет салады 3-топ. -шығарма тақырыбы, жанрын жазады - оқиға басын жазады -дамуын жазады -оқиға шиеленісуін жазады -шарықтау шегін жазады 4-топ. -кейіпкерлерін жазады -бойындағы қасиеттерін жазады -хат жазу құрылымын біледі -кейіпкерге хат жазады -орфографиялық норманы сақтап жазады |
|
|
|
Сергіту сәті «Зымыран сұрақтар» әдісі. 1.Қазақ қызына тән қандай қасиеттер болу керек? 2.Ер жігіттің бойында қандай қасиеттер болу керек? 3.Ұл, қыз туралы қандай мақал-мәтел білесіздер? |
|||
|
Сабақтың соңы
12 мин. |
Бекіту:3-тапсырма. «ZipGrade» платформасы Шығарма бойынша тест сұрақтарына жауап бер. Рефлексия: «ҚҚҚ» кестесі. 1.Шығарманың негізгі идеясы қандай? 2.Шығармада қандай көріктеу құралдары кездесті? 3.Шығарманың басы қалай басталды? 4.Шығарманың шешімі қандай болды? Бағалау: «Бәйге» Оқушылар сабақ бойы жинаған балл санын санап, «Бәйге» бағалау тақтасына іледі. Үй тапсырмасы: 13-тапсырма 194 бет |
Тақырыпты бекіту мақсатында берілген тест сұрақтарына жауап береді. Сұарақтарға жауап беру арқылы оқушылар тақырып бойынша қорытынды жасайды. Сабақ барысында Не қызықты болды? Не құнды болды?Не қиын болды ? сұрақтарына жауап береді. Оқушылр өзін-өзі бағалайды. Сабақ барысында жинаған балл санын «Бәйге» тақтасына іледі. |
Дескриптор Жалпы – 3 балл -5-10 сұраққа дұрыс жауап береді-1 балл -11-15 сұраққа дұрыс жауап береді-2 балл -16-20 сұраққа жауап береді-3 балл 1-10 баллдық жүйе |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ
Ашық сабақ
Бекітемін
Мектеп директоры
___________________Ш.А.Абиткожаева
|
Бөлім: |
3-бөлім. «Адам жанының құпиясы» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Г.Исаева |
|
Күні: |
19.02.2025 |
|
Сыныбы: 9 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
"Ұлпан" романының сюжеттік-композициялық құрылымы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.1.1 Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау; 9.2.3.1. Шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды; Шығармадағы портретті, пейзажды, теңеуді табады, оларға анықтама береді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8 мин.
|
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Керекті құрал-жабдықтарын дайындату. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушыларға домбыра, қоржын, асық, киіз үй суреттеріне жазылған жылы сөздерді тарата отырып, сабақты бастау. 3. Үй тапсырмасын тексеру. «Кездейсоқ дөңгелек» әд. Балмұздақ таяқшаларында жазылған оқушылар есімін таңдау арқылы оқушылар кездейсоқ дөңгелекте берілген сұрақтарға жауап береді. ЕҚБ оқушыға арналған сұрақтар: 1. Шығарманың негізгі идеясы қандай? 2. Жазушы жасаған Ұлпан бейнесі қандай? 3.Романның эпилогы қандай? 4.Романның прологы қандай? ЕБҚ оқушыға арналған сұрақтар: 1. «Ұлпан» романы қай жылы жазылды? 2.Ұлпанның қызының есімі кім? 3.Кім Ұлпанды қара жорғасына мінгізіп аттандырып жіберді? 4. Шығарма нешінші ғасырдағы қазақ даласын суреттейді? 4. Сабақ мақсатымен, тақырыбымен таныстыру. |
Оқушылар сабаққа дайындық жүргізеді. Оқушылар жылы сөздерді оқып, танысады. Үй тапсырмасын қайталауға арналған кездейсоқ барабанда берілген сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ:мадақтау Дескриптор -сұраққа дұрыс жауап береді |
|
|
Сабақтың ортасы
5 мин |
1-тапсырма. О.Ж. Дәптермен жұмыс. Банк картасында берілген шығарма үзіндісінен троп, көріктеу құралын тауып, оған анықтама бер. |
Банк картасындағы штрихкодты өшіру арқылы тапсырманы ашады. Үзіндіден троп, көріктеу құралын тауып, оған анықтама береді. Дәптерге жазады. |
Дескриптор Жалпы – 2 балл -көріктеу құралын (портрет, пейзаж , метафора,теңеу) табады - оларға анықтама береді |
Банк картасы
|
|
20 мин |
2-тапсырма.Ж.А. 1-топ.Шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жаса. 2-топ.Шығарманың идеясын,кейіпкерлерін жаз. Бес жолды өлең құрастыр. Шығарма мазмұнына сюжетті сурет салл. 3-топ.Шығармаға сатылай кешенді талдау жаса. 4-топ. Шығармадағы негізгі кейіпкерлерді, бойындағы қасиеттерін,кейіпкерге хат жаз. |
Топтық жұмыс жүргізеді. Топ ережесін сақтайды. Әр топ өзінің тапсырмасына сай дескриптор бойынша жұмыс жүргізеді. Шығармаға композициялық талдау, сатылай кешенді талдау жасайды.Шығарма кейіпкерлерін табады, оларға мінездеме береді, кейіпкерге хат жазады, синквейн құрастырады. |
Дескриптор Жалпы – 5 балл (әр топтың тапсырмасына сай дескрипторлар) 1-топ. - оқиға басын жазады -дамуын жазады -оқиға байланысуын жазады -оқиға шиеленісуі жазады - шарықтау шегін жазады 2-топ -шығарма кейіпкерлерін жазады - идеясын жазады -синквейн құрылымын біледі - синквейн құрастырады -сюжетті сурет салады 3-топ. -шығарма тақырыбы, жанрын жазады - оқиға басын жазады -дамуын жазады -оқиға шиеленісуін жазады -шарықтау шегін жазады 4-топ. -кейіпкерлерін жазады -бойындағы қасиеттерін жазады -хат жазу құрылымын біледі -кейіпкерге хат жазады -орфографиялық норманы сақтап жазады |
|
|
|
Сергіту сәті «Зымыран сұрақтар» әдісі. 1.Қазақ қызына тән қандай қасиеттер болу керек? 2.Ер жігіттің бойында қандай қасиеттер болу керек? 3.Ұл, қыз туралы қандай мақал-мәтел білесіздер? |
|||
|
Сабақтың соңы
12 мин. |
Бекіту:3-тапсырма. «ZipGrade» платформасы Шығарма бойынша тест сұрақтарына жауап бер. Рефлексия: «ҚҚҚ» кестесі. 1.Шығарманың негізгі идеясы қандай? 2.Шығармада қандай көріктеу құралдары кездесті? 3.Шығарманың басы қалай басталды? 4.Шығарманың шешімі қандай болды? Бағалау: «Бәйге» Оқушылар сабақ бойы жинаған балл санын санап, «Бәйге» бағалау тақтасына іледі. Үй тапсырмасы: 13-тапсырма 194 бет |
Тақырыпты бекіту мақсатында берілген тест сұрақтарына жауап береді. Сұарақтарға жауап беру арқылы оқушылар тақырып бойынша қорытынды жасайды. Сабақ барысында Не қызықты болды? Не құнды болды?Не қиын болды ? сұрақтарына жауап береді. Оқушылр өзін-өзі бағалайды. Сабақ барысында жинаған балл санын «Бәйге» тақтасына іледі. |
Дескриптор Жалпы – 3 балл -5-10 сұраққа дұрыс жауап береді-1 балл -11-15 сұраққа дұрыс жауап береді-2 балл -16-20 сұраққа жауап береді-3 балл 1-10 баллдық жүйе |
|
шағым қалдыра аласыз
























