Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары Тексерілді:
Пәні: Қазақстан тарихы Сыныбы: 7 «Ә» Күні:10.12.2018ж
Х ғасыр ХІІІ ғасырлардың басындағы Қазақстан |
Мектеп:№60 жоббм Мұғалімнің аты-жөні: Абдыханова С Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлы Жібек жолының тарихи маңызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
6.4.2.1 Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау; 6.4.2.2 Ұлы Жібек жолының тарихи маңызын анықтау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар:Ұлы Жібек жолының тарихын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Қазақстан жеріндегі бағыттары мен тармақтары , керуен жолы бойындағы қала мәдениетінің үлесін сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Ұлы Жібек жолының қайта жаңғыруын талдай біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістіктер критерийлері |
Ұлы Жібек жолының тарихын айта алады Қазақстан жеріндегі бағыттары мен тармақтарың , керуен жолы бойындағы қала мәдениетінің үлесін талқылай алады Ұлы Жібек жолының қайта жаңғыруын талдай алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика және терминология: Византия, Әбу Райхан әл-Бируни , Ибн Сина, ЮНЕСКО, Батыс Еуропа-Батыс Қытай Диалогқа/жазылымға қатысты тіркестер: Ұлы Жібек жолының тарихи маңызы; Ұлы Жібек жолының әлем өркениетіне қосқан үлесі; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылыққа баулу |
Мәңгілік Ел, бұл – Зайырлы Мемлекет және Жоғары Руханият. Азаматтық және рухани құндылықтардың бірлігі бізге өз жолымызды табуға және өзімізді бүкіл әлемге мәшһүр етуге мүмкіндік берді. Біз еліміздің бірегей рухани келбетін айқындайтын діндер мен өркениеттердің жаһандық сұхбатын одан әрі жан-жақты дамытатын боламыз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Әдіс-тәсілдер |
Ойқозғау, тыңдап отырған үштік, кестемен жұмыс, картамен жұмыс, тест тапсырмалары, сөйлемді аяқтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Көрнекіліктер |
Тақырыптық сызба плакат, суреттер топтамасы, электронды оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
География |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сыныпты үш топқа тарихшылар, экономистер, сәулетшілер сөздер арқылы бөлу Үй тапсырмасын тексеру 1-тапсырма сөйлемді аяқтау. Тарихшылар тобы: Археологиялық қазба жұмысы кезінде атақты Византия шеберлерінің қолынан шыққан тамаша күміс құмыралар Тараз қаласынан табылған. Тараз қаласы туралы айтып шығады. Экономистер тобы: Қытайдың әдемі фарфордан жасаған, көздің жауын алатын ыдыстары Қазақстандағы Талғар, Исфиджаб, Отырар сияқты ортағасырлық қалалардан табылған. Отырар қаласы туралы айтып шығады Сәулетшілер тобы: Ұлы Жібек жолының Тараз, Баласағұн, Исфиджаб сияқты қалалардан әр түрлі діни нанымдарға байланысты мешіт–медреселердің орындары табылған. Баласағұн қаласы туралы айтып шығады. 2-тапсырма берілген сызбаны аяқтау
Критерий Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін біледі Дескриптор -Орта ғасырлық қалаларды атап шық; ҚБ «Үш шапалақ» соғу арқалы мадақтау |
Ресурстар Саяси карта |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
Ойқозғау мақсатында электронды оқулыққа назар аудару. Мұғалімнің сөзі Ұлы Жібек жолының тарихында оны түркі мемлекеттері толықтай дерлік бақылауда ұстаған үш кезеңі болды. Бірінші VI-XIII ғасырлардың басындағы түркі қағанатарының Екінші ХІІІ ғасырдың екінші ширегімен ХIV ғасырдағы Монғол империясының Үшінші ХІV ғасыр мен ХV ғасырдың басындағы Әмір Темір мемлекетінің бақылауындағы кезеңдері. Саяси картадан Ұлы Жібек жолының негігі бағыттарын көрсетемін. «Тыңдап отырған үштік» әдісі бойынша оқулықта берілген тақырыпшаларды үлестіру Тарихшылар тобы: Ұлы Жібек жолының тарихи маңызы Экономистер тобы: Ұлы Жібек жолының бағыттары Сәулетшілер тобы: «Жібек жолы» бағдарламасы Критерий Ұлы Жібек жолының тарихын айта алады. Қазақстан жеріндегі бағыттары мен тармақтары , керуен жолы бойындағы қала мәдениетінің үлесін талқылайды Дескриптор -Ұлы Жібек жолының тарихи маңызын атап шық. -Ұлы Жібек жолының бағыттарын атап, саяси картадан тап. -Жібек жолы бағдарламасын таныстыр. ҚБ Тәтті кәмпиттер арқылы бағалау |
Тақырыптық үлестірме материалдар.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Қорытынды: Бейнероликке назар аудару Елбасымыз Ә.Н. Назарбаевтың «Ұлы даланың жеті қыры» мақаласындағы Ұлы жібек жолының маңыздылығына тұжырым жасау. Критерий Мақаладағы Ұлы Жібек жолына көңіл бөлудегі маңыздылық Дескриптор - Ұлы Жібек жолының мақаладағы орнын түсіндір. Тест тапсырмаларын орындау 1) Жібек сауда жолына «ұлы» сөзінің қосылу себебі:
2) Жібек жолының басы басталатын аймақ:
3) Қытай елінен алғаш рет жібек артқан керуендер Батысқа қарай жолға шыққан ғасыр:
4) Жібек сауда жолы арқылы ерте кезден көп елге тараған қазіргі кезге дейін базарда сатылатын көкөніс түрі: а) шабдалы мен қауын b) жүзім мен қызанақ с) қытай немесе болгар бұрышы 5) Жібек өндіруді дамытып, Қытаймен бәсекеге түскен ел:
6) Византия шеберлерінің жасаған күміс құмыралар табылған қала:
7) Жібек жолының халықаралық қарым-қатынас жағынан дами бастаған кезеңі:
8) Қытай императоры У-Дидің 138 жылы Жібек жолы арқылы Батыс елдеріне жіберген елшілігі қайтып оралды:
9) Қытай императоры жібектен жасалған әшекейлі киімдерді сыйлық ретінде жіберді:
10) Ұлы Жібек жолы қатынасының әлсірей бастауына әсер еткен басты оқиға:
Кері байланыс:Табыс ағашы Үйге тапсырма: Берілген сөздерді байланыстырып мәтін құрау
Критерий Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуындағы орнын анықтау Дескриптор - Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуына қосқан үлесіне дәлел келтір. Дұрыс жауабы: Жібек жолы халықтар арасындағы сауданың дамуына ғана зор үлесін қосып қойған жоқ, ол Шығыс пен Батыс елдерінің арасындағы халықаралық дипломатиялық қарым- қатынастың дамуына да өзінің үлкен пайдасын тигізген. Ұлы Жібек жолының тарихи маңызын оқып келу |
Бейнеролик «Ұлы даланың жеті қыры» |
||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау– оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді және бағалау тапсырмасының дескрипторларын жазасыз
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары. Сандық техникаларады қолдануда қауіпсіздік шараларын еске түсіру және сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
1-тапсырма сөйлемді аяқтау
-
Археологиялық қазба жұмысы кезінде атақты Византия шеберлерінің қолынан шыққан тамаша күміс құмыралар --------------------- қаласынан табылған.
-
Қытайдың әдемі фарфордан жасаған, көздің жауын алатын ыдыстары Қазақстандағы -------------------------- сияқты ортағасырлық қалалардан табылған.
-
Ұлы Жібек жолының ------------------------- сияқты қалалардан әр түрлі діни нанымдарға байланысты мешіт–медреселердің орындары табылған.
2-тапсырма берілген сызбаны аяқтау
ІІ –V ғ. Ұлы Жібек жолы бағытының Қазақстан территориясы арқылы өтуінің себептері |
||
|
|
|
Үйге берілетін тапсырма
Жібек |
Жолы |
халықтар |
арасындағы |
Сауданың |
Дамуы- На |
ғана |
Зор |
Үлесін |
Қосып |
қойған |
жоқ, |
Ол |
Шығыс |
пен |
Батыс |
Елдерінің |
Арасындағы |
халықаралық |
Дипломатия лық |
қарым- |
Қатынастың |
дамуына |
Да |
Өзінің |
Үлкен |
пайдасын |
тигізген. |
Критерий Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуындағы орнын анықтау
Дескриптор
- Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуына қосқан үлесіне дәлел келтір.
Тест тапсырмаларын орындау
1) Жібек сауда жолына «ұлы» сөзінің қосылу себебі:
a) Шығыс пен Батысты байланыстырды
-
Ежелгі жол болғандықтан
c) Үлкен сауда жолы болуынан
2) Жібек жолының басы басталатын аймақ:
a) Ыстықкөл өңірінен
-
Қытай жеріндегі Хуанхэ өзенінің аңғарынан
с) Византия елінен
3) Қытай елінен алғаш рет жібек артқан керуендер Батысқа қарай жолға шыққан ғасыр:
-
б.з.б. ІІІ ғ. ортасы
-
б.з.б. ІІ ғ. ортасы
с) б.з.б. І ғ. ортасы
4) Жібек сауда жолы арқылы ерте кезден көп елге тараған қазіргі кезге дейін базарда сатылатын көкөніс түрі:
а) шабдалы мен қауын
b) жүзім мен қызанақ
с) қытай немесе болгар бұрышы
5) Жібек өндіруді дамытып, Қытаймен бәсекеге түскен ел:
-
Соғды
-
Парсы
с) Араб
6) Византия шеберлерінің жасаған күміс құмыралар табылған қала:
a)Талғар
-
Тараз
с) Отырар
7) Жібек жолының халықаралық қарым-қатынас жағынан дами бастаған кезеңі:
a)б.з.б. ІІ ғ. ортасы
-
б.з.б. І ғ. ортасы
с) б.з.б. ІІІ ғ. ортасы
8) Қытай императоры У-Дидің 138 жылы Жібек жолы арқылы Батыс елдеріне жіберген елшілігі қайтып оралды:
a)15 ж. кейін
-
13 ж. кейін
с) 12 ж. кейін
9) Қытай императоры жібектен жасалған әшекейлі киімдерді сыйлық ретінде жіберді:
а) Түрік сұлтанына
-
Парсы патшасына
с) Иран шахына
10) Ұлы Жібек жолы қатынасының әлсірей бастауына әсер еткен басты оқиға:
-
ХVІІ ғ. бастап теңіз жолының ашылуы
-
ХІV ғ. бастап теңіз жолының ашылуы
с) ХVІ ғ. бастап теңіз жолының ашылуы
1-тапсырма сөйлемді аяқтау
Экономистер тобы
Қытайдың әдемі фарфордан жасаған, көздің жауын алатын ыдыстары Қазақстандағы ------
----------------------------------------------------------- сияқты ортағасырлық қалалардан табылған.
2-тапсырма берілген сызбаны аяқтау
ІІ –V ғ. Ұлы Жібек жолы бағытының Қазақстан территориясы арқылы өтуінің себептері |
||
|
|
|
1-тапсырма сөйлемді аяқтау
Сәулетшілер тобы
Ұлы Жібек жолының ------------------------------------------------------------------ сияқты
қалалардан әр түрлі діни нанымдарға байланысты мешіт–медреселердің орындары табылған.
2-тапсырма берілген сызбаны аяқтау
ІІ –V ғ. Ұлы Жібек жолы бағытының Қазақстан территориясы арқылы өтуінің себептері |
||
|
|
|
1-тапсырма сөйлемді аяқтау
Тарихшылар тобы
Археологиялық қазба жұмысы кезінде атақты Византия шеберлерінің қолынан
шыққан тамаша күміс құмыралар --------------------- қаласынан табылған.
2-тапсырма берілген сызбаны аяқтау
ІІ –V ғ. Ұлы Жібек жолы бағытының Қазақстан территориясы арқылы өтуінің себептері |
||
|
|
|
Үйге берілетін тапсырма
Жібек |
Жолы |
Халықтар |
арасындағы |
Сауданың |
Дамуы- На |
Ғана |
Зор |
Үлесін |
Қосып |
қойған |
жоқ, |
Ол |
Шығыс |
пен |
Батыс |
Елдерінің |
Арасындағы |
халықаралық |
Дипломатия лық |
қарым- |
Қатынастың |
дамуына |
Да |
Өзінің |
Үлкен |
пайдасын |
тигізген. |
Критерий Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуындағы орнын анықтау
Дескриптор
- Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуына қосқан үлесіне дәлел келтір.
Үйге берілетін тапсырма
Жібек |
Жолы |
халықтар |
арасындағы |
Сауданың |
Дамуы- На |
ғана |
Зор |
Үлесін |
Қосып |
қойған |
жоқ, |
Ол |
Шығыс |
пен |
Батыс |
Елдерінің |
Арасындағы |
халықаралық |
Дипломатия лық |
қарым- |
Қатынастың |
дамуына |
Да |
Өзінің |
Үлкен |
пайдасын |
тигізген. |
Критерий Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуындағы орнын анықтау
Дескриптор
- Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуына қосқан үлесіне дәлел келтір.
Үйге берілетін тапсырма
Жібек |
Жолы |
халықтар |
арасындағы |
Сауданың |
Дамуы- На |
ғана |
Зор |
Үлесін |
Қосып |
қойған |
жоқ, |
Ол |
Шығыс |
пен |
Батыс |
Елдерінің |
Арасындағы |
халықаралық |
Дипломатия лық |
қарым- |
Қатынастың |
дамуына |
Да |
Өзінің |
Үлкен |
пайдасын |
тигізген. |
Критерий Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуындағы орнын анықтау
Дескриптор
- Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуына қосқан үлесіне дәлел келтір.