|
Бөлім: «Адамгершілік-асыл қасиет» |
Пәні: қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:07.03.2024ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Сапаргалиева Жанар Рымбековна |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Марат Қабанбаев «Бауыр» әңгімесі. Шынайы өмір |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.3.1.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу 5.3.2.1.кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
«Бауыр» әңгімесінің мазмұнын еске түсіре отырып, кеіпкерлер іс-әркеті арқылы образын ашады Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырады Шағын әдеби эссе жазады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, Назарларын сабаққа аудару Жағымды пихологиялық ахуал. Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер тілейді. Топқа бөлу: Оқушыларды ұшақ арқылы топқа бөлемін 1-топ. Ағайынды (сары түсті) 2-топ. Аға(көк түсті) 3-топ. Іні (қызыл түсті) 4-топ. Бауыр (жасыл түсті) ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. (Жеке жұмыс) «Ұшақ» әдісі арқылы ұшақта берілген сұрақтарға жауап бере отырып, үй жұмысын мазмұндайды . Дескриптор: -Сұрақтарға жауап бере отырып, әңгімені мазмұндайды |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Топқа ұшақ түсіне қарай топқа бірігеді. «Ұшақ» әдісі арқылы өткен тақырыптарды мазмұндап, пысықтайды. |
Қалыптастырушы бағалау
ҚБ
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Берілген үзінділер арқылы кейіпкерлерді анықтаңыз және образын суреттеп жаз. 1-топ
-Кейіпкерді анықтап,образын аша алады 3-топ. Манаптың портретін тауып,іс-әрекетін тоқталыңдар.
4-топ. Қали портретін тауып,іс-әрекетін тоқталыңдар.
Дескриптор: -Кейіпкер портретін анықтай алады 2-тапсырма.1-2 топ «Сұқбат» әдісі арқылы оқушылар теледидар алдында сұхбат береді. 1-топ. Оқушылар «Егер мен автор болсам...» шынайы өмірмен байланыстырады. 2-топ. «Егер мен Қалидің орнында болсам...» өз ойларымен бөліседі. 3-4 топ.«Айтарым бар» әдісі арқылы өз ойларын білдіреді. 3-топ. Балалар үйінің директорыВиктория Ивановнаға өз ойларыңды білдіріңдер. (Жақсы жағы,әлсіз жағы, мықтылығы)
4-топ. Эльжевета Сергеевна туралы өз ойларыңды білдіріңдер.(Жақсы жағы,әлсіз жағы, мықтылығы)
3-тапсырма. «Бауыр» әңгімесінен түйгенім мен сезгенім» тақырыбында 30-40 сөзден тұратын шағын эссе жазу. |
Оқушылар берілген үзіндіні оқып, кейіпкерлер іс –әрекетін анықтап жазады.
Оқушылар берілген үзіндіні оқып, кейіпкерлер іс –әрекетін анықтап жазады.
Манап пен қали портретін анықтап, іс әрекетін жазады. |
Оқушылардың қате жерлерін дұрыстап, «Жарайсың» «Жақсы» «Тырысыңдар» деген сөздермен бағалау |
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
Оқулықпен жұмыс
А3 парағы,оқулық, маркер
А3 парағы,оқулық, маркер
«Айтарым бар» парағы
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
2 минут |
Бүгінгі сабақтан түсінгеніміз, кез-келген адамға ең қымбар ол-бауыр.Ендеше сабағымызды қорытындыласақ. Ағадан алсаң тағылым Артады сонда қадірің Осы өмірде ең қымбат Бірге туған ьауырың |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
Қалиға хат жазу |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
1-тапсырма «SWOT» талдау әдісі. (Жұптық жұмыс) Кейіпкерлерді өзіндік құндылығына қарай талдайды. 1-топ. Мықты жағы 2-топ. Әлсіз жағы 3-топ. Мүмкіндіктері 4-топ. Қауіп-қатерлер Дескриптор:
2-тапсырма «ТВ» әдісі. 1-топ. Оқушылар «Егер мен автор болсам...» шынайы өмірмен байланыстырады. 2-топ. «Егер мен Қалидің орнында болсам...» өз ойларымен бөліседі 3-топ. «1 тезис, 2 дәлел» әдісі. Кейіпкерлердің бойындағы қасиеттері мен әрекеттеріне талдау жасаңдар.Неліктен?
Дескриптор:
4-топ. «Бауыр» әңгімесінен түйгенім мен сезгенім» тақырыбында 30-40 сөзден тұратын эссе жазу Дескриптор:
|
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. Манап пен Қалидің мықты және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қауіп-қатерлерін анықтап жазады.
Оқушылар өз ойларымен шынайы өмірмен байланыстырады.
Кейіпкерлердің бойындағы қасиеттері мен әрекеттеріне талдау жасайды.
Шығарма кейіпкерлерінің бірін таңдап,кесте арқылы кейіпкердің шығармадағы әрекеттерін жазып,ол әрекеттердің қазіргі өмірде көрініс табуын өз сөздеріңмен баяндаңдар. |
«Мадақтау» әдісі
|
|||||||||
|
Кері байланыс Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім? |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ.5-сынып. Марат Қабанбай "Бауырлар" әңгімесі. Шынайы өмір
Ашық сабақ.5-сынып. Марат Қабанбай "Бауырлар" әңгімесі. Шынайы өмір
|
Бөлім: «Адамгершілік-асыл қасиет» |
Пәні: қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:07.03.2024ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Сапаргалиева Жанар Рымбековна |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Марат Қабанбаев «Бауыр» әңгімесі. Шынайы өмір |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.3.1.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу 5.3.2.1.кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау;
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
«Бауыр» әңгімесінің мазмұнын еске түсіре отырып, кеіпкерлер іс-әркеті арқылы образын ашады Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырады Шағын әдеби эссе жазады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, Назарларын сабаққа аудару Жағымды пихологиялық ахуал. Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер тілейді. Топқа бөлу: Оқушыларды ұшақ арқылы топқа бөлемін 1-топ. Ағайынды (сары түсті) 2-топ. Аға(көк түсті) 3-топ. Іні (қызыл түсті) 4-топ. Бауыр (жасыл түсті) ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. (Жеке жұмыс) «Ұшақ» әдісі арқылы ұшақта берілген сұрақтарға жауап бере отырып, үй жұмысын мазмұндайды . Дескриптор: -Сұрақтарға жауап бере отырып, әңгімені мазмұндайды |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Топқа ұшақ түсіне қарай топқа бірігеді. «Ұшақ» әдісі арқылы өткен тақырыптарды мазмұндап, пысықтайды. |
Қалыптастырушы бағалау
ҚБ
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Берілген үзінділер арқылы кейіпкерлерді анықтаңыз және образын суреттеп жаз. 1-топ
-Кейіпкерді анықтап,образын аша алады 3-топ. Манаптың портретін тауып,іс-әрекетін тоқталыңдар.
4-топ. Қали портретін тауып,іс-әрекетін тоқталыңдар.
Дескриптор: -Кейіпкер портретін анықтай алады 2-тапсырма.1-2 топ «Сұқбат» әдісі арқылы оқушылар теледидар алдында сұхбат береді. 1-топ. Оқушылар «Егер мен автор болсам...» шынайы өмірмен байланыстырады. 2-топ. «Егер мен Қалидің орнында болсам...» өз ойларымен бөліседі. 3-4 топ.«Айтарым бар» әдісі арқылы өз ойларын білдіреді. 3-топ. Балалар үйінің директорыВиктория Ивановнаға өз ойларыңды білдіріңдер. (Жақсы жағы,әлсіз жағы, мықтылығы)
4-топ. Эльжевета Сергеевна туралы өз ойларыңды білдіріңдер.(Жақсы жағы,әлсіз жағы, мықтылығы)
3-тапсырма. «Бауыр» әңгімесінен түйгенім мен сезгенім» тақырыбында 30-40 сөзден тұратын шағын эссе жазу. |
Оқушылар берілген үзіндіні оқып, кейіпкерлер іс –әрекетін анықтап жазады.
Оқушылар берілген үзіндіні оқып, кейіпкерлер іс –әрекетін анықтап жазады.
Манап пен қали портретін анықтап, іс әрекетін жазады. |
Оқушылардың қате жерлерін дұрыстап, «Жарайсың» «Жақсы» «Тырысыңдар» деген сөздермен бағалау |
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
Оқулықпен жұмыс
А3 парағы,оқулық, маркер
А3 парағы,оқулық, маркер
«Айтарым бар» парағы
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
2 минут |
Бүгінгі сабақтан түсінгеніміз, кез-келген адамға ең қымбар ол-бауыр.Ендеше сабағымызды қорытындыласақ. Ағадан алсаң тағылым Артады сонда қадірің Осы өмірде ең қымбат Бірге туған ьауырың |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
Қалиға хат жазу |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
1-тапсырма «SWOT» талдау әдісі. (Жұптық жұмыс) Кейіпкерлерді өзіндік құндылығына қарай талдайды. 1-топ. Мықты жағы 2-топ. Әлсіз жағы 3-топ. Мүмкіндіктері 4-топ. Қауіп-қатерлер Дескриптор:
2-тапсырма «ТВ» әдісі. 1-топ. Оқушылар «Егер мен автор болсам...» шынайы өмірмен байланыстырады. 2-топ. «Егер мен Қалидің орнында болсам...» өз ойларымен бөліседі 3-топ. «1 тезис, 2 дәлел» әдісі. Кейіпкерлердің бойындағы қасиеттері мен әрекеттеріне талдау жасаңдар.Неліктен?
Дескриптор:
4-топ. «Бауыр» әңгімесінен түйгенім мен сезгенім» тақырыбында 30-40 сөзден тұратын эссе жазу Дескриптор:
|
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. Манап пен Қалидің мықты және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қауіп-қатерлерін анықтап жазады.
Оқушылар өз ойларымен шынайы өмірмен байланыстырады.
Кейіпкерлердің бойындағы қасиеттері мен әрекеттеріне талдау жасайды.
Шығарма кейіпкерлерінің бірін таңдап,кесте арқылы кейіпкердің шығармадағы әрекеттерін жазып,ол әрекеттердің қазіргі өмірде көрініс табуын өз сөздеріңмен баяндаңдар. |
«Мадақтау» әдісі
|
|||||||||
|
Кері байланыс Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім? |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















