Материалдар / Ашық сабақ,7-сынып, Мидың құрылысы мен қызметі. Ми діңі мен мишық
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ,7-сынып, Мидың құрылысы мен қызметі. Ми діңі мен мишық

Материал туралы қысқаша түсінік
7-сынып оқушыларына адамның негізгі мүшесі болып табылатын мидың құрылысы мен бөлімдерін,атқаратын қызметі туралы түсінік беруде үлкен көмек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Сәуір 2021
4281
52 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар


Мектеп: «Бітік мектеп-бөбекжай кешені»КММ

Мұғалімнің аты-жөні: машықкер Хатимуллина А.Т


Күні:

Қатысқандар:


Сынып: 7

Қатыспағандар:



Сабақтың тақырыбы

§41.Мидың құрылысы мен қызметі. Ми дінінің құрылысы және мишық.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.7.3 орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметін салыстыру

Сабақтың мақсаты

  • Мидың құрылысы мен қызметін білу;

  • Ми бөліктерінің қызметі мен құрылысын ажырату;

  • ОЖЖ бөлімдерінің мүшелерін салыстыру;

Бағалау критерийі

  • Мидың құрылысы мен қызметін біледі;

  • Ми бөліктерінің қызметі мен құрылысын ажыратады;

  • ОЖЖ бөлімдерінің мүшелерін салыстыра алады;

Тілдік мақсаттар


Ми, сопақша ми, мишық, үлкен ми сыңарлары, аралық ми, ортаңғы ми, қыртыс, жүлгелер;

Құндылықтарға баулу


«Мәңгілік ел» Зайырлы қоғам және руханият;

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану, Медицина;

Алдыңғы білім


Жүйке жүйесі және оның құрылымдық құрамбөліктерінің атқаратын қызметі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы






5 мин.



























3 мин
















8-10 мин

Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгендеу. «Сергіту сәті» биін орындату. Ынтымақтастық атмосферасын құру

1.«Түстер таласы» әдісі

Оқушыларға түрлі-түсте стикерлер үйлестіріледі. Оларда Ынтымақ, Бірлік, Достық 3 топқа жазылған сөздері бар стикерлер болады. Стикерлерді алып, жазылған сөздер бойынша 3 топқа бөлінеді.

2. Алдыңғы білімді қорыту, үй тапсырмасын тексеру. «Тәтті сұрақтар» әдісі

1.Жүйке жасушаларын ата - Нейрондар мен нейроглиялар

2.Нейрон дегеніміз не? Жүйке ұлпасын құрайтын жүйке жасушалары.

3.Аксон дегеніміз не? Нейрон денесіндегі ұзын өсінділер

4.Дендрит дегеніміз не? Нейрон денесіне жақын орналасқан қысқа өсінділер

5. Жүйке жасушалары неден тұрады? Денеден, өсінділерден және жүйке ұштарынан

6.Аксонның қызметі – ақ зат түзеді

7.Дендриттің қызметі – сұр зат түзеді

8. Орталық жүйке жүйесіне жатады – ми мен жұлын

9. Нейронның ұзын өсінділерінің тармақталған жүйке ұштары - рецепторлар деп аталады

«Стикерлер» әдісімен бағаланады.


3. «Миға шабуыл»

Жаңа тақырыпты «Болжау» әдісі арқылы ашу

4 суретті көрсету. Сұрақ:

  1. Нені көріп тұрсыздар?

  2. Бұл суреттерді не байланыстырады?

  3. Себебін түсіндіріңіз


Бүгінгі сабақтағы бағалау критерийлері:

Бүгін біз.....................

  1. Мына термин сөздермен танысамыз:

  • Жүлгелер

  • Сопақша ми

  • Көпір

  • Ортаңғы ми

  • Аралық ми

  • мишық

  1. Ми діңі құрылысымен, оның бөліктері туралы білеміз

Сабақ түсіндіру бөлімі.

Слайд арқылы, плакат арқылы жаңа сабақ қысқаша ашылады.

Видео



Топ аттары жазылған түрлі түсті стикерлер


Сұрақтар оқу













Бағалау сөздері бар стикерлер



Слайд арқылы суреттер















Тақырыпты ашуға арналған суреттер,плакаттар, мидың құрылысы, слайд.

Сабақтың ортасы


5 мин.







2 мин



2 мин













3 мин


2 мин


3 мин




2 мин



2 мин



2 мин






Топтық жұмыс

Әр топқа мәтін беріледі, оқып топ ішінде талдайды. Сонымен қатар, кесте тапсырмасы беріледі, оқи отырып, сол кесте сұрақтарына жауап іздейді.

Бағалау: Өзара бағалау


1-тапсырма

«МЕНІ ТАП» КЕСТЕМЕН ЖҰМЫС


2-тапсырма. True/False таблосы

1.Ересек адам миының орташа салмағы-1300-1400г. /Дұрыс/

2.Адам миы негізгі 5 бөлімнен тұрады. /Бұрыс/

3.Сопақша ми жұлынның жалғасы. /Дұрыс/

4.Аралық ми тепе-теңдікті сақтайды. /Бұрыс/

5.Ортаңғы ми жарық пен дыбысқа елең етеді. /Дұрыс/

6.Мишық өзара жалғасқан 4 ми сыңарларынан тұрады. /Бұрыс/

7.Аралық ми дене температурасының тұрақты болуын реттейді./Д/

8.Мишық ас қорыту процесін реттеп отырады. /Б/

Бағалау: «Бағдаршам» әдісі

Жасыл түсті көтереді: Барлығы дұрыс;

Сары түсті көтереді: 1-2 қате;

Жасыл түсті көтереді: 3 қате не одан да көп қате;


3-тапсырма. Суреттегі бейнелер қандай мидың көмегімен орындалады?


4-тапсырма.Сөзжұмбақты шеш


5-тапсырма. Суретпен жұмыс


6-тапсырма. «Полиглот» сергіту кезеңі

Ми бөлімдерінің атауларын

Қазақ, орыс, ағылшын тілінде бірге айту.

Қазақша

Русский

English

Ми

Мозг

Вrain

Ми бөлімдері

Отделы головного мозга

Divisions of the brain

Сопақша ми

Продолговатый мозг

Oblong brain

Ми көпірі

Варолиев мост

Pons

Мишық

Мозгожечок

Cerebellum

Ортаңғы ми

Средний мозг

Midlle brain

Аралық ми

Промежуточный мозг

intermediate brain

Үлкен ми сыңарлары

Больше полушарие

More hemisphere








7-тапсырма.Берілген кесте ішінен сабаққа қатысты термин сөздерді тап


Бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек» топтар бірін-бірі дескрипторға сай бағалайды

Екі жұлдыз: ерекше ұнаған ақпарат;

Бір тілек: толық ашылмаған ақпарат;


Оқулық, постер





















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!