|
Пәні:алгебра |
Мектеп: №24 жалпы орта |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
|
|
Күні: 16.01.2022 ж. |
Мұғалімнің аты - жөні: Сейдалиева Роза |
|
|
Сынып: 7 «а» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
7.1.2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану; 7.2.1.14 алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу; |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|
|
Қысқаша көбейту формулаларын біледі. |
||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||
|
алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеуде қысқаша көбейту формулалары қолданады. |
||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||
|
алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындауда қысқаша көбейту формулаларын қолданады. |
||
|
Ойлау дағдылары |
Түсіну,қолдану |
|
|
Бағалау критерийлері |
- Қысқаша көбейту формулаларын біледі. - алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеуде қысқаша көбейту формулалары қолданады. - алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындауда қысқаша көбейту формулаларын қолданады. |
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: |
|||
|
формула, қысқаша көбейту формуласы,анықталу облысы, мәндер жиыны |
||||
|
қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі; - ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі; |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||
|
1) Қандай жағдайда көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін топтау тәсілін қолданады? 2)Көпмүшелерді көбейту ережесін айтындар 3)Екі өрнектің квадраттарының айырымы неге тең болады? |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Дұрыс математикалық тілде сөйлеу,адам өміріндегі басты құндылық-еңбектің маңызын сезіндіру арқылы ұлттық тәрбиеге бейімдеу. |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану |
|||
|
АКТ қолдану дағдылыры |
Флипчарт |
|||
|
Бастапқы білім |
Қысқаша көбейту формулалары |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Сәлемдесу, түгендеу, оқушылар зейінін сабаққа шоғырландыру. Оқушылар «Сиқырлы сандықша»-дан үш түрлі фигураларды таңдайды, ұқсастықтар бойынша үш топқа бөлемін. Үлестірме қағаздар арқылы әр топқа тарамын. |
|
||
|
Ортасы |
Мұғалім оқу материалын қосымша ресурстар арқылы түсіндіруді ұйымдастырады. Сәйкестендіру арқылы түсіндіру: екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың айырымы мен қосыныдысының көбейтіндісіне тең.
Топтық талқыға салады,ойланады.Өзгелерді тыңдай отырып , өз білімін толықтырады. Ізденеді.
І топ: Екі өрнектің айырамасынның олардың қосындысына көбейтіндісі осы өрнектердің квадраттарының айырмасына тең. (а-в)(а+в)= а2 +ав – ав – в2 = а2 – в2 ІІ топ: Екі өрнектің квадраттарының айырамасы осы өрнектердің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісіне тең. а2 – в2 = (а-в)(а+в)
«Ойымды жалғастыр» сайысы. (әр команда шапшаң жауап беру керек)
2. Білекті бірді жығар ................ 3. Екі жақсы қас болмас .............. 4. Отызтістен шыққан сөз ................... 5. Бір елі ауызға – ............... 6. Жүз сомың болғанша .................. 5.40. Есептендер: 1) 552-452=(55-45)(55+45)=10·100=1000 2) 642-362=(64-36)(64+36)=18·100=1800 3) 862-142=(86-14)(84+14)=72·100=7200 4)3282-1722=(328-172)(328+172)=156·500=78000
Дескриптор: - Қысқаша көбейту формулаларын біледі. - алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеуде қысқаша көбейту формулалары қолданады. - алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындауда қысқаша көбейту формулаларын қолданады. |
оқулық оқулық Арнайы қағаздар |
||
|
Соңы Үйге тапсырма |
Сабақ соңында оқушылардың жұмыстары жиналады. Оқушылардың жұмыстары тапсырмалары бойынша бағаланады № 5.37-38 есептер. |
кесте |
||
|
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Кері байланыс жасау арқылы оқудағы жетістіктеріне көздерін жеткіземін |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Оқушылардың сыныптағы қауіпсіздігі мен денсаулығын қамтамасыз ету. |
|||
|
Критерийлер арқылы,тапсырмаға құрылған дискрипторлар арқылы бағалау. |
Денсаулықты сақтау технологиялары.Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе неліктен? Сабақты саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды неліктен? |
|
|||
|
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі : 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ.7сынып Қысқаша көбейту формулалары
Ашық сабақ.7сынып Қысқаша көбейту формулалары
|
Пәні:алгебра |
Мектеп: №24 жалпы орта |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
|
|
Күні: 16.01.2022 ж. |
Мұғалімнің аты - жөні: Сейдалиева Роза |
|
|
Сынып: 7 «а» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
7.1.2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану; 7.2.1.14 алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу; |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|
|
Қысқаша көбейту формулаларын біледі. |
||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||
|
алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеуде қысқаша көбейту формулалары қолданады. |
||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||
|
алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындауда қысқаша көбейту формулаларын қолданады. |
||
|
Ойлау дағдылары |
Түсіну,қолдану |
|
|
Бағалау критерийлері |
- Қысқаша көбейту формулаларын біледі. - алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеуде қысқаша көбейту формулалары қолданады. - алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындауда қысқаша көбейту формулаларын қолданады. |
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: |
|||
|
формула, қысқаша көбейту формуласы,анықталу облысы, мәндер жиыны |
||||
|
қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі; - ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі; |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||
|
1) Қандай жағдайда көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін топтау тәсілін қолданады? 2)Көпмүшелерді көбейту ережесін айтындар 3)Екі өрнектің квадраттарының айырымы неге тең болады? |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Дұрыс математикалық тілде сөйлеу,адам өміріндегі басты құндылық-еңбектің маңызын сезіндіру арқылы ұлттық тәрбиеге бейімдеу. |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану |
|||
|
АКТ қолдану дағдылыры |
Флипчарт |
|||
|
Бастапқы білім |
Қысқаша көбейту формулалары |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Сәлемдесу, түгендеу, оқушылар зейінін сабаққа шоғырландыру. Оқушылар «Сиқырлы сандықша»-дан үш түрлі фигураларды таңдайды, ұқсастықтар бойынша үш топқа бөлемін. Үлестірме қағаздар арқылы әр топқа тарамын. |
|
||
|
Ортасы |
Мұғалім оқу материалын қосымша ресурстар арқылы түсіндіруді ұйымдастырады. Сәйкестендіру арқылы түсіндіру: екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың айырымы мен қосыныдысының көбейтіндісіне тең.
Топтық талқыға салады,ойланады.Өзгелерді тыңдай отырып , өз білімін толықтырады. Ізденеді.
І топ: Екі өрнектің айырамасынның олардың қосындысына көбейтіндісі осы өрнектердің квадраттарының айырмасына тең. (а-в)(а+в)= а2 +ав – ав – в2 = а2 – в2 ІІ топ: Екі өрнектің квадраттарының айырамасы осы өрнектердің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісіне тең. а2 – в2 = (а-в)(а+в)
«Ойымды жалғастыр» сайысы. (әр команда шапшаң жауап беру керек)
2. Білекті бірді жығар ................ 3. Екі жақсы қас болмас .............. 4. Отызтістен шыққан сөз ................... 5. Бір елі ауызға – ............... 6. Жүз сомың болғанша .................. 5.40. Есептендер: 1) 552-452=(55-45)(55+45)=10·100=1000 2) 642-362=(64-36)(64+36)=18·100=1800 3) 862-142=(86-14)(84+14)=72·100=7200 4)3282-1722=(328-172)(328+172)=156·500=78000
Дескриптор: - Қысқаша көбейту формулаларын біледі. - алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеуде қысқаша көбейту формулалары қолданады. - алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындауда қысқаша көбейту формулаларын қолданады. |
оқулық оқулық Арнайы қағаздар |
||
|
Соңы Үйге тапсырма |
Сабақ соңында оқушылардың жұмыстары жиналады. Оқушылардың жұмыстары тапсырмалары бойынша бағаланады № 5.37-38 есептер. |
кесте |
||
|
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Кері байланыс жасау арқылы оқудағы жетістіктеріне көздерін жеткіземін |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Оқушылардың сыныптағы қауіпсіздігі мен денсаулығын қамтамасыз ету. |
|||
|
Критерийлер арқылы,тапсырмаға құрылған дискрипторлар арқылы бағалау. |
Денсаулықты сақтау технологиялары.Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе неліктен? Сабақты саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды неліктен? |
|
|||
|
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі : 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||
шағым қалдыра аласыз

















