|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Электростатика Күні: Сынып: 10 |
Мектеп: Ш:Уалиханов атындағы орта мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Жазыкбекова Айкерим Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Электр өрісі.Біртекті және біртекті емес электр өрістері. Электр өрісінің кернеулігі.Электр өрісінің суперпозиция принципі |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты |
10.4.1.2-суперпозиция принципін электр өрісінің қорытқы кернеулігін анықтау үшін пайдалану |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Электр өрісінің қорытқы кернеулігін суперпозиция принципі арқылы анықтау Оқушылардың басым бөлігі: Суперпозиция принципін электр өрісінің қорытқы кернеулігін анықтауда қолдану Кейбіреу оқушылар: Электр өрісінің қорытқы кернеулігін анықтау үшін суперпозиция принциптерін пайдаланып есептер шығару |
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнді оқыту мақсаты: Электр өрісінің кернеулігінің суперпозиция принципі, электр өрісінің күш сызықтары ұғымдарының негізгі сипаттамаларын ауызша және жазбаша түрде сипаттап, түсіндіре алады Пәндік лексика және терминология: Электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі, суперпозиция принципі , электр өрісінің күш сызықтары Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері: Электр өрісінің негізгі қасиеті қандай? Электр өрісінің кернеулігі дп нені түсінесің? Электростатикалық өріс дегеніміз не? |
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбекке,ынтымақтастыққа,өзара сыйластыққа және өмір бойы білім алу баулу |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Формуламен есептер шығару-математика |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Кулон заңы |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 12 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал: «Ізгі тілек» Топқа бөлу: «Сандар арқылы» 1 – топ: «Өріс кернеулігі» 2 – топ: «Күш сызықтары» 3 – топ: «Біртекті өріс» 4- топ «Суперпозиция» (W) Ширату жаттығулары: «Жіңішке сұрақтар» 1. Электр зарядының өлшем бірлігі? 2. Кулон заңы қалай тұжырымдалады? 3. Электр өрісі дегеніміз не? 4.Электр тұрақтысының мәні неге тең? 5.Қандай заряд нүктелік заряд деп аталады? (f) «Ынталандыру» Жаңа сабаққа шолу:
Әріптер жазылған карточкалардан бүгінгі сабақтағы термин сөздер табады (f): Ынталандыру. |
Көрсетілім Карточкалар |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Белсенді оқу: «Ойлан ,жұптас,бөліс». Білім дағдысы: білу,түсіну (G) 1-тапсырма Оқулықтан тақырыппен танысып,физикалық ұғымдардың,электр өрісінің қорытқы кернеулігінің суперпозиция принципі,электр өрісінің күш сызықтары ұғымдарының сипаттамаларын тұжырымдайды. (f): «Екі жұлдыз бір тілек» Белсенді оқу: «Серіктесті оқыту». Білім дағдысы: қолдану. (І,Р) 3 – тапсырма: Есеп шығару 1.Глицериндегі өрісті 7*10-4 Кл нүктелік заряд тудырған.Зарядтан 7 см қашықтықта орналасқан нүктедегі өріс кернеулігі неге тең? 2. Кернеулігі 0,2 МВ/м электр өрісіне түскен электрон қандай үдеу алады?
(f) «Өзара бағалау». |
Оқулық 10 сынып Физика 2 бөлім ЖМБ Кронгарт Б.А Оқулық 10 сынып Физика 2 бөлім ЖМБ Кронгарт Б.А |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
Бекіту кезеңі: Белсенді оқыту : «Мен саған,сен маған» Электростатикалық өріс деп қандай өрісті айтады? Электр өрісінің кернеулігі деп нені түсінеміз? Электр өрісінің негізгі қасиеттері қандай? Біртекті өріс дегеніміз не? Рефлексия: «БББ». Үй тапсырмасы: Электр өрісі.Электр өрісінің кернеулігі. Электр өрісінің күш сызықтары тақырыбын оқу.
|
таныстырылымБББ парағы |
|||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Балаларға қалай көмектесесіз? |
Бағалау – оқушы білімін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||
|
Саралау тапсырмасын тіркеуде «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы көпшілік оқушылардың қажеттіліктеріне қарай қолжетімді ресурстарды қолданып, электр өрісі, кернеулік, суперпозиция принципі, электр өрісінің күш сызықтары ұғымдарының негізгі сипаттамаларын тұжырымдайды, анықтайды. «Серіктесті оқыту» әдісі арқылы басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істей алатын кейбір оқушылар қол жетімді үдерісін қолдана отырып, басқаға көмек беріп, сабақты еркін меңгереді.
|
Оқушы білімін қадағалау үшін қолданылған кері байланыс түрлері: «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі, оқушылардың өз бетінше тұжырым жасап, ойын түйіндеуге және сыныптастарының пікірін тыңдау дағдысын тексеремін, өз ойымен бөлісуін бақылаймын. «Өзара бағалау» әдісі бойынша оқушылардың бүгінгі сабақты қаншалықты дәрежеде түсінгенін бағалаймын. |
Физика сабағында жалпы қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтауын қадағалау. |
|||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
|||||||||
|
Қорытынды бағалау Сабақтың ең ұтымды кезеңдері. 1: 2: Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәт. 1: 2: Келесі сабақтың өткізілуіне септігін тигізетіндей осы сабақтан сынып және жеке оқушылар жайлы не білдім? |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 10 сынып Электр өрісі.Біртекті және біртекті емес электр өрістері.
Ашық сабақ 10 сынып Электр өрісі.Біртекті және біртекті емес электр өрістері.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Электростатика Күні: Сынып: 10 |
Мектеп: Ш:Уалиханов атындағы орта мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Жазыкбекова Айкерим Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Электр өрісі.Біртекті және біртекті емес электр өрістері. Электр өрісінің кернеулігі.Электр өрісінің суперпозиция принципі |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты |
10.4.1.2-суперпозиция принципін электр өрісінің қорытқы кернеулігін анықтау үшін пайдалану |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Электр өрісінің қорытқы кернеулігін суперпозиция принципі арқылы анықтау Оқушылардың басым бөлігі: Суперпозиция принципін электр өрісінің қорытқы кернеулігін анықтауда қолдану Кейбіреу оқушылар: Электр өрісінің қорытқы кернеулігін анықтау үшін суперпозиция принциптерін пайдаланып есептер шығару |
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнді оқыту мақсаты: Электр өрісінің кернеулігінің суперпозиция принципі, электр өрісінің күш сызықтары ұғымдарының негізгі сипаттамаларын ауызша және жазбаша түрде сипаттап, түсіндіре алады Пәндік лексика және терминология: Электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі, суперпозиция принципі , электр өрісінің күш сызықтары Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері: Электр өрісінің негізгі қасиеті қандай? Электр өрісінің кернеулігі дп нені түсінесің? Электростатикалық өріс дегеніміз не? |
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбекке,ынтымақтастыққа,өзара сыйластыққа және өмір бойы білім алу баулу |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Формуламен есептер шығару-математика |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Кулон заңы |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 12 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал: «Ізгі тілек» Топқа бөлу: «Сандар арқылы» 1 – топ: «Өріс кернеулігі» 2 – топ: «Күш сызықтары» 3 – топ: «Біртекті өріс» 4- топ «Суперпозиция» (W) Ширату жаттығулары: «Жіңішке сұрақтар» 1. Электр зарядының өлшем бірлігі? 2. Кулон заңы қалай тұжырымдалады? 3. Электр өрісі дегеніміз не? 4.Электр тұрақтысының мәні неге тең? 5.Қандай заряд нүктелік заряд деп аталады? (f) «Ынталандыру» Жаңа сабаққа шолу:
Әріптер жазылған карточкалардан бүгінгі сабақтағы термин сөздер табады (f): Ынталандыру. |
Көрсетілім Карточкалар |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Белсенді оқу: «Ойлан ,жұптас,бөліс». Білім дағдысы: білу,түсіну (G) 1-тапсырма Оқулықтан тақырыппен танысып,физикалық ұғымдардың,электр өрісінің қорытқы кернеулігінің суперпозиция принципі,электр өрісінің күш сызықтары ұғымдарының сипаттамаларын тұжырымдайды. (f): «Екі жұлдыз бір тілек» Белсенді оқу: «Серіктесті оқыту». Білім дағдысы: қолдану. (І,Р) 3 – тапсырма: Есеп шығару 1.Глицериндегі өрісті 7*10-4 Кл нүктелік заряд тудырған.Зарядтан 7 см қашықтықта орналасқан нүктедегі өріс кернеулігі неге тең? 2. Кернеулігі 0,2 МВ/м электр өрісіне түскен электрон қандай үдеу алады?
(f) «Өзара бағалау». |
Оқулық 10 сынып Физика 2 бөлім ЖМБ Кронгарт Б.А Оқулық 10 сынып Физика 2 бөлім ЖМБ Кронгарт Б.А |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
Бекіту кезеңі: Белсенді оқыту : «Мен саған,сен маған» Электростатикалық өріс деп қандай өрісті айтады? Электр өрісінің кернеулігі деп нені түсінеміз? Электр өрісінің негізгі қасиеттері қандай? Біртекті өріс дегеніміз не? Рефлексия: «БББ». Үй тапсырмасы: Электр өрісі.Электр өрісінің кернеулігі. Электр өрісінің күш сызықтары тақырыбын оқу.
|
таныстырылымБББ парағы |
|||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Балаларға қалай көмектесесіз? |
Бағалау – оқушы білімін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||
|
Саралау тапсырмасын тіркеуде «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы көпшілік оқушылардың қажеттіліктеріне қарай қолжетімді ресурстарды қолданып, электр өрісі, кернеулік, суперпозиция принципі, электр өрісінің күш сызықтары ұғымдарының негізгі сипаттамаларын тұжырымдайды, анықтайды. «Серіктесті оқыту» әдісі арқылы басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істей алатын кейбір оқушылар қол жетімді үдерісін қолдана отырып, басқаға көмек беріп, сабақты еркін меңгереді.
|
Оқушы білімін қадағалау үшін қолданылған кері байланыс түрлері: «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі, оқушылардың өз бетінше тұжырым жасап, ойын түйіндеуге және сыныптастарының пікірін тыңдау дағдысын тексеремін, өз ойымен бөлісуін бақылаймын. «Өзара бағалау» әдісі бойынша оқушылардың бүгінгі сабақты қаншалықты дәрежеде түсінгенін бағалаймын. |
Физика сабағында жалпы қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтауын қадағалау. |
|||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
|||||||||
|
Қорытынды бағалау Сабақтың ең ұтымды кезеңдері. 1: 2: Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәт. 1: 2: Келесі сабақтың өткізілуіне септігін тигізетіндей осы сабақтан сынып және жеке оқушылар жайлы не білдім? |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз













