|
САБАҚ: №26 |
Мектеп: Ст.Шамалған ҚОМ |
|||||
|
Сабақ тақырыбы: |
1920-1930 жылдардағы Қазақстан мәдениеті |
|||||
|
Күні:6- 7.12.2017 |
Мұғалімнің есімі:Испанова Рахима |
|||||
|
СЫНЫП: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Қазақстанда білім және ғылымның дамуы, өнер саласындағы жетістіктерді оқушыларға ұғындыру |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||
|
||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||
|
||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||
|
||||||
|
Жетістік критерийі |
- Халық ағарту ісі, ересектер арасындағы сауатсыздықты жою мақсатын біле алады -Ғылым ,жоғары оқу орындары даму тақырыпшасын орындайды -Қазақстандағы ғылымдар және олардың ғылымдағы жетістіктері мен өнер саласының дамуын біледі |
|||||
|
Құндылықтар ды дарыту |
-Оқушылардың бойына еліне деген сүйіспеншілікке, өз тарихын,құқығын құрметтеуге -шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; -қарым-қатынас жасау қабілеті; -жауапкершілікке тәрбиелеу. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
базасы және филиалы |
|||||
|
Ресурстар |
Құрал жабдықтар,суреттер, кесте,топтық тапсырмалар, кері байланыс |
|||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру,ізденіс |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
география,әдебиет, өнер |
|||||
|
Бастапқы білім |
1920-1930 жж. Қазақстандағы қоғамдық-саяси үдерістер |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||
|
Басталуы 2минут Жұптық жұмыс 5мин |
Сабақ барысында Амандасу Оқушылырды түгендеу Шаттық еңберін құрып, топқа бөліу санау арқылы 1,2,3,4 Сабақтың мақсатын айтып өтемін. Топ басшы сайлайды. Бағалау парақшасын түсіндіріп тап басшыларына беремін Тест тапсырмасы:Алдыңғы тақырып бойынша сұрақтар беру арқылы үй тапсырмасын тексеру 1. Қазақ КСР Конституциясы қабылданған мерзімі: а) 1937 жылғы наурыз ә) 1934 жылғы сәуір б) 1936 жылғы желтоқсан в) 1935 жылғы мамыр г) 1933 жылғы шілде 2. Қазақстандағы ұлттық шеткері аймақтарды бағындыру саясатын белсенді жургізушілер: а) Н.Ежов, Ф. Голощекин ә) Н.Ежов, А. Байтұрсынов б) Ф. Голощекин, Т.Рұсқұлов в) Т.Рұсқұлов ,Н.Ежов г) А. Байтұрсынов ,Ф. Голощекин 3. Қазақ АКСР-інің одақтас Республика болып құрылған жыл: а) 1932 жыл ә) 1936 жыл б) 1937 жыл в) 1938 жыл г) 1940 жыл 4.Лаңкестік жаппай сипат алды: а) 1941-45 жж. ә) 1937-38 жж. б) 1927-31 жж. в) 1931-33 жж. е) 1918-20 жж. 5. Ф.И.Голощекин ұсынған идея: а) «ЖЭС». ә) «Әскери коммунизм». б) «Азық-түлік салғырты». в) «Индустрияландыру». е) «Кіші Қазан». Жауабы:1- б, 2- а, 3- б, 4- ә, 5- е. |
Құрал жабдықтар,суреттер |
||||
|
Ортасы Түсінік 3мин Қолдану 15 2мин Талдау 3мин |
Білу және түсіну минут
Бейбіт өмірге көшуге байланысты халықтың мәдени деңгейін жетілдіру, сауатсыздықты жою мен маман кадрлар дайындау қажеттігі туындады. Ел алдында мәдени құрылысты жүзеге асыруда бірқатар кедергілер тұрды; қажетті материалдық-техннкалық база жоқ еді, ұлт зиялылары да ат төбеліндей аз болатын. Кесте арқылы түсіндіру: Топтық жұмыс 1.Қазақстан халық арасындағы сауатсыздықты жою 2. Жоғары оқу орындары, мамандар даярлау. 3. Ғылыми-зерттеу мекемелері, ғылымның дамуы. 4. Қазақ кеңестік өнерінің дамуы Қазақстан менің Отаным Мина әдісі 1.1931жылы ашылған оқу орнының аты. 2.1942 жылы Жезқазған мыс кен орындарына сіңірген еңбегі үшін Мемлекеттік сыйлық берілген ғалым. 3. «Қазақстанның көне заманнан бергі тарихының» бірінші томын жазған: 4.Республиканың жоғары білім жүйесінің және ғылымның қалыптасуына үлес қосқан қайраткердің бірі. 5. Ресейден көшіріліп әкелген институт. 6. Соғыс жылдарында Шымкентте ашылған жоғары оқу орнының аты. 7. Ғылым академиясының жанынан 1935 жылы құрылған секторлардың бірі. 8. 1926 жылы М.Е.Массон қазба жұмыстарын жүргізген ежелгі қала. |
1-топ 2-топ 3-топ 4-топ Сергіту сәті |
||||
|
Аяқталуы 5мин Бағалау 2мин Жинақтау 2мин 1мин |
Жаңа сабақты бекіту: Сөзжұмбақ шешу “ Мәдени құрылыс”. 1. Қазақ тілінде жазылған оқулықтың айторы? Аймауытов. 2. Қазақ КСР Ғылым академиясын тұңғыш президенті? Сәтбаев. 3. 1919- 1920 жылдары Халық ағарту институты қайда ашылды? Орда. 4. Қазақстанның тұңғыш кәсіби суретшісі? Қастеев. 5. Сауатты аудандар қатарына қосылған қала? Қарағанды. 6. 1934 жылы кімнің атындағы Қазақ Мемлекеттік университеті ашылды? Киров. 7. 1926 жылы қаңтарда қай қалада тұңғыш кәсіби қазақ театры ашылды? Қызылорда. 8. Араб әрпінің негізінде жасалған қазақ әліпбиін жетілдірген кім? Байтұрсынов. 9. Профессор ғылыми атақ аса көрнекті қазақ тарихшысы кімге берілді? Асфендияров. 10. Қазақстанда тұңғыш жұмысшы факультеті қай қалада құрылды? Орынбор 11. 1931 жылы қай қалада медициналық институты ашылды? Алматы. 12. Қазақ жұртына танымал суретшілерінің бірі? Ысмайылов. 13. 1919 жылы қабылданған декрет? Сауатсыздық. Бағалау парақшасы арқылы өзаражәне өзін өзі бағалайды
Үйге тапсырма: §24. 1920-1930жылдардағы Қазақстан мәдениетті туралы шағын эссе жазу |
кері байланыс |
||||
|
Қосымша ақпарат
|
||||||
|
Саралау 1
2. |
жеке бағалау |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||
|
|
|
|
||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|||||
|
|
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1. 2. |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "1920-1930 жылдардағы Қазақстан мәдениеті
Ашық сабақ "1920-1930 жылдардағы Қазақстан мәдениеті
|
САБАҚ: №26 |
Мектеп: Ст.Шамалған ҚОМ |
|||||
|
Сабақ тақырыбы: |
1920-1930 жылдардағы Қазақстан мәдениеті |
|||||
|
Күні:6- 7.12.2017 |
Мұғалімнің есімі:Испанова Рахима |
|||||
|
СЫНЫП: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Қазақстанда білім және ғылымның дамуы, өнер саласындағы жетістіктерді оқушыларға ұғындыру |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||
|
||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||
|
||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||
|
||||||
|
Жетістік критерийі |
- Халық ағарту ісі, ересектер арасындағы сауатсыздықты жою мақсатын біле алады -Ғылым ,жоғары оқу орындары даму тақырыпшасын орындайды -Қазақстандағы ғылымдар және олардың ғылымдағы жетістіктері мен өнер саласының дамуын біледі |
|||||
|
Құндылықтар ды дарыту |
-Оқушылардың бойына еліне деген сүйіспеншілікке, өз тарихын,құқығын құрметтеуге -шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; -қарым-қатынас жасау қабілеті; -жауапкершілікке тәрбиелеу. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
базасы және филиалы |
|||||
|
Ресурстар |
Құрал жабдықтар,суреттер, кесте,топтық тапсырмалар, кері байланыс |
|||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру,ізденіс |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
география,әдебиет, өнер |
|||||
|
Бастапқы білім |
1920-1930 жж. Қазақстандағы қоғамдық-саяси үдерістер |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||
|
Басталуы 2минут Жұптық жұмыс 5мин |
Сабақ барысында Амандасу Оқушылырды түгендеу Шаттық еңберін құрып, топқа бөліу санау арқылы 1,2,3,4 Сабақтың мақсатын айтып өтемін. Топ басшы сайлайды. Бағалау парақшасын түсіндіріп тап басшыларына беремін Тест тапсырмасы:Алдыңғы тақырып бойынша сұрақтар беру арқылы үй тапсырмасын тексеру 1. Қазақ КСР Конституциясы қабылданған мерзімі: а) 1937 жылғы наурыз ә) 1934 жылғы сәуір б) 1936 жылғы желтоқсан в) 1935 жылғы мамыр г) 1933 жылғы шілде 2. Қазақстандағы ұлттық шеткері аймақтарды бағындыру саясатын белсенді жургізушілер: а) Н.Ежов, Ф. Голощекин ә) Н.Ежов, А. Байтұрсынов б) Ф. Голощекин, Т.Рұсқұлов в) Т.Рұсқұлов ,Н.Ежов г) А. Байтұрсынов ,Ф. Голощекин 3. Қазақ АКСР-інің одақтас Республика болып құрылған жыл: а) 1932 жыл ә) 1936 жыл б) 1937 жыл в) 1938 жыл г) 1940 жыл 4.Лаңкестік жаппай сипат алды: а) 1941-45 жж. ә) 1937-38 жж. б) 1927-31 жж. в) 1931-33 жж. е) 1918-20 жж. 5. Ф.И.Голощекин ұсынған идея: а) «ЖЭС». ә) «Әскери коммунизм». б) «Азық-түлік салғырты». в) «Индустрияландыру». е) «Кіші Қазан». Жауабы:1- б, 2- а, 3- б, 4- ә, 5- е. |
Құрал жабдықтар,суреттер |
||||
|
Ортасы Түсінік 3мин Қолдану 15 2мин Талдау 3мин |
Білу және түсіну минут
Бейбіт өмірге көшуге байланысты халықтың мәдени деңгейін жетілдіру, сауатсыздықты жою мен маман кадрлар дайындау қажеттігі туындады. Ел алдында мәдени құрылысты жүзеге асыруда бірқатар кедергілер тұрды; қажетті материалдық-техннкалық база жоқ еді, ұлт зиялылары да ат төбеліндей аз болатын. Кесте арқылы түсіндіру: Топтық жұмыс 1.Қазақстан халық арасындағы сауатсыздықты жою 2. Жоғары оқу орындары, мамандар даярлау. 3. Ғылыми-зерттеу мекемелері, ғылымның дамуы. 4. Қазақ кеңестік өнерінің дамуы Қазақстан менің Отаным Мина әдісі 1.1931жылы ашылған оқу орнының аты. 2.1942 жылы Жезқазған мыс кен орындарына сіңірген еңбегі үшін Мемлекеттік сыйлық берілген ғалым. 3. «Қазақстанның көне заманнан бергі тарихының» бірінші томын жазған: 4.Республиканың жоғары білім жүйесінің және ғылымның қалыптасуына үлес қосқан қайраткердің бірі. 5. Ресейден көшіріліп әкелген институт. 6. Соғыс жылдарында Шымкентте ашылған жоғары оқу орнының аты. 7. Ғылым академиясының жанынан 1935 жылы құрылған секторлардың бірі. 8. 1926 жылы М.Е.Массон қазба жұмыстарын жүргізген ежелгі қала. |
1-топ 2-топ 3-топ 4-топ Сергіту сәті |
||||
|
Аяқталуы 5мин Бағалау 2мин Жинақтау 2мин 1мин |
Жаңа сабақты бекіту: Сөзжұмбақ шешу “ Мәдени құрылыс”. 1. Қазақ тілінде жазылған оқулықтың айторы? Аймауытов. 2. Қазақ КСР Ғылым академиясын тұңғыш президенті? Сәтбаев. 3. 1919- 1920 жылдары Халық ағарту институты қайда ашылды? Орда. 4. Қазақстанның тұңғыш кәсіби суретшісі? Қастеев. 5. Сауатты аудандар қатарына қосылған қала? Қарағанды. 6. 1934 жылы кімнің атындағы Қазақ Мемлекеттік университеті ашылды? Киров. 7. 1926 жылы қаңтарда қай қалада тұңғыш кәсіби қазақ театры ашылды? Қызылорда. 8. Араб әрпінің негізінде жасалған қазақ әліпбиін жетілдірген кім? Байтұрсынов. 9. Профессор ғылыми атақ аса көрнекті қазақ тарихшысы кімге берілді? Асфендияров. 10. Қазақстанда тұңғыш жұмысшы факультеті қай қалада құрылды? Орынбор 11. 1931 жылы қай қалада медициналық институты ашылды? Алматы. 12. Қазақ жұртына танымал суретшілерінің бірі? Ысмайылов. 13. 1919 жылы қабылданған декрет? Сауатсыздық. Бағалау парақшасы арқылы өзаражәне өзін өзі бағалайды
Үйге тапсырма: §24. 1920-1930жылдардағы Қазақстан мәдениетті туралы шағын эссе жазу |
кері байланыс |
||||
|
Қосымша ақпарат
|
||||||
|
Саралау 1
2. |
жеке бағалау |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||
|
|
|
|
||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|||||
|
|
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1. 2. |
||||||
шағым қалдыра аласыз


.













