Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдар / Ашық сабақ: "1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы"
2023-2024 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған
Ашық сабақ: "1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы"
Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ орта мектептің 9 сыныптары үшін Қазақстан тарихы пәні бойынша жасалынған. Сабақта бейнематериал көрсету де келтірілген. 1986 жылғы желтоқсан оқиғасына қатысты деректер келтірілген.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
Білім беру ұйымының
атауы
Шығыс Қазақстан облысы білім басқармасы Семей
қаласы бойынша білім бөлімінің
«Ыбырай Алтынсарин
атындағы №37 гимназиясы» коммуналдық мемлекеттік
мекемесі
Пәні:
Қазақстан
тарихы
Бөлім:
Қазақстан қайта құру кезеңінде
(1986-1991 жылдар)
Педагогтің
аты-жөні:
Жарылгасинова
Жанаргуль Газизовна
Күні:
24.01.2022
ж.
Сынып:9"А"
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан
оқиғалары
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
9.3.1.5 1986 жылғы Желтоқсан
оқиғасының тарихи маңыздылығына баға
беру.
9.3.1.4
әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып
талдау.
Сабақтың
мақсаты
Желтоқсан оқиғасының себеп-салдарын
анықтау.
Желтоқсан оқиғасының құрбандарын біліп, олардың
тұлғаларына баға беру.
Желтоқсан оқиғасының тарихи
маңыздылығына баға беру.
Сабақтың
барысы
Сабақтың
кезеңі//уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру
Өзін-өзі
тексеру
Өткен білімді еске
түсіру
Ой
салу
Желтоқсан оқиғасына қатысқан
тұлғаменкездесу
( бейне
көрініс)
Балалар, бейне көріністегі
тарихи оқиға таныс па?
Осы бейне көріністі тыңдай
отырып, қандай әсерде
болдың?
Бүгінгі сабақтың тақырыбы
қандай болады деп
ойлайсыңдар?
Оқушыларға алғашқы үш сұрақ
бойынша
«Ойлан, жұптас,
талқыла» әдісі негізінде жұптасып
талқылауды тапсырамын. Одан кейін сыныптық талқылау ұйымдастырамын.
Соңғы сұраққа барлық оқушының ойын
тыңдаймын.
Сынып оқушыларына
сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары және бағалау критерийлерімен
таныстырамын.
Оқушылар өз ойларын ортаға
салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа
тақырыпқа көшу
ҚБ Оқушылар жауабына бірден
ауызша кері байланыс
беріледі.
Желтоқсанға қатысушы , ақын,
журналист - Аманғазы Кәріпжанның бейне
көрінісі.
Алматы: қаңтар, 2022
жыл.
Жаңа білім
Сабақтың бастапқы кезеңінде оқушылардың
зерттеушілік дағдысын дамыту мақсатында келесі зерттеу сұрағымен
таныстырамын. Сабақтың соңғы кезеңінде
осы зерттеу сұрағына қайта оралып, осы сұрақ бойынша оқушылардың
қандай білім алғандығын тексеруді ұсынамын. Мұндай зерттеу сұрағы
оқушыларға сабақ барысында нақты бағыт береді. Әр тапсырманы
орындау барысында оқушы осы зерттеу сұрағының төңірегінде жауап
қарастыратын болады.
Зерттеу
сұрағы:
Демократиялық қозғалыстар
қоғамдық сананы қалай
өзгертті?
Топтық
жұмыс
«Түсін, талда, жеткіз»
-мәтінмен
жұмыс
Оқушыларға желтоқсан оқиғасы
туралы ықшамдалған мәтін ұсынамын.Олар мәтінді оқу барысында
ИНСЕРТ кестесін қосымша толтыруды
тапсырамын.
Тапсырма:«ИНСЕРТ»
кестесі
«V»
Бұрыннан
білемін
«
+»
Жаңа
ақпарат
«-»
Мeнің oйлағанымa
кepеғap, қaйшы
«?»
«Кeліceaлмaймын
Білгім кeлeді»
Бейне
материал
оқушылардың білімін
толықтыру мақсатында «Желтоқсан көтерілісі. Желтоқсан 1986»деген
бейнематериалды көрсетемін. Бейнематериалды көрсетпес бұрын
оқушыларға критерий беремін. Бұл критерийлерді әр оқушыға жеке
параққа жазып берген абзал. Сонымен қатар әр оқушының критерий
талаптары бойынша жұмыс жасауын қадағалаймын немесе алдын-ала қалай
толтыру керек екендігін
түсіндіремін.
Бейнематериалды
көрсеткеннен кейін, критерий бойынша сыныптық талқылау
жүргіземін.
Жұптық
жұмыс
Оқу мақсатына
байланысты1986 жылғы Желтоқсан
оқиғасының тарихи маңыздылығына баға беру үшін «маңыздылық»
кестесімен (2-қосымша)жұмыс
ұйымдастырамын.
Тапсырма:«Маңыздылық»
кестесі:
GREАT
кестесі1986 жылғы Желтоқсан
оқиғасының тарихидеректердің
маңыздылығынаталдау
жасайды
G (Groundbreaking) - елеулі/
бетбұрысты
R (Remembered) - есте
қаларлық
E (Events) - маңызды
оқиға
А (Affected) - болашаққа
әсері
T (Terrifying) кездескен
қиындықтар
Пікірің
қажет!
М. Шахановтың Халық
депутаттары Кеңесінің съезіндегі (1989 ж.) сөзін тыңдап, оқушылар
өздерінің ойларын бекітеді. «Желтоқсан оқиғасы тәуелсіздіктің
жариялануына қаншалықты әсерін тигізді?» деген тақырыбына
пікірсайыс ұйымдастырылады. Дауыс беру арқылы пікірсайыстың
қорытындысы анықталады.
Жеке
жұмыс
ХХ ғасырдың
соңындағыәміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы
халық наразылықтарын
салыстырыңыз
Халық
назарлықтарының ортақ ұқсастықтарын
анықтаңыз:............................
Мәтінмен
жұмыс
Мәтіннен негізгі
идеяны анықтайды
Оқушылармәтін оқу барысында ИНСЕРТ
кестесін қосымша толтырады
Критерийлері:
Бейнематериалатауы
Бейне материалдың
басты идеясы не?
Бұлбейнематериалданне көремін деп
ойлайсыз?
Бұл
бейнематериалкөрермен көзқарасы немесе
эмоциясына сай келе ме? Ол сізді қандай сезімге
бөледі?
Негізгі екі
ерекшелікті анықтаңыз:...
Дескрипторлары:
Әр бағананы толтыру
барысында дәлел келтіру
керек;
Өз ойына дәлелдеу
барысында дерекке немесе дереккөзге сілтеме жасау
қажет;
Дескрипторы. Аналитикалық
талдау:Деректер негізінде Желтоқсан
оқиғаларын талдау:
М. Шахановтың Халық
депутаттары Кеңесінің съезіндегі (1989 ж.) сөзін тыңдап, оқушылар
өздерінің ойларын білдіреді
Дескриптор:
Желтоқсан оқиғасының
ерекшеліктерін жазады - 1
балл;
Целиноградоқиғасының ерекшеліктерін
жазады - 1 балл;
Халық
назарлықтарының ортақ ұқсастықтарын анықтайды -1
балл
ҚБ Оқушылар
жауаптарын «бас бармақ» әдісі бойынша бағалайды және мұғалім ауызша
кері байланысын беріп
отырады
ҚБ Мұғалім оқушылар
жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп
отырады
«Ең үздік
жауап»
«Досыңды
бағала»
«Мадақтау»
«Өзін-өзі
бағалау»
Ақпараттық
мәтін
Қалыптастырушы бағалау мүмкіндігі
бар
К. Бегалин. Империя
құрамында. – Алматы: Аруна,
2013.
Омарбеков Т.
Қазақстан тарихының XX ғ. өзекті мәселелері. Өнер,
2014
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз