Рамазанова Фарида Токтаровна
Павлодар обласы,Екібастұз қаласы
№8 «Теремок» бөбектер бақшасының тәрбиешісі
Білім беру саласы: «Таным»
Бөлімі: « Қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру»
Тақырыбы: ” 10-ға дейін санауды білетін лақ”
Мақсаты: Балаларды 1-ден 10-ға дейінгі реттік сандарды ауызша санау арқылы есептей білуге, сандарды тура , кері үш тілде санауға білімдерін бекіту. Балалардың ой-өрісін кеңейту 10 көлемінде сандық есептеу дағдысын дамыту. Сандар көршісін атауды, кеңістікті бағдарлау он, сол, алда, арт, жақта ұғымдарын, логикалық ойлау қаблетін дамыту.Есептерді шығаруға, заттың санын цифрамен белгілеуін арттыру, балаларды шығармашылыққа, ұйымшылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың алдында жұмыс: ” 10-ға дейін санауды білетін лақ” мультфилімін көреді.
Әдіс- тәсілі: Түсіндіру, әңгімелеу, сұрақ-жауап, күтпеген сәт, сергіту сәті, мадақтау,алгоритм таблицасы
Әдіс-тәсілдер: көрсету, түсіндіру, ойын, санамақ, сергіту сәті, топтық жұмыс, сұрақ-жауап.
Көрнекілік: Сандар, 10-ға дейін санауды білетін лақ- мультфильмнің кейіпкерлерінің суреттері,карточка-тапсырмалар, мультфильмдерден өлеңдер үзінділері, алгорит қайықты жабыстыру үлгісі
Қостілділік компонент \ билингвальный\: 10-ға дейін сан, лақ-козленок-goat, бұзау-теленок-calf, сиыр-корова-cow, бұқа-бык-bull, жылқы-лошадь-horse, қой-баран-sheep, шошқа-поросенок-pig, мысық-кот-cat, ит-собака-dog, қаз-гусь-goose, қайық-кораблик-boat, жасыл-зеленый-green, сары-желтый-yellow, қызыл-красный-red.
Пәнаралық байланыс: математика, жапсыру, ағылшын тілі
Жеке жұмыс: Қазақ тілінде құстар атауларын бекіту
Қажетті құрал- жабдықтар: лақ, бұзау, бұқа, мысық, жылқы, торай, қой, қаз, ит суреттері, магнит тақтасы, желім, қайшы, қылқалам, үлестірмелі материалдар, деңгейлік тапсырмалар, сызба қосу материалдар, сүлгі.
|
Іс-әрекет кезеңдері |
Педагогтің іс-әрекеті |
Балалардың іс-әрекеті |
|
Мотивациялық-қозғаушылық |
Амандасу : Шаттық шеңбері: Шеңбер болып тұрайық, Алақанды ашайық, Күннің нұрын алайық Таза ауаны жұтайық, Жүрекке жылу салайық, Мейірімділік шоғын алайық Жиналған жылы шуақты Қонақтарға шашайық |
Сәлеметсіз бе! Здравствуйте! Hello! (Қимыл арқылы жасау) Екі қолды жоғары көтереді қолдарын сермейді, терең тыныс алады, қолды кеудеге қояды. Қолдарын алға созады қолдарындағы шуақты қонақтарғашашады. |
|
Ұйымдастыру-іздестіру |
- Балалар көңіл күйіміз қандай? - Ендеше осы жақсы көңіл күйімізбен іс-әрекетімізді бастайық. Бүгінгі күннің ерекшелігі біздерге қоннаққа апайлар келіпті .Олай болса, өз білімімізді көрсетейік. - Балалар сендер мультфильмдерді жақсы көресіндер ме? -Қандай мультфильмдер білесіңдер? - Өте жақсы.сендер көп мультфильмдерді атадыңдар - Мен сендерге жұмбақ жасырамын әуен бойынша үзіндісін тыңдап, маған мультфильмнің атын атаңдар 3-4 әуен тыңдап, атайды. Ең соңғы Простоквашино мультфильм үзіндісін тыңдап, есікті біреу қағады. Пошташы Печкин кіреді -Сәлеметсіңдер ме балалар! Здравствуйте дети! Hello children! Сендер қай балабақшаның және қандай топтың балаларысыңдар? Онда дұрыс мен сендерге хат әкелдім алыңдар Рахмет , спасибо, сенкью Сау болыңдар балалар, Досвидание, good bye! Балалар, қарандаршы мына хат киіпкерлерден олар сендердің білімдеріңді көруге көп тапсырмалар жіберіпті. Тапсырмаларды орындап, қай мультфилімнен екенін білеміз Дайынсыңдар ма? Онда кірісейік 1
Мынау не? Это кто? What is it? Тура, кері санау ( үш тілде)
2
Мынау не?Кто это?What is it?- Дидактикалық ойын: «Санның көршісін жаз» 4 баладан ұжымдық орындау Вагон әйнектермен, бос әйнектерге керек санды жазу 3
Мынау не?Кто это?What is it? Заттың санын, цифрамен
белгілеу. 4 Бұқа тапсырамасы Мынау не?Кто это?Уат зис? Есеп шығару, таяқшаларды қолдану
5
Мынау не?Кто это?What is it? Санамақтар айту 6
Мынау не?Кто это? What is it? Қолдарын жатықтыру ,жазу
7
Мынау не? Кто это?What is it? Сергету сәті
2,3 алақанды соғайық. Оң жаққа бұрылып. Бір отырып бір тұрып, Бір шынығып алайық. 8
Мынау нелер? Кто это? What is it?
Алгоритмке қарай қайықты жапсырулары керек
Мынау не?Что это? What is it? Д/ойын: «Түстерді ата» |
-жақсы
-жақсы көреміз
Алдар Көсе, Спанч Боб, Бэтмен, маша мен аю, алтын сақа, ақсақ Құлан
-Сәлеметсіз бе! -№ 6 Алтын балық балабақшаның мектепалды даярлық тобының балаларымыз Рахмет , спасибо, Thank you!
Сау болыңыз, До свидание, Good bye! Ия - лақ- козленок , It is a goat.
- бұзау-теленок- It is a calf.
- сиыр- корова- It is a cow.
- мынау бұқа- это бык-It is a bowl.
-
жылқы- лошадь- ит ис э хосс
- шошқа- поросенок- It is a pig.
- қой- баран- It is a sheep.-
мысық, ит, қаз- кот, собака, гусь, goose- cat, dog. қайық- лодка-boat Жасыл – зеленый - green, Сары – желтый - yellow Қызыл – красный - red
|
|
Рефлексивті – түзетушілік |
Рефлексия: “ Іс қалпақта”
Музыкамен шляпаны бір- бірлеріне кигізіп, музыка тоқтаған кезде қай баланың басында қалса, сол бала оқу іс –әрекеті туралы өз пікірін , не ұнағанын,не қиын болғанын айтады.
Балалар қандай ертегінен киіпкерлер екенін білдіңдер ме? Дұрыс, балалар. Жақсы, хорошо, good. |
10-ға дейін санауды білетін лақ ертегінен |
Күтілетін нәтиже:
Бала нені білді: 1-ден 10-ға дейінгі реттік сандарды тура , кері үш тілде санау.
Меңгереді: Бір-бірден қосуды және азайту мысалдарын шығара алуды.
Орындаушылық қабілеті: Қайықты алгоритм арқылы жапсыру.
Есеп:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "1-10 дейін санау"
Ашық сабақ "1-10 дейін санау"
Рамазанова Фарида Токтаровна
Павлодар обласы,Екібастұз қаласы
№8 «Теремок» бөбектер бақшасының тәрбиешісі
Білім беру саласы: «Таным»
Бөлімі: « Қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру»
Тақырыбы: ” 10-ға дейін санауды білетін лақ”
Мақсаты: Балаларды 1-ден 10-ға дейінгі реттік сандарды ауызша санау арқылы есептей білуге, сандарды тура , кері үш тілде санауға білімдерін бекіту. Балалардың ой-өрісін кеңейту 10 көлемінде сандық есептеу дағдысын дамыту. Сандар көршісін атауды, кеңістікті бағдарлау он, сол, алда, арт, жақта ұғымдарын, логикалық ойлау қаблетін дамыту.Есептерді шығаруға, заттың санын цифрамен белгілеуін арттыру, балаларды шығармашылыққа, ұйымшылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың алдында жұмыс: ” 10-ға дейін санауды білетін лақ” мультфилімін көреді.
Әдіс- тәсілі: Түсіндіру, әңгімелеу, сұрақ-жауап, күтпеген сәт, сергіту сәті, мадақтау,алгоритм таблицасы
Әдіс-тәсілдер: көрсету, түсіндіру, ойын, санамақ, сергіту сәті, топтық жұмыс, сұрақ-жауап.
Көрнекілік: Сандар, 10-ға дейін санауды білетін лақ- мультфильмнің кейіпкерлерінің суреттері,карточка-тапсырмалар, мультфильмдерден өлеңдер үзінділері, алгорит қайықты жабыстыру үлгісі
Қостілділік компонент \ билингвальный\: 10-ға дейін сан, лақ-козленок-goat, бұзау-теленок-calf, сиыр-корова-cow, бұқа-бык-bull, жылқы-лошадь-horse, қой-баран-sheep, шошқа-поросенок-pig, мысық-кот-cat, ит-собака-dog, қаз-гусь-goose, қайық-кораблик-boat, жасыл-зеленый-green, сары-желтый-yellow, қызыл-красный-red.
Пәнаралық байланыс: математика, жапсыру, ағылшын тілі
Жеке жұмыс: Қазақ тілінде құстар атауларын бекіту
Қажетті құрал- жабдықтар: лақ, бұзау, бұқа, мысық, жылқы, торай, қой, қаз, ит суреттері, магнит тақтасы, желім, қайшы, қылқалам, үлестірмелі материалдар, деңгейлік тапсырмалар, сызба қосу материалдар, сүлгі.
|
Іс-әрекет кезеңдері |
Педагогтің іс-әрекеті |
Балалардың іс-әрекеті |
|
Мотивациялық-қозғаушылық |
Амандасу : Шаттық шеңбері: Шеңбер болып тұрайық, Алақанды ашайық, Күннің нұрын алайық Таза ауаны жұтайық, Жүрекке жылу салайық, Мейірімділік шоғын алайық Жиналған жылы шуақты Қонақтарға шашайық |
Сәлеметсіз бе! Здравствуйте! Hello! (Қимыл арқылы жасау) Екі қолды жоғары көтереді қолдарын сермейді, терең тыныс алады, қолды кеудеге қояды. Қолдарын алға созады қолдарындағы шуақты қонақтарғашашады. |
|
Ұйымдастыру-іздестіру |
- Балалар көңіл күйіміз қандай? - Ендеше осы жақсы көңіл күйімізбен іс-әрекетімізді бастайық. Бүгінгі күннің ерекшелігі біздерге қоннаққа апайлар келіпті .Олай болса, өз білімімізді көрсетейік. - Балалар сендер мультфильмдерді жақсы көресіндер ме? -Қандай мультфильмдер білесіңдер? - Өте жақсы.сендер көп мультфильмдерді атадыңдар - Мен сендерге жұмбақ жасырамын әуен бойынша үзіндісін тыңдап, маған мультфильмнің атын атаңдар 3-4 әуен тыңдап, атайды. Ең соңғы Простоквашино мультфильм үзіндісін тыңдап, есікті біреу қағады. Пошташы Печкин кіреді -Сәлеметсіңдер ме балалар! Здравствуйте дети! Hello children! Сендер қай балабақшаның және қандай топтың балаларысыңдар? Онда дұрыс мен сендерге хат әкелдім алыңдар Рахмет , спасибо, сенкью Сау болыңдар балалар, Досвидание, good bye! Балалар, қарандаршы мына хат киіпкерлерден олар сендердің білімдеріңді көруге көп тапсырмалар жіберіпті. Тапсырмаларды орындап, қай мультфилімнен екенін білеміз Дайынсыңдар ма? Онда кірісейік 1
Мынау не? Это кто? What is it? Тура, кері санау ( үш тілде)
2
Мынау не?Кто это?What is it?- Дидактикалық ойын: «Санның көршісін жаз» 4 баладан ұжымдық орындау Вагон әйнектермен, бос әйнектерге керек санды жазу 3
Мынау не?Кто это?What is it? Заттың санын, цифрамен
белгілеу. 4 Бұқа тапсырамасы Мынау не?Кто это?Уат зис? Есеп шығару, таяқшаларды қолдану
5
Мынау не?Кто это?What is it? Санамақтар айту 6
Мынау не?Кто это? What is it? Қолдарын жатықтыру ,жазу
7
Мынау не? Кто это?What is it? Сергету сәті
2,3 алақанды соғайық. Оң жаққа бұрылып. Бір отырып бір тұрып, Бір шынығып алайық. 8
Мынау нелер? Кто это? What is it?
Алгоритмке қарай қайықты жапсырулары керек
Мынау не?Что это? What is it? Д/ойын: «Түстерді ата» |
-жақсы
-жақсы көреміз
Алдар Көсе, Спанч Боб, Бэтмен, маша мен аю, алтын сақа, ақсақ Құлан
-Сәлеметсіз бе! -№ 6 Алтын балық балабақшаның мектепалды даярлық тобының балаларымыз Рахмет , спасибо, Thank you!
Сау болыңыз, До свидание, Good bye! Ия - лақ- козленок , It is a goat.
- бұзау-теленок- It is a calf.
- сиыр- корова- It is a cow.
- мынау бұқа- это бык-It is a bowl.
-
жылқы- лошадь- ит ис э хосс
- шошқа- поросенок- It is a pig.
- қой- баран- It is a sheep.-
мысық, ит, қаз- кот, собака, гусь, goose- cat, dog. қайық- лодка-boat Жасыл – зеленый - green, Сары – желтый - yellow Қызыл – красный - red
|
|
Рефлексивті – түзетушілік |
Рефлексия: “ Іс қалпақта”
Музыкамен шляпаны бір- бірлеріне кигізіп, музыка тоқтаған кезде қай баланың басында қалса, сол бала оқу іс –әрекеті туралы өз пікірін , не ұнағанын,не қиын болғанын айтады.
Балалар қандай ертегінен киіпкерлер екенін білдіңдер ме? Дұрыс, балалар. Жақсы, хорошо, good. |
10-ға дейін санауды білетін лақ ертегінен |
Күтілетін нәтиже:
Бала нені білді: 1-ден 10-ға дейінгі реттік сандарды тура , кері үш тілде санау.
Меңгереді: Бір-бірден қосуды және азайту мысалдарын шығара алуды.
Орындаушылық қабілеті: Қайықты алгоритм арқылы жапсыру.
Есеп:----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
шағым қалдыра аласыз




















