|
Пән: Сауат ашу Мектеп:№31 орта мектеп Қысқа мерзімді жоспар: Б б дыбысы мен әрпі. Мұғалімнің аты-жөні: Серкебай А.Е Сынып: 1 «А» сынып |
|
|
|
Сабақ тақырыбы |
Табиғатқа саяхат.Б б дыбысы мен әрпі. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.1.2.1 Мұғалімнің көмегімен мәтінде кім? (не?) туралы айтылғанын анықтау 1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу. |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Әріпті танып, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіреді.Әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады. Көптеген оқушылар:Мәтінде не? туралы айтылғанын анықтау Кейбір оқушылар:Буындар арқылы сөз құрастыра алу. |
|
|
Бағалау критерийлері |
1.Әріптерді таниды және ажыратып оны әріпті дыбыспен сәйкестендіріп оқиды. 2.Мәтінде не? туралы айтылғанын анықтау 3. Жазу жолын ,жоларалық кеңістікті,жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап ,әріп элементтерін каллиграфилық талаптарға сай жаза алады. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Бір-біріне құрметпен қарау, табиғатты сүю өз ойын еркін айту (ашықтық) |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика-сызба арқылы буындарды санау. |
|
|
Бастапқы білім |
Өткен дыбыс пен әріптерді таниды.Буынға бөліп,дыбыспен сәйкестендіре алады. |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтың жоспарланған іс-әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Бастапқы кезең
|
Психохологиялық ахуал Орман дауысы Оқушылар орындарына жайғасып, көздерін жұмып, орман ішіне ойша саяхат жасайды 2. Миға шабуыл Жұмбақ Жазу жазып жалықпаған Жаза-жаза арықтаған БК-1«Айнаға қарау» тәсілі арқылы Б дыбысын айтқызу Буындап немесе тұтас сөздерді оқиды Б дыбысын үш рет айтқызу: Б Б Б Айнаға қарап айту Б Б Б
Сөз ойла тез ойла
Оқушылардан Б әріпінен басталатын немесе б әріпі кездесетін сөздер сұрау Б әріпіне байланысты видеоролик |
Интербелсенді тақта Сурет
Видеоролик |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Сергіту сәті |
Оқылым
Дескриптор: 1.Оқушылар Б Б Б дыбысын айнаға қарап айтады 2 Сөздерді буындап , тұтас оқиды. 3.Дыбыстық талдау жасайды БК-2 Жазылым Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады
«Көркем де, әдемі жаз» әдісі Дескриптор: 1. Бб әрпін ауада жазады. Ламинатта жазу 2. дәптерге жазады Сергіту сәті БК-3 Мәтінмен жұмыс «Сұрақ қой және талқыла» Тыңдалым «Бор »неден жасалады ?
-«Бор »неден жасалады ? -Саған кімнің сөзі ұнады? -Неліктен?
Дескриптор: 1.Мәтінді тыңдайды 2.Сұрақ- жауап арқылы талқылайды. 3.Мәтінде кім,не туралы айтылғанын анықтайды ТЖ-«Адасқан буындар» ойыны Бо-та, бал-ға,ба-қа, бө-рік, бақ-бақ,Бал-та,Бө-пе Дескриптор: 1.Сөздерді буындап , тұтас оқиды. 2Дыбыстық талдау жасайды |
Оқулық Жазу дәптері Сызба Қима қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Ойын «Ботаны тамақтандыр» Өтілген тақырыпқа байланысты барлық оқушыларға қима қағаз арқылы сұрақтар беріледі. 1. Б қандай дыбыс 2. Б әріпі неше элементтен тұрады 3. Б дыбысынан басталатын 3 сөз айт 4. Бор сөзіне дыбыстық талдау жаса 5. Сөздерді оқы Бо-та, ба-лық, Бо-лат т.с.с Сөздік диктант Ба, бо, бота, балық «Бағдаршам» арқылы бағалау(жасыл көзі түсіндім,сары қөзі жартылай түсіндім,қызыл көзі түсінбедім) |
Қима қағаздар Маркер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Сұрақ қой және талқыла» әдісі барысында тапсырмалар арқылы сараланды.«Ботаны тамақтандыр» ойыны арқылы сұрақтар қойып оқушыларға саралау жасадым. |
«Бас бармақ» , «От шашу», «Бағдаршам» |
Денсаулық пен қауіпсіздік ережесін тексеру. 1.Орындыққа дурыс отыру. 2.Қаламмен жұмыс жасағанда ауызға салмау. 3.Сергіту сәті. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Сабақтың мақсатына жеттім .«Айнаға қарау», «Сөз ойла,тез ойла», .«Адасқан буындар» атты белсенді әдістер тиімді болды.«Сұрақ қой және талқыла» белсенді әдісінде тыңдаған мәтіннен кім? не? туралы екенін анықтады.«Көркем де, әдемі жаз» әдісі арқылы жазу ережесін сақтап, әріп элементтерін каллиграфилық талаптарға сай жаза алды. «Ботаны тамақтандыр» ойыны оқушыларға өте қызықты болды. Жаңа тақырыпты түсінгендігін, меңгергендігін байқадым. Әріптестерімнің тарапынан берілген кері байланысынан белсенді әдістерді тиімді пайдалануды білдім. Жоспар құрғанда нақты ,дәл,шынайы ,қол жетімді мақсаттармен міндеттерді қолдануды тәлімгерімнен үйрендім. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пән: Сауат ашу
Мектеп:№31 орта мектеп
Қысқа мерзімді
жоспар: Б б дыбысы мен
әрпі.
Мұғалімнің
аты-жөні: Серкебай А.Е Сынып: 1 «А»
сынып Сабақ
тақырыбы Табиғатқа саяхат.Б б дыбысы мен
әрпі. Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына
сілтеме)
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату
және оны дыбыспен
сәйкестендіру.
1.1.2.1 Мұғалімнің көмегімен
мәтінде кім? (не?) туралы айтылғанын
анықтау 1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық
кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп
элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай
жазу.
Сабақ
мақсаттары
Барлық
оқушылар:Әріпті танып, ажырату және оны
дыбыспен сәйкестендіреді.Әріп элементтерін каллиграфиялық
талаптарға сай жазады.
Көптеген
оқушылар:Мәтінде не? туралы айтылғанын
анықтау Кейбір
оқушылар:Буындар арқылы сөз құрастыра
алу.
Бағалау
критерийлері
1.Әріптерді таниды
және ажыратып оны әріпті дыбыспен сәйкестендіріп
оқиды.
2.Мәтінде не? туралы айтылғанын
анықтау 3. Жазу жолын ,жоларалық
кеңістікті,жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап ,әріп
элементтерін каллиграфилық талаптарға сай жаза
алады. Құндылықтарды
дарыту Бір-біріне құрметпен қарау,
табиғатты сүю өз ойын еркін айту
(ашықтық) Пәнаралық
байланыстар Математика-сызба арқылы буындарды
санау.
Бастапқы
білім Өткен дыбыс пен әріптерді таниды.Буынға
бөліп,дыбыспен сәйкестендіре
алады. Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңі Сабақтың жоспарланған
іс-әрекеті Ресурстар
Сабақтың
басы
Бастапқы
кезең
Психохологиялық
ахуал
Орман
дауысы
Оқушылар орындарына
жайғасып, көздерін жұмып, орман ішіне ойша саяхат
жасайды
2. Миға
шабуыл
Жұмбақ
Жазу жазып
жалықпаған
Жаза-жаза
арықтаған
БК-1«Айнаға қарау» тәсілі арқылы Б дыбысын
айтқызу Буындап немесе тұтас
сөздерді оқиды
Б дыбысын үш рет
айтқызу: Б Б Б
Айнаға қарап айту Б
Б Б
Сөз ойла тез
ойла
Оқушылардан Б
әріпінен басталатын немесе б әріпі кездесетін сөздер
сұрау
Б әріпіне байланысты
видеоролик
Интербелсенді
тақта
Сурет
Видеоролик
Сабақтың
ортасы
Сергіту
сәті
Оқылым
Дескриптор:
1.Оқушылар Б Б Б
дыбысын айнаға қарап айтады
2 Сөздерді буындап , тұтас
оқиды.
3.Дыбыстық талдау
жасайды
БК-2
Жазылым
Жазу жолын,
жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап,
әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай
жазады
«Көркем де, әдемі жаз»
әдісі Дескриптор:
1. Бб әрпін ауада
жазады. Ламинатта жазу
2. дәптерге
жазады
Сергіту
сәті
БК-3 Мәтінмен
жұмыс «Сұрақ қой және
талқыла»
Тыңдалым
«Бор »неден жасалады
?
Мәтін не
туралы?
«Бор»
-«Бор »неден
жасалады ?
-Саған кімнің сөзі
ұнады?
-Неліктен?
Дескриптор:
1.Мәтінді
тыңдайды
2.Сұрақ- жауап
арқылы талқылайды.
3.Мәтінде кім,не туралы
айтылғанын анықтайды
ТЖ-«Адасқан
буындар» ойыны
Бо-та, бал-ға,ба-қа, бө-рік, бақ-бақ,Бал-та,Бө-пе
Дескриптор: 1.Сөздерді буындап , тұтас
оқиды.
2Дыбыстық талдау
жасайды
Оқулық
Жазу
дәптері
Сызба Қима
қағаздар
Сабақтың
соңы
Ойын «Ботаны
тамақтандыр»
Өтілген тақырыпқа байланысты барлық оқушыларға қима қағаз
арқылы сұрақтар
беріледі.
1. Б қандай
дыбыс
2. Б әріпі неше элементтен
тұрады
3. Б дыбысынан басталатын 3 сөз
айт
4. Бор сөзіне дыбыстық талдау
жаса
5. Сөздерді оқы Бо-та, ба-лық, Бо-лат
т.с.с
Сөздік
диктант
Ба, бо, бота,
балық
«Бағдаршам»
арқылы бағалау(жасыл көзі түсіндім,сары қөзі
жартылай түсіндім,қызыл көзі
түсінбедім)
Қима
қағаздар
Маркер
Саралау Бағалау Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
«Сұрақ қой және
талқыла» әдісі барысында тапсырмалар арқылы сараланды.«Ботаны
тамақтандыр» ойыны арқылы сұрақтар қойып оқушыларға саралау
жасадым. «Бас бармақ» , «От шашу»,
«Бағдаршам»
Денсаулық пен
қауіпсіздік ережесін
тексеру.
1.Орындыққа дурыс
отыру.
2.Қаламмен жұмыс
жасағанда ауызға салмау. 3.Сергіту
сәті. Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақтың мақсатына
жеттім .«Айнаға қарау»,
«Сөз ойла,тез ойла»,
.«Адасқан буындар» атты белсенді әдістер тиімді болды.«Сұрақ қой
және талқыла» белсенді әдісінде тыңдаған мәтіннен кім? не? туралы
екенін анықтады.«Көркем де, әдемі жаз» әдісі
арқылы жазу ережесін сақтап, әріп элементтерін каллиграфилық
талаптарға сай жаза алды.
«Ботаны тамақтандыр»
ойыны оқушыларға өте қызықты болды. Жаңа тақырыпты түсінгендігін,
меңгергендігін байқадым.
Әріптестерімнің
тарапынан берілген кері байланысынан белсенді әдістерді тиімді
пайдалануды білдім.
Жоспар құрғанда
нақты ,дәл,шынайы ,қол жетімді мақсаттармен міндеттерді қолдануды
тәлімгерімнен үйрендім.
Жалпы
баға
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




















