Материалдар / Ашық сабақ 1-сынып Қазақ тілі Бас әріппен жазылатын сөздер
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ 1-сынып Қазақ тілі Бас әріппен жазылатын сөздер

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тілі пәнініен "Бас әріппен жазылатын сөздер" тақырыбында қысқа мерзімді сабақ жоспары талапқа сай жазылған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Қараша 2022
397
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлімі:

Сөз және оның мағынасы


Педагогтің аты-жөні:

Күні:


Сыныбы: 1А

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Бас әріптен басталып жазылатын сөздер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.3.9.3. Бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі аттары, жер су атаулары, үй жануарларына берілген атауларды) анықтау.

1.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру.

Сабақтың мақсаты:


Барлық оқушылар: бас әріппен жазылатын сөздерді анықтай алады;

Көптеген оқушылар: оқыған мәтіні бойынша қойылған сұрақтарға жауап бере алады;

Кейбір оқушылар: мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар құрастыра алады;


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Кел, балалар, оқылық,

Оқығанды көңілге ,

Ықыласпен тоқылық.

Оқысаңыз , балалар,

Шамнан шырақ жағылар,

Тілегенің алдыңнан

Іздемей- ақ табылар.



Алдыңғы білім мен жаңа сабақты байланыстыру.

«Жаңылыспа» ойын-жаттығуы

Мұғалім адам аттарын атағанда қол шапалақтайды да, жалпы заттың атын білдіретін сөздерді атағанда жай тұрады.

Жанар, мұғалім, Еділ, Сара, комбайн, Досан, ұшқыш, ғарышкер, мектеп, Ғалымжан, компьютер.

Сұрақ-жауап

- Кісі аттары қандай әріппен жазылады?

-Неге бас әріппен жазамыз?

-Бас әріппен жазылатын сөздерді атаңдар.

Сабақ мақсатымен таныстырамын.

«Бас әріптен басталып жазылатын сөздер» туралы білетін білімімізді пысықтаймыз.










Оқушылар кісі аттары аталғанда қол шапалақтайды, жалпы заттың аты аталғанда жай тұрады.

«Тамаша! Керемет! Өте жақсы!»









«От шашу»








Өлең шумағы









Интерактивті тақта




Сабақтың ортасы

35 мин.


«Ысқыру диктанты»

Бүгін Марат ерте тұрды. Далада балалар сырғанап жүр. Таңертең әкем балық аулауға кетті.

Оқулықпен жұмыс.

1. Қараторғай туралы зерттеу жұмысы

2. 1-жаттығу.

Сурет бойынша әңгіме жүргіземін.

Мәтінді оқы.

Тізбектеп оқытамын.

Сұрақ- жауап

-Мәтін не туралы?

-Мәтіннің негізгі ойын анықтаңдар.

«Сұрақты қағып ал» әдісі

Мәтін мазмұны бойынша немесе сурет бойынша сұрақ құраңдар және жауап беріңдер.

Дәптермен жұмыс

Қарамен жазылған сөздерді табыңдар, оларға сұрақ қойыңдар.

-Олар неліктен бас әріппен жазылады?

Сергіту жаттығуы «Кім жылдам?» ойыны

1-топ Кім? сұрағына жауап беретін сөздерді сары түсті құстың ұясына жапсырады.

2-топ Не? сұрағына жауап беретін сөздерді қызыл түсті құстың ұясына жапсырады.

Кім? бала, ұстаз, шебер, Арман, ұшқыш, дәрігер.

Не? ұя, қарлығаш, қайың, дәптер, орман, зымыран.

2-жаттығу. Суреттер мен сөздерді сәйкестендіріңдер.

қарлығаш


қараторғай


-Қарлығаштың ұясын сипаттаңдар

-Қараторғайдың ұясын сипаттаңдар

Саралау тапсырмасы

1-тапсырма

Көп нүктенің орнына тиісті сөзді тауып жаз.

. . . бірінші сыныпта оқиды.

Керекті сөздер: сатушы, Айдос

2-тапсырма. Өзіңнің тегің мен есіміңді жаз.

--------------------------------------

3-тапсырма. Орны ауыстырылып берілген сөздерден сөйлем құрап жаз.

Қараторғай, Берік, жасады, ұя.

-------------------------------------


Диктант жазады.










Оқушы сұрақ қойып қолындағы фасоль салынған қалташаны лақтырады, қағып алған бала сұраққа жауап береді және өзінің сұрағын қояды.









Кім? Не? сұрағына жауап бетретін сөздерді өз ұясына жапсырады.









Құстарды ұялармыен сәйкестендіреді.





Тапсырмаларды орындайды.

Дескриптор

-бірінші сөйлемдегі бас әріппен жазылатын сөзді тауып жазады

-екінші сөйлемдегі кімдер сұрағына жауап беретін сөздітауып жазады

-үшінші сөйлемдегі кім сұрағына жауап беретін сөзді тауып жазады

-сөйлемдерді сауатты жазады

-тыныс белгілерін қояды





Дескриптор

-Кім? сұрағына жауап беретін сөздерді анықтайды

-Не? сұрағына жауап беретін сөздерді анықтайды





Дескриптор

-қарлығашты өз ұясымен сәйкестендіреді;

-қараторғай өз ұясымен сәйкестендіреді;




Дескриптор

-көп нүктенің орнына тиісті сөзді тауып жазады;

-өзінің тегі мен есімін сауатты жазады;

-Орны ауыстырылп берілген сөздердің орнын тауып жазады;




1-сыныптың ана тілі оқулығы




Дәптер


Интерактивті тақта

Слайд







Фасоль салынған қалташа


Құстың ұясы



Сөздер











Тапсырмалар
















Сабақтың соңы.

3 мин.

Рефлексия

-Бүгін не білдік?

-Не жаңалық болды?

-Қандай қиындық туындады?

-Тағы не білгің келеді?

Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін сөйлемдер арқылы тұжырымдайды.

«Тамаша! Керемет! Өте жақсы! Талпын!»

Кері байланыс

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетесіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.

Қабілетті оқушыларға:


Көбірек қолдауды қажет ететін оқушыларға:





Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? (оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ кезінде сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:


Тексерілді:

































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!