|
Пән:Математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Күні: Сынып: 1 |
Мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: 0 |
|||||
|
Сабақтақырыбы |
2 саны және цифры |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.1.2 1.Таңбалы сандарды оқу және салыстыру 1.1.1.3 2.Бір таңбалы сандардың құрамын анықтау. 1.1.1.1 3.10 көлеміндегі сандарды тура жəне кері санау; |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:10 көлеміндегі сандарды тура және кері санайды Көптеген оқушылар: натурал сандар қатарындағы орнын анықтайды; Кейбір оқушылар:цифр мен санды бір-бірінен ажыратады; бір таңбалы сандарды әр түрлі тәсілдермен (нүктелер жиынтығымен, таяқшалармен және т.б.) көрсетеді; “+”, “–”, “=”, “≠”, “>”, “<” таңбаларын қолданады. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Бір таңбалы сандарды таниды және салыстырады 2.Бір таңбалы сандардың құрамын анықтайды. 3.10 көлеміндегі сандарды тура және кері санайды. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Екі - Два -too Плюс + қосу амалы қосу Минус –азайту амалы азайту 10 көлеміндегі сандарды тура және кері санаймыз 1 санынан кейін қандай сан тұр ? 1 санынан үлкен және санау кезінде одан кейін қандай сан тұрады?(2) |
|||||
|
Құндылықтар
|
Оқушыларды бір-біріне құрмет көрсетуге тәрбиелеу.Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау. «Мәңгілік ел»негізі бойынша оқушыларды Отанды сүюге баулу. |
|||||
|
Пән аралық байланыстар |
Дүниетану.Сауат ашу |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайд, таныстырылым. Сандарды әнмен санау. |
|||||
|
Бастапқы білім
|
10 санын тура және кері санайды.1саны және цифры |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Ынтымақтас тық атмосферасын қалыптастыру 5 минут
Айтылым
|
Психологиялық ахуал Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз, Дүниені аралап, Оқып білім аламыз,
Шарлар арқылы бөлемін –сары, қызыл ,көк.
Топқа бөлу: І топ: сары-Тапқырлар; ІІ топ: қызыл-Ойшылдар; III топ:көк-Ұшқырлар.
«Миға шабуыл» әдісі Мақсатым .Өткен сабақпен жаңа сабақты ұштастыру 1-10 дейінгі санды тура және кері санайық. “Бұл сан 1 санынан үлкен және санау кезінде одан кейін тұрады (жауабы: 2 саны)”, — Тақтаға қағаздан қиылып жасалған бір жапырақты жапсырамын. Тақтада неше жапырақ бар? 2 жапырақ болу үшін не істеу керек?
1+1=2 |
Шаттық шеңбері
Шарлар
Жапырақ суреті |
||||
|
Сабақтың Ортасы
30минут
Айтылым
Айтылым Жазылым
Айтылым Жазылым
Сабақтық соңы
Айтылым Жазылым
5минут |
Оқулықпен жұмыс 1 тапсырма.Топтық жұмыс «Жаңғақ» әдісі(сұрақтар құру және олардың жауаптарын табу дағдысын пысықтау) Сандық сәулеге қараймыз
“1 санынан кейін қандай сан тұр? 2 санының алдында қандай сан тұр? 2 саны 1 санының алдында немесе артында тұр ма? 2 саны 1 санынан үлкен бе?, кіші ме?” Сан қатарының оң жағында тұрған сандар, сол жағында тұрған сандардан (үлкен). “2 санын натурал сан деп атауға бола ма? Неге?” деп сұраймын. «Шапалақ ұру» әдісімен ынталандырамын Дескриптор 2 санының алдындағы санды біледі 2 саны 1санынан үлкен екенін ажыратады Жұптық жұмыс. «Бұлақ» әдісі(жылдам орындауға бағытталған тиімді әдісі) 2 -тапсырма Суреттен бірдей екі затты тап. Заттар қатарына мұқият қарап, бірдей екі затты атаймыз. Өз байқағанымен бөлісу үшін жұмысты жұпқа бөліп жасаймын. Ж 2 кітап, 2 секіргіш, 2 гүл.
«Шапалақ ұру»әдісімен ынталандыру
4 (Ұ.Ж)Сана және салыстыр. «Кім жылдам» әдісі арқылы жұмысты өзіндік жұмыс ретінде жасайды. Оқушыларға заттардың санын солға және оңға қарай санатып, қайсысы көп, ал қайсысы аз екенін салыстырамыз. Содан кейін салыстыруға өрнекті оқимыз. Оқушылар өзін-өзі бағалайды(басын сипайды) Дескриптор Заттарды таниды Сандарды салыстырады Сергіту сәті Орнымыздан тұрайық, Қолды белге қояйық. Бір отырып, бір тұрып, Біз тынығып алайық Д (.Ж) «Суретке ену әдісі» Суреттен 2 цифрын тап және оны бастырып сыз. Тапсырма зейінді дамытуға бағытталған. Аққудың суретінен 2 цифрының сұлбасын тауып, бояуы қажет.
Оқушылар өзін-өзі баағалайды Оқушыларға сабақтың соңында:сұрақ-жауап. Сандық сәуледегі 2 санының орнын табады; -2 санын табады және жазады; Оқушылардың сабақты меңгеру деңгейін тексеру үшін мынадай сұрақтар қоямын. Бүгін сендер қандай саны мен цифрымен таныстыңдар? 2 саны сандық сәуледе қандай саннан кейін тұрады екен?
|
Себет, қима қағаз
Суреттер
Суреттер
Суреттер
Суреттер
|
||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданыла алады
Оқушыларға ашық сұрақтар қою арқылы көрнекіліктерді пайдалану арқылы ,дәптермен жұмыс жасауын қадағалап отыруын жоспарлаймын. Бір таңбалы сандардың құрамын анықтайды; 10 көлеміндегі сандарды тура және кері санайды : натурал сандар қатарындағы орнын анықтайды; цифр мен санды бір-бірінен ажыратады; Бір таңбалы сандарды таниды және салыстырады |
2 көлеміндегі сандардың құрылу жолын түсіндіреді. 10 көлемінде тура және кері бағытта санайды. Сандардың натурал сандар қатарындағы орнын анықтайды.
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатынәдіс-тәсілдеріңізді жазасыз «Миға шабуыл» ,»кім жылдам»,»суретке ену», «бұлақ», « түртіп алу» әдістері |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
1 . Мен нені үйрендім? 2. Нені үйренгім келеді? 3. Осы сабақ саған ұнадыма? 4 .Сабақтың ұнамаған жері?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1: Оқушылар сабаққа белсене қатысты.
2:Жоспарланған ойыдар сабақтың өтілуіне тиімді болды. Алайда келесі сабақта қызықты ойындарды ұйымдастыруым қажет.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Жұптық, топтық жұмыстар ұйымдастыру сабақты жақсартуға ықпал етті.
2:Көрнекілік құралдарды сабақта пайдалану оқушылардың сабақта жақсы түсінуге көмектесті.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Оқушылардың талпынысы,белсенділігі жақсы. |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "2 саны және цифры " 1сынып
Ашық сабақ "2 саны және цифры " 1сынып
|
Пән:Математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Күні: Сынып: 1 |
Мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: 0 |
|||||
|
Сабақтақырыбы |
2 саны және цифры |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.1.2 1.Таңбалы сандарды оқу және салыстыру 1.1.1.3 2.Бір таңбалы сандардың құрамын анықтау. 1.1.1.1 3.10 көлеміндегі сандарды тура жəне кері санау; |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:10 көлеміндегі сандарды тура және кері санайды Көптеген оқушылар: натурал сандар қатарындағы орнын анықтайды; Кейбір оқушылар:цифр мен санды бір-бірінен ажыратады; бір таңбалы сандарды әр түрлі тәсілдермен (нүктелер жиынтығымен, таяқшалармен және т.б.) көрсетеді; “+”, “–”, “=”, “≠”, “>”, “<” таңбаларын қолданады. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Бір таңбалы сандарды таниды және салыстырады 2.Бір таңбалы сандардың құрамын анықтайды. 3.10 көлеміндегі сандарды тура және кері санайды. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Екі - Два -too Плюс + қосу амалы қосу Минус –азайту амалы азайту 10 көлеміндегі сандарды тура және кері санаймыз 1 санынан кейін қандай сан тұр ? 1 санынан үлкен және санау кезінде одан кейін қандай сан тұрады?(2) |
|||||
|
Құндылықтар
|
Оқушыларды бір-біріне құрмет көрсетуге тәрбиелеу.Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау. «Мәңгілік ел»негізі бойынша оқушыларды Отанды сүюге баулу. |
|||||
|
Пән аралық байланыстар |
Дүниетану.Сауат ашу |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайд, таныстырылым. Сандарды әнмен санау. |
|||||
|
Бастапқы білім
|
10 санын тура және кері санайды.1саны және цифры |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Ынтымақтас тық атмосферасын қалыптастыру 5 минут
Айтылым
|
Психологиялық ахуал Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз, Дүниені аралап, Оқып білім аламыз,
Шарлар арқылы бөлемін –сары, қызыл ,көк.
Топқа бөлу: І топ: сары-Тапқырлар; ІІ топ: қызыл-Ойшылдар; III топ:көк-Ұшқырлар.
«Миға шабуыл» әдісі Мақсатым .Өткен сабақпен жаңа сабақты ұштастыру 1-10 дейінгі санды тура және кері санайық. “Бұл сан 1 санынан үлкен және санау кезінде одан кейін тұрады (жауабы: 2 саны)”, — Тақтаға қағаздан қиылып жасалған бір жапырақты жапсырамын. Тақтада неше жапырақ бар? 2 жапырақ болу үшін не істеу керек?
1+1=2 |
Шаттық шеңбері
Шарлар
Жапырақ суреті |
||||
|
Сабақтың Ортасы
30минут
Айтылым
Айтылым Жазылым
Айтылым Жазылым
Сабақтық соңы
Айтылым Жазылым
5минут |
Оқулықпен жұмыс 1 тапсырма.Топтық жұмыс «Жаңғақ» әдісі(сұрақтар құру және олардың жауаптарын табу дағдысын пысықтау) Сандық сәулеге қараймыз
“1 санынан кейін қандай сан тұр? 2 санының алдында қандай сан тұр? 2 саны 1 санының алдында немесе артында тұр ма? 2 саны 1 санынан үлкен бе?, кіші ме?” Сан қатарының оң жағында тұрған сандар, сол жағында тұрған сандардан (үлкен). “2 санын натурал сан деп атауға бола ма? Неге?” деп сұраймын. «Шапалақ ұру» әдісімен ынталандырамын Дескриптор 2 санының алдындағы санды біледі 2 саны 1санынан үлкен екенін ажыратады Жұптық жұмыс. «Бұлақ» әдісі(жылдам орындауға бағытталған тиімді әдісі) 2 -тапсырма Суреттен бірдей екі затты тап. Заттар қатарына мұқият қарап, бірдей екі затты атаймыз. Өз байқағанымен бөлісу үшін жұмысты жұпқа бөліп жасаймын. Ж 2 кітап, 2 секіргіш, 2 гүл.
«Шапалақ ұру»әдісімен ынталандыру
4 (Ұ.Ж)Сана және салыстыр. «Кім жылдам» әдісі арқылы жұмысты өзіндік жұмыс ретінде жасайды. Оқушыларға заттардың санын солға және оңға қарай санатып, қайсысы көп, ал қайсысы аз екенін салыстырамыз. Содан кейін салыстыруға өрнекті оқимыз. Оқушылар өзін-өзі бағалайды(басын сипайды) Дескриптор Заттарды таниды Сандарды салыстырады Сергіту сәті Орнымыздан тұрайық, Қолды белге қояйық. Бір отырып, бір тұрып, Біз тынығып алайық Д (.Ж) «Суретке ену әдісі» Суреттен 2 цифрын тап және оны бастырып сыз. Тапсырма зейінді дамытуға бағытталған. Аққудың суретінен 2 цифрының сұлбасын тауып, бояуы қажет.
Оқушылар өзін-өзі баағалайды Оқушыларға сабақтың соңында:сұрақ-жауап. Сандық сәуледегі 2 санының орнын табады; -2 санын табады және жазады; Оқушылардың сабақты меңгеру деңгейін тексеру үшін мынадай сұрақтар қоямын. Бүгін сендер қандай саны мен цифрымен таныстыңдар? 2 саны сандық сәуледе қандай саннан кейін тұрады екен?
|
Себет, қима қағаз
Суреттер
Суреттер
Суреттер
Суреттер
|
||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданыла алады
Оқушыларға ашық сұрақтар қою арқылы көрнекіліктерді пайдалану арқылы ,дәптермен жұмыс жасауын қадағалап отыруын жоспарлаймын. Бір таңбалы сандардың құрамын анықтайды; 10 көлеміндегі сандарды тура және кері санайды : натурал сандар қатарындағы орнын анықтайды; цифр мен санды бір-бірінен ажыратады; Бір таңбалы сандарды таниды және салыстырады |
2 көлеміндегі сандардың құрылу жолын түсіндіреді. 10 көлемінде тура және кері бағытта санайды. Сандардың натурал сандар қатарындағы орнын анықтайды.
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатынәдіс-тәсілдеріңізді жазасыз «Миға шабуыл» ,»кім жылдам»,»суретке ену», «бұлақ», « түртіп алу» әдістері |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
1 . Мен нені үйрендім? 2. Нені үйренгім келеді? 3. Осы сабақ саған ұнадыма? 4 .Сабақтың ұнамаған жері?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1: Оқушылар сабаққа белсене қатысты.
2:Жоспарланған ойыдар сабақтың өтілуіне тиімді болды. Алайда келесі сабақта қызықты ойындарды ұйымдастыруым қажет.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Жұптық, топтық жұмыстар ұйымдастыру сабақты жақсартуға ықпал етті.
2:Көрнекілік құралдарды сабақта пайдалану оқушылардың сабақта жақсы түсінуге көмектесті.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Оқушылардың талпынысы,белсенділігі жақсы. |
||||||
шағым қалдыра аласыз
ауабы:
әптермен
жұмыс жүргізіледі.















