Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Дүниетану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мен және қоғам Күні: Сынып: 2 |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Дұрыс тамақтана біл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.1.4.1. түрлі дереккөздер негізінде пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы айырмашылықтарды анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Түрлі дереккөздер негізінде пайдалы және зиянды тағам түрлерін анықтайды. Көптеген оқушылар: Түрлі дереккөздер негізінде пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы айырмашылықтарды салыстырады. Кейбір оқушылар: Түрлі дереккөздер негізінде адам ағзасына зиянды тағамдардың әсерін дәлелдейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Түрлі дереккөздер негізінде пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы айырмашылықтарды анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады:Пайдалы және зиянды тағамдарды атай алады. Пәнге тән лексика мен терминология: дәрумен, ағза Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды зерттеу жұмысы кезінде сынтұрғысынан ойлау дағдыларын арттыру, топтық жұмыс кезінде оқушылардың бір-біріне деген құрмет, ұйымшылдық қалыптастыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиеттік оқу, жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейне ролик, слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Пайдалы және зиянды тағамдарды атай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ынтымақтастық ахуал қалыптастыру«Гүлге көбелек қондыр» әдісі Оқушыларды шеңберге тұрғызып, әр түрлі көбелектер таратылады.Көбелек қанатында жазылған тағамдарды оқып, пайдалы және зиянды гүлге қондырады. Бүгінгі оқу мақсатымызды айқындау барысында сұрақ қойылады.
Бүгін біз түрлі дереккөздер пайдалы және зиянды тағамдар, олардың айырмашылығы жайлы білеміз. Топқа бөлу. «Пайдалы тағамдар» әдісі арқылы іске асады.Ұнаған тағамдарын таңдап алу арқылы топтасады. Iтоп. Алма IIтоп. Айран |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 8 минут Сергіту сәті 2 минут 15 минут |
(Д) 1-тапсырма. «Сәйкестендір» әдісі қолданылады. Пайдалы және зиянды тағам суреттерін тиісті атауымен сәйкестендір. Оқушыларға жеке-жеке карточкалар таратылады.
Дескриптор: 1.Пайдалы тағамдарды тиісті атауымен сәйкестендіреді. 2. Зиянды тағамдарды тиісті атауымен сәйкестендіреді. ҚБ: «Сусындар» әдісі арқылы ынталандырылады. Қымыз – пайдалы, зиянды тағамдарды атауымен сәйкестендірсе. Шырын – пайдалы тағамдарды атауымен сәйкестендірсе, зиянды тағамдарды сәйкестендіруде көмек қажет етсе. Коко-кола – пайдалы, зиянды тағамдарды атауымен сәйкестендіруде қиналса. (Ұ) 2-тапсырма. «Көгілдір экран» әдісі қолданылады. Пайдалы тағамдар туралы және зиянды тағамдар туралы бейне ролик көрсетіледі. «Кезбе тілші» әдісі арқылы сұрақтар қойылады. - Қай көкеніс адам ағзасындағы бактерияларды жояды? - Жемістерде қандай дәрумендер бар? - Майға қуырылған тағамдардың зияны қандай? - Бояғыш заттары көп тағамдар? - Енді осы пайдалы және зиянды тағамдардың айырмашылықтарын ата? Дескриптор: 1.Пайдалы және зиянды тағамдар арасындағы айырмашылығын табады. ҚБ: «Қарақат» әдісі қолданылады. Ақ қарақат – пайдалы және зиянды тағамдар арасындағы айырмашылықтарын айта алған оқушыларға. Қара қарақат – пайдалы және зиянды тағамдар арасындағы айырмашылықтарын толық айта алмаған оқушыларға. Қызыл қарақат - пайдалы және зиянды тағамдар арасындағы айырмашылықтарын айта алмаған оқушыларға. «Қара жәшік» әдісі. Жұмулы көзбен жәшік ішіне қолын салып, ұстаған жемістерді сипап-сезу арқылы атап береді. (Т) 3-тапсырма. «Зерттеу» әдісі арқылы адам ағзасына зиянды тағамдардың тигізер әсерін дәлелдейді. Ол үшін 2 топқа тәжірибе жұмысын жасатамын. 1-топқа. Тәжірибе нысаны ретінде су және коко-кола, тат шеге және тауық еті беріледі.Әр қайсысын суға да, коко-колаға да салады. Шыққан нәтижесіне сүйене отырып, адам ағзасына зиян екенін дәлелдейді. 2-топқа. Тәжірибе нысаны ретінде чипсы мен кириешки және ақ қағаз ұсынылады.Ақ қағазға чипсы мен кириешкиды салып ұнтақтап езеді. Қағазды алып жарыққа қарап көрсе майдың ізі қалады. Осы нәтижеге сүйеніп майға қуырылған тағамдар адам ағзасына зиян екенін дәлелдейді. Дескриптор: 1.Зерттеу жұмысынан шыққан нәтижені талдап, сол тағамдардың адам ағзасына зиян екенін дәлелдейді. ҚБ: «Себет» әдісі қолданылады. Пайдалы себет –зерттеу жұмысынын нәтижесін талдап, адам ағзасына тигізер зиянын дәлелдесе. Аралас себет –зерттеу жұмысынын нәтижесін талдап, адам ағзасына тигізер зиянын дәлелдеуде қиналса. Бос себет - зерттеу жұмысынын нәтижесін талдауда, адам ағзасына тигізер зиянын дәлелдеуде қиналса. |
Карточкалар
Бейне ролик
Су, коко-кола, чипсы, кириешки, тат шеге, тауық еті, ақ қағаз.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 минут |
Кері байланыс: « Дәмді әрі пайдалы» әдісі Ірімшік – пайдалы және зиянды тағамдардың айырмашылығын түсініп, адам ағзасына тигізер зиянын білдім. Құрт – пайдалы және зиянды тағамдардың айырмашылығын түсіндім, бірақ адам ағзасына тигізер зияны жайлы толық түсіне алмадым. Сүзбе - пайдалы және зиянды тағамдардың айырмашылығын, ағзаға тигізер зиянын түсінбедім, маған әліде көмек керек. Толық түсінген оқушылар ірімшікті, жартылай түсінген оқушылар құртты, түсінбеген оқушылар сүзбені дорбаға салады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді
жоспар
Пән:
Дүниетану
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: Мен және
қоғам
Күні: Сынып:
2
Мектеп:
Мұғалімнің
аты-жөні:
Қатысқандар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақ
тақырыбы
Дұрыс тамақтана
біл Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
2.1.4.1. түрлі дереккөздер
негізінде пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы
айырмашылықтарды
анықтайды. Сабақ
мақсаттары
Барлық
оқушылар: Түрлі дереккөздер негізінде
пайдалы және зиянды тағам түрлерін
анықтайды.
Көптеген
оқушылар: Түрлі дереккөздер негізінде
пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы айырмашылықтарды
салыстырады.
Кейбір
оқушылар: Түрлі дереккөздер негізінде
адам ағзасына зиянды тағамдардың әсерін
дәлелдейді. Бағалау
критерийлері
Түрлі дереккөздер негізінде
пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы айырмашылықтарды
анықтайды. Тілдік
мақсаттар
Оқушылар орындай
алады:Пайдалы және зиянды тағамдарды
атай алады.
Пәнге тән лексика мен
терминология: дәрумен,
ағза
Диалог пен жазу үшін
пайдалы сөздер мен
тіркестер:
Зиянды тағамдардың адам
ағзасына тигізер зияны
қандай?
Жемістерде қандай дәрумендер
бар?
Құндылықтарды
дарыту
Оқушыларды зерттеу жұмысы
кезінде сынтұрғысынан ойлау дағдыларын арттыру, топтық жұмыс
кезінде оқушылардың бір-біріне деген құрмет, ұйымшылдық
қалыптастыру. Пәнаралық
байланыстар
Әдебиеттік оқу,
жаратылыстану АКТ қолдану
дағдылары
Бейне ролик,
слайд Бастапқы
білім
Пайдалы және зиянды тағамдарды
атай алады.
Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың
басы
5
минут
Ынтымақтастық ахуал
қалыптастыру«Гүлге көбелек
қондыр» әдісі
Оқушыларды шеңберге тұрғызып,
әр түрлі көбелектер таратылады.Көбелек қанатында жазылған
тағамдарды оқып, пайдалы және зиянды гүлге
қондырады.
Бүгінгі оқу мақсатымызды
айқындау барысында сұрақ
қойылады.
Бұл тағамдар пайдалы ма,
зиянды ма?
Олай болса, оқу мақсатымыз
қандай деп ойлайсындар?
Бүгін біз түрлі дереккөздер
пайдалы және зиянды тағамдар, олардың айырмашылығы жайлы
білеміз.
Топқа бөлу. «Пайдалы
тағамдар» әдісі арқылы іске асады.Ұнаған
тағамдарын таңдап алу арқылы
топтасады.
Iтоп. Алма
IIтоп. Айран
Сабақтың
ортасы
5
минут
8
минут
Сергіту
сәті
2
минут 15
минут
(Д) 1-тапсырма.
«Сәйкестендір» әдісі
қолданылады.
Пайдалы және зиянды тағам
суреттерін тиісті атауымен
сәйкестендір.
Оқушыларға жеке-жеке
карточкалар таратылады.
Дескриптор:
1.Пайдалы тағамдарды тиісті
атауымен сәйкестендіреді.
2. Зиянды тағамдарды тиісті
атауымен сәйкестендіреді.
ҚБ:
«Сусындар» әдісі арқылы
ынталандырылады.
Қымыз –
пайдалы,
зиянды тағамдарды атауымен
сәйкестендірсе.
Шырын –
пайдалы
тағамдарды атауымен сәйкестендірсе, зиянды тағамдарды
сәйкестендіруде көмек қажет
етсе.
Коко-кола
– пайдалы, зиянды тағамдарды
атауымен сәйкестендіруде
қиналса.
(Ұ) 2-тапсырма. «Көгілдір
экран» әдісі
қолданылады.
Пайдалы тағамдар туралы және
зиянды тағамдар туралы бейне ролик
көрсетіледі.
«Кезбе
тілші» әдісі арқылы сұрақтар
қойылады.
- Қай көкеніс адам ағзасындағы
бактерияларды жояды?
- Жемістерде қандай дәрумендер
бар?
- Майға қуырылған тағамдардың
зияны қандай?
- Бояғыш заттары көп
тағамдар?
- Енді осы пайдалы және зиянды
тағамдардың айырмашылықтарын
ата?
Дескриптор:
1.Пайдалы және зиянды тағамдар
арасындағы айырмашылығын
табады.
ҚБ:
«Қарақат» әдісі
қолданылады.
Ақ қарақат
– пайдалы және зиянды тағамдар
арасындағы айырмашылықтарын айта алған
оқушыларға.
Қара қарақат
– пайдалы және зиянды тағамдар
арасындағы айырмашылықтарын толық айта алмаған
оқушыларға.
Қызыл қарақат
- пайдалы және зиянды тағамдар
арасындағы айырмашылықтарын айта алмаған
оқушыларға.
«Қара
жәшік» әдісі.
Жұмулы көзбен жәшік ішіне
қолын салып, ұстаған жемістерді сипап-сезу арқылы атап
береді.
(Т) 3-тапсырма.
«Зерттеу» әдісі арқылы адам ағзасына
зиянды тағамдардың тигізер әсерін
дәлелдейді.
Ол үшін 2 топқа тәжірибе
жұмысын жасатамын.
1-топқа.
Тәжірибе
нысаны ретінде су және коко-кола, тат шеге және тауық еті
беріледі.Әр қайсысын суға да, коко-колаға да салады. Шыққан
нәтижесіне сүйене отырып, адам ағзасына зиян екенін
дәлелдейді.
2-топқа.
Тәжірибе
нысаны ретінде чипсы мен кириешки және ақ қағаз ұсынылады.Ақ
қағазға чипсы мен кириешкиды салып ұнтақтап езеді. Қағазды алып
жарыққа қарап көрсе майдың ізі қалады. Осы нәтижеге сүйеніп майға
қуырылған тағамдар адам ағзасына зиян екенін
дәлелдейді.
Дескриптор:
1.Зерттеу жұмысынан шыққан
нәтижені талдап, сол тағамдардың адам ағзасына зиян екенін
дәлелдейді.
ҚБ:
«Себет» әдісі
қолданылады.
Пайдалы себет
–зерттеу жұмысынын нәтижесін
талдап, адам ағзасына тигізер зиянын
дәлелдесе.
Аралас себет
–зерттеу жұмысынын нәтижесін
талдап, адам ағзасына тигізер зиянын дәлелдеуде
қиналса.
Бос себет
- зерттеу жұмысынын нәтижесін
талдауда, адам ағзасына тигізер зиянын дәлелдеуде
қиналса.
Карточкалар
Бейне
ролик
Су, коко-кола, чипсы,
кириешки, тат шеге, тауық еті, ақ
қағаз.
Сабақтың
соңы
5
минут
Кері байланыс: «
Дәмді әрі пайдалы» әдісі
Ірімшік
– пайдалы және зиянды
тағамдардың айырмашылығын түсініп, адам ағзасына тигізер зиянын
білдім.
Құрт
– пайдалы және зиянды
тағамдардың айырмашылығын түсіндім, бірақ адам ағзасына тигізер
зияны жайлы толық түсіне
алмадым.
Сүзбе
- пайдалы және зиянды
тағамдардың айырмашылығын, ағзаға тигізер зиянын түсінбедім, маған
әліде көмек керек.
Толық түсінген
оқушылар ірімшікті, жартылай түсінген оқушылар құртты, түсінбеген
оқушылар сүзбені дорбаға
салады.
Саралау –оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||































