Мұғалім: Бегалинова Әлия Ерғалиқызы
Сабақтың тақырыбы: Қысқы киімдер
Сыныбы: 2 « А »
Пәні: қазақ тілі
Қолданылатын модульдер: Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Диалогтік оқыту, АКТ пайдалану, Оқытуды басқару және көшбасшылық, талантты және дарынды балаларды оқыту, ОЖЕС оқыту, Қалай оқу керектігін үйрену
Сабақтың Мақсаты:
Адамның қысқы киімдері туралы мәлімет беру. Киім атауларын дұрыс қолдана білу.Тақырып төңірегінде сөйлей білу.
Сабақтың міндеттері: 1. Киімдерді дұрыс айту, қолдана білу деңгейіне жеткізу.2. Баяндау арқылы өз ойын жеткізе білуге үйренеді.3.Жаңа сөздерді дұрыс айтуға,сауатты жазуға үйрету.
Күтілетін нәтиже:
-
Киімдердің атауларын білу керек.
-
Киімдердің жыл мезгілдеріне қарай ажыратулары керек.
3.Сөйлеу барысында тәуелдік жалғауларын дұрыс қолдана білу керек.
Ресурстар: Сөздіктер, интербелсенді тақта, фламастер, қима қағаздар, суреттер, постер,алақан рефлексиясы.
|
Мақсат |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті. |
Нәтиже |
Бағалау (Ұпай) |
Уақыт |
|
Кіріспе Психологиялық ахуал. Мақсаты: Сыныпта жағымды психологиялық ахуал тудыру арқылы балаларды бүгінгі сабаққа даярлау. Топқа бөлу. Мақсаты: оқушыларды топпен жұмыс жасауға бағыттау «Топ ұстанымы» Мақсаты: Топта бірлесіп жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру |
1.Амандасу. 2.Топқа бөлу. І топ ІІ топ ІІІ топ (киімдердің суреттері б/ша топқа бөлу. Қолғап. Тон. Пима ) 3.Психологиялық жағдай тудыру, -Балалар,өз көңіл-күйлеріңді смайлик арқылы көрсетіңдерші.
|
Мұғаліммен амандасады, көңіл-күйлерімен бөліседі және мұғаліммен көңіл-күйлерімен бөліседі. Өз ұсыныстарын білдіреді. Бір-бірінің пікіріне сыйластықпен қарайды. |
-сабаққа кешікпеу; -басқаның пікірін сыйлау; -уақытқа бағыну, регламент сақтау; -тапсырмаларды тиянақты орындау; |
|
2 мин. |
|
|
Үй жұмысын тексеру 41 бет, 2-тап, . Үй жұмысы барысында жіберген қателерімен коррекция жасап өту. |
Оқушылар үй тапсырмасын оқиды.Өз-өздерін бағалайды. |
|
-5-6 сөйлем дұрыс аударылса -3-4 сөйлем дұрыс орындалса
- 1-2 сөйлем дұрыс аударса
- мүлдем орындамаса |
5мин |
|
-Балалар қазір қай жыл мезгілі? -Күзден кейін қай жыл мезгілі болады? -Балалар күн,суық болғанда үстімізге қандай киімдер киеміз?(Ұлдың,қыздың қыста киініп тұрған киімін көрсету)
Мақсатымыз: өтілген материалдарды қайталау арқылы оқушылардың меңгерген білімдерін тексеру.Тақырып бойынша жан-жақты мәлімет бере отырып,тәуелдік жалғауларын дұрыс қолдануға, сауатты жазуға және сөйлеуге үйрету;
|
-Күз мезгілі -Қыс мезгілі келе жатыр? -жылы киімдер - Құлақшын, шарф, етік, пима т.б -Қысқы киімдер Оқимыз,жазамыз,талдаймыз,сурет саламыз. |
|
Ойлануға уақыт берілмейді. |
2 мин |
|
2.Түсіну Адамның дене мүшелерін дұрыс атау. |
Мақсатымыз: Киім атауларын дұрыс айтуға жаттығу. (мәтінді таратамыз) Қыста күн суық болады. Біз жылы киімдер киеміз. Қыста Үстімізге жылы тон, аяғымызға пима, басымызға құлақшын, қолымызға қолғап, мойнымызға шарф тағамыз. Мақсатымыз: Мәтінді жеке оқып шығу,топ мүшелерімен бірге аудару.Топтар бірін-бірі дұрыс бағалау. |
Сөздік Қыста-зимой Суық-холодно Жылы-тепло Киім-одежда Қысқы киімдер-зимняя одежда Тон-шуба Қолғап-варежки Құлақшын-зимняя шапка Пима-валенки Мойнымызға-на шею |
. |
Бағдаршам Түсінгендікті көрсету үшін бағдаршамның түстерін көрнекі құрал ретінде пайдаланамын. (қызыл = түсінбеймін, жасыл = барлығы түсінікті,жауап дайын сары=уақыт керек).
Сөйлемді дұрыс аударса
- Сөйлемнен 1,2 сөзді қате айтса
- 3 сөйлемне 3 сөзді қате аударса
- мүлдем аудара алмаса |
3 мин |
|
3мин 5мин |
|||||
|
|
Сергіту сәті |
|
|
|
1 мин |
|
3.Қолдану Мәтін бойынша қойылған сұрақтарға дұрыс жауап беру. |
«Грамматика көпірі» стратегиясы Оқушылар қате жіберсе коррекция жасау керек. Оқушыларға бағыт беру керек. Оқушылар қате жіберсе коррекция жасау керек. |
Құлақшын, қолғап, пима,тон. (Әр дыбысты дауыстап ,айту,буын бөлуді тексеру.) Тәуелдік жалғауларын еске түсіру. (Слайд)
М киім... шарф.... (Әр топқа 2 сөзден флипчартқ салу) Коррекция жүргізу |
Оқушылар ойланып, ойын жинақтап, сұрақтарға жауап береді. |
Бағаны көтеру
(топтар бір бірін тексереді.) |
3мин 6 мин. |
|
4. Талдау |
Берілген киімдерді пострға салу. |
Топпен бірлесіп постр құрастырады,қорғайды. |
|
«Бас бармақ» арқылы бағалау. |
5 мин |
|
Үй жұмысы |
31 бет,5 тапсырма. |
|
|
Критериі шығару |
|
|
5.Жинақтау Алған ақпарат негізінде қорытынды жасау, жүйелеу. |
Сұрақтар
туфли киді?Қалай ойлайсыңдар Аружан дұрыс киінді ме? -Не кию керек еді? |
-Жоқ. Дұрыс емес. Қыста аяғымызға етік,пима киеміз.Өйткені қыста суық болады. Қар болады. Тоңамыз.Боран болады Пима кию керек еді?. |
|
Дұрыс орындағанды шапалақ арқылы қолпаштау. |
3мин |
|
6. Бағалау Тақырыпқа сай оқушыларды өз ойларын қорытуға және жинақтауға, өз бетерімен жеке жұмыс жасауға дағдыландыру. |
Әр оқушы өздерінің сабақ бойы алған бағаларын шығарады. |
Өз бағаң қандай болады? |
Әр балаға бағалау парағын тарату. |
|
1мин |
|
Рефлексия |
«Смайлик көрсету» |
|
|
2 мин |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 2 сынып "Қысқы киімдер"
Ашық сабақ 2 сынып "Қысқы киімдер"
Мұғалім: Бегалинова Әлия Ерғалиқызы
Сабақтың тақырыбы: Қысқы киімдер
Сыныбы: 2 « А »
Пәні: қазақ тілі
Қолданылатын модульдер: Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Диалогтік оқыту, АКТ пайдалану, Оқытуды басқару және көшбасшылық, талантты және дарынды балаларды оқыту, ОЖЕС оқыту, Қалай оқу керектігін үйрену
Сабақтың Мақсаты:
Адамның қысқы киімдері туралы мәлімет беру. Киім атауларын дұрыс қолдана білу.Тақырып төңірегінде сөйлей білу.
Сабақтың міндеттері: 1. Киімдерді дұрыс айту, қолдана білу деңгейіне жеткізу.2. Баяндау арқылы өз ойын жеткізе білуге үйренеді.3.Жаңа сөздерді дұрыс айтуға,сауатты жазуға үйрету.
Күтілетін нәтиже:
-
Киімдердің атауларын білу керек.
-
Киімдердің жыл мезгілдеріне қарай ажыратулары керек.
3.Сөйлеу барысында тәуелдік жалғауларын дұрыс қолдана білу керек.
Ресурстар: Сөздіктер, интербелсенді тақта, фламастер, қима қағаздар, суреттер, постер,алақан рефлексиясы.
|
Мақсат |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті. |
Нәтиже |
Бағалау (Ұпай) |
Уақыт |
|
Кіріспе Психологиялық ахуал. Мақсаты: Сыныпта жағымды психологиялық ахуал тудыру арқылы балаларды бүгінгі сабаққа даярлау. Топқа бөлу. Мақсаты: оқушыларды топпен жұмыс жасауға бағыттау «Топ ұстанымы» Мақсаты: Топта бірлесіп жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру |
1.Амандасу. 2.Топқа бөлу. І топ ІІ топ ІІІ топ (киімдердің суреттері б/ша топқа бөлу. Қолғап. Тон. Пима ) 3.Психологиялық жағдай тудыру, -Балалар,өз көңіл-күйлеріңді смайлик арқылы көрсетіңдерші.
|
Мұғаліммен амандасады, көңіл-күйлерімен бөліседі және мұғаліммен көңіл-күйлерімен бөліседі. Өз ұсыныстарын білдіреді. Бір-бірінің пікіріне сыйластықпен қарайды. |
-сабаққа кешікпеу; -басқаның пікірін сыйлау; -уақытқа бағыну, регламент сақтау; -тапсырмаларды тиянақты орындау; |
|
2 мин. |
|
|
Үй жұмысын тексеру 41 бет, 2-тап, . Үй жұмысы барысында жіберген қателерімен коррекция жасап өту. |
Оқушылар үй тапсырмасын оқиды.Өз-өздерін бағалайды. |
|
-5-6 сөйлем дұрыс аударылса -3-4 сөйлем дұрыс орындалса
- 1-2 сөйлем дұрыс аударса
- мүлдем орындамаса |
5мин |
|
-Балалар қазір қай жыл мезгілі? -Күзден кейін қай жыл мезгілі болады? -Балалар күн,суық болғанда үстімізге қандай киімдер киеміз?(Ұлдың,қыздың қыста киініп тұрған киімін көрсету)
Мақсатымыз: өтілген материалдарды қайталау арқылы оқушылардың меңгерген білімдерін тексеру.Тақырып бойынша жан-жақты мәлімет бере отырып,тәуелдік жалғауларын дұрыс қолдануға, сауатты жазуға және сөйлеуге үйрету;
|
-Күз мезгілі -Қыс мезгілі келе жатыр? -жылы киімдер - Құлақшын, шарф, етік, пима т.б -Қысқы киімдер Оқимыз,жазамыз,талдаймыз,сурет саламыз. |
|
Ойлануға уақыт берілмейді. |
2 мин |
|
2.Түсіну Адамның дене мүшелерін дұрыс атау. |
Мақсатымыз: Киім атауларын дұрыс айтуға жаттығу. (мәтінді таратамыз) Қыста күн суық болады. Біз жылы киімдер киеміз. Қыста Үстімізге жылы тон, аяғымызға пима, басымызға құлақшын, қолымызға қолғап, мойнымызға шарф тағамыз. Мақсатымыз: Мәтінді жеке оқып шығу,топ мүшелерімен бірге аудару.Топтар бірін-бірі дұрыс бағалау. |
Сөздік Қыста-зимой Суық-холодно Жылы-тепло Киім-одежда Қысқы киімдер-зимняя одежда Тон-шуба Қолғап-варежки Құлақшын-зимняя шапка Пима-валенки Мойнымызға-на шею |
. |
Бағдаршам Түсінгендікті көрсету үшін бағдаршамның түстерін көрнекі құрал ретінде пайдаланамын. (қызыл = түсінбеймін, жасыл = барлығы түсінікті,жауап дайын сары=уақыт керек).
Сөйлемді дұрыс аударса
- Сөйлемнен 1,2 сөзді қате айтса
- 3 сөйлемне 3 сөзді қате аударса
- мүлдем аудара алмаса |
3 мин |
|
3мин 5мин |
|||||
|
|
Сергіту сәті |
|
|
|
1 мин |
|
3.Қолдану Мәтін бойынша қойылған сұрақтарға дұрыс жауап беру. |
«Грамматика көпірі» стратегиясы Оқушылар қате жіберсе коррекция жасау керек. Оқушыларға бағыт беру керек. Оқушылар қате жіберсе коррекция жасау керек. |
Құлақшын, қолғап, пима,тон. (Әр дыбысты дауыстап ,айту,буын бөлуді тексеру.) Тәуелдік жалғауларын еске түсіру. (Слайд)
М киім... шарф.... (Әр топқа 2 сөзден флипчартқ салу) Коррекция жүргізу |
Оқушылар ойланып, ойын жинақтап, сұрақтарға жауап береді. |
Бағаны көтеру
(топтар бір бірін тексереді.) |
3мин 6 мин. |
|
4. Талдау |
Берілген киімдерді пострға салу. |
Топпен бірлесіп постр құрастырады,қорғайды. |
|
«Бас бармақ» арқылы бағалау. |
5 мин |
|
Үй жұмысы |
31 бет,5 тапсырма. |
|
|
Критериі шығару |
|
|
5.Жинақтау Алған ақпарат негізінде қорытынды жасау, жүйелеу. |
Сұрақтар
туфли киді?Қалай ойлайсыңдар Аружан дұрыс киінді ме? -Не кию керек еді? |
-Жоқ. Дұрыс емес. Қыста аяғымызға етік,пима киеміз.Өйткені қыста суық болады. Қар болады. Тоңамыз.Боран болады Пима кию керек еді?. |
|
Дұрыс орындағанды шапалақ арқылы қолпаштау. |
3мин |
|
6. Бағалау Тақырыпқа сай оқушыларды өз ойларын қорытуға және жинақтауға, өз бетерімен жеке жұмыс жасауға дағдыландыру. |
Әр оқушы өздерінің сабақ бойы алған бағаларын шығарады. |
Өз бағаң қандай болады? |
Әр балаға бағалау парағын тарату. |
|
1мин |
|
Рефлексия |
«Смайлик көрсету» |
|
|
2 мин |
шағым қалдыра аласыз













