Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: Жаратылыстану Бөлім: Жанды табиғат. Адам.
| 
 Тақырыбы: Өкпені шынықтыру  | 
 Мектеп: Тасшағыл орта мектебі  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Күні: 23 қараша,2018ж  | 
 Мұғалім:Рыскалиева Д.  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Сыныбы: 3 «А»  | 
 Қатысқандар саны:  | 
 Қатыспаған оқушылар:  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Оқу мақсаты:  | 
 3.2.3.3 тыныс алу жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың мақсаты:  | 
 Оқушылар: адамның қалай дұрыс тыныс алу керектігін біледі; тыныс алу ағзаға оттектің түсуі мен көмірқышқыл газдың шығуын қамтамасыз ететін үдеріс екенін түсінеді.  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Бағалау критерийі  | 
 тыныс алу жиілігіне байланысты зерттеу жұмысына болжам жасайды, зерттеу жүргізеді, қорытындысын шығарады, жақсарту жолдарын анықтайды..  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Тілдік мақсат  | 
 Оқушылар: Тыныс алу жайлы сұрақтарға жауап береді; Зерттеу жұмысы бойынша тұжырым жасайды; Жазба жұмысын орындайды.  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Пәндік терминология мен тірек сөздер: тыныс алу жиілігі  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Құндылықтар  | 
 төзімділік және шыдамдылыққа баулу  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Пәнаралық байланыс  | 
 Математика, әдебиеттік оқу, дене шынықтыру.  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 АКТ қолдану дағдылары  | 
 Презентация  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Алдыңғы меңгерілген білім  | 
 Тыныс алу мүшелері және олардың қызметін біледі  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Жоспар:  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Жоспарланған уақыт  | 
 Сабақта жоспарланған іс-әрекет  | 
 Ресурстар  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 І. Бағдарлау-мотивациялық кезең (10 минут)  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың басы 
 
 
 
 4 минут  | 
 І. Ұйымдастыру. Сыныпқа қалыпқа келтіру. 
 
 Бұл амандасу күнделікті амандасудан өзгеше. Дене мүшелерімізбен амандасамыз. 
 
 қарай отырып, бүгінгі сабақта кімнің – көңіл – күйі қандай екенін білгім келеді. 
 
 1 – топ: Ас қорыту жолдары: ауыз, жұтқыншақ, өңеш, асқазан, ашішек, тоқішек, 2 – топ: Тыныс алу жолдары: мұрын, жұтқыншақ, көмей, кеңірдек, ауатамырлар, сол жақ өкпе, сол жақ өкпе. 3 – топ: Дене мүшелері: қол, аяқ, құлақ, көз, бас, кеуде. Тыныс алудың ең негізгі басты мүшесі – өкпе. Ендеше , сабағымыз осы өкпеге арналады. Тақырыбы: Өкпені шынықтыру. Мақсатымыз: тыныс алу жүйесі қалай жұмыс істейтінін білеміз және адамның қалай дұрыс тыныс алу керектігін білетін боламыз. Бағалау смайликтер арқылы жүреді.  | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Тірек сөздер: Тыныс алу жиілігі  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 
 
 
 5 минут  | 
 Өзектендіру. Топпен жұмыс 1 – топ: биологиялық диктант 2 – топ: семантикалық карта 3 – топ: постер құру 
 Тыныс алу мүшелері: ...., ...., ...., ..... . ... - кеуде қуысында орналасқан жұп мүше. Өкпеде .... үдерісі жүреді. Өкпедегі ауа үнемі .... . Тыныс алуға ...................... көмектеседі. Тыныс алғанда көкет ..................., тыныс шығарғанда .............................. . 
 
  | 
 
 
 
 
 
 
 
 Тапсырмалар бетшесі 
 
 
 
 
 Кесте және 
 
 
 
 
 
 
 
 
 А4 форматты қағаз  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 ІІ. Операциялық-орындаушылық кезең ( 25 минут)  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 
 
 
 
 
 5 мин 
 
 
 
 
 
 
 
 
 5 мин 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 10 мин  | 
 Жаңаны ашу. Бейнежазба «Тыныс алу – тыныс шығару». Оқушылар көргендері бойынша әңгімелейді. 
 
 
 тыныс алу да қиын, еркін тыныс ала алмаймыз) 
 
 
 Зерттеу жасау. Зерттеу жұмысын жоспарлау. Жеке жұмыс. 
 
 Жоғары ынталы оқушы кестені диаграмма түрінде жазып көрсетеді.  | 
 
 
 
 
 Бейнежазба 
 Слайдтар 5,6 
 
 
 
 
 Диаграмма 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Слайд № 7 
 
 
 
 
 
 
  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Ойсергек! 1 мин  | 
 Жұмбақтар шешу. 
 Күні-түні тынбайды Айқыш-ұйқыш шырғалаң. Кейде оның жүрісін, Толған ағыс тоқтаса, Дәрігерлер тыңдайды. (Жүрек) Жоғалады бірге адам. (Қантамырлар) 3. Соғады күні-түні алмай тыным, Құлайды ол тоқтаса таудай тілің. (Жүрек)  | 
 Бой сергіту  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 
 
  | 
 Дәптермен жұмыс Жазылым. Оқушылар жеке жазу жұмысымен айналысады. Ойтолғау «Өкпені қалай шынықтыруға болады?» Жұмыс дәптері 39-жұмыс парағы (41 б.)  | 
 
 
 Дәптермен жұмыс.  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 
 2 мин  | 
 Марафоншылар алысқа жүгіруге мүмкіндік беретін арнайы тыныс ырғағын қалыптастырады. Олар әр екі қадам сайын демін ішке тартып, келесі екі қадам аттағанда демін сыртқа шығарады.  | 
 Слайд № 10  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 ІІІ. Рефлексиялық-бағалау кезеңі (5 минут)  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 3 мин  | 
 Кері байланыс. «Гүлдер» әдісі бойынша. Оқушыларға үш түсті гүл үлестіріледі. Олар сабақ қорытындысы бойынша Жасыл түсті гүлді - өзіне көмектескенге, Сары гүлді – ең сыпайы оқушыға, Қызыл гүлді - ең көп жауап берген оқушыға береді. Соңында ең үлкен гүл шоғы кімде екені анықталады.  | 
 
 
 
  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Қосымша ақпарат  | 
 
  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Саралау Оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?  | 
 Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? 
  | 
 
Денсаулық пен
қауіпсіздік техникасының сақталуы  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
  | 
 Қалыптастырушы бағалау құралдары: -мұғалімнің ауызша кері байланысы (мадақтау, қолдау сөздер айту); - оқушылардың жауаптарын стикерлер арқылы бағалау, қорытынды шығару  | 
 -Сабақ барысында дене жаттығулары орындалады (ұйымдастыру шеңберінде), жұмбақтар айтылады(сергіту барысында); - топпен, жұппен орындалатын іс – әрекеттер - қауіпсіздік ережелерін сақтауға назар аударылады.  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Рефлексия 
 1.Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? 2.Бүгін оқушылар нені үйренді? 3.Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? 4.Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? 5.Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? 
  | 
 
  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты): 
 Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 
 Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? 
 
  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 3 сынып Өкпені шынықтыру
Ашық сабақ 3 сынып Өкпені шынықтыру
Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: Жаратылыстану Бөлім: Жанды табиғат. Адам.
| 
 Тақырыбы: Өкпені шынықтыру  | 
 Мектеп: Тасшағыл орта мектебі  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Күні: 23 қараша,2018ж  | 
 Мұғалім:Рыскалиева Д.  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Сыныбы: 3 «А»  | 
 Қатысқандар саны:  | 
 Қатыспаған оқушылар:  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Оқу мақсаты:  | 
 3.2.3.3 тыныс алу жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың мақсаты:  | 
 Оқушылар: адамның қалай дұрыс тыныс алу керектігін біледі; тыныс алу ағзаға оттектің түсуі мен көмірқышқыл газдың шығуын қамтамасыз ететін үдеріс екенін түсінеді.  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Бағалау критерийі  | 
 тыныс алу жиілігіне байланысты зерттеу жұмысына болжам жасайды, зерттеу жүргізеді, қорытындысын шығарады, жақсарту жолдарын анықтайды..  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Тілдік мақсат  | 
 Оқушылар: Тыныс алу жайлы сұрақтарға жауап береді; Зерттеу жұмысы бойынша тұжырым жасайды; Жазба жұмысын орындайды.  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Пәндік терминология мен тірек сөздер: тыныс алу жиілігі  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Құндылықтар  | 
 төзімділік және шыдамдылыққа баулу  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Пәнаралық байланыс  | 
 Математика, әдебиеттік оқу, дене шынықтыру.  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 АКТ қолдану дағдылары  | 
 Презентация  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Алдыңғы меңгерілген білім  | 
 Тыныс алу мүшелері және олардың қызметін біледі  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Жоспар:  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Жоспарланған уақыт  | 
 Сабақта жоспарланған іс-әрекет  | 
 Ресурстар  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 І. Бағдарлау-мотивациялық кезең (10 минут)  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың басы 
 
 
 
 4 минут  | 
 І. Ұйымдастыру. Сыныпқа қалыпқа келтіру. 
 
 Бұл амандасу күнделікті амандасудан өзгеше. Дене мүшелерімізбен амандасамыз. 
 
 қарай отырып, бүгінгі сабақта кімнің – көңіл – күйі қандай екенін білгім келеді. 
 
 1 – топ: Ас қорыту жолдары: ауыз, жұтқыншақ, өңеш, асқазан, ашішек, тоқішек, 2 – топ: Тыныс алу жолдары: мұрын, жұтқыншақ, көмей, кеңірдек, ауатамырлар, сол жақ өкпе, сол жақ өкпе. 3 – топ: Дене мүшелері: қол, аяқ, құлақ, көз, бас, кеуде. Тыныс алудың ең негізгі басты мүшесі – өкпе. Ендеше , сабағымыз осы өкпеге арналады. Тақырыбы: Өкпені шынықтыру. Мақсатымыз: тыныс алу жүйесі қалай жұмыс істейтінін білеміз және адамның қалай дұрыс тыныс алу керектігін білетін боламыз. Бағалау смайликтер арқылы жүреді.  | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Тірек сөздер: Тыныс алу жиілігі  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 
 
 
 5 минут  | 
 Өзектендіру. Топпен жұмыс 1 – топ: биологиялық диктант 2 – топ: семантикалық карта 3 – топ: постер құру 
 Тыныс алу мүшелері: ...., ...., ...., ..... . ... - кеуде қуысында орналасқан жұп мүше. Өкпеде .... үдерісі жүреді. Өкпедегі ауа үнемі .... . Тыныс алуға ...................... көмектеседі. Тыныс алғанда көкет ..................., тыныс шығарғанда .............................. . 
 
  | 
 
 
 
 
 
 
 
 Тапсырмалар бетшесі 
 
 
 
 
 Кесте және 
 
 
 
 
 
 
 
 
 А4 форматты қағаз  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 ІІ. Операциялық-орындаушылық кезең ( 25 минут)  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 
 
 
 
 
 5 мин 
 
 
 
 
 
 
 
 
 5 мин 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 10 мин  | 
 Жаңаны ашу. Бейнежазба «Тыныс алу – тыныс шығару». Оқушылар көргендері бойынша әңгімелейді. 
 
 
 тыныс алу да қиын, еркін тыныс ала алмаймыз) 
 
 
 Зерттеу жасау. Зерттеу жұмысын жоспарлау. Жеке жұмыс. 
 
 Жоғары ынталы оқушы кестені диаграмма түрінде жазып көрсетеді.  | 
 
 
 
 
 Бейнежазба 
 Слайдтар 5,6 
 
 
 
 
 Диаграмма 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Слайд № 7 
 
 
 
 
 
 
  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Ойсергек! 1 мин  | 
 Жұмбақтар шешу. 
 Күні-түні тынбайды Айқыш-ұйқыш шырғалаң. Кейде оның жүрісін, Толған ағыс тоқтаса, Дәрігерлер тыңдайды. (Жүрек) Жоғалады бірге адам. (Қантамырлар) 3. Соғады күні-түні алмай тыным, Құлайды ол тоқтаса таудай тілің. (Жүрек)  | 
 Бой сергіту  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 
 
  | 
 Дәптермен жұмыс Жазылым. Оқушылар жеке жазу жұмысымен айналысады. Ойтолғау «Өкпені қалай шынықтыруға болады?» Жұмыс дәптері 39-жұмыс парағы (41 б.)  | 
 
 
 Дәптермен жұмыс.  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 
 2 мин  | 
 Марафоншылар алысқа жүгіруге мүмкіндік беретін арнайы тыныс ырғағын қалыптастырады. Олар әр екі қадам сайын демін ішке тартып, келесі екі қадам аттағанда демін сыртқа шығарады.  | 
 Слайд № 10  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 ІІІ. Рефлексиялық-бағалау кезеңі (5 минут)  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 3 мин  | 
 Кері байланыс. «Гүлдер» әдісі бойынша. Оқушыларға үш түсті гүл үлестіріледі. Олар сабақ қорытындысы бойынша Жасыл түсті гүлді - өзіне көмектескенге, Сары гүлді – ең сыпайы оқушыға, Қызыл гүлді - ең көп жауап берген оқушыға береді. Соңында ең үлкен гүл шоғы кімде екені анықталады.  | 
 
 
 
  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Қосымша ақпарат  | 
 
  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Саралау Оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?  | 
 Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? 
  | 
 
Денсаулық пен
қауіпсіздік техникасының сақталуы  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
  | 
 Қалыптастырушы бағалау құралдары: -мұғалімнің ауызша кері байланысы (мадақтау, қолдау сөздер айту); - оқушылардың жауаптарын стикерлер арқылы бағалау, қорытынды шығару  | 
 -Сабақ барысында дене жаттығулары орындалады (ұйымдастыру шеңберінде), жұмбақтар айтылады(сергіту барысында); - топпен, жұппен орындалатын іс – әрекеттер - қауіпсіздік ережелерін сақтауға назар аударылады.  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Рефлексия 
 1.Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? 2.Бүгін оқушылар нені үйренді? 3.Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? 4.Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? 5.Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? 
  | 
 
  | 
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 
 Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты): 
 Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 
 Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? 
 
  | 
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













